Telep do astrofoto

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postzbyszek | 20 Lut 2008, 01:58

Z znanych mi popularnych rozwiazan to dostosowujemy teleskopy do foto . Kupuje sie reduktory ogniskowej, komy itp. nawet nie wiem jak nazwac ustrojstwa . Kiedys czytalem jak ktos kupil sobie astrograf z obiektywem chyba lustrannym ok F3,3 . Takie rozwiazanie wymagalo wiekszej trudnej do opanowania precyzji kolimowania telepa . Klasyka to F4 lub nawet F5
Czy teoretycznie jest mozliwe zrobienie obiektywu soczewkowego do astro np F2 co mialby od razu plaskie duze pole, brak aberacji chromatycznej :) . Wtedy wystarczyloby podpiac aparat i z duzo krotszymi czasami do woli focic .
A moze takie cos produkuja , tylko z malymi ogniskowymi ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 20 Lut 2008, 12:00

Zbyszku jest możliwe ale nie u nas i zapewne bardzo drogie, mam przykładowo projekt optyczny własnego zresztą autorstwa systemu RC z półmetrowym lustrem z wypadkową ogniskową f/2 i płaskim polem o rozmiarze 42mm posiadajacy soczewkowy korektor na bazie szkieł ED tuż przed detektorem ale jego głębokość asfery w stosunku do sfery to około 22 milimetry i nie ma w Polsce firmy optycznej która by się podjęła takiej realizacji z wymaganą dokładnością 1/8L :roll:
Można też zrobić Rossa Newtona 500mm z F/2 z korektorem pola ED gdzie plamki rozproszenia w całym, płaskim 42mm polu widzenia nie przekroczą 7 mikronów średnicy :idea:
Można zrobić też i inne bardzo jasne i w pełni skorygowane układy optyczne lustrzano soczewkowe ale aby weszły do produkcji seryjnej muszą przejść fazę oszacowania jej opłacalności, rozpoznania rynku zbytu itp etc a przy ich cenach wykonania nie ma szans na szybką, czy masową produkcję :roll:
Taki prototypowy astrograf Rossa Newtona 330mm z F/3 wykonaliśmy na indywidualne zamówienie dla Grzegorza i w Szwecji odkrywa nim wydajnie kolejne supernowe 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości

AstroChat

Wejdź na chat