Statyw do lornetki. Parallelogram.

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostAndrzej_G | 03 Lut 2017, 12:44

jutomi napisał(a):Masz możliwość sprawdzić realny udźwig swojego montażu np. z 2,5kg lornetką 16x70 BA8 lub 4,5kg lornetką 25x100?

Robiłem to na swój użytek i do lornetki którą posiadam. Realistycznie do 4.5 kg lornetki potrzebny by był zestaw bardziej do tego przystosowany. Nawet mój statyw jest chyba trochę za słaby na takie obciążenie.
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

PostJanusz_P. | 03 Lut 2017, 14:12

Pod cięższą i zdecydowanie większą lornetę trzeba by dać grubsze przekroje drewna i zdecydowanie mocniejszy statyw oraz inaczej ja zamocować bo śruba statywowa w osi tu się już zdecydowanie nie sprawdza i trzeba robić uchwyt na oś centralną lornetki który ją obejmuje i ustala lornetę na żurawiu :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAndrzej_G | 03 Lut 2017, 15:20

Janusz_P. napisał(a):Pod cięższą i zdecydowanie większą lornetę trzeba by dać grubsze przekroje drewna i zdecydowanie mocniejszy statyw oraz inaczej ja zamocować bo śruba statywowa w osi tu się już zdecydowanie nie sprawdza i trzeba robić uchwyt na oś centralną lornetki który ją obejmuje i ustala lornetę na żurawiu :arrow: :idea:

Dokładnie. Praktycznie każdy element mojego żurawia wymagalby innych rozwiązań. Zupełnie inne problemy techniczne. Ja już przy dodaniu nowego elementu zastanawiałem się czy nie skrócić ramienia, ale pracuje bardzo dobrze wiec nie będę już ruszał.
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat