Settings circles

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostJanusz_P. | 11 Lut 2017, 13:35

Na tych skalach masz azymut i elewację, jakiego programu używasz do przeliczenia tego ze współrzędnych paralaktycznych na azymutalne na daną chwilę aby te koła z podziałkami były w ogóle użyteczne :arrow: :roll: :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAndrzej_G | 11 Lut 2017, 13:59

Janusz_P. napisał(a):Na tych skalach masz azymut i elewację, jakiego programu używasz do przeliczenia tego ze współrzędnych paralaktycznych na azymutalne na daną chwilę aby te koła z podziałkami były w ogóle użyteczne :arrow: :roll: :?:

Stellarium pokazuje i jeden i drugi przy obiekcie. Nie potrzeba przeliczać.
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

Postchavez1976 | 11 Lut 2017, 15:09

Sky Safari podobnie.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostAndrzej_G | 15 Lut 2017, 04:13

Testy, testy testy.....
Wreszcie mam czyste niebo. Mroźno, jedna z ciemniejszych nocy w ostatnich tygodniach.
Ustawiam. Do poziomu. O.1 w dół. Podkręcam....0. Przesuwam o 60 stopni ponad drugą nogę podstawy. 0.2 znowu podkręcam. 0. Myślę, znowu będę musiał poprawić w pozycji pierwszej. Taka zabawa trwa parę minut. 0, 0, 0,1 w trzeciej pozycji. Niech go trafi. Decyduję,że tak zostawię. Czasami ńie można się dać zwarjować. Ustawiam teleskop. Wszystko gra. Wkładam najpierw Luminos 7mm. Celuję na Polaris. Mam. Stawiam gwiazdę w w środku pola najlepiej jak mogę. Czytam. 41.9. Sprawdzam odczyt z komputera. 41.08.. hmmmm.....no nie 100% ale chyba da się wytrzymać. azymut 359.38. Ustawiam tarczę kompasu. 359 i tak pomiędzy o pół stopnia....
zmieniam na Luminos 15 mm. Teraz będzie zabawa. Walę pierwszy obiekt. T Canis Majoris. C 64 lub NGC 2362. Parę gwiazd w obiektywie ale idę za nimi.... coraz więcej.. bingo! Mam odczytuję pomiar z mojego teleskopu, porównuję jak najszybciej ze zmieniającym się numerem z kompem, mam około jednego stopnia różnicy... dobra. Zmieniam szkiełko na 25mm. Powinno być łatwiej. Wiadomo nieco mniejsze powiększenie, troszkę szersze pole widzenia.... Szukam w kompie jakiegoś nowego celu. M 47. Tym razem bez pudła. Lecę w sąsiedztwie. M48. Dziesiątka!. NGC 2232, NGC 2244. Nie wzbudza moich emocji ale chyba to jest to. Wygląda jak gromada ale chyba trochę rozproszona. Trudno ocenić. Zauważam w okolicy M 93. Oj! Tego nie widziałem. Czytam, odtwarzam dane w czytniku i na kompasie! O kurde! SUPER!!! Piękne. Lecę teraz do ulubionego M 35. Bez pudła. Szybko odczytuję dane dla M 44. Uffff nie ma.... o dziwo! Taki wielki cel i nie mogłem trafić? Sprawdzam raz jeszcze. No tak. Wszystko się zgadza..... niestety celu nie mam. Naprowadzam samodzielnie z telradem. Znajduję bez problemu. Czytam pomiar. Całe dwa stopnie niezgodności z kompem, tak na wysokości jak i na azymucie..... ktoś coś gdzieś zapieprzyli. No cóż.... Teraz idę na małe NGC-e.... Orion i okolice. NGC 2169 w łokciu Oriona. Za pierwszym razem! Co ja się napociłem, żeby to znależć na tym moim pieprzonym nowo jorskim niebie!!!! A tu bez kropli potu. Bardzo ładne małe skupisko. Kolejny dość trudny manualnie cel: NGC 1662 ponad tarczą Oriona. Równie piękny widok.
Dobra, czas na gwiazdy. Pollux. Eeee..... znowu muszę kręcić troszkę w górę, troszkę w lewo. Przypominam jestem na 25 mm ale tylko 50 stopni kąt widzenia. Mam. Ale niie jestem zachwycony naprowadzaniem. Próbuję szczęcia gdzie indziej. Biorę namiar na Al Resha, alfą Pisci. OK Mam. Alfą ceti, Menkar, eeee... pare małych ruchów, najjaśniejsza w obiektywie. To musi być to. Lecę do Miry. Też mam, ale też nie od razu..... test moźna powiedzieć zadawalający na 95% dla DS-ów. Z gwiazdami to tak moźe 80. Ale na pewno wielka pomoc.
Noc kończę na spokojnie. Plossi 32 mm. Nie ma to jak wielkie pole widzenia. Idę do Oriona. Ale widok! Nigdy nie zawodzi. Robię zdjęcia Mgławicy z łapy z iPhona..
Settings circles: IMG_1669.JPG
to był dobry wieczór..... no i chmury teź zadecydowały, źe trzeba kończyć..... niebo się zakryło ponownie.
Polecam wszystkim ten system. Prosty i pomocny.....
Załączniki
Settings circles: IMG_1669.JPG
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

PostAndrzej_G | 15 Lut 2017, 12:21

Settings circles: IMG_1674.JPG
Settings circles: IMG_1673.JPG
Settings circles: IMG_1670.JPG
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

PostAndrzej_G | 15 Lut 2017, 22:37

Eureka! Kto powiedział, że ściana tuby jest idealnie równoległa do osi optycznej teleskopu? Powinienem od razu był o tym pomyśleć. Czyli jesli miałem odczyt deklinacji 41.9 a komp podał w przybliżeniu wartość dla polarnej 41.1 to powinienem był obniżyć tube do zera plus 0.8 i wyzerować. (!). Zobaczymy czy to poprawi kalibrację. Do następnego razu!
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

PostAndrzej_G | 15 Lut 2017, 23:05

Lub.... trzeba zrobić podstawę czytnika z możliwością regulacji jednej strony góra/dół.... tak to może być lepsze rozwiązanie... poziom czytnika musi być w linii równoległej do osi optycznej teleskopu. Tylko wyzerowanie może nie osiągnąć mojego celu.... zobaczymy.
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

PostAndrzej_G | 16 Lut 2017, 05:39

Cały dzień chodził mi po głowie problem kalibracji.... pierwsza rzecz, Polaris nawet przy 7 mm szkiełku to wygląda jak mucha na pustym półmisku. Już tutaj jest problem i miejsce na błąd . Nie mam takiego obiektywu z celownikiem. Pierwsza rzecz to franca dość droga, druga rzecz to trzeba czekać cały tydzień, a jak mńie coś gnębi to już gnębi... musi być jakaś prosta metoda. Przecieź taki Herszel takiego podświetlanego celownika nie miał a jakoś sobie z kalibracją radził.... MAM! Biorę barlow i 6 mm szkiełko. Ładuje to wszysko i wyprowadzam wyciągiem do momentu aż widzę zarys pająka i wtórne lustro....teraz mam jasną plamę świetlną z zarysem wtórnego jako celownik. to jest to!!! to wszystko centruję we wzierniku tak żeby obrzeża jasnej plamy równo dotykały obrębu ciemności !!! To mam za sobą. Teraz czytam czytnik.... 41.5. Rzucam okiem na kompa.... 40.5. Zjeżdżam do +1.0 i zeruje czytnik. Ma taką funkcję. Teraz wracam do 40.5 Polaris jest w centrum. Zjeżdżam do zera. Obracam całym systemem wokół osi, sprawdzam czy jest teraz wypoziomowany.... o dziwo tylko w jednej pozycji mam odczyt -0.1 ale dję sobie spokój. Ustawiam azymut. 359.13. Zmieniam okular na moją ulubioną 15-stkę. Znowu walę listę celów. DeSy, gwiazdy, nawet grzeję do M 78. WSZYSTKO BEZ PUDŁA! 100 na 100!!!! No teraz to człowiek może się wyspać......
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

Postmazbi7925 | 16 Lut 2017, 07:57

Noo, - niewielkim kosztem masz teraz "pełną automatykę z możliwością wyszukiwania 40-tu tysięcy obiektów" :wink: , bez udziału silników, przekładni itp. zbędnych elementów.
Gratuluję !
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

Postmidimariusz | 16 Lut 2017, 12:10

Andrzej bardzo się ciesze ze to działa!!!!

Jesteś pierwszą osobą na forum, która opublikowała sam projekt, jak i wyniki jego działania.
Widzę tutaj dużą szansę dla młodych adeptów astronomii amatorskiej. To jest duży krok w szybkiej metodzie wyszukiwania obiektów.

Tylko mam jeszcze jedna ogromną prośbę Andrzejku!
Daj proszę dane i namiary skąd można kupić taki zestaw - laser cyfrowy i koło z wydrukowanymi stopniami do podstawy.

Pozdrawiam i życzę miłego i dobrego wyszukiwania obiektów
Mariusz
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

PostAndrzej_G | 16 Lut 2017, 13:27

midimariusz napisał(a):Andrzej bardzo się ciesze ze to działa!!!!

Jesteś pierwszą osobą na forum, która opublikowała sam projekt, jak i wyniki jego działania.
Widzę tutaj dużą szansę dla młodych adeptów astronomii amatorskiej. To jest duży krok w szybkiej metodzie wyszukiwania obiektów.

Tylko mam jeszcze jedna ogromną prośbę Andrzejku!
Daj proszę dane i namiary skąd można kupić taki zestaw - laser cyfrowy i koło z wydrukowanymi stopniami do podstawy.

Pozdrawiam i życzę miłego i dobrego wyszukiwania obiektów
Mariusz

Cześć! Przepraszam, że nie odpisałem na Twoją pierwszą prośbę....dla Ciebie będzie, że ja to drukowałem w Staples. Sieci w USA...jeden jest ode mnie o 10 minut . nie mam pojęcia gdzie to można zrobić w Polsce.
Tutaj jest adres internetowy gdzie można sobie zrobić kompas. Trochę jest z tym gimnastyki i musiałem zaangażować swojego syna. Wiadomo dzieciaki wiedzą wszystko co i jak.... : http://www.blocklayer.com/protractor-printeng.aspx.
Tutaj jest ten czytnik. Niestety pomyliłem się mówiąc, że $6.... zapomniałem, że koszt to $22. Ale to najtańsza co znalazłem i jest bardzo/wystarczjąco dobry. No i to by było tyle..... http://www.ebay.com/itm/132080021132?_t ... EBIDX%3AIT
Jeśli coś to pisz. Postaram się poprosić syna, żeby mi dał "lekcję" co do drukowania tego kompasu. Tam jest przekręt bo trzeba to emigrować jako PDF i w formacie takim, żeby jak drukuje to nie podzieliło tego koła na "200" kartek...... na razie.
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

PostAndrzej_G | 16 Lut 2017, 13:28

midimariusz napisał(a):Andrzej bardzo się ciesze ze to działa!!!!

Jesteś pierwszą osobą na forum, która opublikowała sam projekt, jak i wyniki jego działania.
Widzę tutaj dużą szansę dla młodych adeptów astronomii amatorskiej. To jest duży krok w szybkiej metodzie wyszukiwania obiektów.

Tylko mam jeszcze jedna ogromną prośbę Andrzejku!
Daj proszę dane i namiary skąd można kupić taki zestaw - laser cyfrowy i koło z wydrukowanymi stopniami do podstawy.

Pozdrawiam i życzę miłego i dobrego wyszukiwania obiektów
Mariusz

Cześć! Przepraszam, że nie odpisałem na Twoją pierwszą prośbę....dla Ciebie będzie, że ja to drukowałem w Staples. Sieci w USA...jeden jest ode mnie o 10 minut . nie mam pojęcia gdzie to można zrobić w Polsce.
Tutaj jest adres internetowy gdzie można sobie zrobić kompas. Trochę jest z tym gimnastyki i musiałem zaangażować swojego syna. Wiadomo dzieciaki wiedzą wszystko co i jak.... : http://www.blocklayer.com/protractor-printeng.aspx.
Tutaj jest ten czytnik. Niestety pomyliłem się mówiąc, że $6.... zapomniałem, że koszt to $22. Ale to najtańsza co znalazłem i jest bardzo/wystarczjąco dobry. No i to by było tyle..... http://www.ebay.com/itm/132080021132?_t ... EBIDX%3AIT
Jeśli coś to pisz. Postaram się poprosić syna, żeby mi dał "lekcję" co do drukowania tego kompasu. Tam jest przekręt bo trzeba to emigrować jako PDF i w formacie takim, żeby jak drukuje to nie podzieliło tego koła na "200" kartek...... na razie.
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

PostAndrzej_G | 16 Lut 2017, 13:45

mazbi7925 napisał(a):Noo, - niewielkim kosztem masz teraz "pełną automatykę z możliwością wyszukiwania 40-tu tysięcy obiektów" :wink: , bez udziału silników, przekładni itp. zbędnych elementów.
Gratuluję !

Dzięki : ). No tylko mam wyżuty sumienia, że teraz będę "oszukiwał". Chciałem się nauczyć nieba tak jak należy, skakać po gwiazdach aby znależć upragniony obiekt. No i nieraz spędzałem kilka wieczorów, żeby znależć np Cygni 61.... teraz w ciągu jednej nocy mogę zobaczyć dziesiątki obiektów. Ale...... satysfakcja "pokonania" nieba już nie jest ta sama.... z drugiej strony..... taki jest postęp technologiczny. Wielu starszych astronomów namawia na powolny proces nauki geografii. Ja też byłem tego zdania i w ciągu paru miesięcy mogłem dać znajomym dobrą wycieczkę po niebie trzaskając imionami gwiazd i waląc jak z rewolweru różnymi obiektami, podwójnymi o różnych kolorach czy emkami itp. Ale...... mieszkam w Nowym Yorku, w mieście.... takie gwiazdozbiory jak: Ryby, Jednorożec, Waga, Ryś, Hydra, Delfin są albo niewidoczne, albo widać pojedyncze nikłe gwiazdeczki, których nie sposób niemal jest zidentyfikować. Jak tu znaleźć całą masę NGC np w Jednorożcu wiedząc przy tym, na który się patrzy, kiedy poza Orionem i Małym Psem nic nie widać....? No i poddałem się..... : (
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

Postmidimariusz | 16 Lut 2017, 14:32

Można wydrukować koło ze stopniami na domowej drukarce atramentowej stosując specjalną folię do drukowania (do nabycia z każdym sklepie papietniczym ). Też będzie tanio i dobrze.

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

PostAndrzej_G | 16 Lut 2017, 14:35

midimariusz napisał(a):Można wydrukować koło ze stopniami na domowej drukarce atramentowej stosując specjalną folię do drukowania (do nabycia z każdym sklepie papietniczym ). Też będzie tanio i dobrze.

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

Chodzi o format. To moje kółko to jakieś 60 cm średnicy
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

PostAndrzej_G | 16 Lut 2017, 14:36

Im większe tym większa precyzja ustawień.
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

Postmidimariusz | 16 Lut 2017, 14:40

"Chodzi o format. To moje kółko to jakieś 60 cm średnicy"


O kurcze.....
No to zostaje jakiś specjalistyczna drukarnia reklamowa w dużych miastach.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

PostAndrzej_G | 16 Lut 2017, 14:41

No właśnie.....
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

PostAndrzej_G | 16 Lut 2017, 16:58

Mogę ewentualnie (za opłatą ) takie tarcze dostarczać. Do wymiaru. Taka tarcza jesli jest mniejsza niż, tak 30 cm jest bezużyteczna do precyzyjnego naprowadzania. Po prostu podziałka jest zbyt mała.
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

PostŁukasz_M | 10 Mar 2017, 11:28

Witam
Gdyby ktoś chciał dorzucić trochę i kupić dokładniejsz poziomice cyfrowa to na amazonie można kupic takie z rozdzielczością
0.02° i dokładnością 0.1° https://www.amazon.co.uk/Digital-Protra ... JWA1KDGK4T za £47(funtów)
lub
0.01° i dokładnością 0.05° https://www.amazon.co.uk/d/Computers-Ac ... DXL360S%29 za £59 (funtów)
Wygląda na to że obydwa pozwalają również na orientację płaszczyzny tj działają w dwu osiach (na pewno ma to ten droższy ale tańszy myślę ze też)

poziomica cyfrowa stosowana przez Andrzeja_G ma rozdzielczość 0.1° i dokładność też 0,1° i jak widać wystarcza, jednak może naśladowcy woleliby zastosować coś dokładniejszego
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

AstroChat

Wejdź na chat