Montaż lornetkowy

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postkjacek | 10 Cze 2017, 08:04

Ładnie to wygląda. Ale też nie masz trzeciej osi :D.
Lornetka nie porusza się na boki, tylko góra-dół, tak samo jak ruch ramienia żurawia.

Z jakiego materiału jest zrobione ramię żurawia?
Mógłbyś podać wymiary?

Ja po prostu wykonałem wcześniej model 1:1 z mniejszych kawałków, poćwiczyłem trochę i wybrałem jakieś rozwiązanie. W praniu wyjdzie, czy optymalne.

Popracuję jeszcze nad tą częścią mocująca uchwyt lornetki do żurawia. Pisałeś wcześniej o jakiejś tulei. Czy mógłbyś zrobić fotki tej części ale nie przykreconej do żurawia?
Z góry dziękuję :-).
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postsuper_novy | 10 Cze 2017, 22:43

kjacek napisał(a):Ładnie to wygląda. Ale też nie masz trzeciej osi :D.
Lornetka nie porusza się na boki, tylko góra-dół, tak samo jak ruch ramienia żurawia.


Lornetka wcale nie musi poruszać się na boki. Wystarczy, że głowica kulowa u podstawy wykonuje ruch obrotowy. Każda głowica kulowa musi mieć ten obrót do panoram. Zobacz na zdjęciach.

kjacek napisał(a):Z jakiego materiału jest zrobione ramię żurawia?
Mógłbyś podać wymiary?


Ramię jest profilem aluminiowym, o ile pamiętam 20x40x100.

kjacek napisał(a):Czy mógłbyś zrobić fotki tej części ale nie przykreconej do żurawia?
Z góry dziękuję :-).


Tulejka jest łożyskiem ośki kątownika, na którym "wisi" lornetka. Sama grubość ścianki kątownika jest za mała, więc trzeba było troszkę pomyśleć nad tym tematem. Widać to bardzo dobrze na zdjęciach, a dociskana jest przez duże czarne pokrętło blokady kąta ustawienia lornetki. I to byłoby chyba wszystko na ten temat. Pozdrawiam!
12" maleństwo na Dobsonie, Soligor MT-800, Orion 80ED APO, C40D, Nikon 12x50, 3,5-13 LVW i kilka większego kalibru, Barlow x2 2" i GSO x5 1,25", szare i kolorowe szkiełka, trochę różnego złomu i ciągle coś przybywa do kompletu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 04 Mar 2009, 23:21
Miejscowość: Kraków

 

Postkjacek | 10 Cze 2017, 22:54

Dziękuję :D
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostWega | 01 Lip 2017, 15:18

Z uwagi na ciężar lornetki postanowiłem wykonać pantograf pod lornetkę własnoręcznie. Całość wykonałem ze stali, ciężaru nie znam, nie mam wagi ale zważę prawdopodobnie ok.4kg.
Wykorzystałem do tego statyw pod teleskop który jest rzadziej wykorzystywany, by nie przekładać, następnym zadaniem będzie wykonanie statywu również stalowego bardziej stabilnego.
Wykonane całkowicie w domu własnoręcznie, podstawowymi narzędziami jak szlifierka kątowa, pilniki, wiertarka na statywie, spawarka IGBT, imadło i kilka innych narzędzi mniej lub bardziej precyzyjnych. Czas poświęcony to około 30 godzin, całość będzie malowana pierw podkładem następnie kolorem czarnym, materiał zakupiony w hurtowni metali, docięli na wymiar. Śruby, podkładki, motylki etc. w markecie budowlanym. Całkowity koszt materiałów to 68 zł. Z uwagi, że jestem zadowolony z efektu mojej pracy postanowiłem podzielić się informacją może komuś kiedyś się przyda.
Wzorowałem się na różnych wykonaniach, a efekt jak na zdjęciach. Pantograf jest sztywny i bez luzów dzięki śrubom maszynowym, wszystkie śruby 6mm są maszynowe i tyle ma średnica bez gwintu ponieważ sam gwint M6 ma minimalnie mniejszą średnice zewnętrzną, łatwy w demontażu czy też do złożenia. Ślusarstwo to nie moja profesja jak i spawalnictwo, jednak chciałem się z tym zmierzyć i wykonałem. W przypadku braku narzędzi można w dowolnym warsztacie ślusarskim pospawać, obrobić, wówczas koszty wzrosną. Wymiarów nie podaję wydaje mi się, że zdjęcia z opisem wystarczą trochę wyobraźni i można działać dokumentacji nie posiadam tylko zdjęcia, jest to tak zwana radosna twórczość, dla chętnych wykonania odpowiem na każde pytanie, mam dużo zdjęć. Po zastosowaniu śruby M16 długości 12cm wykorzystuję same ciężarki przeciwwagi. Ważne by otwory M6 w ramionach i elementach mocujących ramion miały ten sam rozstaw i były prostopadłe do płaszczyzn. Próba mocowania na zawiasie w pionie okazała się dobra lecz z braku blokady obrotu na zawiasie, podczas obrotu ramienia wokół głównej osi statywu lornetka miała tendencję obrotu na zawiasie, a to było denerwujące, tu myślę nad innym rozwiązaniem tego elementu, dlatego został odcięty wersja jak na zdjęciu dla tego przypadku okazała się lepsza. Minimalna wysokość lornetki to około 20 cm nad ziemią, maksymalna 190 cm o punkcie obrotu na wysokości 120cm, w tym zakresie jest regulowana wysokość po promieniu o długości ramienia 100cm dla statywu o minimalnej swojej wysokości wtedy jest on najbardziej stabilny.
Załączniki
Montaż lornetkowy: 1.jpg
Montaż lornetkowy: 2.jpg
Montaż lornetkowy: 3.jpg
Montaż lornetkowy: 4.jpg
Wega
 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 33 gości

AstroChat

Wejdź na chat