Modernizacja guidera i szukacza atm

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Posttiger | 08 Kwi 2017, 16:22

Swego czasu zrobiłem sobie ,,duży" szukacz i guider atm. wykorzystując ,,organy" po lornetce SM Celestrona 15x70. Jednak użyte do tego ,,oryginalne" tubusy wprowadzały winietę i niepotrzebne odblaski. I choć póżniej je ,,wyflokowałem", i zredukowałem odblaski, to nadal ,,męczyła" mnie winieta w tych sprzętach. Postanowiłem temu zaradzić dorabiając nowe tubusy atm. Wykonałem je z rury aluminium fi-80 mm. Przez całą długość wnętrza tubusu ,,idzie" gwint co umożliwia dowolne ,,przesunięcie" obiektywu jak i pierścieni do których przyklejone będą bafle. Mogę się również, kiedyś zkusić na wymianę obiektywów, jeśli jakieś lepszej jakości (w podobnej ogniskowej) i takiej samej średnicy ,,wpadną mi w łapki". Pozostało jeszcze wyflokowanie wnętrza, ustawienie bafli i końcowy montaż. Teraz, np. szukacz będzie ,,obsługiwał" wszystkie okulary w standarcie 1,25" jak i ,,oryginalny" okular z krzyżem (po lekkiej przeróbce). Foty ,,surowych" tubusów, i po malowaniu proszkowym.
Załączniki
Modernizacja guidera i szukacza atm: DSC03480 (Copy).JPG
Modernizacja guidera i szukacza atm: DSC03479 (Copy).JPG
Modernizacja guidera i szukacza atm: DSC03472 (Copy).JPG
Modernizacja guidera i szukacza atm: DSC03478 (Copy).JPG
Modernizacja guidera i szukacza atm: DSC03473 (Copy).JPG
Modernizacja guidera i szukacza atm: DSC03477 (Copy).JPG
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Posttiger | 02 Maj 2017, 01:16

Z powodu ,,braku czasu", na razie udało mi się ukończyć tylko ,,duży szukacz" (choć kamera pasuje, i prawdopodobnie może ,,robić za guider", jednak nie zdążyłem dziś sprawdzić, czy ostrzy (z kamerą ASI 290), fotki póżniej). Odpowiedni rozmiar tubusów (pozbyłem się winiety) i wyflokowanie wnętrza, oraz zastosowanie odp. rozmieszczonych bafli, zrobiły swoje. Obraz jasny ostry i bardzo kontrastowy (próby w dzień), niewiele ustępujący ,,pojedynczemu torowi opt.", z mojej DO EXTREME 15X70, w zbliżonej żrenicy. Obiektywy pewnie dużo gorsze, ale odp. ,,wyczernienie" i ,,normalne" okulary (1,25"), wpłynęły bardzo ,,in plus" na jakość obrazu. ,,Układ Jowisza" o wiele bardziej ,,czytelny" i ,,konkretny" niż np; w mojej lornetce NIKON EX 7X35. ,,ŁYSY" prezentuje się też dużo okazalej, natomiast widoczna aberra chromat. (Księżyc), sporo mniejsza niż np; w standardowych szukaczach (fi-50mm) GSO czy SW, mam oba. Na fotach mont.LX-80, ED-120 i Duży Szukacz. Ale, żeby nie było ,,tak miodzio" to muszę przyznać, że wadą tego ATM, jest ,,waga'. Pomimo zastosowania wyłącznie aluminium i ,,drastycznego" zmniejszenia grubości ścianek, to i tak waży ,,to" ponad dwa razy więcej niż np: szukacz klasy 9x50, ale ,,coś za coś".
Załączniki
Modernizacja guidera i szukacza atm: DSC03500 (Copy).JPG
Modernizacja guidera i szukacza atm: DSC03498 (Copy).JPG
Modernizacja guidera i szukacza atm: DSC03495 (Copy).JPG
Modernizacja guidera i szukacza atm: DSC03494 (Copy).JPG
Modernizacja guidera i szukacza atm: DSC03486 (Copy).JPG
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Posttiger | 25 Maj 2017, 19:14

Oba sprzęty ukończone. Z zalegającej walizki po wiertarce zaimprowizowłem ,,futerał". Pozostaje tylko sprzęt sprawdzić w terenie tzn. guider, bo szukacz sprawdził się znakomicie. Nawet dokupiłem do niego (tutaj na giełdzie) okularek WO 20mm 66st, który zamierzam zaopatrzyć w krzyż celowniczy. Fotki:
Załączniki
Modernizacja guidera i szukacza atm: DSC03525 (Copy).JPG
Modernizacja guidera i szukacza atm: DSC03523 (Copy).JPG
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 38 gości

AstroChat

Wejdź na chat