Camera Obscura - budowa

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostMarcin E | 14 Kwi 2017, 19:38

Mam takie pytanie, ponieważ wałkuję temat któryś dzień z rzędu, wykonałem kilka testowych modeli z kartonu (oczywiście działających) - jak zrobić dość dużą kamerę otworkową, ostrzącą i dającą obraz, który da się odrysować?

Póki co, nie ma problemu z przerzuceniem obrazu i oczywiście jak widzę z doświadczeń im dalej odsuwam materiał, na którym projektowany jest obraz - tym bardziej powiększony obraz dostaję (wydaje się to całkiem spójne z teorią ;) ) . Zaobserwowałem również, że powiększanie otworu oczywiście rozjaśnia obraz ale powoduje również większe jego rozmycie. To również miałoby sens biorąc pod uwagę wzór Raileigha wynika, że przy mikroskopijnym otworze ~1mm ostrość wypada w okolicy 6 metrów od otworu (chyba, że coś źle liczę)!

Czy ktoś miał do czynienia z kamerami otworkowymi i próbował tą metodą prowadzić obserwacje Słońca? Będę wdzięczny za każdą podpowiedź :) Chciałbym zorganizować taką kamerę otworkową jako atrakcję dla dzieci :)
Celestron Nexttar 4SE / Nikon D3300 / Barlow x2 Vixen /

https://www.facebook.com/ksiezycowelove/
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 30 Sie 2016, 09:45

 

Postfizyk5 | 17 Kwi 2017, 10:53

Jako atrakcję dla dzieci proponuję ci zrobić kamerę z soczewki od lupy powiększającej za 7zł.
Oczywiście drugą z dziurką dla pokazania, że pełni ona rolę soczewki również.
Załączniki
Camera Obscura - budowa: 10.jpg
Camera Obscura - budowa: 11.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 86 gości

AstroChat

Wejdź na chat