Budowa teleskopu na uniwerku

Postrogalx | 28 Kwi 2019, 14:44

Cześć, zamierzam zbudować u siebie na uniwerku teleskop do robienia zdjęć i prowadzenia pomiarów astronomicznych. Wybrałem już listę części typu zwierciadło główne (na razie 200/1200 ale może trzeba będzie wziąć lżejsze np.150/750), zwierciadło wtórne, szukacz, wyciąg okularowy crayford, okulary, obejmy, kamera, przeciwwaga, montaż eq3-2 z napędem, dovtail (ale nie wiem czym go przyczepić do eq3-2). Nie znalazłem w żadnym polskim sklepie osobno sprzedawanych tubusów czy stelaży (szczególnie o niego się pytam), pająków itp. elementów konstrukcji. I teraz pytanie czy takie sklepy nie istnieją, czy może istnieją za granicą? Czy trzeba stelaż samemu zbudować? Czy ktoś kiedyś budował coś podobnego i mógłby się podzielić informacjami/zdjęciami na temat swojej konstrukcji? :)
Synta 8", dwa kitowe okularki 10 i 25mm, okular plossl z serii meade 5000 26mm, filtr baader UHC-s, fltr słoneczny zrobiony z folii baader we własnej oprawie, laser 50mW
 
Posty: 54
Rejestracja: 02 Maj 2011, 18:05
Miejscowość: Słupsk/Strzelino

 

PostKrzysztof z Bagien | 28 Kwi 2019, 15:55

Może trochę nie na temat, ale jeśli myślisz o poważnych naukowych pomiarach i fotografii, to EQ3-2 będzie za słaby i za mało precyzyjny, szczególnie przy tej ogniskowej. To jest chyba najtańszy i najlżejszy montaż paralaktyczny o którym w ogóle jest sens rozmawiać, ale z takim teleskopem będziesz się strasznie męczyć, żeby coś sensownego z niego wyciągnąć i do celów innych niż amatorskie moim zdaniem się nie nada.
Co oczywiście nie oznacza, że nie da z nim kompletnie niczego zdziałać, bo na pewno się da, tylko niekoniecznie w połączeniu z takim teleskopem - to będzie orka na ugorze.

A co do pytania - zdaje się, że śp. Janusz się takimi rzeczami zajmował. A teraz to nie wiem, ale u góry masz reklamę strony http://www.serwisastro.pl - pewnie są w stanie zrobić Ci, co tam sobie wymyślisz. A czy u nas ktoś sprzedaje gotowce nie wiem. Na pewno można tego typu rzeczy kupić np. w niemieckim sklepie https://teleskop-express.de
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Postrogalx | 28 Kwi 2019, 23:40

Jasne, że się da jakieś konkretne pomiary robić np. pomiar jasności gwiazd, spektroskopia wyznaczanie kątów itp. sama nauka obsługi przez osoby, które się nie znają to już coś ;) To trochę początek i się dopiero rozwija cały pomysł stworzenia obserwatorium, na początku chciałem kupić schmitda-cassegrina ale uczelnia nie pozwoliła kupić gotowca i kazała budować na części ;/
Synta 8", dwa kitowe okularki 10 i 25mm, okular plossl z serii meade 5000 26mm, filtr baader UHC-s, fltr słoneczny zrobiony z folii baader we własnej oprawie, laser 50mW
 
Posty: 54
Rejestracja: 02 Maj 2011, 18:05
Miejscowość: Słupsk/Strzelino

 

Postjupiter1969 | 29 Kwi 2019, 19:10

rogalx napisał(a):Jasne, że się da jakieś konkretne pomiary robić np. pomiar jasności gwiazd, spektroskopia wyznaczanie kątów itp. sama nauka obsługi przez osoby, które się nie znają to już coś ;) To trochę początek i się dopiero rozwija cały pomysł stworzenia obserwatorium, na początku chciałem kupić schmitda-cassegrina ale uczelnia nie pozwoliła kupić gotowca i kazała budować na części ;/


Kup gotową tubę,rozłóż ją na części i zbuduj na nowo,będzie taniej i szybciej.

To nie jest żart !
SYNTA 14 ,pełnoaperturo ND5.Scopos 30 mm,SW SWA 70* 13/8/5 mm,Pentax XW 7 mm,DO SL 15x70,10x50,Canon 450D,ATM okular 18 mm 120*,55 mm 68 *,polaryzacyjny zmienny,kolorowe meade 4000.
https://www.facebook.com/astronomiaslupsk
PTMA W-wa
 
Posty: 225
Rejestracja: 07 Kwi 2013, 22:14
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof z Bagien | 29 Kwi 2019, 19:34

Ja nie mówię, że z tym montażem nic się nie da zrobić, bo się da - ale na pewno nie w połączeniu z ośmiocalowym teleskopem. Różne źródła podają, że udźwig EQ3-2 to od 5 do 9 kilogramów i myślę, że bliżej rzeczywistości jest ta pierwsza wartość. Tuba 200/1200 będzie po prostu za ciężka i za długa, nawet 150/750 to już może być dla niego za dużo, żeby się obserwowało w miarę komfortowo.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Postrogalx | 01 Maj 2019, 13:43

jupiter1969 napisał(a):
rogalx napisał(a):Jasne, że się da jakieś konkretne pomiary robić np. pomiar jasności gwiazd, spektroskopia wyznaczanie kątów itp. sama nauka obsługi przez osoby, które się nie znają to już coś ;) To trochę początek i się dopiero rozwija cały pomysł stworzenia obserwatorium, na początku chciałem kupić schmitda-cassegrina ale uczelnia nie pozwoliła kupić gotowca i kazała budować na części ;/


Kup gotową tubę,rozłóż ją na części i zbuduj na nowo,będzie taniej i szybciej.

To nie jest żart !


No właśnie tak próbowałem, ale ponoć się nie da tak kupić ;/ Trochę lipa z budową tego newtona bo to nie jest ani poręczne, ani dobre do obserwacji w mieście.
Synta 8", dwa kitowe okularki 10 i 25mm, okular plossl z serii meade 5000 26mm, filtr baader UHC-s, fltr słoneczny zrobiony z folii baader we własnej oprawie, laser 50mW
 
Posty: 54
Rejestracja: 02 Maj 2011, 18:05
Miejscowość: Słupsk/Strzelino

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat