Modyfikacje SkyLux-a

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostCamDam | 07 Kwi 2008, 13:26

Ten sam post pisałem na A-F ... :) z racji że nie mogę dokonywać z niewiadomych mi przyczyn edycji własnych postów postanowiłem dać sobie spokój z tym "dziwnym" miejscem :)


Refraktorek posiadam od ładnych kilku lat, zakupiłem mój egzemplarz w 2004 roku w Lidl-u. Jest to pierwsze wydanie na montażu z prostokątnymi nogami z aluminium. Sprzętu z racji jego możliwości optycznych używam w zasadzie tylko do wykonywania zdjęć księżyca w ognisku głównym.

Założenia - poprawa stabilności montażu i maksymalne udoskonalenie tuby optycznej przy jednoczesnym jak najniższym nakładzie inwestycyjnym :)

ETAP 1

W pierwszym etapie prac modyfikacyjnych zabrałem sie za solidne wyczernienie wszystkich, wymagających tego elementów - seryjnie skylux jest wyczerniony lakierem w kolorze czarnym z jednym drobnym ale ... lakier jest z połyskiem :) Wyczerniłem elementy za pomocą czarnej farby emulsyjnej zakupionej w markecie budowlanym :)

Image

Tak mniej więcej przedstawiają sie różnice

Image

Image

Image

Kolejny etap prac to usunięcie baffli z wyciągu i szukacza.
Po tych zmianach szukacz jakby ciut więcej "aberował" z tym ze jest przy tym znacznie jaśniejszy.

Standardem wśród użytkowników skylux-a jest mod. wyciągu polegająca na delikatnym zwiększeniu średnicy zew. części ruchomej celem zminimalizowania luzu.

Image

Dodatkowo, nie wiem czy to standard :) obróciłem soczewki w celi obiektywu (wygląda na to że były zamontowane odwrotnie!) co znacznie poprawiło ostrość oglądanych obrazów :) wkleiłem prosto plastikową tulejkę która utrzymuje szkła w odpowiedniej pozycji i zmieniłem mocowanie celi ze standardowej jednej śruby z nakrętką od środka na dwa wkręty (aby zdemontować cele trzeba było wcześniej wyciągnąć obie soczewki!!)

Image Image

Dodatkowo okleiłem całą tubę optyczna oraz szukacz białą matową folią samoprzylepną i zmieniłem nazwę refraktorka

Image Image

Image Image

Koszt zmian na tym etapie to jakieś 15zł :)
Niestety nie miałem jeszcze możliwości sprawdzenia sprzętu po zmianach w boju.
Po testach na ulicznej latarni mogę jednak stwierdzić że dość sporo zyskałem na ostrości obrazu i dodatkowo mam wrażenie, że obrazy jasnych obiektów są jakby bardziej kontrastowe :) Po podwieszeniu na wyciągu Canona 30D sam wyciąg praktycznie w bardzo nieznacznym stopniu odchylił sie od osi.

Kolejny etap to zmiana stabilności "lichego" montażu skylux-a :)

ETAP 2

Wracając do tematu ....
Jestem właśnie po pierwszych "nie gwiazdowych" próbach nowego cięższego montażu :)
Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania banan.gif wszelkie drgania gasną w dosłownie w sekundę...

Co nieco o budowie...

Jak to zwykle mam w zwyczaju czynić :) przekopałem cały garaż przy okazji wiosennych porządków i znalazłem dwie niepotrzebne nikomu listwy-profile stalowe ... takie "ponacinane ceowniki" na których mocuje sie metalowe trójkątne podpórki pod półki :) Trzymam się zasady - Total Low Budget :)

Profile popodcinałem w sposób pozwalający na dołączenie do podstawy oryginalnego montażu.
Dodatkowo każdą z nóg statywu wzmocniłem listwą drewniana co zapobiegło ew. skręcaniu profilu oraz dodatkowo zwiększyło troszkę masę każdej z nóg :)

Image Image

Nowy montaż bez tuby z eksperymentalnymi nogami waży :) 12 kg co w znaczny sposób poprawiło stabilność całej konstrukcji :) Już na tym etapie jest wystarczająco sztywny :) Jutro poszukam kawałka sklejki z której planuje wykonać dodatkową usztywniająca rozpórko-półkę :)

Image Image

CD niedługo N :)
Ostatnio edytowany przez CamDam 07 Kwi 2008, 19:08, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 21
Rejestracja: 17 Lip 2006, 16:35
Miejscowość: z Ziemi :)

PostPerla | 07 Kwi 2008, 13:35

Bardzo mi się podobają twoje modyfikacje i pomysły ulepszenia teleskopu. Czekam na ciąg dalszy raportu o przeróbkach :D
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 Newton
Okulary: NLV 4mm, Super 10mm i 25mm
Vixen Barlow 2x
Lornetka 20X50
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Rejestracja: 04 Cze 2007, 19:10

 

PostCamDam | 07 Kwi 2008, 19:09

Ot i wspomniana rozpórka usztywniająca całość, która dodatkowo pełni role zasobnika na okularki :) (zaadoptowałem oryginalna blaszkę od skylux-a)

Image

No i zdjęcie całości

Image

Całkowity koszt zmian w etapie drugim - zero zł

CD niedługo N.
 
Posty: 21
Rejestracja: 17 Lip 2006, 16:35
Miejscowość: z Ziemi :)

Postzbyszek | 07 Kwi 2008, 21:35

Jakbys chcial tuningowac sam montaz to moze zapoznaj sie z moimi zabawami w tym zakresie http://www.zbig.fora.pl/atm,23/lozyskow ... a,192.html

Tak naprawde to w Dec od strony zebatki pokazane rozwiazanie duzo nie poprawia . Najlepiej dac korpus Dec do tokarza aby wlozyl tam identyczne lozysko co z dolu tej osi wlozylem .
W posiadamym montazu tak zrobilem i wreszcie istotna poprawa w luzach na tej osi .
W zasadzie ten montaz chyba nie jest wart drogiej modernizacji . Lepiej ta kase dolozyc i kupic wyzszy model, ale tak samo z nimi jest :)
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJarek76 | 07 Kwi 2008, 23:03

Moje trzy grosze,widziałem ,że do wyczernienia użyłeś emulsji wodorozcienczalnej marki Dekoral(na marginesie wspomnę,że receptura wyszła z laboratorium gdzie pracuję :wink: ),ale wracając do tematu.Czy nie obawiasz się,że taka emulsja mimo iż wyschła nie jest odporna na wodę w różnej jej postaci.Moga wystapić zacieki,badz wypłukiwanie składnikow poprzez wode jako rozpuszczalnik :roll: :?: :!:
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

PostCamDam | 08 Kwi 2008, 02:03

Nie obawiam sie o warstwę wyczerniającą ponieważ wcześniej zrobiłem prosty test :) Pomalowałem kawałek plastikowej rurki którą później zanurzyłem w pojemniku z woda ... po kilku godzinach wyjąłem i wysuszyłem element i ... nic sie z farba złego stało :) Jak by nie było jest to farba do zastosowań zewnętrznych czyli z założenia narażona na działanie wilgoci :) Oczywiście taka wilgotna czy mokra warstwa jest wrażliwa na tzw. czynniki mechaniczne.. ale z drugiej strony czy w środku refraktora może dojść do tak znacznego zawilgocenia tubusa ??? nawet po całonocnych obserwacjach :)

Wracając do fabrycznych luzów w głowicy skylux-a .. tak sobie myślałem nad
rozwiązaniami z dodatkowymi łożyskami, toczeniem obudowy... i :) wpadł mi do głowy kolejny szatański pomysł :) Skasowałem luzy na osi RA praktycznie do zera... za pomocą kawałka tworzywa wyciętego z pustej butelki PET po napojach :) Odpowiedni fragment po wcześniejszym docięciu na wymiar i nawinięciu na oś montażu posmarowałem dodatkowo ŁT43, wcisnąłem na miejsce. Na początku ośka wchodziła z lekkim oporem, ale już po chwili tworzywo ułożyło się odpowiednio w osi i całość dała się poprawnie zmontować. Efekt - zero luzu nawet na zwolnionym hamulcu :)

Koszt modyfikacji - 1,60 zł za wypitą wcześniej wodę mineralną :)
 
Posty: 21
Rejestracja: 17 Lip 2006, 16:35
Miejscowość: z Ziemi :)

Postcztery dioptrie | 08 Kwi 2008, 05:59

promil16 napisał(a):Moje trzy grosze,widziałem ,że do wyczernienia użyłeś emulsji wodorozcienczalnej marki Dekoral(na marginesie wspomnę,że receptura wyszła z laboratorium gdzie pracuję :wink: ),ale wracając do tematu.Czy nie obawiasz się,że taka emulsja mimo iż wyschła nie jest odporna na wodę w różnej jej postaci.Moga wystapić zacieki,badz wypłukiwanie składnikow poprzez wode jako rozpuszczalnik :roll: :?: :

Toż to czysta antyreklama Twojego laboratorium!:
:D.Przecież to farba na zewnątrz
 
Posty: 65
Rejestracja: 21 Kwi 2006, 11:39
Miejscowość: 18E50N

PostJarek76 | 15 Kwi 2008, 19:59

Ja dobrze wiem z czego składa sie taka farbab o sam ją produkowałem i mimo tego ,ze farba jest na zewnątrz nie jest na wieki.Poza tym jako spoiwo używa sie DYSPERSJI akrylowych itp na bazie wody.Mam nadzieje,że będzie słóżyła :wink:
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

Postacubenes | 15 Kwi 2008, 21:00

CamDam zastanawia mnie co ze sztywnością w miejscu połączenia nogi statywu z korpusem .Co prawda wprowadziłeś usztywniający element drewniany ale jego rola kończy się 2 cm od miejsca konstrukcyjnego odpowiedzialnego za sztywność całości.Na niedomiar złego część ceownika wyciołeś pozbawiając go wrodzonej sztywności czyniąc go w ten sposób nieodpornym na siły skrętne. :idea:
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 39 gości

AstroChat

Wejdź na chat