Maksutov - pytanko techniczne

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postkk | 16 Paź 2017, 14:14

Czy odległość menisk - lustro główne jest zdeterminowana projektem? Jeśli tak to jaka jest tolerancja dla tej odległości lub od czego zależy?

Z góry dzięki!
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 16 Paź 2017, 14:54

Witam.

Odległość jest przy stałych lustrach stałą z niewielką tolerancją i zależy od policzonych parametrów teleskopu , wtedy w Maku mamy z tyłu wyciąg i odpowiednie wybicie wiązki poza LG , natomiast w wersji z ruchomym LG pracuje ono w pewnym przedziale zależnym od wyliczenia z projektu jak i uzależnionym od konkretnej wielkości LW w danym projekcie , wybijając wiązkę odpowiednio za LG.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 16 Paź 2017, 16:08

To inaczej :)
Maksutov-Newton, lustro główne 150mm f5
Czy mogę bezkarnie przesunąć (oddalić maks 100mm) lustro główne względem menisku w celu przesunięcia płaszczyzny ogniskowania w wyciągu okularowym (i zwiększenia oświetlenia).
Tak jak kolega pisze odległości są „wyliczone”, potwierdzają to teksty w sieci które udało mi się znaleźć aczkolwiek nie znalazłem nic bardziej wymownego czy szczegółowego.
Lustro główne w popularnych makach SW jest ruchome o czym kolega też wspomina ale o ile mi wiadomo jest bardzo światłosilne (f2-f3?) i cały system chyba nieco inaczej pracuje z niepłaskim wtórnym.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postfranek | 16 Paź 2017, 16:25

kk napisał(a):To inaczej :)
Maksutov-Newton, lustro główne 150mm f5
Czy mogę bezkarnie przesunąć (oddalić maks 100mm) lustro główne względem menisku w celu przesunięcia płaszczyzny ogniskowania w wyciągu okularowym (i zwiększenia oświetlenia).
Tak jak kolega pisze odległości są „wyliczone”, potwierdzają to teksty w sieci które udało mi się znaleźć aczkolwiek nie znalazłem nic bardziej wymownego czy szczegółowego.
Lustro główne w popularnych makach SW jest ruchome o czym kolega też wspomina ale o ile mi wiadomo jest bardzo światłosilne (f2-f3?) i cały system chyba nieco inaczej pracuje z niepłaskim wtórnym.

Jeżeli się oddali LG od menisku,to częśc światła,trafi poza LG.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postzbyszek | 16 Paź 2017, 16:57

w zasadzie to zmieniając odległość zmienia się krzywizna obrazu poza centrum , nie wiem czy wyostrzysz bez barlowa .
Odsuwając LW o 10 cm masz mniejszą średnicę wiązki światła, ale o 20 cm wzrasta droga do okularu . W tym duży problem , ta wiązka musi poza LG wyjść , tak by obraz dawała , soczewka skupiająca w środku ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKrzysztof_P | 16 Paź 2017, 18:12

Witam.

W MakachCass lustra są sferyczne czy to LG czy LW wypukłe , a w Maku-Newtonie mamy sferę i płaskie AS koryguje Menisk jak w Maku Cass dopiero w większych Makach lustra są odpowiednio asferyzowane , jak odsuniesz za daleko lustra od siebie to wiązka nie wyjdzie Ci poza tubę z boku i nie złapiesz ostrości , korekcja wszelkich aberacji też ulegnie zmianie gdyż jest najlepsza w pewnym przedziale odległości między lustrami a tym samym od Menisku , ale zawsze możesz to zrobić , najlepszym dowodem będą obrazy jakie potem uzyskasz , powiem szczerze że sam jestem ciekaw jak będzie z korekcją , ale myślę że powinno się przyzwoicie zakończyć.Tylko ta wiązka w bok może nie wyjść Ci odpowiednio dużo poza tubę , musisz poeksperymentować.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 18 Paź 2017, 20:34

W Maku Newtonie F/5 tolerancja położenia menisku bez wprowadzenia znaczącej aberracji sferycznej do układu to jakieś +- 5 do 6 mm...
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 18 Paź 2017, 20:54

Witam.

To faktycznie niewiele , czyli w MK mamy większe pole do działania bez wyrażnej degradacji i pojawianiu się wszelkich aberacji , dobrze wiedzieć na przyszłość.Czyli Maki-Newtony są pod tym względem zdecydowanie bardziej rygorystyczne. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 18 Paź 2017, 21:14

Jeśli lustro główne w MCT jest regulowane to ten zakres przesuwu też jest podobnego rzędu a nawet krótszy czyli +- 4-5 mm bo potem pojawia się spora aberracja sferyczna, im jaśniejsze lustro tym zakres regulacji odległości menisku od lustra jest mniejszy aby znacząco nie zepsuć jakości obrazu danego teleskopu MCT, tak samo jest w SCT z odległością lustra od płyty korekcyjnej :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 18 Paź 2017, 21:58

Cześć Januszu.

Zawsze miałem wrażenie że w SCT czy MCT zakres pracy LG jest jednak większy około 15-20 mm a tu taka niespodzianka. W Cassegrainach Dalla wiem że jest też rygorystycznie ale MCT mnie trochę zaskoczył.
Dzięki za cenne informacje.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 19 Paź 2017, 17:38

Janusz_P. napisał(a):W Maku Newtonie F/5 tolerancja położenia menisku bez wprowadzenia znaczącej aberracji sferycznej do układu to jakieś +- 5 do 6 mm...

No i wszystko jasne. Dzięki!
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 33 gości

AstroChat

Wejdź na chat