NEQ6 Os RA nie rowny backlash

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostNiceman | 05 Lis 2017, 11:27

Witam
Nie dawno zmieniłem zębatki na napęd paskowy i kultura pracy montażu jest o klasę lepsza.
Jest jednak problem z osia RA
Ustawiłem backlash w pozycji montażu ''home'' tak ze był bardzo delikatny.
Jednak kiedy głowica obróciła się o około 180st to silnik zaczął gubić kroki.
Ustawiłem wiec backlash w tym położeniu bo było zdecydowanie za ciasno.
Teraz Os obraca się płynnie ale luz kiedy głowica jest w pozycji ''home'' jest wyczuwalny, powiedzmy ze jestem w stanie wyczuć go trzymając głowice ręką.
Zastanawiam się czy można coś z tym zrobić bo gdzieś zgubiona jest osiowość RA. Ślimak raczej nie ma to wpływu a szczerze mówiąc tylko niedokładność wykonania tego zębatego pierścienia z mosiądzu (chyba).
Zastanawiam się tez jaki to będzie miało efekt wymierny w astrofoto.
Pozdrawiam
Nice
 
Posty: 60
Rejestracja: 23 Gru 2014, 13:44

 

PostJanusz_P. | 05 Lis 2017, 13:53

To klasyczny przykład niechlujnie wykonanej ślimacznicy z biciem promieniowym otworu centralnego wzgledem obwiedni wieńca zębatego, element do tulejowania z centrowaniem lub do wymiany na fabrycznie nowy z dużo mniejszym biciem :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostNiceman | 06 Lis 2017, 11:54

Cześć Janusz
Ehh .....
Myślę że tulejowanie może być lepsze. Odpadnie problem podkładek jeśli wysokośći były by nieco inne. Jesteś w stanie to ogarnąć?
Pozdrawiam
 
Posty: 60
Rejestracja: 23 Gru 2014, 13:44

 

PostJanusz_P. | 06 Lis 2017, 13:14

Do tej pory wymieniałem Klientom takie bijące ślimacznice z biciem na nowe z Delty ale to też loteria co dostaniemy jako cześć zapasową ?
Z tulejowaniem bedzie ten problem że tej ślimacznicy nie ma jak za bardzo złapać na tokarce bez dotykania jej wieńca zębatego czyli trzeba by robić z jednego zamocowania specjalny przyrząd, taki dzielony ścisk co może dorównać ceną samej, nowej ślimacznicy... :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMateuszW | 10 Lis 2017, 03:16

Mimośrodowość to popularny problem w SW :) Na szczęście, im droższy model, tym lepiej, choć wciąż poniżej oczekiwań. Np w EQ5 to bicie, które opisujesz miałem na prawdę spore, a w EQ3-2, który regulowałem to już regulacja backlashu traciła zupełnie sens...
W NEQ6 mimośrodowość ślimacznicy mam raczej niską, choć wciąż dostrzegalną (jako zmiana oporu na luzie). Myślę, że wymiana na nową z Delty to dobry pomysł, choć faktycznie loteria...
Mimośrodowe są też ślimaki :) Ale z tym się spotkałem tylko <= EQ5.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postzbyszek | 10 Lis 2017, 06:44

Pomijając nieosiowość w toczeniu, nierówność grubości , czy nacięcia zębatek ślimacznicy pozostaje jeszcze nieosiowość wynikła z konstrukcji sprzęgła, czy hamulca . Jest to śruba z boku im ją silniej wkręcamy, tym mocniej w bok na zębatkę naciskamy . To w ramach luzów musi nieosiowość robić i konieczność regulacji z zaakceptowaniem luzów w osi . W/g mnie jak regulujemy to musimy ręcznie przekręcić pełen obrót osi , sprawdzając czy lekko ślimacznica się kręci, jak ciężko to poluźniamy, o ile nie trzeba było poluźniać to w miejscu gdzie największy luz o połowę go kasujemy i znowu w kolo kręcimy sprawdzając . Potem tak ustawiamy hamulec-oś by był o 1/3 przesunięty niż poprzednio, znowu w koło ręcznie kręcimy i regulujemy jak trzeba, nsp. krok to o 1/3 os przekręcamy względem poprzedniego położenia, zakręcamy hamulec i w kółeczko osia kręcąc ślimacznicą ..W/g mnie luzy te montaże muszą mieć. Można trafić na taki co nie ma w wspólnej osi otworów na ślimacznice i jak wymieni się na bezluzowe łożyska to pogorszy prowadzenie monta.
Luz wyczuwalny musi być , ważne aby przy tym luzie oś ślimacznicy nie miała za dużego luźnego obrotu prawo- lewo, może być nawet z 1/3 obrotu . Wtedy bym zaryzykował wymianę ślimaka i ślimacznicy, choć przy nieosiowych otworach na oś ślimacznicy to pewnie znowu za jakiś czas tak będzie . Bez wymiany płytki z tymi otworami nie obejdzie się. Kiedyś czytałem o tych montach i często jedna oś nie tak w nich .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Posttiger | 10 Lis 2017, 21:12

Jeśli takie ,,hocki-klocki" (brak osiowości otworów w korpusie) zdarzają się w ,,fabrycznych" montach za 6000zł, to jednak głębiej się zastanowię nad moim montażem atm, albo nad modyfikacją mojego LX-80.To ja tu się martwię, czy np;160mm, to nie za mały rozstaw między łożyskami w danej osi, a tu proszę, nie osiowość otworów pod nie w korpusie.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostNiceman | 11 Lis 2017, 12:51

TBH kiedy regulowalem montaz nie majac paskow tylko zebatki obrocenie motazu o 360st (realnie duzo wiecej) i sprawdzeie co jakis czas nie bylo zadaniem ktorego chcialo mi sie podejmiwac i nie wiem jak to bylo wczesniej. Teraz sytuacja wyglada znacznie lepiej i ta regulacje jest bardzo prosta.
Ciekawe jest to ze kiedy czytam o roznych sposobach regulacji to czesto pisze o okolo 1/8obr tych regulacyjnych srobek. U mnie wystarczy okolo 5 stopni by juz bylo po ptakach.
Przeraza mnie mierzenie i kalkulowanie wysokosci ale mam wrazenie ze tam tez moze byc problem
Korci mnie zerby wypierdzielic tam jakas dziure jako wziernik :idea: :mrgreen:
Przy okazji tych paskow wymienilem tez lozyska na Dunlopa , akurat byly pod reka.

Wczoraj wieczorkiem udalo sie zrobic 10 min ujecie ciemnych gwiazdek o okolicy Casiopei.
Ja tego odczytac nie potrafie :shock: ale jesli ktos potrafi to prosze bardzo.
Camera to QHY5IIC cupture area 320/240 pix rozmiar pix 3.75
Teleskop 80mm/480mm F6
NEQ6 Os RA nie rowny backlash: 10min .jpg
10min .jpg (41.38 KiB) Obejrzany 8554 razy
 
Posty: 60
Rejestracja: 23 Gru 2014, 13:44

 

PostJanusz_P. | 11 Lis 2017, 15:37

Jeśli to nie guidowana ekspozycja i biegun nie był dobrze ustawiony to masz kawałek wykresu PE w granicach jednego obrotu ślimaka z 10 minut a tak to wygląda w większej skali z biegunem przekoszonym, w bok o 1 stopień:
viewtopic.php?p=309218#p309218
Jeszcze lepsze łożyskowanie lub precyzyjniejsze paskowanie nic tu nie wniesie, konieczny jest dobrze działający autoguider który skoryguje prędkość napędu do równej w całej ekspozycji i akceptowalnej dającej punktowe obrazy gwiazd :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbyszek | 11 Lis 2017, 17:32

Niceman napisał(a):...
Przy okazji tych paskow wymienilem tez lozyska na Dunlopa , akurat byly pod reka.


...

Te łożyska to na osiach ślimaków wymieniłeś ? Pewnie nie wahliwe są .
w/g mnie montaży nie robią na automatach, toczą ręcznie , najpierw z jednej strony, potem przekładają i z drugiej strony, otwory pod łożyska tak samo. Ile mają czasu na wycentrowanie ? W/g mnie jakbyś miał problem z tą osią to może będziesz musiał cały element / odlew/ co te otwory są wymienić. Jak nie w osi poznasz po tym, że kręcąc ręcznie osią ślimaka co nie napędza ślimacznicy, czujesz zmienne opory , raz lżej , raz ciężej daje się kręcić . Im lepszej jakości klasyczne łożyska , tym większa różnica. Tak było w moncie, co w sklepie łożyska powymieniali. Wahliwe są drogie, dałem jakieś wysokoobrotowe, ale teraz jeszcze bym wymienił cały korpus co te łożyska w nim są. Z drugiej strony nie wiadomo na jaki się trafi i może fachowiec podjął by się tulejowania co to wycentruje .
,
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostNiceman | 13 Lis 2017, 10:05

Problem jest ale mowiac szczerze nie widac go w pracy montażu.
Posiedzialem by ustawić jak najlepiej się da ten backlash i różnica wciąż jest lecz wymiernie nie ma to znaczenia.
Robiłem 3/4/5/6;min po jednej klatce i wszystko w punkt
To jest 6min expozycja.....chyba nie jest zle ...bez guudingu oczywiscie.
Udało się też zrobić 2godz sesje i później postaram się zrobić wykres PE

Co do łożysk to nie mam pojęcia czy one wachwilwe ale wymieniłem wszystkie
Załączniki
NEQ6 Os RA nie rowny backlash: L_0009_ISO400_360s__14C1.JPG
 
Posty: 60
Rejestracja: 23 Gru 2014, 13:44

 

PostJanusz_P. | 16 Lis 2017, 18:13

Jeśli jesteś w stanie robić 6 minutowe, nieporuszone ekspozycje to jest wszystko w porządku i nie ma co dzielić włosa na czworo :arrow: :wink: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostNiceman | 16 Lis 2017, 22:10

Zgadzam sie w pełni z Tobą. Wykres nie wyszedł tak by to moc pokazać ale jest błąd co 10 min. Muszę do kiedyś porządnie zmierzyć. Na pewno dla guidingu do nie był by problem. Na chwilę obecną mając do dyspozycji Canona i qhy5 raczej guidingu nie potrzebuje a stawiam na prosty ale efektywny set up.
Luzem starcza 1h , jak dzis Lol, nq wyniesienie calego sprzętu na ogródek, podłączenia, polarna , zacieśnienie chaty LoL komputer i programy, alignment, ostrzenie do rozpoczęcia sesji.
To w sumie pierwsza dobra szansa w tym sezonie by coś postrzelac . Zobaczymy co wyjdzie testuje RF x0.8 altair astro do ed70 ....wyglada obiecujaca
 
Posty: 60
Rejestracja: 23 Gru 2014, 13:44

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat