Zwierciadło od Seben Big Boss!

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostSpiderski | 21 Kwi 2008, 14:13

Mam pytanie do kolegów. Zakupiłem na aukcji samo zwierciadło od Seben BigBoss 150/1400. Mam problem z rzeczywistą ogniskową zwierciadła, ponieważ jest w nim zamontowany barlow. Moim zdaniem to rzeczywista ogniskowa wynosi 750mm. Może ktoś wie jaka jest dokładna ogniskowa tego zwierciadła. Ciekawy jestem jakie obrazy będzie dawała samoróbka z tym zwierciadłem (ale bez Barlow'a)?!

pozdr
Artur

Ps. dodam, że do tej chwili mam telepa Optisan 76/700, Ciekawe czy będzie różnica z 150mm?
 
Posty: 3
Rejestracja: 21 Kwi 2008, 13:58

PostJanusz_P. | 21 Kwi 2008, 14:15

Fatalne bo to sferyczne lustro i dlatego było takie tanie z tym "bossem" i pseudobarlowem :? w wyciągu a tak przy okazji to dzień dobry Koledze i witamy na forum :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSpiderski | 21 Kwi 2008, 14:28

Witam także i jestem Artur.

Powiem, że zacząłem się tak pomalutku interesować astro i kupiłem sobie telepa 76/700 Optisana. Totalnie mnie on zniechęcił, bo jedynym obiektem którego widać w miarę ładnie to księżyc a poza tym to prawie nic, lepiej widać za pomocą aparatu foto z 10X zoomem. Że mnie niestać na zakup, np synty czy czegoś podobnego (inne hobby oprócz tego) postanowiłem kupić samo zwierciadło, trafilo na 150mm od BigBossa (cena 40 zł myslę, że niedrogo) Pomimo to chę złożyć teleskop z tego co mam, a później jak mnie wciągnie to zobaczymy może Synta 8'' lub 10''!

A wracając do zwierciadła to jaka jest jego rzeczywista ogniskowa, może ktoś wie.

pozdr
Artur
 
Posty: 3
Rejestracja: 21 Kwi 2008, 13:58

Postzbyszek | 21 Kwi 2008, 14:35

Wpadles z tym lustrem . Masz moze tez "barlowa" co w oryginale byl w wyciagu . Mozesz podobnie poskladac .
Teraz masz lustro sferyczne 150 mm , a takie daje dobre obrazy gdy ogniskowa ma minimum 1200 mm .
To lustro co masz bez korektora nie zogniskuje z nieskonczonosci obrazu .
Mozesz pobawic sie i je parabolizowac, ale to ciezko dla amatora . Mozesz tez dac do parabolizacji i ponownego napylenia , co troche kosztuje . Pewnie wiecej niz za lustro zaplaciles. Jakby lustro tylko parabolizowac to jak kiedys sprawdzalem tuba okaze sie troche za krotka , a przeszlifowywac na mniejsza ogniskowa nie ma sensu . Za duzy koszt.
W/g mnie najrozsadniej to odsprzedaj to lustro do jakiegos zakladu kosmetycznego czy jakies pani . Jest to lustro powiekszajace i robiac makijaz jest jak znalazl.
Ogniskowa zmierzysz np. przyslonieta latarka z malym otworkiem . Latarke masz przy skroni i patrzysz na plame swiatla co odbija lustro . Oddalajac sie od lustra wymiar plamy rosnie az w pewnej odleglosci cale lustro sie rozswietla . Ta odleglosc podziel przez 2 i masz ogniskowa. Jak dalej bedziesz sie odsuwal to plama swiatla bedzie malec.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostIgnisdei | 21 Kwi 2008, 16:26

Ja za te śmieci zaoferowałem gościowi 100 zł ( w celach edukacyjnych :wink: ) chciałem poskładać sobie katadioptryk, gość stwierdził że za tą śmieszną cenę to mu się nie opłaci sprzedać (pewnie w jego przekonaniu rewelacyjnego sprzętu) widzę że zrobił wyśmienity interes :lol:
Ignisdei
 

PostSpiderski | 22 Kwi 2008, 10:21

Widzę, że jak zawsze zrobiłem interes życia, hehehehehehhehehe
Ale i tak w celach edukacyjnych złożę z teleskop z tym zwierciadłem, heheh

Tylko, że spróbuję bez barlowa!

pozdr
Artur
 
Posty: 3
Rejestracja: 21 Kwi 2008, 13:58

Postzbyszek | 22 Kwi 2008, 11:56

Szkoda kasy na tube itp. Bez parabolizacji i bez "Barlowa" widziec bedziesz tylko jasnosc, chyba ze LG przyslonisz i bedzie mialo 9 cm, ale duze LW znacznie pogorszy obraz .

ps. Za kase co Cie kosztowalo to chetnie bym je zonie sprezentowal.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 41 gości

AstroChat

Wejdź na chat