Mój mały afokal-ATM

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postwampum | 28 Sty 2018, 21:47

Cześć.
Po kilku dniach różnych koncepcji, przykładania "klocków lego" i różnych wariantów w końcu udąło mi się połaczyć ze sobą okular planetarny z kamerką samochodową.
Cel jest jeden , zacząć fotografować Kiężyc, Planety i za jakiś czas Słońce.
Na razie bedzie to projekcja afokalna - chcę zobaczyć co z tego wyjdzie, jak efekty będą niezadowalające spróbuję zastosować projekcję okularową.
Ale na razie to co mam.
Koszt wykonania "0" pln. Wszystko z domowych środków, które kiedyś nabyłem, ale do tej operacji nic specjalnie nie kupowałem.
Rzeczy potrzebne do wykonania połączenia:
1. Złączki od termostatu.
2. Nożyczki, wkrętak, nóż do cięcia, mała piłka ręczna.
3. Welur czarny.
Mój mały afokal-ATM: IMG_20180128_154559.jpg

Czas wykonania około 1 godziny, wliczając to rozcinanie piłką plastikowych złączek, ucinanie pozostałości po odlewie na złączkach (takie patyczki łączące-jak w modelach samolotów), dobranie śrubek, konfiguracja różnych opcji połaczenia średnic, wyklejanie czarnym welurem.
Welur był mi potrzebny, bo zabrakło mi ścisku na poszczególnych elementach i welur idelanie zmniejszył poszczególne średnice wewnętrzne tak, aby po zakręceniu śrubkami wszystko trzymało się kupy i w miarę prosto.
Efekt końcowy wygląda tak:

Mój mały afokal-ATM: IMG_20180128_155154.jpg


Teraz pozostało mi czekać na pogodę i zrobić testy.
Wiem że kamerka działa w Sharp Carp, bo było już właściwe pierwsze podejście gdzie włożyłem kamerkę w barlowa bezpośrednio i byl prawie żaden efekt. Zmusiło mnie do przestudiowania wszechobecnej literatury internetowej i zrozumienia różnic pomiędzy fotografią afokalną a projekcją okularową.
Ciekaw jestem jeszcze trzech rzeczy:
1. Osiowość układu i wpływ na dawane obrazy.
2. Czy przyciłąłem wiązkę optyczną którymś przelotem wewnętrznym na przejściówkach.
2. Odbłyski od świecącego plastiku po drodze okular/kamera (może wymagać welurowania).

Jestem strasznie ciekaw co z tego wyjdzie....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 28 Sty 2018, 22:51

Cześć.

Z tymi wymienionymi trzema sprawami masz rację , tutaj podstawa to zadbać aby wszystkie te wymienione przez Ciebie sprawy , były dobrze wykonane i zachowane.
Czekamy na efekty Twojego domowego ATM , chętnie pooglądam Twoje wyniki a powiem szczerze że z astrofoto to aktualnie u mnie cieniutko , lepiej było 30 lat temu , ale to było foto lustrzankami typu ZENIT na filmach FUJI w ognisku Newtona 110/800 mm TAL jak i w projekcji okularowej tym samym teleskopem. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości

AstroChat

Wejdź na chat