Manfrotto Junior 410 i luzy

Postpmochocki | 02 Sie 2018, 23:31

W związku z wyjazdem i koniecznością umobilnienia mojego MAKa 127 zakupiłem na tym forum używaną głowicę Manfrotto Junior 410. Sprzedający uczciwie przyznał, że już raz była do niego on odsyłana, ze względu na drgania i stabilność. Stwierdziłem, że mimo wszystko zaryzykuję. Jak tylko głowica przyszła zrobiłem eksperymenty przed blokiem i okazało się, że niestety nie jest najlepiej. Na całe szczęście po uważnych oględzinach okazało się, że w sumie tylko jedna oś jest luźna. Wygląda na to, że oś środkowa była najbardziej narażona na obciążenia i pewnie najczęściej używana.
Na szczęście problem dało się łatwo zniwelować. Wystarczyło tylko zdjąć osłonkę i dokręcić imbusem.
Manfrotto Junior 410 i luzy: IMG_20180802_221603.jpg
Głowica ze zdjętą osłonką

Przyznaję, że poszedłem o krok dalej - tą ośkę skręciłem bardzo mocno tak, że użytkowanie mikro-ruchów nie jest możliwe na tej osi. Jednakże do astro nie potrzebuje możliwości ruchu w trzech płaszczyznach tylko w dwóch. Zamontowałem płytkę mocująca do teleskopu przekręconą o 90* i teraz wszystko jest sztywne i śmiga jak trzeba, a tej ośki nie używam.
Przyznaję, że kusiło mnie aby rozkręcić całą głowicę, ale w sumie to nie ma takiej potrzeby, a nie chce ryzykować tuż przed wyjazdem, że nie uda mi się jej złożyć.
Mam nadzieję, że może się to komuś przyda ten opis.
Lornetki: Nikon Action EX 10x50 CF i Nikon Action EX 7x35 CF
Teleskopy: SW 120ED, AT72ED i SW MAK 127 2"
 
Posty: 44
Rejestracja: 23 Maj 2017, 21:56
Miejscowość: Gdynia

 

PostMateusz F | 03 Sie 2018, 08:19

Jestem ciekaw jak ta głowica da sobie radę z MAK-iem 127. Osobiście używam tej samej głowicy na statywie foto z MAK-iem 102.
Kolejna sprawa która mnie interesuje to sprawa ciężkiej pracy mikro-ruchów czy podczas demontażu natrafisz tam na jakiś mechanizm regulacji?

Czekam na na dalszy opis . Powodzenia !
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Postpogrzex | 29 Kwi 2020, 20:15

Cześć, jestem ciekaw jak się Tobie sprawuje ta głowica z Makiem 102. Z resztą równie ciekaw byłbym jak by poszło z Makiem 127. Jak się sprawuje nośnościowo i jak tam z mikroruchami przy różnych powiększeniach.
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat