Warstwy MC - da się odnowić?

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postpiraniusz | 25 Maj 2018, 22:55

Witam,
Prawdopodobnie znam odpowiedź na pytanie z tematu (negatywną niestety), ale może coś się zmieniło w tym temacie :wink:

Pytam, ponieważ jakiś czas temu stałem się, jak się okazało, szczęśliwym użytkownikiem SCT ze stajni Meade.
Sprzęt ma kilka(naście?) lat, widziałem co biorę i w sumie obraz dawany przez teleskop jest co najmniej dobry - nie ma się do czego przyczepić. Nie jest to 14" (downsize ze względów zdrowotnych) ale mobilnością nadrabia niedobór apertury :wink:

Właśnie zakończyłem mechaniczny etap instalacji wentylatorków by przyspieszyć chłodzenie tuby. Do tego czujniki temperatury na LG i na celi od menisku - by określić jak długo wentylatorki powinny pracować i jak mocno ogrzewać menisk by nie parował (tu mam na myśli minimalną potrzebną moc).
Przy tej okazji musiałem rozebrać tubę najbardziej jak tylko się dało. Dało mi to możliwość oceny stanu luster - tu bardzo miła niespodzianka - LW jak nowe. Szczerze powiem, że nowe zwierciadła od SW (a miałem okazje widzieć trzy sztuki) wyglądały w najlepszym przypadku podobnie. LG - nie licząc dwóch rys po nieumiejętnym czyszczeniu - jak nowe.
No i zostaje nieszczęsny menisk. Część ubytków w warzywach MC wygląda na "naturalne ze starosci" a część na intensywne czyszczenie.

Tuba na pewno zostanie u mnie przez dłuższy czas. Nie wiem na ile takie ubytki w warzywach MC wpływają na kontrast obrazów?
Generalnie i tak obserwuje głównie DS, więc kontrast mogę od biedy pominąć. Kilka procent strat światła też przeżyje :wink:
Ale jak zwykle pojawia się pytanie czy może być lepiej i to jest powodem założenia tego tematu. Poza tym fajnie by było, doprowadzić menisk do podobnego stanu w jakim są lustra. Była by to inwestycja na kilka lat :!:

Tak więc raz jeszcze na podsumowanie - czy wykonalna jest renowacja (ponowne naniesienie) warstw MC?
Meade SC 10", Sky-90, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele
moja strona
Awatar użytkownika
 
Posty: 642
Rejestracja: 11 Mar 2007, 13:56
Miejscowość: Chrzanów (małopolska)

Postzbyszek | 25 Maj 2018, 23:56

Z tego co wiem, to Krzysztof P może mieć info.
Kiedyś miałem soczewkę z rysami na warstwach, następca czyścił to i w dużej części zmył . Obiektyw zaczął dawać nieostry obraz , tak że przestał być użyteczny , może do końca warstwy zmyć i z folią do Słońca używać ?
Jak masz ostry obraz to nie ruszał bym
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postpiraniusz | 26 Maj 2018, 00:22

zbyszek napisał(a):Z tego co wiem, to Krzysztof P może mieć info.
Kiedyś miałem soczewkę z rysami na warstwach, następca czyścił to i w dużej części zmył . Obiektyw zaczął dawać nieostry obraz , tak że przestał być użyteczny , może do końca warstwy zmyć i z folią do Słońca używać ?
Jak masz ostry obraz to nie ruszał bym

Do obrazu nie mam zastrzeżeń. Nie chcę się uszczęśliwiać na siłę ;)
Po prostu chcę się dowiedzieć czy jest szansa na reanimację warstw na menisku. Jak nie to nie będę się wieszał ;) Dla mnie jest Ok. Dla ludzi którzy nie mieli styczności z obserwacjami lub obserwowali mniejszym sprzętem też jest Ok wiec nie ma problemu ;)
Meade SC 10", Sky-90, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele
moja strona
Awatar użytkownika
 
Posty: 642
Rejestracja: 11 Mar 2007, 13:56
Miejscowość: Chrzanów (małopolska)

PostKrzysztof_P | 31 Maj 2018, 11:11

Cześć.

Możliwości są tylko czy tak naprawdę warto.Dostęp do napylania warstw na soczewkach czy korektorach teleskopów posiadam w paru firmach w kraju , jak i mam kontakt z paroma fachowcami z odpowiednim do tego celu zabiegów sprzętem-maszyny , jest kwestia dobrania odpowiednich do danego gatunku szkła i pozbycia się całkowicie starych. I tu zaczynają się schody przy pozbyciu się starych warstw całkowicie , gdyż nie usuniemy ich chemicznie i należy to zrobić podczas procesu spolerowania ich do zera. W przypadku Menisku Maka to mniejszy problem , gdyż powierzchnie sferyczne w sumie łatwo zbadać i polerowaniem utrzymać ich kształt natomiast w przypadku korektora Schmidta w teleskopie SCT mamy niestety nie sferyczny kształt który potem z powrotem po spolerowaniu warstw prawidłowo uzyskać będzie sporym i wręcz bardzo dużym problemem. Występuje też ryzyko powstania rys na korektorze podczas polerowania i tym samym każda większa rysa działa potem jak ramię od pająka w Teleskopie systemu Newtona i mamy dodatkową nie potrzebną dyfrakcję od każdej większej rysy. To drogi proces i w przypadku Korektora SCT Schmidta raczej mało wykonalny i opłacalny , jeszcze w Maku to owszem pomógł bym jak najbardziej , natomiast w SCT raczej odpada. Kolega Waldix kiedyś przysłał mi świetną Lornetę Japan która miała właśnie strasznie przyniszczone warstwy na obiektywach , na szczęście tylko na zewnętrznej powierzchni , więc tu też nie było problemu ze spolerowaniem i nałożeniem nowych , po serwisie obiektywy wyglądały jak nowe , ale była to droga i wartościowa lorneta i wydanie paru set złotych na kompleksowy taki zabieg się kalkulowało. Moim zdaniem jak Twój SCT daje dobre obrazy to odpuść sobie ten temat , gdyż jest to w przypadku korektora Schmidta w SCT praktycznie nie wykonalne w naszych warunkach , lepiej polować na zachodnich giełdach typu Cloudy Nights , czy Astromart na sam korektor do SCT 8" a takowe można tam często trafić i taka wymiana wyjdzie nawet taniej i lepiej w praktyce.
Oglądaj niebo i nie przejmuj się warstwami , jak teleskop daje przyzwoite obrazy to daruj sobie takie kosztowne zabiegi ,które w przypadku SCT w ogóle się nie kalkulują , gdyby to był Mak za parę koła Euro to wtedy warto , ale w przypadku SCT 8" za powiedzmy 2K-2,5K na prawdę nie warto i są bardzo duże problemy natury technicznej.
Pomógł bym Ci jak najbardziej , ale w tym konkretnym przypadku nie warto.

Pozdrawiam Krzysztof z Krakowa. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7871
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 31 Maj 2018, 17:39

Jak ktoś amatorsko spoleruje stare warstwy to zapewne zdeformuję Asferę korektora i korektor z nowymi warstwami MC da miękki i nieakceptowalny obraz więc stanowczo odradzam taki zabieg w Polsce :arrow: :roll: :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 31 Maj 2018, 17:44

Cześć Januszu.

Dlatego w SCT ja też odradzam o czym pisze w moim poście. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7871
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 31 Maj 2018, 18:33

piraniusz napisał(a):
zbyszek napisał(a):Z tego co wiem, to Krzysztof P może mieć info.
Kiedyś miałem soczewkę z rysami na warstwach, następca czyścił to i w dużej części zmył . Obiektyw zaczął dawać nieostry obraz , tak że przestał być użyteczny , może do końca warstwy zmyć i z folią do Słońca używać ?
Jak masz ostry obraz to nie ruszał bym

Do obrazu nie mam zastrzeżeń. Nie chcę się uszczęśliwiać na siłę ;)
Po prostu chcę się dowiedzieć czy jest szansa na reanimację warstw na menisku. Jak nie to nie będę się wieszał ;) Dla mnie jest Ok. Dla ludzi którzy nie mieli styczności z obserwacjami lub obserwowali mniejszym sprzętem też jest Ok wiec nie ma problemu ;)


Tak z ciekawości, kupiłeś ten teleskop od kogoś z forum czy ściągałeś z zagranicy?

Zastanawiam się na ile brak powłok w pewnych miejscach może wpływać na dokładność kształu korektora i obrazy gwiazd. Dałbyś radę zrobić star test z użyciem kamery lub nawet komórki przyłożonego do okularu z powiększeniem ponad 100x?
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 31 Maj 2018, 18:55

Grubość warstwy to odchyłka miejscowa , jak tej warstwy w danym miejscu brak.:wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7871
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 01 Cze 2018, 15:11

Warstwa anty-refleksyjna to zwykle grubość 1/4L i jej brak w danym miejscu jest jeszcze akceptowalnym błędem dla teleskopu soczewkowego więc tragedii wielkiej poza estetyką nie będzie :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 01 Cze 2018, 15:18

Janusz_P. napisał(a):... jest jeszcze akceptowalnym błędem dla teleskopu soczewkowego ...


A dla teleskopu SCT też?
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 01 Cze 2018, 15:31

Też bo światło pada na płytę korekcyjną praktycznie prostopadle i to spowoduje jedynie zogniskowanie promieni biegnących dziurką bez warstwy o 1/4L za innymi promieniami a nie zmienia kierunku ich biegu :arrow: :roll: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpiraniusz | 01 Cze 2018, 21:11

Dzięki Panowie za odzew.

Potwierdzacie to co mi się wydawało, czyli problem to usunięcie starych warstw.
Jak o mnie chodzi to temat wyczerpany. A teleskop za chwilę dostanie normalny wyciąg po małym RC-eku, sterownik do grzałki i wentylatorków i nadal będzie dzielnie służył w plenerze :wink:
Najważniejsze, że udało się zneutralizować bezproblemowo wiejski tuning w postaci okleiny a'la carbon na tubusie. Bałem się, że cały klej zostanie na tubie, ale na szczęście calutki zszedł razem z folią. I jak się okazało to i lakier jest w nienagannym stanie - mała rzecz a cieszy :wink:
Domek napisał(a):
Tak z ciekawości, kupiłeś ten teleskop od kogoś z forum czy ściągałeś z zagranicy?

Zastanawiam się na ile brak powłok w pewnych miejscach może wpływać na dokładność kształu korektora i obrazy gwiazd. Dałbyś radę zrobić star test z użyciem kamery lub nawet komórki przyłożonego do okularu z powiększeniem ponad 100x?

Teleskop z lokalnego rynku wtórnego, ale pooglądałem i pomacałem przed przejęciem, więc tu sprawa jest w 100% czysta.
Da się zrobić star test. Jak się po niedzieli pojawi kawałek pogodnej nocki to wezmę małą kamerkę i coś się potestuje.
Meade SC 10", Sky-90, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele
moja strona
Awatar użytkownika
 
Posty: 642
Rejestracja: 11 Mar 2007, 13:56
Miejscowość: Chrzanów (małopolska)

Postpiraniusz | 08 Lip 2018, 03:32

Z dużym poślizgiem, ale wreszcie udało się wybrać na testy tuby po serwisie.

Kilka spostrzeżeń:
1. Zaadoptowanie wyciągu Crayforda z małego RCka do SCT - strzał w 10-kę. +5 do wygody obserwacji :wink:
2. Zainstalowanie dwóch małych wentylatorów do chłodzenia wnętrza tuby = skrócenie czasu chłodzenia do około 45 minut (mierzona temperatura lustra głównego). +5 do wygody obserwacji :wink:
3. Przemycie menisku (ze wskazaniem na stronę wewnętrzną) - +10 do jakości obserwacji.
To akurat stwierdzone na podstawie subiektywnych obserwacji. Przed serwisem rozdzielenie Epsilonów w Lutni w miarę oczywiste było z okularem 17mm, a z orciakiem 10mm powiedzmy że pewne. Teraz z okularem 24mm już się wyraźnie rozdzielają, a z orto 10mm to jest między mini wyraźna przerwa.
Nie wiem na ile mycie menisku a na ile jego centrowanie wpłynęło na poprawę ostrości. O ile menisk "obrócony" był dobrze - markery się pokrywały, to centrowanie trochę kulało - brakowało podparcia w jednym miejscu i szkiełko mogło się przesuwać względem celi.

Obraz rozogniskowanej gwiazdy przed i za ogniskiem:
Warstwy MC - da się odnowić?: przed ogniskiem.jpg

Warstwy MC - da się odnowić?: za ogniskiem.jpg

I jak już miałem kamerkę ze sobą, to zrobiłem debiut w planetarnym foto. I jedno co mi od razu na myśl przychodzi - to nie jest takie proste jak by się wydawało :wink: Jak ludzie robię te zajefajne fotki Jowisza i Saturna - nie mam pojęcia. Mnie się udało zrobić jakąś namiastkę :wink:
Warstwy MC - da się odnowić?: Jowisz.jpg

Warstwy MC - da się odnowić?: Saturn.jpg

Warunki były beznadziejne, ale podejrzewam, że duuuużo lepsze fotki ludzie robią w gorszych warunkach - tylko nie wiem jeszcze jak :wink:

Tak czy siak - świadomie wszedłem w posiadanie SCT 10 nie pierwszej młodości. Mniej więcej wiedziałem czego się spodziewać i teraz mogę uczciwie powiedzieć, że nie żałuję. Fakt, że przesiadka z 14'' Newtona na, jak by nie patrzeć, dużo mniejszy sprzęt, może być dołująca, ale z drugiej strony patrząc - mniejsza tuba widziała niebo więcej razy w ciągu pół roku niż większy brat przez trzy lata :!: No i Jednak paralaktyk z GoTo to jak by nie patrzeć wygoda :wink: Jakiś czas temu to bym powiedział, że to profanacja wizuala, ale teraz to jednak wolę ułatwiać sobie życię :wink:
Meade SC 10", Sky-90, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele
moja strona
Awatar użytkownika
 
Posty: 642
Rejestracja: 11 Mar 2007, 13:56
Miejscowość: Chrzanów (małopolska)

PostOrzech | 10 Lip 2018, 11:40

Jako zagorzały fanatyk wizuala potwierdzę - przesiadka z 10" na 14" to profanacja :lol:
A tak serio gratuluję udanego serwisu. Może będzie dane spojrzeć przez tego SCTeka :)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postpiraniusz | 11 Lip 2018, 20:57

Orzech napisał(a):Jako zagorzały fanatyk wizuala potwierdzę - przesiadka z 10" na 14" to profanacja :lol:
A tak serio gratuluję udanego serwisu. Może będzie dane spojrzeć przez tego SCTeka :)

Pewnie będzie dane spojrzeć :wink: Plan w sumie jest, by się kiedyś z Wami zabrać na obserwacje. Jak się trafi jakiś pogodny weekend, to pewnie z chłopakami z Luszowic się przyłączymy.
Meade SC 10", Sky-90, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele
moja strona
Awatar użytkownika
 
Posty: 642
Rejestracja: 11 Mar 2007, 13:56
Miejscowość: Chrzanów (małopolska)

PostOrzech | 12 Lip 2018, 10:22

Zapraszamy i proponuje kierunek południowy (Wilczyce, Koskową Góra), bo w naszej wspólnej okolicy jednak niebo cienkie. Fajnie jest w Glanowie ale macie tam jednak kawałek
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postsnakersen | 12 Lip 2018, 10:42

Orzech napisał(a):Zapraszamy i proponuje kierunek południowy (Wilczyce, Koskową Góra), bo w naszej wspólnej okolicy jednak niebo cienkie. Fajnie jest w Glanowie ale macie tam jednak kawałek


Jak na południe to i ja chętnie dołączę. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 209
Rejestracja: 22 Cze 2009, 13:41
Miejscowość: Kraków

 

PostOrzech | 12 Lip 2018, 10:53

Dawaj dawaj. Oby tylko miejsca wystarczyło :-) Na pewno 27.07 na zaćmienie i opozycję Marsa się będziemy wybierać chyba na Koskową. U nas w temacie piszemy co i jak ale ja śledzę też inne tematy więc będę znał Wasze plany :-)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat