* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Temat postu: Re: ATM Dobson pod 12 cali
PostWysłany: Wto Cze 26, 2018 9:11 am 

mcmaker napisał(a):
No to powiem Ci, że te czopy spełniają swoje zadanie w 100%. Tuba już wczoraj została powieszona na montażu i wydaje mi się że wszystko jest w porządku ale tak jak się spodziewałem zbyt gladko chodzi i bez hamulca się nie obejdzie ;)

No i właśnie dlatego kolega wyżej napisał że powinny być większe czopy bo wtedy właśnie tuba nie ma tendencji do przeważania to w te, to w tamte stronę. Hamulec dasz po obwodzie czopa w postaci zbliżonej do klocka hamulcowego czy z boku jak w Syncie gdzie ścisk płyt powoduje tarcie?

Ja myślę że i tak to takie twoje prototypowe rozwiązanie i pewno zapragniesz za niedługo większej wygody i zrobisz z tej optyki Taurusa na mikro montażyku płozowym albo zmienisz całkowicie zestaw na inny mniej światłosilny ze względu na masakre brzegu pola i perspektywe pokaźnych wydatków na drogie okulary.

Apetyt rośnie w miare jedzenia i w tym hobby nieuniknionie dąży się do iście koneserskich wymagań wraz z wiekiem.

PostWysłany: Wto Cze 26, 2018 10:01 am 

Miejscowość: Kraków/Krosno
Hamulec będzie synciany z prostego powodu - brak problemów z wrzucaniem tuby w montaż.

Co do samego Dobsa to nie jestem wymagajacy, ma być lekki i stabilny. Jak będę miał kiedyś za dużo czasu i pieniędzy to może kiedyś zrobię super mobilną dwunastkę ;)
Pomysłu zmiany sprzętu nie skomentuję, bo w astro siedze już ponad 8 lat, przez moje ręce przeszło dużo sprzętu i jak dla mnie obecny zestaw jest docelowy.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Cze 30, 2018 10:06 pm 

Wczorajsze obserwacje pokazały, że bez hamulca nie ma nawet sensu podchodzić do teleskopu bo robił on za wiatrowskaz :lol:

Dzisiaj montaż dostał uchwyty i rolki na oś obrotu, a do tego została zamontowana najważniejsza rzecz czyli wcześniej wspomniany hamulec :) Na razie jest on dokręcany nakrętką, jednak w tygodniu zrobię specjalną nakrętkę motylkową bądź pokrętło. Wszystko działa już wyśmienicie i pozostały tylko kosmetyczne poprawki :wink:

Załączniki:

PostWysłany: Nie Lip 01, 2018 10:00 am 

Nie rozumiem tutaj twojego dziwnego pomysłu z tymi obejmami. A dokładniej rzecz ujmując - Czemu nie masz czopów bliżej środka dovetaili? :?
Wydaje mi się to rozsądniejsze pod względem rozkładu sił. :roll:

PostWysłany: Nie Lip 01, 2018 11:22 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
I powodzenia temu kto tak pionowo zamontowanym uchwytem z wygiętego pręta wygodnie przeniesie teleskop, taki uchwyt montuje się zawsze poziomo względem działającej siły ciężkości, to mówi podstawowa ergonomia a poza tym estetycznie wyszło to fajnie, poza tak ze 2-3x za małymi czopami ale to poprawisz przy kolejnej konstrukcji ATM wyciągając samodzielnie wnioski z popełnionych tutaj w wersji Beta błędów :arrow: :wink: :mrgreen:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lip 01, 2018 11:48 am 

Matkobosko, kto przenosi cały 12 calowy teleskop łapiąc za uchwyty montażu :shock:

Soczi napisał(a):
dokładniej rzecz ujmując - Czemu nie masz czopów bliżej środka dovetaili?
Wydaje mi się to rozsądniejsze pod względem rozkładu sił.

Wysokość montażu, mówi ci to coś?

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lip 01, 2018 12:03 pm 

No właśnie nie. Ja bym dał w środku długości dovetaila czop i całość zaciśnięcia obejm obsunął bliżej lustra. Wyszłoby na to samo. Nie wiem może tobie chodziło o takie wręgowanie zewnętrzne tuby dla jej wzmocnienia.

PostWysłany: Nie Lip 01, 2018 12:12 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Andrychów
Obejmy są konieczne aby wzmocnić ciężki delikatny tubus,dodatkowo można w nich przesówać tubus aby złapać odpowiedni środek ciężkości

Columbus Steel 20",ATM AstroScope 14" w budowie,Meade SCT 10"mod,Intes Alter MN56,ATM Saturn 6",Meade LXD75 GoTo,Zeiss 10x50,Nikon 10x50,TS 15x70,SkyMaster Pro 20x80,TS 25X100 UHC, Canon EOS 350 D,i troche okularów...

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lip 09, 2018 11:57 pm 

Nareszcie mogę powiedzieć, że dobson działa w 100% tak jakbym tego chciał. Zajęło to 3 nocki obserwacyjne na których wychodziły kolejne niedopracowania jednak trud się oplacil :)
Dorobiłem drugi hamulec po przeciwnej stronie i jako docisk zastosowałem pokrętła. Teleskop chodzi jak z fabryki, dodatkowo dużym sukcesem jest wygaszanie drgań. Przy 260x tąpnięcie tubusa wygasza się w nie dłużej niż 2-3 sekundy.
Ogłaszam pełen sukces konstrukcyjny, teraz pewnie rozbiore go jeszcze raz i pomaluję lakierem bezbarwnym ;)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 10, 2018 10:46 am 

No i pięknie ;)
nie mogę się doczekać obserwacji :D
w tym tygodniu nie dam niestety rady, wesele mam w rodzinie mojej dziewczyny, ale za półtora tygodnia mam urlop, więc coś potestujemy :D

PostWysłany: Sob Lip 14, 2018 12:10 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
mcmaker napisał(a):
Matkobosko, kto przenosi cały 12 calowy teleskop łapiąc za uchwyty montażu :shock:

Soczi napisał(a):
dokładniej rzecz ujmując - Czemu nie masz czopów bliżej środka dovetaili?
Wydaje mi się to rozsądniejsze pod względem rozkładu sił.

Wysokość montażu, mówi ci to coś?

No właśnie dałbym te uchwyty poziomo w środku ciężkości tuby czyli w jej osi obrotu :arrow: :idea: 8)

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lip 14, 2018 12:38 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieliczka
Proszę bardzo ! Dopiero co kończyłeś projekt binoluxa, a tu następne piękne cacko. Gratuluje pomysłowości, samozaparcia w tworzeniu astro-sprzętu ATM !!

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lip 16, 2018 7:20 pm 

mcmaker taki jest po prostu :D
On robi a nie pie...rniczy ;) takich ludzi się szanuje. Tacy co ulepszają każdy projekt jedynie na kartce papieru z reguły nie dochodzą do przelania go w drewno i metal, po prostu nie uniknie się w życiu błędów. A perfekcjonizm, bo powiedzmy "tego nie zrobię bo mnie nie stać na carbon" albo "tamtego nie zrobię bo nie narysowałem struktury w CADzie i nie sprawdziłem naprężeń", częściej przyczynia się właśnie nie do udoskonalenia projektu, a jedynie do jego porzucenia bo zawsze coś jest nie tak :D i ów projekt nie jest godzien wyjść na światło dzienne. Trzeba robić a nie paplać, życie zweryfikuje czy wszystkie poruszone tutaj dywagacje mają sens, stałem koło tego teleskopu i patrzyłem przez niego, jakoś się w kierunku asfaltu nie kłaniał, działał bardzo fajnie. Działajmy a nie hejtujmy ;) nie bądźmy malkontentami ;)
mcmaker, planujesz jeszcze coś ciekawego? ;)

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości