Szlifowanie 20 calowego zwierciadła do teleskopu

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postzbyszek | 04 Lip 2018, 21:56

Widziałem tylko marmurowe lustro, trochę w mozaikę , ale jako matryca nawet lepiej . W/g mnie warto sprawdzić, aż takiej różnicy w twardości między szkłem a marmurem chyba nie ma , ale to domysły
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postkrzys | 04 Lip 2018, 22:04

Szlifowanie kolego , to bardzo prosta sprawa . Ja do mojego 24" uzylem pocietych plytek gresowych - 5 x 5 cm. Plytki ulozylem na wstepnie wycietej krzywiznie blanku , owinalem plastikowa tasma , po czym zalalem bialym cementem . Proszek 24 dopasowal mi krzywizny , a potem klasyka . Prawdziwa jazda zaczela sie przy figuryzacji - ilosc godzin okazala sie porazajaca .( mysle ze ok 800 godz ) . Przeszedlem przez chyba wszystkie mozliwe wady optyczne - astygmatyzm , podniesiony , opuszczony brzeg , Od chwili kupna blanku do ukonczenia minelo 5 lat ( z roczna chwila zwatpienia :) . Poprawki zapisywalem zapelniajac 2 stukartkowe zeszyty . Lustro ukonczylem z 1/5 L - potwierdzone przez dobrego szlifierza ... i poprawione przez niego do 1/10 L :) .
Ktos , kto chce zaoszczedzic przez wlasnoreczne wykonanie zwierciadla moze sie srogo zawiesc nawet przy tak duzej optyce - czas potrzebny na wykonanie pomnozony przez stawke godzinowa wystarczy na kupno dobrej sprawdzonej optyki . Inna sprawa , gdy szlifowanie sprawia nam przyjemnosc . Dla mnie bylo ono odprezajace , odstresywujace :)
Niech moc bedzie z toba
 
Posty: 101
Rejestracja: 02 Lis 2006, 22:59

PostJanusz_P. | 06 Lip 2018, 19:11

Mówiąc krótko pryz Twojej prawie zerowej wiedzy o szlifowaniu i polerowaniu optyki z tym 20" lustrem porywasz sie z motyką na Słońce ale jak to mówią do odważnych świat należy bo Oni napędzają rynek blanków i proszków ściernych zużywając ich zastraszające ilości w kolejnych produkcjach zbliżających się do użytecznego lustra tak że jeszcze raz radzę zacznij od 150 mm F/10 bo inaczej polegniesz i zmarnujesz znaczne środki i tysiące godzin czasu pracy na marne :arrow: :roll: :D
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostLesioQ | 17 Lip 2018, 10:06

Jeszcze był patent na kopanie dołka w lustrze z użyciem kawałka żeliwnej rury o mniejszej od lustra średnicy. :?:
SCT8, SiTech:GEM_ATM, Pyxis6M
Awatar użytkownika
 
Posty: 273
Rejestracja: 09 Lis 2005, 11:26
Miejscowość: Kraków

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 23 gości

AstroChat

Wejdź na chat