* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
 Temat postu: GSO 10" nowa tuba ?
PostWysłany: Czw Lip 05, 2018 10:29 am 

Miejscowość: Mielec
Witam posiadam teleskop GSO 10" chciałem podpiąć do niego lustrzankę a wiadomo żeby ostrzyło trzeba podnieść lustro. Jako że człowiek lubi sobie utrudniać życie i jest mało inteligenty postanowiłem skrócić sobie tubę :) No i skróciłem za dużo i teraz wiadomo jest problem z ostrzeniem. Teraz pytanie z czego można zrobić nową tubę żeby powrócić do stanu sprzed cięcia tuby ?

Profil E-mail  

Temat postu: Re: GSO 10" nowa tuba ?
PostWysłany: Czw Lip 05, 2018 12:18 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Andrychów
Szukaj zakładu gdzie z blachy zwiną ci ładnie tube.

Columbus Steel 20",ATM AstroScope 14" w budowie,Meade SCT 10"mod,Intes Alter MN56,ATM Saturn 6",Meade LXD75 GoTo,Zeiss 10x50,Nikon 10x50,TS 15x70,SkyMaster Pro 20x80,TS 25X100 UHC, Canon EOS 350 D,i troche okularów...

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lip 06, 2018 8:36 pm 

Jak kiedyś kombinowałem z ,,małym" LW do mac-newtona, to dotoczyłem sobie ,,extentender-przedłużkę" tuby dł. 20mm. Pierścienia tego jednak nie wykorzystałem , bo w mac-newtonie jest ważna odległość Menisk-LG, ma wpływ na aberację sferyczną. Jeśli tubę ,,ciachłeś" prostopadle (tzn. dokładnie), to by to zdało egzamin. Jednak jest to dosyć kosztowna ,,doróbka" (ok. 200zeta mnie kosztowała u tokarza), ale pozwala kombinować z długością skróconego tubusa np; w refraktorze lub newtonie.

MN-190, ED-120, LX-80, bino BP-Maxbright, SONY nex-5n, ASI-290 COLOR, DO 15X70 EXTREME, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, BCO-18mm-para, BP Asferic-31mm,Barlow ED 2xGSO,Barlow ED 5x GSO, i trochę sprzętu atm.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lip 07, 2018 8:18 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Tczew
Dużo Ci brakuje?
Jeśli to kwestia małej odległości, to nawierć nowe otwory pod wyciąg i pająka odsuwając je od LG bliżej wylotu tuby.
Otwór na wyciąg możesz dać po drugiej stronie tuby i odwrócić ją na montażu.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lip 07, 2018 9:44 am 

Uciałem tubę z 50mm więc jedynie nowa tuba wchodzi w grę niestety .

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lip 07, 2018 10:14 am 

Czy 20mm, czy też 100mm, nie ma znaczenia. Trzeba tylko rozejrzeć się za odpowiednim kawałkiem grubościennej rury (stal, aluminium, tworzywo), i znależć tokarza, który dysponuje tokarką z odpowiednim dużym wrzecionem. Mnie np; wykonał ten pierścień o grubości ścianki 2,5mm (ciężar). Można również pokusić się na nowy tubus atm z rury pcv (cienka ścianka), o odpowiednio większej średnicy i ją zaopatrzyć we wręgi, które by pełniły także rolę bafli, podnosząc kontrast i sztywność teleskopu. Zwijany z blachy, łączony na ,,felc", też może być, ale jak dla mnie, mało ,,estetyczny".

MN-190, ED-120, LX-80, bino BP-Maxbright, SONY nex-5n, ASI-290 COLOR, DO 15X70 EXTREME, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, BCO-18mm-para, BP Asferic-31mm,Barlow ED 2xGSO,Barlow ED 5x GSO, i trochę sprzętu atm.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lip 07, 2018 10:20 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Też uważam że da się to uratować odpowiednim pierścieniem o bazie około 30-40 mm wytoczonym z duralu i zakładanym z tyłu tuby pomiędzy tubus i oprawę lustra :arrow: :|
Wystarczy tu zwykła tokarka z uchwytem 300 mm aby złapać lewymi szczękami plaster duraluminium około 280 mm średnicy i wytoczyć z niego odpowiedni pierścień i odciąć na gotowo z jednego zamocowania :arrow: :idea:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lip 07, 2018 1:33 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Tczew
Patrząc na fotki GSO 10" na dobsonie, dochodzę do wniosku, że da się przesunąć pająk o wyciąg bliżej wylotu tuby. Może nie będzie to pełne 5cm ale przedłużką w wyciągu już się poratujesz aby wyostrzyć obraz.
To najtańsza opcja.
Sprawdź ile masz odległości pomiędzy otworem mocowania pająka (od centrum otworu) do wylotu tuby. Podaj wymiary o pomyślimy co dalej.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lip 07, 2018 6:35 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
Tam tubus chyba ma średnicę 300 mm , wytoczenie redukcji z duraluminium będzie bardzo kosztowne , bo plaster duraluminiowy fi 300-320 mm będzie bardzo drogi + koszt tokarza, Podobnie rura aluminiowa o średnicy fi 300 mm o ściance gr, 2-3 mm , osiągnie wysoką cenę .
Rury kanalizacyjne o tej średnicy są już bardzo ciężkie.

Zakład blacharsko-dekarski wykona taką rurę zwijaną, z takim samym szwem co oryginalna tuba, dodatkowo wykona dokładnie w tych samych miejscach otwory pod wyciąg , celę i pająka.
Do wyboru jest blacha ocynkowana , aluminiowa , inox o różnych grubościach.

Jedyny problem jaki istnieje, to trzeba udać się osobiście z orginalnym tubusem do takiego blacharza, oraz celą lustra, aby uszyć na miarę nową tubę, ze wszystkimi otworami jak w orginale.

Ja ze dwa lata temu robiłem okucia na dach z blachy aluminiowej już lakierowanej proszkowo w Babice-Bieruń obok Oświęcimia. Byłem pod wrażeniem jakości wykonania , oraz niskiej ceny za usługę, Widziałem inne gotowe wyroby wykonane przez ten zakład usługowy, po prostu robią oni cuda z blachy, że kopara opada.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lip 07, 2018 8:54 pm 

Endriu, kto mówi o zakupie krążka, ten będzie rzeczywiście drogi (ciężar x ,,złotówki"). W hurtowniach np; ADAMMET( przypadkowo z netu) wystepują rury aluminiowe np; fi-300 o ściance 15mm (lub w pobliżu). Tylko aby zdobyć taki ,, obrzyn" ok. 100mm,to nie wiem czy tam sprzedadzą. Należy więc popytać wśród kontrahentów takiej hurtowni, może pozostaje im jakiś odpad z produkcji i odsprzedadzą po cenie złomu. Piszesz, że z blachy zakład dekarski wykona tubus polakierowany proszkowo na zewnątrz na wymiar, ale czy to będzie rura ,,bezszwowa" ? Druga sprawa, to nie jestem pewien, czy jakby dobrze poszukał, to nie znalazł by w hurtowniach metali kolorowych, konkretnego wymiaru rury alu (takiej, jak w tym GSO-10) i nie wykonał całkiem nowego tubusu. Z zewnątrz lakiernia proszkowa (odpowiedni ,,czarny metalik"), a wewnątrz flock (,,czarno jak w grobie"-odklejanie wg. mnie bajki, parę lat użytkuję, i wszystko idealnie przylega). Będzie tubka jak ,,nowa". Właśnie w taki sposób mam zamiar wykonać nowy tubus do mojego ED-120. Teleskop nosi ślady użytkowania (poprzedni właściciele), ale tylko na tubusie, i po mimo spolerowania lakieru, troszkę ,,ran" pozostało, i to mnie denerwuję.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lip 07, 2018 9:13 pm 

Najbilższą walcarnie blach mam w Rzeszowie więc przejade się na tygodniu i zapytam jaki koszt takiej tuby będzie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lip 08, 2018 7:30 am 
Awatar użytkownika

Pewnie MN jak i klasyczne Maki i SCT mają tubusy z rury aluminiowej bezszwowej, Mój Omni 150 XLT ma rurę zwijaną ze szwem , podobnie było w C8N , SW 10 Flex i SW 8/1200 , SW 150/750 , w celi LG jest wycięty ząbek w siedzeniu celi właśnie aby tam zmieścić szew rury.

Przypuszczam, że nowy tubus w zakładzie Blacharsko-Dekarskim nie przekroczy ceny 200 zł z klasycznej blachy cynkowanej o grubości blachy 0.5-0.8 mm już z wykonanymi otworami . Blacha aluminiowa lakierowana proszkowo na brąz, ( bo chyba takie mają kolory ), taka jak na parapety też nie będzie droga,

Jest duże prawdopodobieństwo , że bez problemu dosztukują brakujący odcięty element do oryginalnej tuby, bo mają do tego odpowiednie maszyny i narzędzia blacharskie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lip 08, 2018 7:52 am 
Awatar użytkownika

endriu624 napisał(a):
Pewnie MN jak i klasyczne Maki i SCT mają tubusy z rury aluminiowej bezszwowej, Mój Omni 150 XLT ma rurę zwijaną ze szwem , podobnie było w C8N , SW 10 Flex i SW 8/1200 , SW 150/750 , w celi LG jest wycięty ząbek w siedzeniu celi właśnie aby tam zmieścić szew rury.

Przypuszczam, że nowy tubus w zakładzie Blacharsko-Dekarskim nie przekroczy ceny 200 zł z klasycznej blachy cynkowanej o grubości blachy 0.5-0.8 mm już z wykonanymi otworami . Blacha aluminiowa lakierowana proszkowo na brąz, ( bo chyba takie mają kolory ), taka jak na parapety też nie będzie droga,

Jest duże prawdopodobieństwo , że bez problemu dosztukują brakujący odcięty element do oryginalnej tuby, bo mają do tego odpowiednie maszyny i narzędzia blacharskie.

Wyzwaniem będzie wykonanie osiowo otworów pod czopy łożysk w tubie w warunkach domowych jak i pod wyciąg ,nie posiadając w domu odpowiedniego sprzętu. np. otwornic z pilotem.
Otwornice do dzewa wywięrcą dużej średnicy otwory, ale tylko gdy tuba będzie aluminiowa.

Dlatego lepiej zlecić blacharzowi wykonanie całego tubusu z otworami, bo ma do tego odpowiedni sprzęt. Jak pisałem wyżej, warunkiem jest mu dostarczenie na wzór, celi, górnego pierścienia , wyciągu i czopów łożyskowych ,wraz z orginalną tubą.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: aqhara, azoizo oraz 15 gości