Red Dot >>>> Telrad

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postelpython | 20 Paź 2018, 18:10

Witam.
Prezentuję Wam przeróbkę Red Dot Findera za 50zł na niby Telrada z prawdziwego zdarzenia:-).
Red Dot >>>> Telrad: IMG_0051.JPG

Skłoniły mnie do tej przeróbki dwie rzeczy a mianowicie irytująca pseudokropka w oryginalnym wydaniu Red Dota , która zawsze mi zasłania obiekt, na który
celuję- nie jest to jakiś problem wielki jak wiadomo ale jak może być lepiej to czemu nie. Druga rzecz to, że kiedyś
robiłem sobie takiego niby telrada na pryzmacie z projektora i kolega zrobił mi w drukarni kliszę do naświetlania sit do
sitodruku i posiadam jeszcze parę egzemplarzy.
Cała sprawa jest dość prosta a mianowicie wyrwałem kawałem oryginalnej folijki, w którą wyposażony był Red i zamiast niej
dociąłem ze swojej mały kwadracik (dwa z trzech kółek) , który wcisnąłem w pozostałe miejsce i leciutko wzmocniłem super
glue - oczywiście w mikroskopijnych ilościach.
Red Dot >>>> Telrad: IMG_0055.JPG

Red Dot >>>> Telrad: IMG_0054.JPG

Red Dot >>>> Telrad: IMG_0053.JPG

Dodatkowo rozebrałem Red Dota i dałem rezystor przed potencjometrem chyba 10Kohm z tego co pamiętam aby świecił znacząco słabiej i był jasnością porównywalny z nocnym niebem - wtedy się fajnie celuje.
Efekt jest taki:
Red Dot >>>> Telrad: IMG_0052.JPG

Nie jest to oczywiście prawdziwy Telrad - ponieważ takowy ma przesunięty punkt ostrości aby wydawało się, że świecące koła
są na niebie ale w takim rozwiązaniu jest naprawdę fajnie i myślę, że na czas celowania wystarczy.
Co do rozmiaru kół na niebie to muszę dopiero zmierzyć jak będzie pogoda.

Jak ktoś będzie chciał się pobawić ze swoim to mam jeszcze parę takich kliszek.
Red Dot >>>> Telrad: IMG_0056.JPG

Red Dot >>>> Telrad: IMG_0057.JPG


Piszcie co o tym myślicie.
--------------------------------------------
SW 150/750 GOTO + USG MINI / Nikon 10x50EX
--------------------------------------------
 
Posty: 34
Rejestracja: 03 Maj 2015, 19:46
Miejscowość: Koziegłowy

 

PostI5 | 20 Paź 2018, 18:35

---
Ostatnio edytowany przez I5, 07 Lis 2018, 13:19, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 250
Rejestracja: 14 Paź 2011, 21:45

Postelpython | 20 Paź 2018, 19:02

No może trochę przesadziłem - tu też tak jest, może mi się wydaje a może mam jakąś wadę wzroku :-)
--------------------------------------------
SW 150/750 GOTO + USG MINI / Nikon 10x50EX
--------------------------------------------
 
Posty: 34
Rejestracja: 03 Maj 2015, 19:46
Miejscowość: Koziegłowy

 

Postfranek | 21 Paź 2018, 18:40

A jakby jeszcze dołączyc kątówkę 1,25"/90* z pryzmatem Amiciego :oops: :roll: :wink: :?: :D
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat