Wyczernienie soczewek okularu

Postantekboodzik | 01 Lis 2018, 21:53

Zachęcony wcześniejszym udanym wyczernianiem ścianek pryzmatu markerem olejowym postanowiłem poeksperymentować z patrzałkami. Rozkręciłem taniego Plossla - fabrycznie nie miał wyczernionych soczewek. Barlow to już w ogóle przesada...
Chyba dobry pomysł?
Wyczernienie soczewek okularu: 01 okular 6,3.jpg

Wyczernienie soczewek okularu: 02 okular 6,3 wyczerniony.jpg

Wyczernienie soczewek okularu: 03 barlow.jpg

Wyczernienie soczewek okularu: 04 barlow wyczerniony.jpg
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

Postzbyszek | 01 Lis 2018, 23:18

Dasz rade złożyć tego Plossla bez paprochów ? Sam bym nie rozbierał, nie udało mi się bez paprochów złożyć ....
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postmcmaker | 01 Lis 2018, 23:51

Jak to mówią: "pomysł dobry, tylko wykonanie..." :twisted:

Na Plosslach można się bawić, ale czegoś droższego bym nie rozkładał. Ryzyko paprochów czy odcisków palców na soczewkach jest zbyt duże w porównaniu do zysku w postaci mniejszych odblasków :wink:
ATM: 254/1200 Ultralight, 150/750 Ultralight, 130/650 Ultralight, BinoNewton 150/750; FH102/1350, Vortex 8x42 ED
 
Posty: 1384
Rejestracja: 03 Paź 2010, 22:59
Miejscowość: Opole

 

Postlolak89 | 02 Lis 2018, 10:40

mcmaker napisał(a):Jak to mówią: "pomysł dobry, tylko wykonanie..." :twisted:

Na Plosslach można się bawić, ale czegoś droższego bym nie rozkładał. Ryzyko paprochów czy odcisków palców na soczewkach jest zbyt duże w porównaniu do zysku w postaci mniejszych odblasków :wink:


Droższe konstrukcje to są raczej już wyczernione :) A przynajmniej tak się producenci chwalą ;)
lolak89
 

PostPiotr K. | 02 Lis 2018, 10:56

Na odciski palców pomagają rękawiczki lateksowe, takie laboratoryjne, tylko trzeba pamiętać, żeby po założeniu nie podrapać się np. po czole, bo na rękawiczce zostanie tłuszcz z powierzchni skóry :) A żeby zminimalizować paprochy to można pracować na świeżo otwartych stronach np. jakiegoś nowego czasopisma. W sensie kupujesz np. Astronomię, nie wertujesz jej, tylko kładziesz na płaskim, otwierasz i masz powierzchnię roboczą w miarę pozbawioną paprochów. Potem przekładasz kartkę, i znowu odsłaniasz kolejne dwie strony w miarę bez paprochów, itd.
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2860
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostMaciek_Cz | 02 Lis 2018, 11:32

Ciekawi mnie efekt końcowy, takie porównanie parki takich samych okularów, wyczernionego i nie.
A powiedzcie proszę, czy Waszym zadaniem jest sens wyczernić krawędzie soczewek obiektywu?
Ktoś z Was może robił taką operację?
Bo na zachodnich forach są długie wątki na ten temat.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postendriu624 | 02 Lis 2018, 17:12

Oczywiście różnica powinna być widoczna na jasnych obiektach typu Księżyc, oraz w obserwacjach plenerowych. Zazwyczaj obwód soczewek jest ograniczony przez ich mocowanie , gdzie jej brzegi nie powinny dawać widocznych odblasków, bo praktycznie światło już tam nie dociera. Natomiast boki pryzmatów powinny być już koniecznie wyczernione, Ciekawa sprawa jest z nasadką bino SW , bo w tej klasie ekonomicznej pryzmaty są właśnie wyczernione , a w drogich nasadkach pryzmatycznych 45 i 90 st. jest brak wyczernienia, chyba też wyczernię pryzmat w mojej nasadce 45 stopni WO.

Fotka mojej byłej nasadki SW , jak widać pryzmaty są wyczernione, lecz czarny lakier tam użyty nie jest do końca matowy.
Na drugiej fotce moja obecna nasadka Zeiss , tam wyczernienie jest perfekcyjne , nawet fazki na pryzmatach są dokładnie wyczernione.
Patrząc przez obiektyw w moim Nikonie 10x50 EX też dopatrzyłem się wyczernionych pryzmatów.
Załączniki
Wyczernienie soczewek okularu: WP_20160102_09_01_05_Pro.jpg
Wyczernienie soczewek okularu: post-16413-0-56804900-1383998988.jpg
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postantekboodzik | 03 Lis 2018, 09:39

Temat zainteresował kilku forumowiczów, więc pozwolę sobie podsumować moje zabawy.

Faktycznie, skręcić okular bez paprochów w warunkach domowych to niezła gimnastyka - ale jest to możliwe, i z małymi soczewkami idzie nieco łatwiej :) Moim zdaniem powinno się bardzo delikatnie przecierać soczewki świeżą, bezpyłową ściereczką z mikrofibry (taką, jak dołączana do folii do ekranu komórki), żeby "ściągnąć" powierzchniowe ładunki elektrostatyczne przyciągające kurz i żwawo zmontować... A może ktoś doświadczony opisze dla dobra publicznego ten sekret fachu :)

Ocenić wpływ wyczernienia może być mi ciężko. W każdym razie na grubych soczewkach Plossli wyczernienie, lub jego brak, od razu widać. Na zdjęciu jeden ma niewyczernione brzegi, drugi ma fabrycznie wyczernione chyba mazakiem, i zawsze wydawał mi się niezły. A Barlow wyszedł mi fajnie.

Wyczernienie soczewek okularu: 1 okular wyczerniony.jpg
Wyczernienie soczewek okularu: 2 barlow wyczerniony.jpg


Środki wyczerniające.
Na początku próbowałem zwykłym markerem, efekt był taki sobie, wyczernienie nie było jednorodne i trochę prześwitywało na fioletowo, ale wydaje mi się, że to i tak sporo daje.
Wybrany przeze mnie marker olejowy daje ładny mat i jednorodną powierzchnię o pomijalnej grubości, ale niestety, ściera się i maże potraktowany benzyną ekstrakcyjną, także nie można jej potem użyć do czyszczenia soczewek.
Brzegi klejonego dubletu od małej lunetki, którą przerabiam na refraktor astronomiczny, wyczerniłem emalią olejną znanej firmy produkującej farby dla modelarzy (dla wielu nazwa jest synonimem takich farbek). Położona dwukrotnie daje nawet lepszy mat, niż marker olejowy i nie ściera się benzyną ekstrakcyjną, lecz za to ciężej ją się aplikuje i jest wyraźnie grubsza.

Wyczernienie soczewek okularu: 3 emalia.jpg


Ostatnia nacja, która nie olała swojego tradycyjnego rzemiosła artystycznego, czyli Japończycy, podobno wyczerniają brzegi optyki naturalną laką pozyskiwaną z drzewa Sumaka, być może w podobny sposób jak tutaj:

https://youtu.be/QNvx4q98avs?t=148

Może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł?

Czyli podsumowując:
- sprzętów kosztownych i skomplikowanych lepiej nie ruszać,
- proste wyczernienie zwykłym markerem może być w zupełności wystarczające,
- należy zawsze przeprowadzić próbę, czy substancje czyszczące nie zmazują wyczernienia,
- elementy "łatwe" w wyczernieniu (pryzmat, klejone obiektywy), można fajnie wyczernić zwykłą emalią matową.
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

PostSoczi | 03 Lis 2018, 10:23

No to tylko pomyślności życzyć jak ktoś optykę traktuje benzynką :wink: :| :roll: :shock: :? :o :idea: :!: :!: :!: :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postendriu624 | 03 Lis 2018, 11:20

Pryzmat czy soczewkę wyczernioną markerem, po prostu wkłada się na swoje miejsce i po problemie , nie wiem dlaczego Kolega widzi tu problem , że pod paluchami lakier się ściera , lub reaguje z benzyną. Ja mam wyczernione boki LW w newtonie właśnie markerem , i jest to super trwałe zastosowanie. Trzeba by długo i mocno przecierać palcami takie wyczernienie aby zaczęło ono schodzić,
Ja mam podpisane słoiki z przetworami domowymi , właśnie takim markerem i nie ma tu problemu z trwałością napisów.

Używam markera tej firmy co na foto .


Image


Jeszcze jest wersja o podwyższonej trwałości gdyby ktoś planował mycie optyki w zmywarce do naczyń. :lol:

https://allegro.pl/marker-do-renowacji- ... 36443.html

Ps.

Soczewek się nie myje , tylko przeciera mikrofazą lekko nasączoną izopropanolem , po wcześniejszych ich przedmuchaniu gruszką foto , lub pędzlem fotograficznym z pyłków które mogą zarysować soczewkę i warstwy MC. Izopropanol to łagodny rozpuszczalnik, który nie rozpuszcza i nie uszkadza delikatnych warstw MC.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostOrzech | 03 Lis 2018, 14:45

Dokładnie tak. W byłem Syncie 10" też wyczerniłem boki lw czarnym markerem dobrej jakości. Nic się z tym nie działo przez rok albo i dłużej a i nowy właściciel się nie skarży :)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat