* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 55 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
 Temat postu: Re: Klasyczny długi achromat
PostWysłany: Pią Sty 11, 2019 3:28 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieś koło Łukowa, Lubelskie
Dzięki JSC za obliczenia i fotkę, piękna rurka :) Anatol dokładnie jak mówisz, ten wyciąg jest bardzo przydatny, zawsze mogę ustawić pokrętła w tym samym miejscu jak i szukacz.
Najsłabszym ogniwem teraz jest u mnie HD AZ. Po pierwsze AZ jest tragiczne do US, po drugie przy dużym powerze obraz drga, pewnie dlatego, że nie ma nic na drugim siodle ;) a po trzecie to achro wyglądało by o wiele lepiej na eq5 i byłoby stabilniejsze, teraz to mój priorytet.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 15, 2019 12:42 pm 

Miejscowość: Kraków
Cześć.

Widziane kolorki na Marsie to też w pewnym sensie zasługa Refrakcji Atmosferycznej , Mars nisko i się te sprawy potęgują.
Fajny Refraktor i mechanika też na dobrym poziomie.Co najmniej takie wyciągi powinny być w 100ED i całej ich rodzinie , tak samo chowany odrośnik , ale cóż to chińczyki nie dopracowane do końca jak być powinno i te sprawy są już w naszym zakresie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.:-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 15, 2019 12:56 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieś koło Łukowa, Lubelskie
Krzysztof_P napisał(a):
Cześć.

Widziane kolorki na Marsie to też w pewnym sensie zasługa Refrakcji Atmosferycznej , Mars nisko i się te sprawy potęgują.
Fajny Refraktor i mechanika też na dobrym poziomie.Co najmniej takie wyciągi powinny być w 100ED i całej ich rodzinie , tak samo chowany odrośnik , ale cóż to chińczyki nie dopracowane do końca jak być powinno i te sprawy są już w naszym zakresie.

Raczej stawiam na to, że to jednak achromat :) Mars był wysoko i ciągle jest teraz wieczorami więc "być może" atmosfera już tak nie psuje widoku. Stawiam w ciemno, że jakieś 45 stopni nad horyzontem. Księżyc wczoraj za to był piękny tylko strasznie wiało i nie było stabilnie, mam nadzieję, że każdy skorzystał z okazji na odkurzenie sprzętu :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 15, 2019 1:07 pm 

Miejscowość: Kraków
To fakt , Mars teraz stanowczo wyżej , więc Refrakcja raczej odpada. Edek praktycznie ma tak niski poziom AC że nic nie widać nawet na Marsie przy około 180X i obrazy są brzytwa. Twój Refraktor to dobry sprzęt , mechanicznie lepszy od 100ED , ale optycznie podejrzewam że jednak nie tak dobry jak Edek.Edka 100mm trudno przebić czymkolwiek w jego cenie , jedynie Refraktory 100mm Klasy Takahashi , itp. są lepszymi pod tym względem.No ale ceny tych zacnych Refraktorów też mamy odpowiednio wyższe około 3X-4X tyle co za 100ED.Achro SW 102/1000mm też jest przyjemnym Refraktorem z małą AC , ale w starciu ze 100ED przy dobrym Seeingu od razu widać różnice , na pierwszy rzut oka może nie tak oczywiste , ale po pewnym czasie widać za co płacimy w przypadku 100ED.Gdyby Chińczycy wypuścili tak 130ED , F10 , Dublet na FPL53 , to wykosili by połowę mocnych marek z taką aperturą. Byłby tylko trochę długawy , ale generowane obrazy wynagrodziły by nam tą niewygodę.Taki sprzęt w dobrej cenie sam bym kupił bez dłuższego zastanawiania o ile optycznie obiektyw byłby wykonany jak należy.Aktualnie jest jeszcze dostępny LZOS 130/1200mm Świetny Tryplet , ale cena mnie powala.Używki też bardzo drogie i mało tego śmiga po giełdach , tak samo jak Refraktory APO AP USA 130mm.

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.:-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Sty 17, 2019 10:22 am 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
JSC napisał(a):
lolak89 napisał(a):
Czytałem rano newsa o nowym Starwave 102/1100 ED. Z pewnością będzie to wymiatacz nie gorszy od Edka SW. Dziś testowałem jego kuzyna, czyli achromat TS 102/1100 i jestem pod wrażeniem.

Ja dalej jestem zdania, że klasyczne szkło BK7 daje bardziej stabilne obrazy (czytaj bardziej ostre przez wiekszość czasu obserwacji), bo ma znacznie mniejszy współczynnik rozszerzalności termicznej od FPL51 (i oczywiście FPL53). No ale coś za coś, AC jest na pewno mniejsza w ED.
Niestety ten nowy EDek Starwave f/11 chyba zastąpił klasyka f/11 i nie będzie on juz produkowany.

No to powiem Ci newsa w tajemnicy (tylko nie mów nikomu :D ).
Na Gwiazdkę chciałem sobie kupić większego Starwave'a 152mm w zamian za moje SW (cholernie mi się ten czerwony achro podoba).
Niestety od połowy Października jest status "out of stock". Na moje pytanie "why?" producent odpowiedział mi, że czekają na nową serię i będzie dostępna dopiero na początku 2019r.
Widząc co się stało z achro F11, który został zamieniony na wersję ED, można założyć, że to samo stanie się z większym bratem 6", pytanie tylko w jaką wsadzą ogniskową?

SkyWatcher R 150/1200+ CG5GT/EQ-Sky/Ultra Block 1,25"/ Antares 1,25" 17mm/Orciak 7mm/Eudiascopiki/Pryzmat Baader Zeiss Click Clock/DO 15x70+Baader Astro&Nature/ Vortex Kaibab 18x56 i trochę innych pierdółek

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 55 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Dawko oraz 11 gości