Jak to jest z ciemnymi newtonami

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postanatol1 | 12 Lut 2019, 00:18

Kolejny sprzęt ze stajni Orion Optics. Może to nie całkiem ciemny newton (F8), ale na pewno planetarny (zrobiony na indywidualne zamówienie): http://scopeviews.co.uk/OrionOptics200Dob.htm
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 12 Lut 2019, 08:10

Cześć.

Piękna Maszynka , osobiście od siebie zmienił bym mocowanie LW na trzy ramiona , tak aby zmniejszyć Dyfrakcję od ramion mocowania o 25% i mieć słabszych sześć spajków zamiast mocniejszych czterech w obrazie.. Budowa takiego sprzętu kusi mnie coraz bardziej.Może coś kiedyś powstanie.Odnośnie Apertury 8" to też mam takie zdanie jak recenzent. Mniej niż 8" to za mało więcej za duże przeszkody związane z Seeingami , 8" jest już złotym gralem który będzie miał możliwości świetnie zadziałać w naszych warunkach Seeingowych jak i przy bardzo dobrej optyce i warstwach pokaże nam na pewno wyśmienite widoki planet z ich detalem.Jedyna chyba wada to długość i jak często się wspomina przy dużych powerach na Dobsonie śledzić Planety to trochę słabe rozwiązanie. Myślę montaż EQ6 z niskim statywem i zwykłym napędem wystarczył by w zupełności. to świetna propozycja i dobra opcja dla osób posiadających warunki na trzymanie i oglądanie takim sprzętem.Koszt stosunkowo niewielki a korzyści bardzo duże.ATM zawsze miał swoich zwolenników i warto w tym temacie intensywnie działać.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 12 Lut 2019, 21:27

anatol1 napisał(a):Kolejny sprzęt ze stajni Orion Optics. Może to nie całkiem ciemny newton (F8), ale na pewno planetarny (zrobiony na indywidualne zamówienie): http://scopeviews.co.uk/OrionOptics200Dob.htm


To nie jest typowo planetarny Newton, bo nie ma bafli w środku. Zobacz na zdjęciu jakie jasne są wewnętrzne ściany tubusu, a powinny być czarne/ciemne i nie odbijać światła. Od taki 8" calowy Dobson tylko trochę dłuższy od tych popularnych modeli.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postanatol1 | 12 Lut 2019, 22:17

mkowalik napisał(a):
anatol1 napisał(a):Kolejny sprzęt ze stajni Orion Optics. Może to nie całkiem ciemny newton (F8), ale na pewno planetarny (zrobiony na indywidualne zamówienie): http://scopeviews.co.uk/OrionOptics200Dob.htm


To nie jest typowo planetarny Newton, bo nie ma bafli w środku. Zobacz na zdjęciu jakie jasne są wewnętrzne ściany tubusu, a powinny być czarne/ciemne i nie odbijać światła. Od taki 8" calowy Dobson tylko trochę dłuższy od tych popularnych modeli.

Dziwne kryterium. Ja ma bafle w newtonie 10" F6.6 (obstrukcja 25%) a nie mam w newtonie 6" F10 (obstrukcja 17%). Który zatem z tych teleskopów jest "planetarny"?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postmkowalik | 13 Lut 2019, 00:07

anatol1 napisał(a): Dziwne kryterium. Ja ma bafle w newtonie 10" F6.6 (obstrukcja 25%) a nie mam w newtonie 6" F10 (obstrukcja 17%). Który zatem z tych teleskopów jest "planetarny"?


Dlaczego dziwne? Na planetach ważny jest kontrast, a bafle go zapewniają. Newtona F8 bez bafli co najwyżej można nazwać półplanetarnym, a na pewno nie pisać jak w zacytowanym linku jest, że daje kontrast jak w APO, czy prawie jak w APO. Może dziwnie padało światło w rurę, ale jeszcze raz zwracam uwagę, że wewnętrzne ścianki teleskopu wyszły jasne, więc wyczernienie ta tuba ma kiepskie. Ścianki dobrze odbijają światło zamiast je pochłaniać. Na zdjęciu powinno widać tylko LG. Poprawcie mnie, ale na zdjęciach z giełdy chyba rzadko kiedy tak zaświetlone wnętrze można spotkać.

W planetarnym Newotnie istotne są cztery rzeczy:
1) "duże F"
2) wyczernienie LW i całego tubusu
3) bafle
4) cieńki pająk
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 13 Lut 2019, 01:17

mkowalik napisał(a):
anatol1 napisał(a): Dziwne kryterium. Ja ma bafle w newtonie 10" F6.6 (obstrukcja 25%) a nie mam w newtonie 6" F10 (obstrukcja 17%). Który zatem z tych teleskopów jest "planetarny"?


Dlaczego dziwne? Na planetach ważny jest kontrast, a bafle go zapewniają. Newtona F8 bez bafli co najwyżej można nazwać półplanetarnym, a na pewno nie pisać jak w zacytowanym linku jest, że daje kontrast jak w APO, czy prawie jak w APO. Może dziwnie padało światło w rurę, ale jeszcze raz zwracam uwagę, że wewnętrzne ścianki teleskopu wyszły jasne, więc wyczernienie ta tuba ma kiepskie. Ścianki dobrze odbijają światło zamiast je pochłaniać. Na zdjęciu powinno widać tylko LG. Poprawcie mnie, ale na zdjęciach z giełdy chyba rzadko kiedy tak zaświetlone wnętrze można spotkać.

W planetarnym Newotnie istotne są cztery rzeczy:
1) "duże F"
2) wyczernienie LW i całego tubusu
3) bafle
4) cieńki pająk


Cześć.

Kolega chyba nie wie w ogóle co pisze , jakie duże "F" , właśnie na odwrót małe "F" , kolega myli pojęcia , ale to nic. :D Może naprowadzę , duże "F" to jest: F4 , F5 a nie: F8 czy F10. :D
Trochę mało tych istotnych rzeczy jak na Planetarny Teleskop , wymienił bym tu przynajmniej jeszcze drugie tyle i je uzasadnił.
Myślę niech kolega się postara trochę lepiej i pomyśli co tu jeszcze i dlaczego jest istotne i ma wpływ na generowane obrazy.A nie pisze z głowy co mu wpadnie na myśl gdyż nie sprawdza się to za dobrze jako porady i wnioski. :D Jak Teleskop nie ma bafli i dlatego nie można go nazwać Planetarnym to ja dziękuje , co to za kryterium czy warunek konieczny , może jeszcze ilość bafli na mb. :D Bardzo ciekawe stwierdzenia , czekam na dalsze wnioski i z ciekawością się podszkolę , co kolega jeszcze doda i wymyśli. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 13 Lut 2019, 01:39

https://www.astroshop.pl/teleskopy/orio ... r_1_select
Po co robić samemu? Taniej się nie zrobi a jakość tej optyki to 1/10 L, tuba z porządnym wyciągiem i dopracowaną celą pod lustro główne. Poza tym wysokiej jakości warstwy. To na pewno jest newton planetarny.
Szkoda roboty.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postmkowalik | 13 Lut 2019, 12:38

Krzysztof_P napisał(a):Kolega chyba nie wie w ogóle co pisze , jakie duże "F" , właśnie na odwrót małe "F" , kolega myli pojęcia , ale to nic. :D Może naprowadzę , duże "F" to jest: F4 , F5 a nie: F8 czy F10. :D

Może czas okulary kupić, bo chyba nie zauważyłeś dwóch znaków " " między "dużym F".

Nie chce mi się z Tobą Krzyśku wykłócać, bo będzie to niekończąca się dyskusja. Dziwię się, że nie protestujesz nazywania innego teleskopu lustrzanego prawdziwie planetarnym, jeśli nie jest to Mak Newton albo Mak ze stajni Intesa.

Podałem swoje kryteria, które według mnie powinien spełniać teleskop planetarny. Podlinkowany Orion ich nie spełnia. Lepsze mocowanie lustra kontrastu na planetach w tak widoczny sposób nie poprawi tak jak dodanie bafli i prawidłowe wyczernienie teleskopu.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postmkowalik | 13 Lut 2019, 12:38

Krzysztof_P napisał(a):Kolega chyba nie wie w ogóle co pisze , jakie duże "F" , właśnie na odwrót małe "F" , kolega myli pojęcia , ale to nic. :D Może naprowadzę , duże "F" to jest: F4 , F5 a nie: F8 czy F10. :D

Może czas okulary kupić, bo chyba nie zauważyłeś dwóch znaków " " między "dużym F".

Nie chce mi się z Tobą Krzyśku wykłócać, bo będzie to niekończąca się dyskusja. Dziwię się, że nie protestujesz nazywania innego teleskopu lustrzanego prawdziwie planetarnym, jeśli nie jest to Mak Newton albo Mak ze stajni Intesa.

Podałem swoje kryteria, które według mnie powinien spełniać teleskop planetarny. Podlinkowany Orion ich nie spełnia. Lepsze mocowanie lustra kontrastu na planetach w tak widoczny sposób nie poprawi tak jak dodanie bafli i prawidłowe wyczernienie teleskopu.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postanatol1 | 13 Lut 2019, 12:55

mkowalik napisał(a):
anatol1 napisał(a): Dziwne kryterium. Ja ma bafle w newtonie 10" F6.6 (obstrukcja 25%) a nie mam w newtonie 6" F10 (obstrukcja 17%). Który zatem z tych teleskopów jest "planetarny"?


Dlaczego dziwne? Na planetach ważny jest kontrast, a bafle go zapewniają. Newtona F8 bez bafli co najwyżej można nazwać półplanetarnym, a na pewno nie pisać jak w zacytowanym linku jest, że daje kontrast jak w APO, czy prawie jak w APO. Może dziwnie padało światło w rurę, ale jeszcze raz zwracam uwagę, że wewnętrzne ścianki teleskopu wyszły jasne, więc wyczernienie ta tuba ma kiepskie. Ścianki dobrze odbijają światło zamiast je pochłaniać. Na zdjęciu powinno widać tylko LG. Poprawcie mnie, ale na zdjęciach z giełdy chyba rzadko kiedy tak zaświetlone wnętrze można spotkać.

W planetarnym Newotnie istotne są cztery rzeczy:
1) "duże F"
2) wyczernienie LW i całego tubusu
3) bafle
4) cieńki pająk


Planetarny newton musi mieć :
1. Małe F.
2. Małe LW.
Reszta dotyczy wszystkich newtonów, czyli :
3. Dokładna optyka.
4. Cienkie ramiona pająka.
5. Wyczernienie.
6. Bafle.
A ta ostatnia pozycja jest dyskusyjna, bo na przykład wielu budowniczych newtonów w USA uważa, że bafle przeszkadzają w cyrkulacji powietrza wewnątrz tuby a ważniejsze jest :
7. Aktywne przewietrzanie tuby.
Czyli ciągle włączony wentylator. Podobno ma to znakomity wpływ na jakość dawnych obrazów.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 13 Lut 2019, 18:31

Cześć Panowie.

Powodzonka w budowie ATM , kto zbudował i buduje ten zna dobrze temat , bowiem najlepszą sprawą jest praktykowanie.
A swoją drogą dobre rasowe Maki a najlepiej Maki-Newtony z maleńkim C.O. też są doskonałymi Planetarnymi sprzętami i nie tylko. :D Planetarne Newtony są też bardzo dobrymi Teleskopami do oglądania Planet i nie tylko , zbudowałem ich w swoim czasie kilka od 100mm-160mm w tym jeden ponad 8" bardzo długi z małym "F" , najlepiej przekonać się o tym samemu , budując lub przy okazji oglądając takowym w praktyce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat