Własny napęd AZ

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postwampum | 29 Sty 2019, 22:52

Hej.
Tak się głośno zastanawiam i przy okazji pytam.
Czy ktoś się już kiedyś mierzył z wykonaniem własnego napędu GOTO na bazie zwykłego montażu AZ?.
To co mogę mieć to właśnie montaż AZ na paskach naciągniętych na dwóch kółkach o różnej średnicy, czyli klasyczne przełożenie napędu.
Teraz się zastanawiam co dalej, co byłoby potrzebne, liczę na korekty mojego toku myślenia.
Więc tak co mam:
1. Montaż i mechanika jest.
2. Znam przełożenie w obydwóch osiach.

Co jest potrzebne:
1. Dorobienie wałków zębatych o "X" liczbie zębów w osiach kół montażu celem przeniesienia napędu z ręcznego na mechaniczne.
2. Jakiś napęd? jaki - silniki krokowe? inne?.
3. Coś co potrafi zliczyć obroty wałka napędzanego czy też samego kółka w montażu.
4. Jakiś program, który to wszystko poskłada i przeliczy sygnał wejściowy (obroty) na prędkość kątową nieba i to dostosuje.

Kurcze niby kilka elementów ale na razie jestem w czarnej "kosmicznej".
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostVroobel | 29 Sty 2019, 23:38

Hej.

Jestem właśnie na finiszu przygotowań do ostatniej fazy projektu, którego celem jest GoTo na montażu Dobsona, czyli w jakimś sensie też AltAz. Ostatecznie stanęło na przekładniach slimakowych i sterowaniu z udziałem Raspberry Pi i własnego oprogramowania w Pythonie. Musisz wiedzieć, że samo prowadzenie teleskopu na montażu AltAz za obiektem jest duuużo bardziej skomplikowane niż na montażu paralaktycznym. GoTo na AltAz to już chyba jak wisienka na torcie - sama przyjemność.

Nie odpowiem Ci na pytania, bo mamy inne montaże. Ale wzamian podam Ci link do mojego bloga, gdzie szczególnie w sekcji "Na skróty" / "Modyfikacja fabrycznej konstrukcji" możesz zobaczyć i przeczytać co musiałem zrobić, żeby zbliżyć się do wykonania własnego GoTo. Może podłapiesz jakis pomysł. Nie obyło się bez zbłądzenia w slepą uliczkę, ale tak niestety bywa, jak kogoś poniesie fantazja... Warto rzucić okiem, jeśli przemyślisz sprawę, to zrobisz to od początku przyzwoicie. Rozejrzyj się też po niektórych wątkach, niektórzy Koledzy potrafią zaprojektować i wykonać prawdziwe arcydzieła.

Polecam też "Hardware i software" - tam piszę o transformacji współrzędnych i Raspberry Pi.

http://www.astrovroobel.wordpress.com

Życzę powodzenia i dużo samozaparcia. Ja z tym się bujam już ponad 1.5 roku.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postrapiertg | 30 Sty 2019, 12:07

Hej,

Właśnie realizuję taki montaż na bazie GSO ALT AZ. Ma on zapewnić prowadzenie dla MTO. Wcześniej zmodyfikowałem także SW EQ5 w podobny sposób przy pomocy silników krokowych. Kończę własnie kompletowanie sprzętu. Zamysł jest taki:

Do ramienia przymocowanie 2 silników krokowych NEMA 17. Poprzez zębatki oraz paski GT2 przeniesienie ruchu na oś mikroruchów. Dobrałem konkretny montaż gdyż osie nie kręcą się wraz ze śrubą co pozwala na łatwiejsze wykonanie napędu. Śruby są dostępne z dwóch stron co umożliwi zachowanie pokręteł ze strony obserwatora gdyby chciał używać w sposób tradycyjny.

Cała konstrukcja zachowa funkcjonalność ręcznego przestawienia, z tego względu konieczne będzie zamontowanie enkoderów wyłapujących przesunięcie. Tutaj zamierzam skorzystać z tego rozwiązania:
https://www.youtube.com/watch?v=TyiaPmaP8TU

Jeśli chodzi o kwestię sterowania to będzie oparta na projekcie rduinoscope.byethost24.com (Dotykowy wyświetlacz lcd, gps, bluetooth i inne bajery):
http://rduinoscope.byethost24.com/?i=1
Obecnie nie wspiera montażu alt-az a tylko eq. Dodatkowo nie ma wsparcie dla informacji zwrotnej od enkoderów. Zamierzam przepisać soft dla własnych potrzeb.

Co do Twoich pytań:
1. Może zębatki GT2 wraz z paskami?
2. Krokowce, jeśli nie starczy Ci dokładności na mechanice to możesz wykorzystać silniki z 400 krokami na obrót. Z mikrokrokami daje to dosyć dużą dokładność nawet bez ślimaków na montażu ;).
3. Enkoder.
4. Nie znam nic gotowego. Sam będę modyfikował rduinoscope.

Jakbyś miał jakieś konkretne pytania to śmiało!
 
Posty: 10
Rejestracja: 24 Lip 2017, 19:27
Miejscowość: Wołomin

 

PostVroobel | 30 Sty 2019, 15:07

Ad 2.
Możesz też wykorzystać silniki z fabrycznie zamontowanymi przekładniami planetarnymi, choć różni ludzie mówią o luzach, inni wspominają o ich braku i "zadowoleniu klienta". Mając 5:1 już na starcie masz np. 200(400) x 8(16) x 5 = cholernie dużo! :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postwampum | 31 Sty 2019, 12:33

Hej.
Dzięki za odpowiedzi, muszę się z tym przespać.
Pytanie czy to sam ogarnę....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwampum | 31 Sty 2019, 12:35

Vroobel napisał(a):Ad 2.
Możesz też wykorzystać silniki z fabrycznie zamontowanymi przekładniami planetarnymi, choć różni ludzie mówią o luzach, inni wspominają o ich braku i "zadowoleniu klienta". Mając 5:1 już na starcie masz np. 200(400) x 8(16) x 5 = cholernie dużo! :)


No i właśnie, co Ty mi tutaj podałeś?.
To razy 5 na końcu to przełożenie, a wcześniej? obroty x 200? i skąd wiząłeś wartość X8 (co to jest)?.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postrapiertg | 31 Sty 2019, 16:25

Prawdopodobnie chodziło o:

200(400) - ilość kroków na pełny obrót silnika. Najczęściej spotykane to 200, mniej popularne ale nadal dostępne 400.

x 8(16) - ilość mikrokroków. Sterownik potrafi "podzielić" kroki na mikrokroki. Obecnie sterowniki najczęściej potrafią generować 16 mikrokroków. Często spotykane są też 32 mikrokroki.

Czyli jak wspomniał Kolega przy przełożeniu 5:1, 400 kroków na obrót oraz 32 mikrokroki da teoretyczną rozdzielczość 64 000 pozycji na 360 stopni w których możesz ustawić montaż w każdej z osi.
 
Posty: 10
Rejestracja: 24 Lip 2017, 19:27
Miejscowość: Wołomin

 

PostVroobel | 31 Sty 2019, 16:44

Przepraszam, zapędzilem się. Powyższa interpretacja jest poprawna, to powinno wyjść ode mnie. Założyłem, że wiesz co piszę, ale ja też kiedyś nie wiedziałem nic o tych rzeczach.

Jeśli masz znaną Ci przekładnię w montażu, to lepiej nie pakować się w przekładnie planetarne w silniku. Ale często jest to ostatnia deska ratunku, żeby minimalnym kosztem i nakładem pracy zwielokrotnić ilość kroków.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

AstroChat

Wejdź na chat