Podniesienie lustra głównego GSO Dobson 12 DeLuxe 305/1500 M

PostLeszekM | 20 Maj 2019, 00:37

Cześć.

Pierwszy post na forum i od razu z problemem. :roll: :wink:
Od dłuższego czasu przekopywałem to forum, w poszukiwaniu informacji na temat podniesienia lustra w teleskopie w ogóle, a w szczególe, w tym który posiadam.

Niestety, nie odnalazłem zbyt wielu szczegółów. Dużo informacji udało się wyciągnąć z postów Pana Janusza. Wielka szkoda, że zmarł tak przedwcześnie. Po samych komentarzach widać było, że jest chodzącą encyklopedią. Niestety...

Na podstawie tego posta: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=32504&p=321219&hilit=podniesienie+lustra#p321219wydaje się że trzeba by je jakimś zakładzie wytoczyć.

Jednak później znalazłem w internecie coś takiego:https://www.annapol.eu/product_info.php?products_id=165850&language=pl

Problem w tym, nie mogę znaleźć czegoś takiego na miejscu we Wrocławiu. Markety budowlane nie mają, kilka sklepów ze śrubami itp również nie.
Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś z Was pomógł w poniższych tematach:
1. Gdzie takie coś można dostać we Wrocławiu - w sensie gotową tulejkę.
2. Ewentualnie - czy ktoś wie w jakim zakładzie we Wrocławiu i okolicach można takie coś wytoczyć, może ktoś z Was już to robił?
3. O ile należałoby podnieść lustro by dało sie ostrzyć z Canonem 400d? Gdybym miał źródło na miejscu, mógłbym jeździć dzień po dniu aż trafiłbym w długość tulejek/dystansów.
4. Czy podniesienie o te xx milimetrów na takich dystansach nie spowoduje bujanie się lustra pod wypływem cieżaru? Mocniejsze sprężyny wystarczą?

Z góry dziękuję za pomoc.
 
Posty: 5
Rejestracja: 19 Maj 2019, 23:55

 

Postkk | 20 Maj 2019, 12:39

Cześć
Z podnoszeniem lustra nie chce się wymądrzać ale miałbym dla ciebie inną sugestię a mianowicie nie byłoby prościej barlow włożyć do wyciągu? Podniesie ognisko i Canon zapewne się na nie „załapie”. Skala się zwiększy przy okazji także barlow wskazany jak najmniejszej krotności. Plus jest taki że krążek oświetlony przez 100% powierzchni lustra głównego też się zwiększy (a w powszechnie dostępnych newtonach jest z tym biednie niestety).
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 20 Maj 2019, 14:05

Jak podniesiesz LG to nie będzie pracowała cała apertura LG gdyż LW są dawane tak na styk aby tylko było. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLeszekM | 20 Maj 2019, 14:14

kk: Myślałem o tym ale Barlow x2 wyklucza złapanie tym telepem całego księżyca w kadrze. Są jakieś barlow, nie wiem.. x1,1? :roll:

Krzysztof_P: mówisz o tym dokładnie modelu teleskopu? Podczas kolimacji obraz lustra głównego mieścił mi się z zapasem na wtórnym - a gdy nawet to chce spróbować. Nie jest nieodwracalne jak cięcie rury. :)
 
Posty: 5
Rejestracja: 19 Maj 2019, 23:55

 

PostBenedykt | 20 Maj 2019, 15:21

LeszekM napisał(a):kk: Myślałem o tym ale Barlow x2 wyklucza złapanie tym telepem całego księżyca w kadrze. Są jakieś barlow, nie wiem.. x1,1? [...]

Nie słyszałem o soczewce Barlowa 1,1x, ale na pewno 1,5x znajdziesz w sklepach z teleskopami. Może krotność 1,5x wystarczy?
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postchavez1976 | 20 Maj 2019, 16:48

Nie warto podnosić lustra i obcinać apertury.
Weź soczewkę samą od b. dobrego barlowa GSO 2x ED 2". Soczewka wkręcona w adapter 2"-T2 da 1.5x.
Jeszcze lepszy będzie korektor komy GSO.
Soczewka zapewni 1.1x ale nie łapie ogniska ze wszystkimi telepami.
Sprawdzona z GSO10 i moim Columbusem 325/1500, działa.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostWerni74 | 20 Maj 2019, 17:35

Witam, ja podpinałem barlowa GSO 2xED z newtonem GSO 8 fakt ostrzy, ale przy ustawieniu na tarcze księżyc łapię jakby odblask w postaci stożka, który zwęża się od tarczy w jeden z boków. Muszę wrzucie jakieś zdjęcie to pokaże o co mi chodzi. Oczywiście cała tarcza się nie mieści.
GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4
EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 257
Rejestracja: 23 Mar 2016, 17:56
Miejscowość: Ostrzeszów

 

PostLeszekM | 20 Maj 2019, 22:09

Werni74 napisał(a):Witam, ja podpinałem barlowa GSO 2xED z newtonem GSO 8 fakt ostrzy, ale przy ustawieniu na tarcze księżyc łapię jakby odblask w postaci stożka, który zwęża się od tarczy w jeden z boków. Muszę wrzucie jakieś zdjęcie to pokaże o co mi chodzi. Oczywiście cała tarcza się nie mieści.


No właśnie, a ja chce by mi się tarcza księżyca mieściła.


chavez1976 napisał(a):Nie warto podnosić lustra i obcinać apertury.
Weź soczewkę samą od b. dobrego barlowa GSO 2x ED 2". Soczewka wkręcona w adapter 2"-T2 da 1.5x.
Jeszcze lepszy będzie korektor komy GSO.
Soczewka zapewni 1.1x ale nie łapie ogniska ze wszystkimi telepami.
Sprawdzona z GSO10 i moim Columbusem 325/1500, działa.


Hmm, gdzieś coś kiedyś słyszałem z tym korektorem komy, on też "wyciąga" ognisko na zewnątrz? Jednak to jest już kilkaset złotych. Dodać ciut i można dobry okular kupić. A śruby i sprężyny jednak tańsze są. :wink:
 
Posty: 5
Rejestracja: 19 Maj 2019, 23:55

 

Postchavez1976 | 20 Maj 2019, 22:39

Tak, ten korektor ma także niewielkie powiększenie. U mnie działał nawet z nasadką bino - przy niskoprofilowym wyciągu.
Nie jest drogi. Przyda się również do wizuala DS, ograniczając komę z okularków w tym njutku.
Jeśli będziesz kiedyś chciał focić DSy (choć to raczej z mniejszego newtona na EQ), to korektor komy będzie niezbędny.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostLeszekM | 20 Maj 2019, 22:50

chavez1976 napisał(a):Tak, ten korektor ma także niewielkie powiększenie. U mnie działał nawet z nasadką bino - przy niskoprofilowym wyciągu.
Nie jest drogi. Przyda się również do wizuala DS, ograniczając komę z okularków w tym njutku.
Jeśli będziesz kiedyś chciał focić DSy (choć to raczej z mniejszego newtona na EQ), to korektor komy będzie niezbędny.


Widzę, że na teleskopy.pl jest za 339 więc nie jakiś majątek. Rozważę to ale najpierw chciałbym spróbować z czymś znacznie tańszym - tulejki, sprężyny i w górę! :twisted:
No i tu wracamy do moich pytań.Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie? Gdzie kupić? A może wytoczyć te tulejki/słupki? Jak tak, to gdzie? Ktoś to robił we Wrocławiu? Ktoś to w ogóle robił w tym konkretnym teleskopie? Wiele dni już szukałem i nie znalazłem nic szczegółowego na ten temat. EDIT: No poza tym jednym postem pana Płeszki do którego linkowałem w pierwszym poście - tylko nie sądzę by tutaj były te same rozmiary aczkolwiek pewnie podobnie.
 
Posty: 5
Rejestracja: 19 Maj 2019, 23:55

 

PostKrzysztof_P | 21 Maj 2019, 05:02

Cześć.

Ten korektor GSO Foto-Vizual o krotności 1,1X to bardzo dobra jakość jak TV Paracorr Type I , porównywałem obydwa w praktyce w swojej byłej Syncie Flex 12". Polecam zakup , to na pewno nie będą wyrzucone pieniądze.Posiadam go do dziś i trzymam w razie "W" , gdyby pojawił się u mnie jakiś większy Newton ze światłem F4-F5.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLeszekM | 23 Maj 2019, 18:48

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Ten korektor GSO Foto-Vizual o krotności 1,1X to bardzo dobra jakość jak TV Paracorr Type I , porównywałem obydwa w praktyce w swojej byłej Syncie Flex 12". Polecam zakup , to na pewno nie będą wyrzucone pieniądze.Posiadam go do dziś i trzymam w razie "W" , gdyby pojawił się u mnie jakiś większy Newton ze światłem F4-F5.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


No dobrze, mam takie oto rzeczy:
- wspomniany teleskop z ogniskiem w wyciągu
- poniższe akcesoria:

Podniesienie lustra głównego GSO Dobson 12 DeLuxe 305/1500 M: Image00001.jpg


Po połączeniu dają 23mm toru optycznego:

Podniesienie lustra głównego GSO Dobson 12 DeLuxe 305/1500 M: Image00002.jpg


44mm w samym body Canon 400d + 23mm tutaj = 67mm od krawędzi korektora do matrycy(użyłem dla przykładu na zdjęciu ekstendera, który ma taką samą budowę):

Podniesienie lustra głównego GSO Dobson 12 DeLuxe 305/1500 M: Image00003.jpg



Powiedzmy, że dam jakieś O-Ringi czy coś by zwiększyć to do 70mm. O tę odległość chodzi tak? Od krawędzi korektora do matrycy?

I wtedy jak rozumiem, z tym teleskopem( GSO Dobson 12 DeLuxe 305/1500 ) złapię ostrość lustrzanką focąć w ognisku używając tego korektora?

Podniesienie lustra głównego GSO Dobson 12 DeLuxe 305/1500 M: korektor.png
 
Posty: 5
Rejestracja: 19 Maj 2019, 23:55

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat