GSO 10" - montaż Dobsona - elektroniczny pomiar kątów

PostBart_127 | 07 Mar 2019, 23:23

Cześć,

Jakiś czas temu zacząłem coraz bardziej interesować się obserwacjami nieba, co doprowadziło do zakupu pierwszego teleskopu, a mianowicie GSO 10" na montażu Dobsona. Po pierwszych obserwacjach okazało się, że szukanie obiektów na niebie to nie jest taka prosta sprawa (zapewne przez brak doświadczenia), więc postanowiłem przerobić nieco montaż tak, aby możliwy był pomiar kątów osi pionowej i poziomej w celu ułatwienia szukania obiektów na niebie.

Postawiłem sobie następujące założenia:
1. Sterowanie ręczne, bez dodatkowych silników.
2. Pomiar kąta osi pionowej i poziomej przy użyciu enkoderów.
3. Wyświetlanie wartości kąta na wyświetlaczu/telefonie.

Na pierwszy ogień poszła oś pozioma, gdzie przerobienie montażu nie było aż takie trudne, jedyną kwestią było przewiercenie przy użyciu otwornicy płyty bocznej montażu pod enkoder. Projekt w wersji ostatecznej wyglądał tak:
GSO 10" - montaż Dobsona - elektroniczny pomiar kątów: Projekt_1.png


Wszystkie części zostały wydrukowane na drukarce 3D (technologia FDM, chociaż korciło mnie wykorzystanie MJF lub SLS). Wybranym paskiem był pasek HTD-3M, natomiast napinanie odbywa się poprzez dokręcenie śruby, która porusza łożyskiem. Po wydrukowaniu i zamontowaniu, całość prezentowała się tak:

GSO 10" - montaż Dobsona - elektroniczny pomiar kątów: Os_pionowa_1.jpg

GSO 10" - montaż Dobsona - elektroniczny pomiar kątów: Os_pionowa_2.jpg

GSO 10" - montaż Dobsona - elektroniczny pomiar kątów: Os_pionowa_3.jpg


Po tym nastała pora na oś pionową. Tutaj niestety koniecznym okazało się znaczne przerobienie podstawy (trzeba było przewiercić obie płyty podstawy, dwie metalowe podstawki pod łożysko i samo łożysko). Projekt podstawy wyglądał tak:

GSO 10" - montaż Dobsona - elektroniczny pomiar kątów: Projekt_2.png


Po wydrukowaniu oraz montażu części okazało się, że zniknął problem, który miał oryginalny montaż, a mianowicie nakrętka, która rozkręcała się przy obrocie teleskopu. W obecnej wersji można regulować siłę docisku płyt podstawy, przez co teleskop obraca się z wyczuwalnym oporem i jest przyjemniejszy w obracaniu. Części tak jak w osi poziomej zastały wydrukowane w technologii FDM:

GSO 10" - montaż Dobsona - elektroniczny pomiar kątów: Os_pozioma_1.jpg

GSO 10" - montaż Dobsona - elektroniczny pomiar kątów: Os_pozioma_2.jpg


Ostatnią rzeczą, która pozostała był pomiar sygnałów z enkoderów oraz wyświetlanie ich. Program mierzący kąty został napisany pod popularne Arduino Mega. Do tego trzeba było podpiąć przetwornicę na 5V (zasilanie logiki), 12V (zasilanie wentylatora zwierciadła głównego), diodę sygnalizującą stan urządzenia oraz moduł bluetooth do komunikacji. Zasilanie padło na akumulator Li-po 11.1V. Całość udało się upakować w zgrabnym pudełeczku (również wydrukowanym), efekt prezentuję poniżej:

GSO 10" - montaż Dobsona - elektroniczny pomiar kątów: Elektronika_1.jpg


Na końcu napisałem aplikację przy użyciu popularnej platformy MIT App Inventor 2, za pomocą której łączę się przez moduł bluetooth z Arduino, który na bieżąco aktualizuje kąty. Pozycjonowanie montażu polega na skierowaniu teleskopu mniej więcej na okolice Gwiazdy Polarnej, przyciśnięciu przycisku reset i gotowe (pozycja gwiazdy polarnej zapisana jest w pamięci urządzenia). Sama aplikacja wygląda tak:

GSO 10" - montaż Dobsona - elektroniczny pomiar kątów: Elektronika_2.jpg


Dodatkowo wydrukowałem także uchwyt na telefon, żeby nie trzeba było cały czas sięgać do kieszeni:

GSO 10" - montaż Dobsona - elektroniczny pomiar kątów: Elektronika_3.jpg


Nad całością spędziłem ok. 1,5 miesiąca, nie mogę się już doczekać sprawdzenia całości w warunkach polowych, niestety pogoda mi to na razie skutecznie uniemożliwia.
 
Posty: 10
Rejestracja: 28 Lut 2019, 00:07
Miejscowość: Wrocław

 

Postbolid25 | 07 Mar 2019, 23:45

Brawo, super sprawa, :!:
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 08 Mar 2019, 01:09

Cześć.

Gratuluję pomysłu i wykonania projektu.
Czekamy na relację z użytkowania.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 08 Mar 2019, 14:27

Super sprawa, gratulacje pomysłu, w mojej ocenie to nawet lepsze niż popularne GoTo.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostWerni74 | 08 Mar 2019, 14:32

Pozostaje przetestować i wdrożyć do sprzedaży na forumowej giełdzie:))
GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4
EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 257
Rejestracja: 23 Mar 2016, 17:56
Miejscowość: Ostrzeszów

 

PostBart_127 | 19 Mar 2019, 00:24

Dzisiaj miały miejsce pierwsze testy polowe systemu na podwrocławskiej górce :D

Po pierwsze montaż całości okazał się bardzo prosty i nie sprawił żadnych problemów. Paski napięte prawidłowo, pracowały bez luzów. Pozycjonowanie na gwiazdę polarną odbyło się bez większego problemu, niestety przez mały błąd w programie pozycja resetowała się z drobnym błędem (3-4 stopnie w osi poziomej). Jako, że mamy prawie pełnię i księżyc było widać doskonale, test pozycji sprawdziłem na księżycu. Pozycja księżyca zgadzała się względem pokazywanego na telefonie kąta. Drugim testowym obiektem był obiekt M42, który równie łatwo udało się znaleźć, kąty pokazywane przez urządzenie zgadzały się z kątami rzeczywistymi. Wniosek jest prosty, pomiar działa prawidłowo, ale muszę sprawdzić to jeszcze z większą ilością obiektów.

Wynikły także wady całości, głównie po stronie elektroniki. Pierwszą wadą jest zastosowanie telefonu, który bardzo szybko rozładował się na niskiej temperaturze otoczenia. Drugą wadą jest brak odpowiedniego zabezpieczenia akumulatora Li-po. Jest też parę innych rzeczy do poprawy, które na pewno zostaną uwzględnione w kolejnej wersji. Od strony mechanicznej nie mam większych uwag.

Mam nadzieję, że kolejne testy nastąpią jak najszybciej.
 
Posty: 10
Rejestracja: 28 Lut 2019, 00:07
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat