* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
 Temat postu: Podniesienie lustra głównego GSO Dobson 12 DeLuxe 305/1500 M
PostWysłany: Nie Maj 19, 2019 11:37 pm 

Cześć.

Pierwszy post na forum i od razu z problemem. :roll: :wink:
Od dłuższego czasu przekopywałem to forum, w poszukiwaniu informacji na temat podniesienia lustra w teleskopie w ogóle, a w szczególe, w tym który posiadam.

Niestety, nie odnalazłem zbyt wielu szczegółów. Dużo informacji udało się wyciągnąć z postów Pana Janusza. Wielka szkoda, że zmarł tak przedwcześnie. Po samych komentarzach widać było, że jest chodzącą encyklopedią. Niestety...

Na podstawie tego posta: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=32504&p=321219&hilit=podniesienie+lustra#p321219wydaje się że trzeba by je jakimś zakładzie wytoczyć.

Jednak później znalazłem w internecie coś takiego:https://www.annapol.eu/product_info.php?products_id=165850&language=pl

Problem w tym, nie mogę znaleźć czegoś takiego na miejscu we Wrocławiu. Markety budowlane nie mają, kilka sklepów ze śrubami itp również nie.
Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś z Was pomógł w poniższych tematach:
1. Gdzie takie coś można dostać we Wrocławiu - w sensie gotową tulejkę.
2. Ewentualnie - czy ktoś wie w jakim zakładzie we Wrocławiu i okolicach można takie coś wytoczyć, może ktoś z Was już to robił?
3. O ile należałoby podnieść lustro by dało sie ostrzyć z Canonem 400d? Gdybym miał źródło na miejscu, mógłbym jeździć dzień po dniu aż trafiłbym w długość tulejek/dystansów.
4. Czy podniesienie o te xx milimetrów na takich dystansach nie spowoduje bujanie się lustra pod wypływem cieżaru? Mocniejsze sprężyny wystarczą?

Z góry dziękuję za pomoc.

Profil E-mail  

Temat postu: Podniesienie lustra głównego GSO Dobson 12 DeLuxe 305/1500 M
PostWysłany: Pon Maj 20, 2019 11:39 am 
Awatar użytkownika

Cześć
Z podnoszeniem lustra nie chce się wymądrzać ale miałbym dla ciebie inną sugestię a mianowicie nie byłoby prościej barlow włożyć do wyciągu? Podniesie ognisko i Canon zapewne się na nie „załapie”. Skala się zwiększy przy okazji także barlow wskazany jak najmniejszej krotności. Plus jest taki że krążek oświetlony przez 100% powierzchni lustra głównego też się zwiększy (a w powszechnie dostępnych newtonach jest z tym biednie niestety).

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Podniesienie lustra głównego GSO Dobson 12 DeLuxe 305/15
PostWysłany: Pon Maj 20, 2019 1:05 pm 

Miejscowość: Kraków
Jak podniesiesz LG to nie będzie pracowała cała apertura LG gdyż LW są dawane tak na styk aby tylko było. :wink:

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 20, 2019 1:14 pm 

kk: Myślałem o tym ale Barlow x2 wyklucza złapanie tym telepem całego księżyca w kadrze. Są jakieś barlow, nie wiem.. x1,1? :roll:

Krzysztof_P: mówisz o tym dokładnie modelu teleskopu? Podczas kolimacji obraz lustra głównego mieścił mi się z zapasem na wtórnym - a gdy nawet to chce spróbować. Nie jest nieodwracalne jak cięcie rury. :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 20, 2019 2:21 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Małopolska
LeszekM napisał(a):
kk: Myślałem o tym ale Barlow x2 wyklucza złapanie tym telepem całego księżyca w kadrze. Są jakieś barlow, nie wiem.. x1,1? [...]

Nie słyszałem o soczewce Barlowa 1,1x, ale na pewno 1,5x znajdziesz w sklepach z teleskopami. Może krotność 1,5x wystarczy?

Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa

PostWysłany: Pon Maj 20, 2019 3:48 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zabrze/Oświęcim
Nie warto podnosić lustra i obcinać apertury.
Weź soczewkę samą od b. dobrego barlowa GSO 2x ED 2". Soczewka wkręcona w adapter 2"-T2 da 1.5x.
Jeszcze lepszy będzie korektor komy GSO.
Soczewka zapewni 1.1x ale nie łapie ogniska ze wszystkimi telepami.
Sprawdzona z GSO10 i moim Columbusem 325/1500, działa.

Columbus 13", TSAPO906, HEQ5, SAM, QHY183, EOS6D

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 20, 2019 4:35 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ostrzeszów
Witam, ja podpinałem barlowa GSO 2xED z newtonem GSO 8 fakt ostrzy, ale przy ustawieniu na tarcze księżyc łapię jakby odblask w postaci stożka, który zwęża się od tarczy w jeden z boków. Muszę wrzucie jakieś zdjęcie to pokaże o co mi chodzi. Oczywiście cała tarcza się nie mieści.

ES: 4,7mm, 6,7 mm, 8.8mm, 14mm, 24 mm 2"
MEADE UWA: 20 mm 2", ( 82*).
Barlow GSO ED 2x 2"
EX 10x50

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 20, 2019 9:09 pm 

Werni74 napisał(a):
Witam, ja podpinałem barlowa GSO 2xED z newtonem GSO 8 fakt ostrzy, ale przy ustawieniu na tarcze księżyc łapię jakby odblask w postaci stożka, który zwęża się od tarczy w jeden z boków. Muszę wrzucie jakieś zdjęcie to pokaże o co mi chodzi. Oczywiście cała tarcza się nie mieści.

No właśnie, a ja chce by mi się tarcza księżyca mieściła.

chavez1976 napisał(a):
Nie warto podnosić lustra i obcinać apertury.
Weź soczewkę samą od b. dobrego barlowa GSO 2x ED 2". Soczewka wkręcona w adapter 2"-T2 da 1.5x.
Jeszcze lepszy będzie korektor komy GSO.
Soczewka zapewni 1.1x ale nie łapie ogniska ze wszystkimi telepami.
Sprawdzona z GSO10 i moim Columbusem 325/1500, działa.

Hmm, gdzieś coś kiedyś słyszałem z tym korektorem komy, on też "wyciąga" ognisko na zewnątrz? Jednak to jest już kilkaset złotych. Dodać ciut i można dobry okular kupić. A śruby i sprężyny jednak tańsze są. :wink:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 20, 2019 9:39 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zabrze/Oświęcim
Tak, ten korektor ma także niewielkie powiększenie. U mnie działał nawet z nasadką bino - przy niskoprofilowym wyciągu.
Nie jest drogi. Przyda się również do wizuala DS, ograniczając komę z okularków w tym njutku.
Jeśli będziesz kiedyś chciał focić DSy (choć to raczej z mniejszego newtona na EQ), to korektor komy będzie niezbędny.

Columbus 13", TSAPO906, HEQ5, SAM, QHY183, EOS6D

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 20, 2019 9:50 pm 

chavez1976 napisał(a):
Tak, ten korektor ma także niewielkie powiększenie. U mnie działał nawet z nasadką bino - przy niskoprofilowym wyciągu.
Nie jest drogi. Przyda się również do wizuala DS, ograniczając komę z okularków w tym njutku.
Jeśli będziesz kiedyś chciał focić DSy (choć to raczej z mniejszego newtona na EQ), to korektor komy będzie niezbędny.

Widzę, że na teleskopy.pl jest za 339 więc nie jakiś majątek. Rozważę to ale najpierw chciałbym spróbować z czymś znacznie tańszym - tulejki, sprężyny i w górę! :twisted:
No i tu wracamy do moich pytań.Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie? Gdzie kupić? A może wytoczyć te tulejki/słupki? Jak tak, to gdzie? Ktoś to robił we Wrocławiu? Ktoś to w ogóle robił w tym konkretnym teleskopie? Wiele dni już szukałem i nie znalazłem nic szczegółowego na ten temat. EDIT: No poza tym jednym postem pana Płeszki do którego linkowałem w pierwszym poście - tylko nie sądzę by tutaj były te same rozmiary aczkolwiek pewnie podobnie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Maj 21, 2019 4:02 am 

Miejscowość: Kraków
Cześć.

Ten korektor GSO Foto-Vizual o krotności 1,1X to bardzo dobra jakość jak TV Paracorr Type I , porównywałem obydwa w praktyce w swojej byłej Syncie Flex 12". Polecam zakup , to na pewno nie będą wyrzucone pieniądze.Posiadam go do dziś i trzymam w razie "W" , gdyby pojawił się u mnie jakiś większy Newton ze światłem F4-F5.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 23, 2019 5:48 pm 

Krzysztof_P napisał(a):
Cześć.

Ten korektor GSO Foto-Vizual o krotności 1,1X to bardzo dobra jakość jak TV Paracorr Type I , porównywałem obydwa w praktyce w swojej byłej Syncie Flex 12". Polecam zakup , to na pewno nie będą wyrzucone pieniądze.Posiadam go do dziś i trzymam w razie "W" , gdyby pojawił się u mnie jakiś większy Newton ze światłem F4-F5.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

No dobrze, mam takie oto rzeczy:
- wspomniany teleskop z ogniskiem w wyciągu
- poniższe akcesoria:

Załącznik:

Po połączeniu dają 23mm toru optycznego:

Załącznik:

44mm w samym body Canon 400d + 23mm tutaj = 67mm od krawędzi korektora do matrycy(użyłem dla przykładu na zdjęciu ekstendera, który ma taką samą budowę):

Załącznik:

Powiedzmy, że dam jakieś O-Ringi czy coś by zwiększyć to do 70mm. O tę odległość chodzi tak? Od krawędzi korektora do matrycy?

I wtedy jak rozumiem, z tym teleskopem( GSO Dobson 12 DeLuxe 305/1500 ) złapię ostrość lustrzanką focąć w ognisku używając tego korektora?

Załącznik:

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 4 gości