Binonasadka

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postredpawel | 10 Lis 2019, 17:30

Witajcie.
Jakiś czas temu kupiłem od forumowego kolegi Krzysztofa_P binonasadkę w bardzo dobrym stanie i w okazyjnej cenie.
Binonasadka miała achromatyczny pryzmat 45st. oraz wbudowanego barłowa x1.6, wszystkie powierzchnie optyczne pokryte powłokami MgF2 a pryzmaty 23mm.
Udało mi się zdobyć okulary mikroskopowe PZO 12xO.
Zamontowałem toto do Bressera 102/1000 o skróconej tubie pod bino.
Obserwacje w bino Jowisza i Księżyca spowodowały u mnie "opad szczeny", jako że przy tych powiększeniach były to moje pierwsze obserwacje obuoczne.
Tutaj zaczyna się prawdziwy ATM.
W sklepie z hydrauliką kupiłem złączki miedziane o średnicy ok. 1,25". Palnik i trochę lutu i wyszły gniazda pod okulary 20mm 1,25".
Efekty były tak dobre, że postanowiłem iść do przodu. Wymontowałem z bino barłowa, usunąłem diafragmy i rozwierciłem tuleje przyłączeniową do 20mm (wiertarką i kamyczkiem szlifierskim do ostrzenia). Na tokarce można by osiągnąć 23mm.
Teraz mogłem zastosować okulary SW UW 5mm, i SW WA 9mm. Tu kolejny szok, duże pole widzenia.
Posuwam się dalej, zakupiłem gniazda Babader T2/1,25". Znalazłem tokarza, który wytoczył mi złączki T2 mocujące Badery do bino.
Po zmontowaniu wszystkiego, kolimacja w mikroskopie synka.
Załączniki
Binonasadka: 4.jpg
Binonasadka: 3.jpg
Binonasadka: 2.jpg
Binonasadka: 1.jpg
 
Posty: 85
Rejestracja: 27 Lis 2011, 22:59

 

Postkompas1951 | 11 Lis 2019, 08:27

Też używam takiej nasadki w teleskopie 70 mm ze skróconą tubą zarówno z Barlowem jak i bez oraz kątówką Amiciego (obraz ziemski), a także w Bresser 102/460 z Barlowem bez kątówki.
( obraz odwrócony o 180*) Okulary o różnych ogniskowych, tylko mikroskopowe. Dostrzegłem też że obaj mamy takie same atlasy. Pozdrawiam.
 
Posty: 36
Rejestracja: 04 Wrz 2018, 18:48

 

Postredpawel | 11 Lis 2019, 20:41

Witajcie
Bardzo lubię ten atlas.
Częściej z niego korzystam niż ze smartfona.
Co do binonasadki, to jest ona wykonana bardzo porządnie.
Pryzmaty są w niej precyzyjnie ustawione i solidnie fabrycznie śruby regulacyjne p.podobnie na kleju zabezpieczne przed rozregulowaniem. Obrazy z obu torów przy obserwacji odległych obiektów pokrywają się < 1 sek. kątowej.
Bino kolimuje się przez regulację położenia tubusów okularów.
Różnica w jasności i polaryzacji torów nieznaczna.
W teleskopie F10 i okularze GSO SV 20 winietowanie jeszcze nie występuje. Natomiast w okularze 25mm ~70st, już jest wyraźnie widoczne.
 
Posty: 85
Rejestracja: 27 Lis 2011, 22:59

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 24 gości

AstroChat

Wejdź na chat