Jak dobrać prędkości kątowe do napędu montażu azymutalnego?

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postcrashtest_r | 09 Mar 2020, 20:24

Nie powiem trochę z lenistwa ten temat :D
Ponieważ prowadzenie z ręki średnio mnie bawi myślę nad pilotem i napędem do mojej dłubaniny.
Jeden stopień na sekundę to myślę takie minimum by nie usnąć przy naprowadzaniu, a jaka minimalna prędkość powinna być przy lekkim przesunięciu z pilota, aby obiekt znów wylądował w centrum?
Wiadomo powiększenie też daje popalić.
Panowie trochę więcej na ten temat wiedzą więc może pomogą dobrać zakres prędkości kątowych.
 
Posty: 122
Rejestracja: 09 Sie 2016, 11:33

 

Postcrashtest_r | 10 Mar 2020, 12:21

No dobra to precyzyjniej:
Przekładnia ślimakowa 1:180
Jeden obrót ślimaka to dwa stopnie przesunięcia teleskopu. Tak więc przy silniku krokowym z max prędkością 400 RPM mamy po przekładni pomocniczej 1:10 na ślimaku jest 40 RPM co daje nam 80 stopni na minutę ruchu teleskopu.
Wolno ale obleci, mogło by być nawet wolniej.
Teraz od strony precyzji:
Jeden krok silnika to 1,8 stopnia, 200 kroków to pełen obrót silnika, a po przekładni pomocniczej ślimak wykona pełen obrót po 2000 kroków.
Z kolei jeden obrót ślimaka to dwa stopnie ruchu teleskopu czyli 7200'' kątowych
Dzieląc to przez 2000 kroków mamy 3,6 '' na krok
Więc jak to będzie wyglądać przy korektach położenia ?
 
Posty: 122
Rejestracja: 09 Sie 2016, 11:33

 

Postkk | 10 Mar 2020, 12:53

Skywatcher Syntrek - używam od paru ładnych lat. Dysponuje prędkościami 1x, 4x i 8x do korekt i są w zupełności wystarczające. Krotności prędkości gwiazdowych naturalnie.
Tyle że na paralaktyku... do AZ to raczej odpada „analogowe” śledzenie no ale jak koniecznie chcesz to:

https://www.astroshop.eu/motors-control ... nt/p,20096
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

AstroChat

Wejdź na chat