Cień na górnej części zdjęcia - Synta 8 + Canon 1300D.

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostKamHer | 03 Maj 2020, 23:37

Witam,

Od jakiegoś czasu mam problem z cieniem występującym na górnej części zdjęcia podczas fotografowaniu samolotów na wysokościach przelotowych. Aparat mam zamocowany w ognisku głównym. I nie do końca wiem, czy jest to wina optyki teleskopu, czy może aparatu. Ponieważ cień ten występuje tylko na krótkich czasach naświetlania, które jestem zmuszony stosować ze względu na jasne niebo i dużą aparaturę teleskopu. Druga sprawa - nie występuję on gdy włączam podgląd live view. Tzn jeśli włączę LV i ustawie czas 1/2500 jest dobrze, niebo oświetlone równomiernie. Jednak gdy zrobię zdjęcie z tym samym czasem naświetlania - tam cień już jest. Trzecia rzecz, gdy aparat zamontuje w wyciągu, żeby patrzył lekko "w dół" pod kątem cień znika. Ale wiadomo że tak zdjęć się po prostu robić nie da. Może to problem ze strony aparatu, zbyt małej matrycy i brakuje troszkę by naświetlić ten kawałek zdjęcia? Lub bardziej prawdopodobne że po stronie teleskopu coś nie gra najpewniej z lusterkiem kątowym, offsetem?. Generalnie ostrość jest na zdjęciach, tak samo podczas obserwacji wizualnych przez okular. W załączniku dokładny obraz tego cienia na jasnym tle, oraz kilka zdjęć jak to wygląda z samolotami. Ewidentnie widać u góry ciemniejszy kolor nieba niż u dołu. Zdjęcia po obróbce.

Może jakimś rozwiązaniem byłoby dokupić soczewkę 2x, by robić zdjęcia na dłuższym czasie?
Załączniki
Cień na górnej części zdjęcia - Synta 8 + Canon 1300D.: Uzbekistan Cargo, B763, REG UK67001, HY3545 UZB3545, TAS Tashkent - OSR Ostrava, TOSPO - TUSIN, 19.04.2020, godz. 17.42.png
Cień na górnej części zdjęcia - Synta 8 + Canon 1300D.: Juneyao Air (绚彩花瓣 - Colourful Petals Livery), B789, REG B-20D , HO1641, DKH1641, PVG Shanghai - FRA Frankfurt, LETKI - PADKA, FL380, 22.04.2020, godz. 12.38.png
Cień na górnej części zdjęcia - Synta 8 + Canon 1300D.: Qatar Airways, A35K, REG A7-AND, QR82, QTR4GV, TXL Berlin - DOH Doha, ARSAP - KELEL, FL390, 21.04.2020, godz. 18.13.png
Cień na górnej części zdjęcia - Synta 8 + Canon 1300D.: 567.jpg
 
Posty: 6
Rejestracja: 03 Maj 2020, 23:13

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: micropoint oraz 46 gości

AstroChat

Wejdź na chat