Guide system w oparciu o GuideDog

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postleszekjed | 19 Lut 2006, 00:48

Kiedyś jeden z kolegów zainteresował mnie oprogramowaniem do automatycznego prowadzenia montażu za obiektem z pomocą kamery. Nawet zaoferowałem, że podejmę próbę uruchomienia programu z moim napędem ale nic z tego wtedy nie wyszło. Taki program o nazwie GuideDog można znaleźć pod adresem:
http://www.barkosoftware.com/GuideDog/
W zasadzie program 'odwala' całą robotę związaną z prowadzeniem a do prawidłowego jego zastosowania potrzebne są:

- montaż paralaktyczny z napędem w jednej osi lub montaż azymutalny z napędem w obu osiach
- kamera rozpoznawalna przez używany system operacyjny Windows,
- sterownik silników krokowych z wejściami zegara i kierunku (dwa wejścia TTL)
- interface pomiędzy programem a sterowniem montażu.

Ponieważ miałem montaż z napędem i oczywiście sterowanikami pozostało wykonać jedynie interface zapewniający zgodność sygnałową jaką oferuje program GuideDog (ASCOM) z sygnalizacją sterownika silników krokowych w moim montażu.
W ten sposób powstał interface nazywany czasem 'RelayBox' łączący elementy tego systemu w działającą całość.
Właśnie dziś pokazało się trochę czystego nieba i mogłem przeprowadzić pierwsze próby działania Synty 200/1200 prowadzonej za pomocą systemu GuideDog. Jakkolwiek głównym przeznaczeniem programu jest współpraca z montażami paralaktycznymi to okazało się, że możliwe jest też skuteczne prowadzenie montażu azymutalnego. Po włączeniu prowadzenia system śledził obiekt prawie przez godzinę lekko dryfując wokół położenia równowagi (chyba nie więcej niż w granicach 20 sek. łuku) po czym nadeszły chmury i zabawa się skończyła. Piszę o tym jednak już po pierwszej próbie bo system zadziałał nieomal natychmiast, działał bardzo skutecznie dopóki mógł a w dodatku działał z teleskopem wewnątrz mieszkania (jestem astronomem ciepło lubnym) co, w tych warunkach obserwacji oznacza, że gwiazda prowadzenia przez 2 szyby w oknie wyglądała jak wrzeciono o proporcjach nawet 10:1.

Więcej na ten temat można przeczytać na mojej stronie:
www.lx-net.prv.pl/guide/guide1.htm
gdzie zacząłem opis, który systematycznie uzupełnię w najbliższym czasie.
Opracowany i wykonany interface ('RelayBox') jest niewielkim i dość prostym urządzeniem.:
Image
Image
Istotą mojego pomysłu jest interface pozwalający na połączenie programu z najprostszym sterownikiem silnika krokowego reagującym tylko na sygnał zegara i kierunku. Nie są potrzebne wyrafinowane systemy sterowania lub tłumaczenia sygnalizacji ASCOM. Zarówno sterowniki jak i 'RelayBox' można wykonać własnoręcznie. Oceniam, że bez kłopotu można wykorzystać opisany system do montaży klasy CG/EQ 2-5 np. Soligor, SVP, Celestron itp. z napędami (np. TrueTrack). L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostGregory | 19 Lut 2006, 01:21

Wspaniale opracowanie Leszku! Genialna sprawa ktora trzeba rozwijac.
Gregory
 

PostDominik Woś | 19 Lut 2006, 11:43

No to teraz liczba astrofotografów nam trochę wzrośnie. :wink:

Wreszczcie można będzie spróbować astrofotografii z montażami nawet średniej klasy.

Jak zwykle Leszku pięknie wszystko opisałeś.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 19 Lut 2006, 13:50

Wreszcie bedzie mozna w pelni zautomatyzowac astrograf, ktory samoczynnie przeprowadzi zadana ekspozycje. :)

Pozdrawiam
Gregory
Gregory
 

Postpiotrusb | 19 Lut 2006, 15:12

Gregory napisał(a):Wreszcie bedzie mozna w pelni zautomatyzowac astrograf, ktory samoczynnie przeprowadzi zadana ekspozycje. :)

Pozdrawiam
Gregory


Ehh niedługo to nawet człowiek nei będize potrzebny do obserwacji, wszystko zrobi za nas komputer :lol: :lol: :lol:
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PostJanusz_P. | 19 Lut 2006, 15:43

Jeszcze długo nie bo nadal jest potrzebny człowiek do zaprogramowania komputera :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postleszekjed | 21 Lut 2006, 01:10

Dopisałem dziś sposób instalacji i uruchomienia oprogramowania GuideDog co można znaleźć oczywiście pod adresem: http://www.lx-net.prv.pl/guide/guide1.htm
W szczególności opisałem kilka potknięć na jakie napotkałem w pierwszym kontakcie z oprogramowaniem. Najbardziej pospolity a zarazem najbardziej nieoczekiwany błąd wiąże się z ustawieniem separatora dziesiętnego liczb w systemie Windows. Jeśli ustawienie to jest inne niż kropka to program nie daje się uruchomić. To błąd środowiska VisualBasic, z którym miałem już do czynienia, ale który jest zawsze zaskakujący. Dodałem od siebie kilka rad praktycznych dotyczących ustawień parametrów programu oraz opisałem prawidłowe czynności konieczne do wykonania przed rozpoczęciem procedury guide. W janblizszych dniach opiszę połaczenia kablowe i podam też kilka pomysłów na wykonanie prostych sterowników dla silników krokowych działających z opisanym RelyBox-em.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostGregory | 21 Lut 2006, 02:11

Zgadza sie! :) Na poczatku mialem podobny problem spowodowany odmiennym ustawieniem separatora. Dzieki Twojemu opisowi Leszku, i po tej zmianie otrzymalem jeszcze jeden komunikat, aby wylaczyc dodatkowo znajdujace sie w komputerze zbedne urzadzenia wideo. Teraz GuideDog juz pieknie dziala, a zapowiada sie to wszystko po prostu wspaniale! :D
Gregory
 

PostKamil K. | 26 Lut 2006, 14:08

Sorki za OT ale czemu każda moja odpowiedz na pw nie zostaje wysłana lecz jest przenoszona do folderu "do wysłania". Prosze nieusuwać tej wiadomości sam to zrobie jak się z leszkiem skontaktuje.

ps leszek sprawdz poczte: leszekjed@wp.pl
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Rejestracja: 07 Lut 2006, 22:52

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 81 gości

AstroChat

Wejdź na chat