Newton a sprawa astrofotografii

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostDominik Woś | 19 Sie 2005, 19:48

No to może być kontrowersyjny temat ale być może ktoś się czymś takim zainteresuje wiec warto będzie kontynuować ten temat.

Jakiś czas temu natrafiłem w sieci na zdjęcia Corda Sholza i zainteresowałem się tematem większego lustra do celów astrofotografii(polecam jego stronę jeśli ktoś lubi astrofotografię: http://www.astro-image.com/ ). Pokorespondowałem z nim i wyszło, że zrobienie teleskopu systemu Newtona do astrofotografii ma głęboki sens. Po pierwsze niezbyt długa ogniskowa ograniczająca wpływ seeingu (1500-1600mm), po drugie światłosiła (F5) - jakże istotna do astrofotografii. Postanowiłem zrobić większego Newtona, którego da się powiesić na montażu paralaktycznym. Czy uda się zmusić Newtona 12,5 cala F5 do robienia zdjęć życie pokaże ale podstawowe części już mam (lustro, wyciąg, rureczka, obejmy), a resztę już zamówiłem - lusterko wtórne 1/30. Budową zajmie się zaprzyjaźniona firma z Krakowa :lol: a ja mam nadzieję, że będzie można na forum obserwować poszczególne etapy budowy.

Na początek tubus (rureczka) z obejmami - średnica 380mm, długość 1600mm. Wygląda to tak:

Image Image

A tak na zdjęciu z moją osobą (aby można było porównać wielkość - mam 176 wzrostu i ostatnio trochę przytyłem :lol: ):
No to teraz proponuję zabawę - ile może ważyć taka rureczka razem z obejmami ? Można się pomylić o 0,3 kg :lol: Być może poprawna odpowiedź zostanie nagrodzona jakąś fajną nagrodą :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostAdam Tomaszewski | 19 Sie 2005, 21:14

Fajne rurka :D
Waży pewnie z 10kg :lol:
SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i inne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 586
Rejestracja: 04 Sie 2005, 13:08
Miejscowość: Poznań

PostDominik Woś | 19 Sie 2005, 21:34

Adam Tomaszewski napisał(a):Waży pewnie z 10kg :lol:


Niestety pudło :lol:

Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostPiotrek T. | 19 Sie 2005, 21:43

Też przekonałem się, że spory newton to ciekawa sprawa w astrofoto. Miałem styczność z 25cm f/4 i urzekła mnie "szybkość" sprzętu, jednocześnie przy dużej rozdzielczości 8)
Twoim sprzętem będzie wychodzić tyle galaktych w tle, że nie będzie można ich policzyć :lol:
Mój strzał: 6 kilo.
Pozdrawiam,
Piotrek
http://www.astrosurf.com/sc3/
Awatar użytkownika
 
Posty: 49
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:52
Miejscowość: Toruń

PostDominik Woś | 19 Sie 2005, 21:55

Piotrek T. napisał(a):Mój strzał: 6 kilo.


Z obejmami czy bez ? :lol:
Pytam o wagę rurki z obejmami jak na fotce :lol:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 19 Sie 2005, 22:54

Z obejmami 1.4 kg. Wygralem? :D

A scislej? Obie obejmy 0.4 kg i tuba 1 kg.

ps. na oko widze Domek ze zastosowales naprawde dobre materialy na obejmy i tubke :)

Gratuluje.
Gregory
 

PostJanusz_P. | 20 Sie 2005, 09:30

Wrrr.. następna fajna zabawa w zgadywankę w której nie mogę wziąść udziału... :cry:

Ps. Mała podpowiedź, to rura w kosmicznej technologi z włókien węglowych, jak też i same obejmy 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKret | 20 Sie 2005, 11:27

hm. może 9 kilo :wink:
Ostatnio edytowany przez Kret, 20 Sie 2005, 18:29, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 19
Rejestracja: 28 Lip 2005, 22:23
Miejscowość: Leszno

PostAdam Tomaszewski | 20 Sie 2005, 11:44

2,5kg i nie więcej jak z włókna węglowego. Sam mam rurki z takiego czegoś :) tylko do łowienie ryb :lol: 8)

Jaki wyciąg kupiłeś?


P.S Uwielbiam wędkarstro i Rex'a Hunt'a na Discovery :P
SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i inne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 586
Rejestracja: 04 Sie 2005, 13:08
Miejscowość: Poznań

PostPiotrek T. | 20 Sie 2005, 17:13

Domek napisał(a):
Piotrek T. napisał(a):Mój strzał: 6 kilo.


Z obejmami czy bez ? :lol:
Pytam o wagę rurki z obejmami jak na fotce :lol:

Pozdrawiam,
Dominik


No to z obejmami coś około 7...? :?
Pozdrawiam,
Piotrek
http://www.astrosurf.com/sc3/
Awatar użytkownika
 
Posty: 49
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:52
Miejscowość: Toruń

PostGregory | 20 Sie 2005, 17:36

Jakiej grubosci jest scianka tubusu?
Gregory
 

PostCygnus_A | 21 Sie 2005, 10:33

Oszacowana masa tuby wraz z obejmami:
4,38 kg (słownie: cztery kilogramy, dekagramy jak wyżej)
:D

Podstawą szacunku są parametry układu DOMEK-TUBA Z OBEJMAMI, jak wiadomo oba ciała krążą wokół wspólnego środka masy.
Trochę mało materiału obserwacyjnego więc parametry orbit są baaardzo przybliżone, co skutkuje dużym szacowanym błędem, rzędu 137 %
U-ptisan 114/900, SkyLux, Rubinar 10/1000, Tair 4.5/300; Nikon 8x40, Meade 10x50, SkyMaster 15x70, Nikon D90 i kilka zacnych szkiełek.
Zainteresowanie teoretyczne: ASTROFIZYKA.
 
Posty: 20
Rejestracja: 28 Lip 2005, 22:42
Miejscowość: Lublin, Bognor Regis

PostDolar | 21 Sie 2005, 15:06

Mam pytanie z innej beczki, jaka jest dokładność lusterka wtórnego które zamówiłeś ( ile dałeś i gdzie ), Czy teleskop robisz tylko pod astrofoto, ile to ma ważyć w całości :D
 
Posty: 13
Rejestracja: 29 Lip 2005, 23:04

 

PostDominik Woś | 21 Sie 2005, 15:31

Cygnus_A napisał(a):Oszacowana masa tuby wraz z obejmami:
4,38 kg (słownie: cztery kilogramy, dekagramy jak wyżej)
:D

Podstawą szacunku są parametry układu DOMEK-TUBA Z OBEJMAMI, jak wiadomo oba ciała krążą wokół wspólnego środka masy.
Trochę mało materiału obserwacyjnego więc parametry orbit są baaardzo przybliżone, co skutkuje dużym szacowanym błędem, rzędu 137 %


Wniosek:

:lol: Albo ja jestem za lekki albo tuba za ciężka :lol: A może jedno i drugie lub odwrotnie drugie i jedno :wink:

Tuba waży ok. 6,5kg przy grubości ścianki ok 2,5-3mm. Obejmy ważą razem ok. 1kg i to pewnie dlatego, że posiadają metalowe wzmocnienia przy mocowaniach.


Dolar napisał(a):Mam pytanie z innej beczki, jaka jest dokładność lusterka wtórnego które zamówiłeś ( ile dałeś i gdzie ), Czy teleskop robisz tylko pod astrofoto, ile to ma ważyć w całości :D


Lusterko wtórne jest z www.antaresoptics.com. Ma dokładność 1/30.
Teleskop jest wyłącznie pod astrofoto ale kto wie, może da się poobserwować wizualnie od czasu do czasu.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 21 Sie 2005, 16:35

"Troszke" odbiegly moje przypuszczenia od faktycznej wagi tubusu z obejmami :shock: :D Pewnie wzielo sie to z czasow modelarstwa lotniczego, kiedy sam stosowalem te materialy np. przy wzmacnianiu dzwigarow skrzydel. Skrzydlo wykonane z wykorzystaniem wlokna weglowego jest bardzo lekkie i wytrzymale a w modelarstwie stosuje sie takie rozwiazania w polaczeniu z jak najmniejsza iloscia zywicy epoksydowej i pewnie stad ta rozbieznosc :roll: :idea:

Tak czy siak, super tubus, wykonany z najbardziej zaawansowanych komponentow stosowanych w lotnictwie. Gratulki :D
Gregory
 

PostDominik Woś | 03 Wrz 2005, 12:59

Ignisdei napisał(a):Narazie wazy 8,5 kg z obejmami to i tak coś niesamowitego.... :shock:


No gotowy teleskop będzie trochę ważył. Samo lustro główne to ponad 5cm (grubość) x 320cm (średnica) i waży prawie 10kg. Właśnie dostarczono mi lusterko wtórne i ono też niestety waży z 0,5 kg. Do tego mocowanie lustra, wyciąg, pająk lustra wtórnego i ... :( Mam nadzieję, że całość zamknie się do 22-23 kg.

Spróbuję powiesić samą rurkę na montażu i pokazać wam jakie to wychodzi ogromne bo sam aż jestem przerażony :shock:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBobi | 03 Wrz 2005, 13:30

Domek napisał(a):Spróbuję powiesić samą rurkę na montażu i pokazać wam jakie to wychodzi ogromne bo sam aż jestem przerażony :shock:

Pozdrawiam,
Dominik


No czekamy :D To musi być niezła armata :lol:

Pozdro Bobi
Pozdrawiam
Newton 234/1400 i takie tam cuda :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 69
Rejestracja: 05 Sie 2005, 23:02
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 03 Wrz 2005, 15:58

Bobi napisał(a):No czekamy :D To musi być niezła armata :lol:

Pozdro Bobi


No to powiesiłem rurkę tak na szybko bo jaszcze nie zrobiłem odpowiedniego mocowania (muszę rozwiercić trochę otwory w dovetailu). Oczywiście nie tak też bedzie wyważony telkeskop, bo punkt ciężkości będzie raczej dość blisko głównego lustra. Moje córki występują w roli tła :wink: Zdjęcie jednak nie oddaje wielkości tej rurki chociaż NJP wygląda tutaj jak CG5.

Image

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 03 Wrz 2005, 16:29

He, he :D Niezle dzialko bedzie :D
Gregory
 

PostIgnisdei | 03 Wrz 2005, 21:14

Ale, broń Boże nie sugeruj sie (moimi) naszymi pytaniami w kwestii pośpiechu w montażu stelpa, z takim cackiem trzeba ostrożnie.. powoli. W moim "maluchu" sama kolimacja spędzała mi sen z powiek przez wiele dni, pozycjonowałm lustra z laserem i bez robiłem tulejki srejki, a mam lustro 13 i jeszcze obraz nie jest taki jak bym chciał. Nie zazdroszcze Ci justowania tego potwora...bedzie to raczej koszmarne, a gdyby lusto o takiej masie nagle sie odkręcił i spadło na pajaka? - zgroza, ale z drugiej strony co za wyzwanie, tym bardziej że tworzysz go od podstaw...
Ignisdei
 

PostDominik Woś | 03 Wrz 2005, 22:30

Ignisdei napisał(a):Nie zazdroszcze Ci justowania tego potwora...bedzie to raczej koszmarne, a gdyby lusto o takiej masie nagle sie odkręcił i spadło na pajaka? - zgroza, ale z drugiej strony co za wyzwanie, tym bardziej że tworzysz go od podstaw...


Spoko spoko - nabyłem już kolimator laserowy od LeszkaJ i wygląda, że będzie OK. Dzięki Leszku i cała nadzieja teraz w Januszu :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postmekmek | 24 Wrz 2005, 14:39

Kiedy spodziewasz sie rozdziewiczenia telepa na niebie
Nie bardzo moge sie doczekac
Pozdrawiam mekmek (krzysiek)
EQ,Canon.
Nie astro :
http://www.fototravelworld.com
 
Posty: 379
Rejestracja: 28 Lip 2005, 18:54
Miejscowość: Warszawa

PostDominik Woś | 24 Wrz 2005, 16:19

mekmek napisał(a):Kiedy spodziewasz sie rozdziewiczenia telepa na niebie
Nie bardzo moge sie doczekac


No niestety :cry: nie miałem jak dostarczyć tuby do Krakowa. Być może dostarczę ją na początku października. Mam nadzięję, że Januszowi uda się poskładać wszystko do listopada aby sprzęt załapał się na tegoroczną opozycję Marsa :wink:

W każdym razie mam już wszystko aby powstał z tego ładny Newtonik. Dzisiaj dotarł do mnie ostatni element newtonowej układanki:

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 02 Paź 2005, 23:29

No rureczka węglowa do Newtona dotarła już do Krakowa. Mam nadzieję, że powstanie z niej piękny Newton z lustrem 12,5 cala F5, optymalizowany do astrofotografii. Powinien on pokazać na co go stać jeszcze w ramach tegorocznej opozycji Marsa oraz na obiektach głębokiego nieba jeszcze w listopadzie :lol: Trzymajcie kciuki bo mam zamiar powalczyć tym Newtonem na planetach z dużymi SCT a na DS-ach z RC :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostHAMAL | 03 Lis 2005, 19:18

Ignisdei napisał(a):Ale, broń Boże nie sugeruj sie (moimi) naszymi pytaniami w kwestii pośpiechu w montażu stelpa, z takim cackiem trzeba ostrożnie.. powoli. W moim "maluchu" sama kolimacja spędzała mi sen z powiek przez wiele dni, pozycjonowałm lustra z laserem i bez robiłem tulejki srejki, a mam lustro 13 i jeszcze obraz nie jest taki jak bym chciał. Nie zazdroszcze Ci justowania tego potwora...bedzie to raczej koszmarne, a gdyby lusto o takiej masie nagle sie odkręcił i spadło na pajaka? - zgroza, ale z drugiej strony co za wyzwanie, tym bardziej że tworzysz go od podstaw...


Kolimacja teleskopu (dużego) jest 100x latwiejsza niż malego, zwłaszcza że bedzie on miał uwzględniony offset którego w fabrycznej masówce nie uraczysz.

Ja swojego 270/1500 kolimuję w 2 min, po wyjęciu i włożeniu optyki często wcale jej nie wymaga a z totalniego rozkolimowania przy odrobinie wprawy sprowadza się sprzet do ładu w 10 min.
Ostatnio edytowany przez HAMAL 25 Lip 2007, 01:18, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 29 Lip 2005, 16:43
Miejscowość: Szczecin

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat