20" - przyszłość

PostJanusz_P. | 03 Cze 2006, 22:05

Przy tej średnicy lustra operowanie kierownicami i rozdział strumienia nie wydaje się dobrym rozwiązaniem, raczej zastosowałbym kurtynę rzędową z mniejszych wentylatorków na prawie połowie obwodu lustra aby usuwać całą ciepłą poduszkę powietrzną z jego powierzchni 8)
Dla lustra klasy 600mm wystrczyły 4 wentylatorki 2W o średnicy 70mm każdy to i dla 50cm spokojnie wystarczą może nawet 3 sztuki lub 4 po 50mm i 1W mocy każdy 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMirek D. | 04 Cze 2006, 08:58

Jaw mojej 40 stosuję 4 wentylatory o średnicy 5cm na przedniej ściance skrzyni lustra, dmuchające równolegle do powierzchni lustra.
Dodatkowo mam zrobioną z plastiku strumienicę, która zmniejsza wysokość strumienia powietrza z 5cm do 2cm.

Taki płaski strumień powietrza zdmuchuje ciepłe powietrze znad lustra, a następnie zawija się i uchodzi tyłem (który jest otwarty).

Tutaj jest artykuł na temat teorii tego rozwiazania:
http://www.pha.jhu.edu/~atolea/WAS/ther ... onians.pdf

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 04 Cze 2006, 10:15

Ja też myslałem o jednym strumieniu, a rozdielenie miało polegać na wyprowadzeniu cienką elastyczną rurką i skierowanie powietrza w okolicach LW. Zauważyłem że bardzo łatwo zaparowuje szczególnie w niskich temperaturach. Co o tym sądzicie ?

Co do zastosowania kilku wentylatorów to ten pomysł ma sens i pewnie właśnie tak zrobię.

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzbyszek | 07 Cze 2006, 13:33

http://astro-forum.org/Forum/index.php? ... t&id=13637
Na tym zdjeciu nie widac tych gwozdzi bez glowki co trzymaja lusterko . Sa 2 rownolegle przez cala szerokosc lusterka i sztywno przechodza przez walec do ktorego lusterko bylo przyklejone . Byla to tymczasowa /jak wiekszosc co robie/ prowizorka po wymianie lekkiego lusterka z U na eliptyczne. Nowe jest bardzo ciezkie i prety mialy zabezpieczyc przed odpadnieciem w razie odklejenia z walca - bo lichy . Teraz tylko trzyma na tych pretach i jest stabilne .
W/g mnie silikon jest elastyczny i nie zdeformuje lusterka choc grubo jest nalozony, sadze ze duzych i cienszych lusterek tez nie zdeformuje . Kwestia sztywnosci siatki do ktorej bedzie "klejone " poprzez oblepienie jej silikonem i sztywnosci mocowania tej siatki do walca co jest z gory.
Lusterko krotsza os ma 55mm a grubosc prawie 3 cm . Takie "klejenie"
wytrzymalo 8oo km jazdy samochodem
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 07 Cze 2006, 18:34

Może ma Ktoś możliwość kupienia, lub namiary na sklep z takimi okuciami jak na zdjęciu powyżej. Prawdopodobnie będzie to sklep z akcesoriami do walizek , aktówek itp. Szukam również grawera który może wykonać napis na płytce mosiężnej.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 07 Cze 2006, 22:03

Takie uchwyty mam tylko czarne a okucia widziałem na giełdzie elektronicznej za grosze, stosowane do budowy amatorskich kolumn i zestawów audio :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 12 Cze 2006, 15:38

Cóż czas ucieka i powolutku zbliżam się do połowy budowy pięcsetki.

Mogę już pokazać jak wygląda teleskop złożony:

Image

ułożony w ten sposób zajmuje obszar sześcianu o wymiarach 650 mm.
Ostatnio edytowany przez JaLe, 12 Cze 2006, 17:44, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 12 Cze 2006, 16:11

Widzę że z mobilnością 50-tki w takim wykonaniu nie bedzie większych problemów, wszystko powinno zająć jedno miejsce pasażera w przeciętnym, średnim aucie a rurki zapewne zmieszczą się z pokrowcem w bagażniku 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbyszek | 12 Cze 2006, 17:14

Jak nie masz jeszcze lustra w reku to nie koncz budowy bo moze wyskoczyc troche inna ogniskowa.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 12 Cze 2006, 17:23

zbyszek napisał(a):Jak nie masz jeszcze lustra w reku to nie koncz budowy bo moze wyskoczyc troche inna ogniskowa.


Masz rację, do tych i innych czynności lustro jest konieczne. Ale ja już o tym wiem ;)
Po za tym jest jeszcze sporo do zrobienia.

Następne zdjęcia już wkrótce 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMirek D. | 13 Cze 2006, 22:29

50 mojej konstrukcji, którą robię dla kolegoi też już prawie na ukończeniu.
Po wekendzie wrzucę zdjęcia. Może nawet uda się zrobić pierwsze światło.

Właściwie wygląda tak jak ta JaLe'go nawet kolor podobny :)

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 14 Cze 2006, 15:19

Fajnie Mirku, że już kończysz pięćsetkę. Czy przewidziałeś ułatwienia transportu w stylu:

Image

Jakiej średnicy są płozy w Twoim projekcie ?


Z niecierpliwością czekam na zdjęcia Twojego dzieła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMirek D. | 15 Cze 2006, 09:55

Płozy mają średnicę 84cm. Została ona narzucona przez miejsce potrzebne z przodu na poprzeczną rurkę usztywniającą płozy. Przy mniejszych płozach kolidowała ona z rurkami kratownicy tuby.

W odróżnieniu od Twojego, ten teleskop będzie mial kratownice tuby na 6 rurkach średnicy 30mm.

Zamontowanie górnej klatki będzie możliwe w 2 położeniach - z wyciagiem pod katem 45 i 90 stopni.

Rączek do transportu na razie nie ma bo teleskop bedzie używany z samochodem i rozkladany blisko niego.
ale nic nie stoi na rzeszkodzie zeby je dodać w przyszłosci.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 15 Cze 2006, 10:22

W moim teleskopie płozy mają wieksza średnicę, którą dobierałem ze względu na położenie środka ciężkości.
Co do kratownicy to będzie 6 elementowa, a klatka górna - będzie możliwa do zamocowania rónież w 2 położeniach. Tak, że mamy podobny sposób myślenia ;)

Image

W mojej konstrukcji przewiduję kilka sposobów transporu, teleskop będzie można przewozić i przenosić dzięki uchwytom, oraz jak na w/w zdjęciu powinniem być przystosowany do transportu na krótkich odległościach.
Co do możliwości zrealizowania obrotów teleskopu, to zastosowałem 3 łozyska, z mozliwością regulacji nacisku, ale o tym później.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzbyszek | 15 Cze 2006, 11:16

W/g mnie konstrukcja kratownicy pod lustro to najprostszy sposob na polozenie lustra ale nie majacy nic wspolnego z lustrem, jego symetria .
Przy zmianach temperatur nie ma symetrycznych wzgl. lustra zmian kratownicy .
Duzo lepszym rozwiazaniem byloby dac cos na wzor 3 ramiennego " krzyza" jaki podtrzymuje beben w starych polskich pralkach . 12" fabryczny telep ma 6 ramienny ale z delikatniejszych elementow

Tak z obserwcji innych telepow jeszcze mam inny problem . Przesuniecie srodka pajaka wzgledem srodka lustra o 2 cm powoduje powstanie komopodobnych znieksztalcen mimo poprawnej na oko kolimacji czyli srodek lustra i srodek lusterka pokrywaja sie jak patrze w wyciag .
Przy kratownicach sadze, ze latwiej o takie przesuniecia . Stosowany material na prety do niej ma duzy wspolczynnik rozezerzalnosci liniowej co przy metrowej dlugosci pretow i braku symetrii spowoduje jakies zmiany geometrii . Moze jakies inne materialy, mniej podatne na zmiany temperatury ? W stosowanych rozwiazaniach chyba symetria jest zachowana i calkiem mozliwe ze dmucham na zimne.
Moze jeszcze jedno. Sruby kolimacyjne z gwintem M8 daja w/g mnie za duzy skok i ciezko sie kolimuje . Dalbym jakies drobnozwojowe.
Do tego moze zespawac z soba po 2 nakretki . Wtedy jest wieksza pewnosc, ze sruba bedzie nadal w gwincie .
Korci mnmie tez aby 3 bolce ograniczajace czy zapobiegajace wypadnieciu gora lustra co sa mocowane do ramy dac na srodek ruchomych wag.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 15 Cze 2006, 12:28

zbyszek napisał(a):W/g mnie konstrukcja kratownicy pod lustro to najprostszy sposob na polozenie lustra ale nie majacy nic wspolnego z lustrem, jego symetria .
Przy zmianach temperatur nie ma symetrycznych wzgl. lustra zmian kratownicy .
Duzo lepszym rozwiazaniem byloby dac cos na wzor 3 ramiennego " krzyza" jaki podtrzymuje beben w starych polskich pralkach . 12" fabryczny telep ma 6 ramienny ale z delikatniejszych elementow

Tak z obserwcji innych telepow jeszcze mam inny problem . Przesuniecie srodka pajaka wzgledem srodka lustra o 2 cm powoduje powstanie komopodobnych znieksztalcen mimo poprawnej na oko kolimacji czyli srodek lustra i srodek lusterka pokrywaja sie jak patrze w wyciag .
Przy kratownicach sadze, ze latwiej o takie przesuniecia . Stosowany material na prety do niej ma duzy wspolczynnik rozezerzalnosci liniowej co przy metrowej dlugosci pretow i braku symetrii spowoduje jakies zmiany geometrii . Moze jakies inne materialy, mniej podatne na zmiany temperatury ? W stosowanych rozwiazaniach chyba symetria jest zachowana i calkiem mozliwe ze dmucham na zimne.
Moze jeszcze jedno. Sruby kolimacyjne z gwintem M8 daja w/g mnie za duzy skok i ciezko sie kolimuje . Dalbym jakies drobnozwojowe.
Do tego moze zespawac z soba po 2 nakretki . Wtedy jest wieksza pewnosc, ze sruba bedzie nadal w gwincie .
Korci mnmie tez aby 3 bolce ograniczajace czy zapobiegajace wypadnieciu gora lustra co sa mocowane do ramy dac na srodek ruchomych wag.


Co do celi to sposób wypróbowany, po za tym punkty podparcia nie sa przypadkowe, ale dokładnie obliczone.

Zbyszku, a Ty w jaki sposób wykonujesz obliczenia. Ja liczę belke na ugięcie + podpory.
Nie wiem do czego zmierzasz z tą symetrią? Chcesz lustro dać w Swojej konstrukcji nie symetrycznie ?
Temperatura nie będzie miała tak dużego wpływu na lustro, gdyż LG nie będzie klejone, czyli konstrukcja będzie pracować inaczej niż samo szkło.
Śruby zastosowałem takie same jak w mniejszych konstrukcjach czyli M6 - kolimuje się szybko i dokładnie. Po nabraniu wprawy to tylko kilka sekund.

Nie wiem dlaczego chcesz przesuwać środek pająka, czy też może chodzi Ci o środek LW ?

Nie bardzo rozumiem Twoje ostatnie zdanie, a dokładniej to o co chodzi z tymi ruchomymi wagami :roll:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzbyszek | 15 Cze 2006, 13:14

Klasyczne rozwiazanie w zabezpieczeniu lustra przed wypadnieciem to sa 3 sruby przymocowane do ramy na ktorej lezy lustro . Podczas kolimacji podnosi sie cale lustro a gdyby bolce , blaszki czy nawet laczaca je opaska
byly nie na ramie ale na srodkach plaskownikow do ktorych sa mocowane trojkaty podtrzymujace lusto? Takie rozwiazanie powinno zapewnic stabilniejsze polozenie lustra , choc mechanicznie trzeba to dopracowac.
Musze w ten sposob obmyslic mocowanie bo chce miec lustro na paralaktyku na lozyskach z mechanizmu roznicowego z ciezarowki .
Nie znam sie na obliczeniach sprezystosci itp. robie na oko . Lustra nie maja z dolu prostej plaszczyzny, jest srodkiem troche wypukle .
Jak mocowanie lustra byloby symetryczne wzgledem srodka lustra to sadze, ze lepiej sie bedzie spisywalo niz kratownica, co pod wplywem temperatury zmienia wymiar w innych kierunkach niz lustro .
Do tego stosowane mocowania duzych luster wymagaja ostroznosci w przenoszeniu . Wystarczy przechylic nie w ta strone co mozna i np. przestawia sie ulozenie trojkatow podpierajacych lustro z powodu odklejenia ich od ustawiajacego je pierscienia .
Moze jeszcze w konstrukcji ramowej warto przed wlozeniem lustra wypoziomowac trojkaty podpierajace lustro przy np. wkreconych srubach kolimacyjnych . Niby zostawiajac luzy na mocowaniu plaskonikow dzwigni i trojkatow powinno sie samoczynnie wypoziomowac, ale luzy moga byc za male czy za duze roznice do zniwelowania . Wtedy lustro w 1/3 nie jest odparte . Widzialem tak zrobiony telep . Trojkaty mogly z 5 mm zmieniac swoje polozenie / specjalnie zostawione luzy / ale bylo to za malo .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 15 Cze 2006, 13:43

Właśnie LG takie dużego nie można kleić.
Zamocowanie które prawie dobrze opisałeś to już klasyczna konstrukcja w której lustro możesz mieć nawet pod kątem 90 * w stosunku do płaszczyzny podstawy.
W przypadku Celi w kształcie trójramiennej gwiazdy będziesz miał większe ugięcia - nadaje się, ale do mniejszych konstrukcji.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzbyszek | 15 Cze 2006, 16:31

Dla mnie symetria jest wazna , tak to intuicyjnie czuje .
Rama pod duze lustro z reguly jest tak robiona, ze na jednej belce w jej srodku jest sruba kolimacyjna, na drugiej sa 2 bardziej z bokow. Na kazda srube przypada po min 6 kg. Tzn. 1 belka jest obciazona 6 kg, druga 12.
To obciazenie jest zmienne i zalezne od pochylenia lustra.
Zmiany polozen srub kolimacyjnych zaleznie od temperatury w wyniku rozszerzalnosci termicznej materialu w tym ukladzie nie sa symetryczne w stosunku do srodka lustra . Pewnie ma to maly wplyw na kolimacje telepa.
A gdy dodac jeszcze , ze z dolu powierzchnia lustra jest daleka do prostej plaszczyzny /moje jest troche wypukle/ to zmiany polozenia lustra w wyniku niesymetrii ramy wzgledem srodka lustra moga okazac sie duze.
Rama jest konstrukcja wygodna i sprawdzona , ale sadze ze lepiej lustro bedzie pracowac na symetrycznej wzgledem niego konstrukcji .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostMirek D. | 15 Cze 2006, 19:52

Witam,

Masz Zbyszku rację bo budujesz teleskp na paralaktyku. W takim przypadku konstrucka oprawy LG musi być inna niż w naszych dobsonach.

Przy dobsonie mamy założenie obrotu teleskopu wokół jednej osi więc na lustrze wiadomogdzie jest góra, a gdzie dół przy obserwacjach horyzontalnych. I lustro może sobie swobodnie wisieć na pasie (co automatycznie je centruje w oprawie).

Dzięki temu konstrukcja oprawy dla dobsona jest znacznie uproszczona.

Przed toba niestety dużo trudniejsze zadanie. Prawdę powiedziawszy nie znalazłem nigdzie planów idealnej oprawy pod duże lustro (50cm) w paralaktycznym teleskopie.
Zawsze ludzie (posiadacze/wykonawcy) piszą w końcu, że są jakieś problemy.

Co do rozszerzalności cieplnej ramy i jej wpływu na kolimacje - to nie zauwazyłem nic takiego podczas obserwacji teleskopami 38 i 40 cm.
Pracowały zarówno w ciepłe letnie noce jak i w jesieni i zimie. Zwłaszcza jesienią spadki temperatur potrafiły dochodzić do kilkunastu stopni w ciągu nocy.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 15 Cze 2006, 20:45

Co do oprawy lustra to podkreślam po raz kolejny, że możliwe jest wykonanie konstrukcji tak by oprawa lustra była taka sama jak w naszych Dobsonach. Pisałem już o tym w temacie Newtona 11".

Jak to zrobić ? Spróbujcie pomyśleć.
Może problem polega nie na zamocowaniu lustra tylko zrobieniu czegoś innego ;)

Podpowienm jeszcze, że nie należy ulegać stereotypom i konstruować wszystko na jedno kopyto.
Cela i lustro nieruchome, zmieniamy położenie ............ .
Oczywiście konstrukcja troszkę trudniejsza do wykonania, ale dalej można ją zrealizować w warunkach amatorskich.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 16 Cze 2006, 09:01

Jale, z dużym zainteresowaniem obserwuję twoje prace nad teleskopem. Do pokonania jest zawsze sporo trudności i dobrze, że nie budujesz teleskopu "na łapu capu" tylko wszystko masz przemyślane a i koledzy z forum od czasu do czasu coś podpowiedzą. :wink:

Zauważyłem, że dość dużym wymiarowo elementem będą te płozy do montażu. Zerknij jak sprawa ich wielkości została rozwiazana tutaj:

http://www.arietetelescopi.it/promozion ... ferte.html

Będę Ci dalej kibicował w budowie tego i jeszcze większego Newtona bo z pewnością będziesz go budował. :D Patrząc na powyższy link da się zrobić prawdziwie przenośny :wink: no może "przewoźny" teleskop nawet o średnicy 34". :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 16 Cze 2006, 09:59

Dziękuje za link i polecam się pamięci w przyszłości. Ciekawy sposób składanych płóz.

Płozy w budowanej 20" sa faktycznie duże, ich promień wynosi aż 500 mm.
Raczej na pewno nie będę budował większego teleskopu, wynika to z kilku ograniczeń o których nie bedę teraz pisał. Co do nazwy to faktycznie w przypadku teleskopu 20" należy znienić nazwę z walizkowego na bagażnikowy ;)

Wymiar płóz nie jest przypadkowy, wiąże się z masą lustra, ogniskową i ewentualnym obciążeniam aparatem fotograficznym.
Przy tak dużych płozach jest trudniej utrzymać sztywność konstrukcji, dlatego musiałem zastosować specjalne połączenie płóz (nie widoczne na powyższych zdjęciach). Oczywiście gdyby się nie sprawdziły to bez większych problemów można zmienić na mniejsze. Co ciekawe w przypadku projektu teleskopu 30" wymiar płóz jest mniejszy, ale fakt ten wynika z innego stosunku ogniskowej do LG oraz masy samego 30" lustra.


Co do najbardziej kompaktowego teleskopu, który znalazłem w sieci to jest to teleskop o aperturze 24" i wygląda tak:



Image Image

Jak widać konstrukcja zbliżona jest do mojej 30". W przypadku mojej 30" przewidziałem osłonę na LG do transportu - z tworzywa sztucznego oraz klatke górną, którą można zamontować w kilkunastu ustawieniach w zależności od sposobu prowadzenia obserwacji.


Na pewno będę dążył do tego, by w przyszłości całość była sterowana w oparciu o system Leszka, który od strony sterowania jest bardzo dobrze rozwiązany, pozostają właśnie sprawy doboru silnika krokowego i mechanicznego rozwiązania napędu, ale tym zajmiemy się przy okazji platformy. Oczywiście wszystko wymaga czasu i pieniędzy 8)


Po za tym konstrukctywne uwagi sa mile widziane :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 17 Cze 2006, 11:45

Wcześniej wspominałem o tym w jaki sposób rozwiązałem sposób obracania się podstawy Dobsona.

Image

Podstawa zamocowana jest w ten sposób, że można regulować docisk, natomiast podpory stanowią 3 łożyska.

Przy okazji wypróbowałem jaki ciężar może przenosić w ten sposób wykonany podzespół.
Okazało się , że podstawę można obciążyć ciężarem przewidzianym dla teleskopu 30", czyli mam już alternatywę dla amatorskiego wykonania teleskopu 760mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 17 Cze 2006, 12:46

Po jakim materiale przewidujesz trakcję tych łożysk na końcach trójnika bo to jest ważna kwestia :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat