Budowa platformy paralaktycznej - opis moich zmagań

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postandyk | 14 Maj 2009, 19:13

Montaż platformy paralaktycznej wg projektu Leszka J.

Pełna wersja z animacjami nie chciała się uruchomić :( - można ja zobaczyć na stronie http://astronomia.zsel.edu.pl/strony/platforma.html

Po otrzymaniu przesyłki od Leszka i rozpakowaniu paczki zobaczyłem komplet części do montażu platformy. Po obróbce na frezarce CNC w zasadzie można od razu pomalować części drewniane lakierem i montować wszystko w całość.
Image
Etap 1 – przygotowanie do malowania.

Części które dostałem były gładkie, krawędzie wygładzone nic tylko malować. Pierwszą czynnością było określenie które powierzchnie są „górne” a które „dolne”.
Zdjęcie pokazuje jak rozpoznać prawą, wierzchnią stronę nieruchomej podstawy platformy. Ma ona podfrezowanie na mocowaną później nakrętkę oraz otwór 6mm na kable montowanego z tej strony później silnika.
Image
W drugiej podstawie poznajemy strony po tym, że w dolnej jest wyfrezowany otwór pod gniazdo łożyska południowego
Image
Po określeniu stron podstaw należy nawiercić odpowiednie otwory aby schowały się w nich łby śrub i wkrętów. Następnie wszystko szlifujemy papierem ściernym ( ja użyłem numeru 180).
Image
Po wyszlifowaniu należy odpylić powierzchnie, ja wytarłem je wilgotną szmatką.
Image
Etap 2 –malowanie.
Po wyschnięciu wszystko pomalowałem lakierem bezbarwnym (wygodnie jest akrylowym, ja zastosowałem zewnętrzny lakier DOMALUX).
Image
Po wyschnięciu wszystko ponownie oszlifowałem papierem nr 180 (można drobniejszym), odpyliłem i pomalowałem ponownie. Jeśli po wyschnięciu pomalujemy jeszcze raz to otrzymamy gładka powierzchnie dobrze zabezpieczona przed różnymi warunkami atmosferycznymi.
Etap 3 – przygotowanie do montażu.
Przed ostatecznym montażem dobrze jest wszystko rozłożyć, pogrupować i przygotować narzędzia:
• młotek,
• wkrętak krzyżowy,
• klucz płaski '17'
• klucze nasadowe
• wiertarka z wiertłami do metalu
• bardzo pomocny okazał się wkrętak akumulatorowy
• klocek drewniany
• i parę innych

Etap 4 – montaż stóp platformy.

Platforma stoi na 3 stopach o grubości #18mm, z których 2 są regulowane w wysokości i pozwalają na prawidłowe ustawienie platformy w poziomie w dwóch płaszczyznach. Trzecia stopa, od strony silnika ustawiona jest na stałej wysokości. Każda z trzech stóp składa się z drewnianej stopy właściwej i śruby M10 z nakrętką i podkładką. Do montażu stopy należy użyć klucza nastawnego lub klucza nr 17. Śrubę należy wprowadzić od strony podfrezowania a następnie należy 'wcisnąć' jej łeb w podfrezowanie za pomocą klucza dokręcając nakrętkę z podkładką z przeciwnej strony. Prawidłowo zamontowana śruba całkowicie chowa się w stopie. W komplecie dwóch regulowanych stóp znajdują się dodatkowo nakrętki motylkowe i podkładki ułatwiające zablokowanie stopy w ustalonym położeniu. Jedna ze stóp ma śrubę krótszą o ok. 25mm. Ta stopa, zamocowana z prawej strony platformy pod silnikiem nie będzie regulowana.
Image
Etap 5 –Montaż śrub we wspornikach stóp
Stopy ze śrubą montowane są w sposób umożliwiający ich regulację w okrągłych wspornikach stóp (sklejka #12mm) montowanych od spodu płyty nieruchomej. W tym celu w otworach dwóch wsporników oraz z prawej strony płyty dolnej, w podfrezowaniu otworu należy zamontować nakrętkę M10 w sposób opisany wcześniej dla stopy wykorzystując śrubę i nakrętkę M10 oraz klucz. Z prawej strony platformy zamontowana zostanie później stopa nieregulowana. Wspornik dla tej stopy ma wyłącznie otwór na śrubę M10. Wspornik z dużym niesymetrycznie leżącym otworem dokręcony zostanie od węższej strony podstawy platformy.
Image
Krok 6 - Montaż rolki biernej i napędowej
Image
Rolka bierna montowana jest z lewej strony platformy na ułożyskowanych wspornikach z poliwęglanu. Pierwszą czynnością jest osadzenie łożysk w gniazdach wsporników przez wciśnięcie za pomocą imadła lub wbicie łożysk młotkiem przez kawałek drewna lub plastyku. Łożyska w tych wspornikach są jednakowe i oba mają średnicę wewnętrzną 6mm!!!. Dla pewności osadzenia łożyska można wewnętrzną stronę gniazda posmarować klejem tuż przed osadzeniem łożyska. Ponieważ oś rolki ma nieco mniejszą średnicę niż otwór łożyska należy w gwincie śruby ułożyć drut miedziany 0.5mm na długości ok. 10mm od strony rolki co pozwoli na dokładniejsze ustalenie pozycji osi rolki w łożysku. rolka mocowana jest we wspornikach za pomocą śrub M6 z obu stron po ich lekkim dociągnięciu. Położenie śrub należy wzmocnić przez kroplę kleju 'Minutka' wpuszczoną w śrubę.
Image
Rolka z prawej strony jest rolką czynną napędzaną silnikiem. Z tego powodu jeden ze wsporników do zamocowania silnika. Na początku należy we wspornikach osadzić łożyska zwracając uwagę na to, że łożysko w większym wsporniku ma większą średnicę (8mm)!!!. Na jedną z osi rolki należy nakręcić łącznik do silnika o średnicy 8mm wcześniej smarując gwint osi rolki klejem. łącznik powinien być sztywno związany z osią rolki. Rolka napędowa na wspornikach montowana jest do płyty za pomocą dwóch wkrętów podobnie jak rolka bierna z tym, że większy wspornik skierowany jest do wnętrza konstrukcji. W końcowym etapie montażu należy dokręcić do szerszego wspornika tulejki dystansowe, do których zamontowany zostanie silnik.
Image

Zmontowane rolki mocuje się dwoma wkrętami do płyty dolnej wykonując wcześniej w płycie fazowanie otworów pod łby śrub od spodniej strony płyty.
W moim przypadku okazało się, że rolki nie są zamocowane współosiowo i stawiają lekki opór przy obrocie, więc w celu wyeliminowania tego zjawiska zamocowałem wsporniki odwrotnie (miejscem wcisku łożyska na zewnątrz) i zrezygnowałem z nakrętek (które w zasadzie nie maja żadnego znaczenia)

Etap 7 – Dokręcenie wsporników stóp od spodu nieruchomej podstawy platformy
Przed zamocowaniem wsporników należy umieścić nakrętkę w podstawie platformy w miejscu zamocowania nogi nieruchomej, można to zrobić posługując się dodatkową śrubą która dokręcana wciska nakrętkę w drewniana część.
Image
Do pomocy we właściwym pozycjonowaniu wspornika można użyć śruby M10 umieszczonej centralnie w otworze podstawy. Wsporniki stóp mocuje się do podstawy od jej spodniej części za pomocą 3 wkrętów w przygotowanych we wspornikach otworach. Otwory pod wkręty mocujące można fazować za pomocą wiertła 6mm.
Image
Etap 8 – Montaż stóp do platformy
a) Stopy nieruchomej - stopa montowana z prawej strony platformy pod slnikiem jest nieruchoma a jej pozycja jest ustalona na stałe. W tym celu w podstawie nieruchomej, od jej górnej strony w wybraniu montowana jest nakrętka w podobny sposób jak nakrętki we wspornikach stóp lub śruby w stopach z pomocą śruby i nakrętki M10 z podkładką oraz klucza. Śruba tej stopy jest krótsza od innych o 25mm a pozycja stopy ustalana jest przez nakrętkę kontrującą od spodu płyty nieruchomej. Śruba stopy powinna być wkręcona do płyty w taki sposób aby nie wystawała ponad powierzchnię płyty ponieważ w tym miejscu montowany będzie silnik napędowy.
Image
b) Stopy ruchomej – Stopy ruchome wkręcamy w odpowiednie nakrętki umieszczone we wspornikach stóp, od góry zabezpieczamy nakrętkami motylkowymi (trzeba pamiętać o podkładkach) – umożliwia to później wypoziomowanie platformy.
Image
Etap 9 – Montaż płyty ruchomej platformy.
W płycie ruchomej platformy należy zamontować płozy. Płozy mocowane są za pomocą dwóch wkrętów w taki sposób, że szersze części płóz skierowane są do środka. przed dokręceniem płóz należy fazować otwory na śruby mocujące na górnej stronie płyty
Image
(oraz gniazdo łożyska południowego. Gniazdo należy wcisnąć w otwór, ewentualnie smarując klejem powierzchnię gniazda stykającą się ze sklejką.
Umieszczając gniazdo w otworze pomagałem sobie uderzając młotkiem w gniazdo przez drewniany klocek unikając w ten sposób uszkodzenia części łożyska.
Image
Etap 10 – Montaż wspornika łożyska południowego
Trzpień należy dokręcić do płyty używając z obu stron płyty metalowych podkładek.
Image
Etap 11 – Montaż ogranicznika ruchu
W środkowej części podstawy należy zamontować ogranicznik ruchu platformy składający się z dwóch elementów drewnianych montowanych do płyty za pomocą dwóch wkrętów. Ogranicznik zapewnia właściwy zakres pracy platformy a zamontowany w ograniczniku wyłącznik krańcowy zabezpiecza dodatkowo silnik przed uszkodzeniem w położeniu krańcowym. Wyłącznik krańcowy montowany jest w wybraniu ogranicznika a wykonane otwory umożliwiają wyprowadzenie przewodów wyłącznika na spód platformy skąd należy doprowadzić je do połączenia sterownika z silnikiem.
Image
Przed zmontowaniem w całość ogranicznika ruchu dobrze jest przylutować przewody do wyłącznika krańcowego (przylutowałem 3 przewody choć wystarcza tylko 2)
Image
Krok 12 - Montaż zabezpieczenia transportowego
Aby przenosić platformę lub po prostu ja przechowywać należy wykonać zabezpieczenie składające się z rozpórki zakładanej od przodu pomiędzy płyty platformy i utrzymywanej na miejscu za pomocą gumy elastycznej. Rozpórkę należy skręcić z dwóch części oraz zamocować w niej oczka zaczepów gumy. Samą gumę należy wyposażyć na końcach w haczyki wkładając gumę w oczka haczyków i owijając końce gum ciasno cienkim drutem lub grubą nicią tak aby nie wysunęły się z oczek haczyków. Końce gum powinny być zabezpieczone klejem przed rozwinięciem końcówek. Wysokość rozpórki zapewnia, że płyta górna nie styka się z rolką przedłużając jej żywotność.
( Ponieważ przy założonym zabezpieczeniu rolka „muskała” płozy przykleiłem paski filcu do odsunęło rolki od płóz i jednocześnie zabezpiecza powierzchnie przez porysowaniem )
Image
Uzupełnieniem zabezpieczenia transportowego jest śruba spinająca obie części platformy w jej środkowej części. Po założeniu rozpórki i skręceniu platformy śrubą spinającą, platforma jest zabezpieczona do transportu lub przechowywania i może być wygodnie przenoszona za trzpień łożyska południowego.
Image


Krok 13 – Podziwianie platformy.

Teraz pozostało mi tylko jeszcze podziwiać ukończona platformę.
I jej ruch, niestety tylko przy napędzie ręcznym, ponieważ elektronika jest na ukończeniu, a na silnik pewnie jeszcze długo poczekam.
Image

Jak dotrze do mnie silnik i skończę elektronikę to uzupełnię relację o końcowy montaż i próby praktyczne :D
A później to już tylko obserwacje i jakieś wrażenia z użytkowania.

Pozdrawiam
Andrzej
SkyMaster 15x70 ,Synta 8" na platformie, MAK127 i kilka okularów
Awatar użytkownika
 
Posty: 19
Rejestracja: 20 Gru 2007, 18:27
Miejscowość: Włocławek

 

Postandyk | 05 Lip 2009, 15:33

Montaż platformy paralaktycznej wg projektu Leszka J. - ciąg dalszy

Pełna wersja opisu dostępna na stronie http://astronomia.zsel.edu.pl/strony/platforma.html


Krok 14 - Montaż silnika.

Do napędu platformy zastosowałem silnik od montażu EQ5.
Image
Image
Ponieważ mocowanie nie pasowało, Leszek dorobił nowe.
Image
Przy próbie przykręcenia silnika okazało się, że łeb wkręta za bardzo wystaje i będzie zawadzał o rolkę napędową
Image
Image
Pomogło rozwiercenie otworu, aby łeb się schował
Image
Image
Teraz juz bez przeszkód mogłem zamocować silnik do wspornika a tym samym do platformy.
Image
Oryginalne gniazdo od RJ11 pozostawiłem jako podłączenie silnika do elektroniki.
Image
Krok 15 - Ułożenie przewodów.
Przewody łączące elektronikę, silnik i wyłącznik krańcowy przymocowałem plastikowymi uchwytami do platformy.
Image
Image

Krok 16 - Poziomowanie platformy.
Ponieważ do poprawnej pracy należy platformę wypoziomować dokleiłem silikonem elementy poziomicy które znacznie ułatwią tę czynność
Image
Krok 17 - Elektronika.
Oczywiście byłem optymistą, bo po podłączeniu elektroniki silnik działał tylko kilka sekund i wszystko się zawieszało.
Po bardzo długich naradach Leszkiem zapadł werdykt .. (cyt. z maila Leszka)
Podejrzewam, że kłopoty sterowników biorą się z faktu, że mikrokontroler
pracuje na maksymalnie dopuszczalnej częstotliwości i być może warunki
generatora powinny być staranniej dobrane. To potwierdza fakt, że kwarce
jakie dołączałeś
(a testowałem ich różne wartości od 8MHz do 16MHz) działały bardzo niestabilnie. Być może trzeba będzie generalnie zejść z częstotliwością kwarców przy ATMega na 8MHz)
Walka zaowocowała przysłaniem mi nowego sterownika i układu ATMega zaprogramowanego na 8MHz.
Image
Po tej zmianie wszystko działa wreszcie PIĘKNIE, zmontowałem całość do końca
Image
I oczywiście mogłem wreszcie dokonać korekty ustawień sterownika i wreszcie cieszyć się widokami nieba w dzień i w nocy bez konieczności ciągłej korekty położenia platformy.
Image
Uwaga !
Na koniec wniosek: jak ktoś nie jest dobrym elektronikiem z własnym warsztatem niech lepiej kupi złożony i przetestowany układ od Leszka, wyjdzie niewiele drożej (a i to nie jest takie pewne) a zaoszczędzi bardzo dużo czasu i nerwów.

Pozdrawiam
Andrzej
SkyMaster 15x70 ,Synta 8" na platformie, MAK127 i kilka okularów
Awatar użytkownika
 
Posty: 19
Rejestracja: 20 Gru 2007, 18:27
Miejscowość: Włocławek

 

Postorlik06 | 05 Lip 2009, 15:49

Ile wyniosła cena tej platformy?
 
Posty: 19
Rejestracja: 07 Cze 2009, 09:32

 

Postleszekjed | 05 Lip 2009, 19:06

Ja się również cieszę, że Andrzej mógł w końcu po wielu przeciwnościach (praca zawodowa, pogoda, szwankujący sterownik) uruchomić urządzenie. Z jego relacji wiem, że wstępne obserwacje (jeszcze bez dokładnego dostrojenia prędkości) są "komfortowe". W zasadzie dokładne dostrojenie prędkości jest istotne jedynie przy pracy astrofotograficznej ale namawiam do przeprowadzenia tej procedury, choćby dla wprawy.

Przy okazji sterownika Andrzeja mieliśmy obaj trochę pracy bo okazało się, że pierwszy sterownik jaki przekazałem Andrzejowi działał u mnie a u niego odmówił współpracy ;-). Przy drugim przeprowadziłem z pomocą Andrzeja dokładniejsze badania i wydaje się, że największym winowajcą jest chyba słabsza partia mikrokontrolerów ATMega8 jakie ostatnio zakupiłem. Ten mikrokontroler jest "sercem" sterownika i w zasadzie jego warunki pracy w sterowniku nie wykraczają poza granice przewidziane przez producenta. Wydaje się jednak, że układy z tej feralnej partii są szczególnie wrażliwe na jakość i częstotliwość rezonatorów kwarcowych sterujących zegarem więc dla bezpieczeństwa zaproponowałem zastosowanie rezonatora 8MHz. Wprawdzie ogranicza to maksymalną częstotliwość pracy sterownika ale w przypadku paltformy nie ma to żadnego znaczenia.
Przy okazji zachęcam do wejścia na stronę:
http://lx-net.pl/pla/pla1.html
gdzie zamieściłem dwie nowe animacje platformy, jedna z nich pokazująca ruch platformy jest dostępna bezpośrednio pod adresem:
Image
Ruch platformy można podzielić na dwie fazy: fazę roboczą (z prawej strony na lewo), która jest automatyczna i trwa w rzeczywistości ok. 70 minut a dla potrzeb animacji została przyspieszona ok. 800 krotnie oraz z fazy przewijania ręcznego (z lewej strony na prawą), która rzeczywiście trwa ok. 3 sek a dla potrzeb animacji została przyśpieszona ok. 3 krotnie.
Przy okazji proszę o cierpliwość bo animacje mają rozmiar 1MB i 2.5MB

Czekamy zatem Andrzeju na dalsze informacje, szczególnie dotyczące obserwacji teleskopem na platformie.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

Postmareks | 07 Lip 2009, 22:41

fajny opis montazu . sam przez to kiedyś przechodziłem z tym że wszystkie elementy poza sterownikiem wykonywałem samodzielnie wg opisu na stronie leszka J. z tego miejsca dziękuję mu jeszcze raz za udostępnienie projektów i bezcennych porad.
Synta 12" z drobnymi dodatkami
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 04 Lip 2007, 12:41
Miejscowość: limanowa

Postzbyszek | 07 Lip 2009, 23:02

Jak widze naped platformy to silniczek krokowy i gumowa rolka . Kiedys chyba inne rozwiazanie z sruba stosowano. To wyglada na plynniejsze. Gratulacje!!!
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postalex | 01 Wrz 2009, 21:14

Witam serdecznie!

Mam nadzieję, że Andrzej nie obrazi się za dopisanie się do jego wątku. Nasze platformy to jednak bliźniaki. Nie dość, że obie powstały z elementów "prefabrykowanych" przez Leszka, to są napędzane przez silniki z tego samego napędu do EQ5 :D

Ponieważ szczegóły montażu zostały już dostatecznie dokładnie opisane przez Andrzeja, przedstawię jedynie różnice, które pozwoliłem sobie zastosować w moim przypadku:
- pozostawiłem oryginalną, plastykową obudowę silnika - myślę, że chociaż odrobinę zabezpiecza silnik przed wpływem czynników zewnętrznych,
Budowa platformy paralaktycznej - opis moich zmagań: DSC02496.JPG
Silnik w oryginalnej obudowie

- zrezygnowałem z gniazda, którym był przyłączony silnik i polutowałem wszystkie połączenia na stałe,
Budowa platformy paralaktycznej - opis moich zmagań: DSC02497.jpg
Połączenie silnika

- wszystkie połączenia starałem się zabezpieczyć koszulkami termokurczliwymi,
Budowa platformy paralaktycznej - opis moich zmagań: DSC02504.JPG
Połączenie na spodniej stronie platformy

- przewody poprowadziłem jak Bozia (czyt. autor projektu) przykazała :wink:
Budowa platformy paralaktycznej - opis moich zmagań: DSC02503.JPG
Prowadzenie kabli

- zdecydowałem się na zastosowanie gotowego sterownika od Leszka - czytając o problemach Andrzeja widzę, że lenistwo kolejny raz zostało nagrodzone :lol: W moim przypadku jego "uruchomienie" sprowadziło się do prawidłowego połączenia z resztą elementów.

Pierwszą próbę działania platformy przeprowadziłem Syntą 8" i okularem 6mm, dającym powiększenie 200x. Nie wypoziomowana dokładnie platforma, ustawiona "na oko" w kierunku północnym utrzymywała Wegę w polu widzenia przez ok. 8 minut! Po dokonaniu kalibracji platformy i dokładniejszym ustawieniu na Gwiazdę Polarną (niestety, dotychczas nie zmobilizowałem się jeszcze do dokładnego ustawiania na biegun) i przy tym samym setupie doszedłem do czasów pozostawania obiektu w polu widzenia rzędu kilkudziesięciu minut :shock:

Córka wreszcie mogła zająć się szkicowaniem Księżyca bez ciągłego "boćkania" Dobsona :wink:
Budowa platformy paralaktycznej - opis moich zmagań: DSC02523.JPG
Nocne szkicowanie


Obecnie platforma pracuje już pod trochę większym obciążeniem niż Synta 8" :D Nie obyło się niestety również bez pewnych komplikacji technicznych. Ale o tym w "następnym odcinku". W przypadku Waszego zainteresowania, oczywiście.

Pozdrawiam,
Alex
 
Posty: 3
Rejestracja: 08 Mar 2007, 19:27

 

Postandyk | 03 Wrz 2009, 18:38

Ponieważ Leszek jest w perfekcjonistą w doskonaleniu swoich realizowanych projektów, a jego platforma została domyślnie skonstruowana pod 52 stopnie szerokości, wymyślił jej usprawnienie dla użytkowników mieszkających na innych szerokościach . Właśnie dotarły do mnie nowe śruby, a właściwie przeguby kulowe do montażu nóżek platformy.

Image

Montaż polegał na podmianie "stałych" śrub na nowe z przegubami.

Image

Image

Image

I już można używać platformy w większym zakresie szerokości geograficznych i na nierównym (pochylonym) terenie bez
obawy o uszkodzenie krawędzi nóżek platformy.

Image

Image

Image

Pozdrawiam Andrzej
SkyMaster 15x70 ,Synta 8" na platformie, MAK127 i kilka okularów
Awatar użytkownika
 
Posty: 19
Rejestracja: 20 Gru 2007, 18:27
Miejscowość: Włocławek

 

Postalex | 07 Wrz 2009, 00:17

Witam,

Właśnie... stopy platformy...

Ponieważ platforma jest obliczona dla szerokości geograficznej 51 stopni (przynajmniej ja mam takie informacje od Leszka), na szerokości geograficznej Gdyni jej prawidłowa orientacja wymaga pochylenia o ok. 3,5 stopnia w kierunku południowym. W przypadku oryginalnych śrub dostarczonych przez Leszka okazało się, że są one zbyt krótkie do uzyskania takiego pochylenia. Z kolei po ich wymianie na dłuższe i prawidłowym ustawieniu platformy stopy zaczęły "krawędziować":

Budowa platformy paralaktycznej - opis moich zmagań: DSC02485.JPG
Oryginalne stopy na szerokości geogr. Gdyni


Wyglądało to mało estetycznie i powodowało mocniejsze wycieranie krawędzi stóp, ale nie przeszkadzało z powodzeniem używać platformy z Syntą 8" przez kilka miesięcy :D

Kilkanaście dni temu ukończyłem jednak budowę kratownicowego Dobsona 12", który stanowi dla platformy znacznie większe obciążenie. Nie znam dokładnie jego wagi, ale szacuję ją na ok. 30 kg. Po postawieniu go na platformie (uff! wytrzymała! :wink: ) pojawił się nieprzyjemny efekt "sprężynowania" na stopach opierających się na podłożu jedynie krawędzią. W celu wyeliminowania tego efektu sporządziłem ad-hoc klin ze sklejki, który stanowił podstawę pod platformę i zapewniał jej prawidłowe pochylenie:

Budowa platformy paralaktycznej - opis moich zmagań: DSC02959.JPG
Prowizoryczny klin pod platformę


Klin spełniał swoje zadanie, byłby jednak skrajnie niepraktyczny w przypadku przewożenia całego setupu. Długo się nim nie "nacieszyłem", bo również otrzymałem od Leszka "przegubowe" mocowania stóp platformy. Wygląda na to, że definitywnie załatwiają one kwestię pracy platformy na różnych szerokościach geograficznych:

Budowa platformy paralaktycznej - opis moich zmagań: DSC02956.JPG


Tak wygląda teraz aktualny zestaw obserwacyjny:

Budowa platformy paralaktycznej - opis moich zmagań: DSC02962.JPG
Dobson 12" na platformie


Platforma nie ma żadnych problemów z pracą pod nowym obciążeniem. Zauważyłem co prawda zwiększone ugięcia rolek (być może należałoby skorygować współczynnik w Astropilocie, ale na razie nie zawracam sobie głowy), ale po pewnym czasie powracają one do pierwotnego kształtu. Jak będzie z ich wytrzymałością czas pokaże.

Pozdrawiam,
Alex
 
Posty: 3
Rejestracja: 08 Mar 2007, 19:27

 

Postandyk | 08 Wrz 2009, 21:53

Witam!

Wyżej pisałem o teście "ruchomych nóg" do platformy i moich obawach co to trwałości przegubów zwłaszcza przy przenoszeniu platformy. Na szczęście w jednym ze sklepów metalowych znalazło się proste i tanie rozwiązanie.

Image

Image

Image

Unieruchomienie przegubu trwa chwilę i nie ma obawy o uszkodzenie przy przenoszeniu platformy i używaniu na płaskim terenie na 52 stopniu.
Koszt to ok. 80 gr. za sztukę.

Pozdrawiam Andrzej
SkyMaster 15x70 ,Synta 8" na platformie, MAK127 i kilka okularów
Awatar użytkownika
 
Posty: 19
Rejestracja: 20 Gru 2007, 18:27
Miejscowość: Włocławek

 

Postalex | 09 Wrz 2009, 22:17

Że też sam nie wpadłem na to zabezpieczenie! A opisywane nakrętki kurzą się w piwnicy! :D

Pozdrawiam,
Alex
 
Posty: 3
Rejestracja: 08 Mar 2007, 19:27

 

PostPablito | 10 Wrz 2009, 00:05

Darek, póki co nikt się nie pokwapił by coś napisać na temat tego wspaniałego 12"-go dobsona. Niemniej ja nadal jestem pod wrażeniem finalnego efektu ;)
CUDO :)
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat