Kolimacja teleskopu

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postradecki1973 | 20 Lip 2009, 04:42

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów :D .
Kupiłem teleskop Meade na portalu aukcyjnym.
Teleskop jest rozkolimowany . Czy jest ktoś, kto mógłby pomóc mi w skolimowaniu go ?.
Proszę o pomoc.
pozdrawiam Radek
 
Posty: 2
Rejestracja: 02 Sie 2008, 13:16

 

Postrodom | 20 Lip 2009, 14:01

Awatar użytkownika
 
Posty: 178
Rejestracja: 05 Sty 2008, 11:54
Miejscowość: Koszalin

PostJanusz_P. | 20 Lip 2009, 14:04

Jak nie poradzisz sobie z tym Sam zawsze możemy wykonać usługę serwisową i poprawnie go skolimować w
Astrokraku na Mogilskiej 51 w Krakowie.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postradecki1973 | 20 Lip 2009, 14:33

Rodom dziękuję za info odnośnie kolimacji. Skontaktowałem się już z Panem Januszem.
Dziękuję i pozdrawiam
Radek
 
Posty: 2
Rejestracja: 02 Sie 2008, 13:16

 

PostIgnisdei | 20 Lip 2009, 14:49

radecki1973 napisał(a):Witam serdecznie wszystkich forumowiczów :D .
Kupiłem teleskop Meade na portalu aukcyjnym.
Teleskop jest rozkolimowany . Czy jest ktoś, kto mógłby pomóc mi w skolimowaniu go ?.
Proszę o pomoc.
pozdrawiam Radek


A o jakim Meade mówimy?
Trusowym LB?
Ignisdei
 

Postgoldlukas | 04 Wrz 2015, 20:07

Koledzy newtonowcy proszę o wsparcie techniczne. Mam swoja 130 od 5 miesięcy, nigdy nie kolimowalem go. Wsadziłem dziś kolimator laserowy i zobaczyłem następujący obraz: na lustrze głównym laser odbija się na wewnętrznej części zaznaczonego kółka (oznaczenia środka lustra), z kolei na kolimatorze laser oświetla krawędź tarczy i otworu w środku tarczy. Mam wobec tego pytanie: czy taki wynik mieści się w granicy normy czy mam juz pracować nad nauką kolimowania. Dodam że teleskop używany jest każdej pogodnej nocy, obraz jest dobry, gwiazdy punktowe.
Dodaje zdjęcia robione telefonem ( zdjęcie wiązki na kolimatorze jest w negatywnie bo lepiej widać tarcze wiązkę i otwór na tarczy.
Kolimacja teleskopu: IMG_20150904_194913.jpg

Kolimacja teleskopu: IMG_20150904_192115.jpg
Celestron Cometron 12x70 + statyw Hama
Synta 8, Mak 127
Awatar użytkownika
 
Posty: 258
Rejestracja: 25 Mar 2015, 20:10
Miejscowość: Świebodzice

 

Postkk | 05 Wrz 2015, 02:18

Najpierw radziłbym sprawdzić sam kolimator - poobracaj go w wyciągu i zobacz czy punkt na lustrze głównym (można i na tarczy kolimatora patrzeć) zatacza okręgi czy też w przypadku poprawnego ustawienia pozostaje w miejscu.
Jednakże skoro twierdzisz że obrazy są ok - sprawdź jak wygląda rozogniskowany obraz gwiazdy. Poprawny ma koncentryczne okręgi.
A tak w ogóle jeśli obrazy Ciebie zadowalają to po co się przejmować? ;)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKarol | 05 Wrz 2015, 09:55

kk napisał(a):A tak w ogóle jeśli obrazy Ciebie zadowalają to po co się przejmować? ;)


Jak tak właśnie zrobiłem. Ustawiłem kolimacje najlepiej jak potrafię, gwiazdy są wystarczająco ostre do pow. 250x (jak na Newtona) i tylko czasem zaglądam w kolimator czy nic się nie zmieniło :)

PS. Obserwuje 95% przypadków DS-y ale mam w planach Księżyc więc będę musiał jednak coś zrobić by kolimacja była dobra.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostŁukasz_M | 05 Wrz 2015, 12:11

O jakości kolimacji w tym przypadku bardziej świadczy stwierdzenie że otrzymywany obraz jest w porządku niż to gdzie pada wiązka lasera. Kolimator laserowy zastosowany jako jedyne narzędzie kolimujące jest w zasadzie nieprzydatny. Wynika to z tego że można tak ustawić LW w nieprawidłowej pozycji że wiązka lasera będzie padać na Środek LG a następnie tak ustawić LG że odbita wiązka trafi w prawidłowe miejsce na tarczy kolimatora. I wszystko to przy kompletnie 'pojechanej' kolimacji.
Niezbędne minimum to najpierw kolimacja optyczna (kolimator /okular cheshire) według linka gdzieś tu podanego powyżej a następnie dopiero laser, po tym znowu sprawdzenie optycznie i jeśli brak potwierdzenia to poprawka optyczna i znowu laser i tak w kółko aż obie metody dadzą potwierdzenie. Podstawowym dla kolimacji laserowej jest prawidłowe ustawienie wysokości LW nad LG tak by w wyciągu było widoczne centralnie a oś pająk pokrywała się z osią LG ( przy przyklejeniu LW z offsetem).
Test na gwiazdach powinien potwierdzić prawidłowa kolimację. Na gwieździe jest trudno wprowadzać radykalne poprawki więc lepiej najpierw mieć jak najlepsza kolimacje żeby ewentualne poprawki były kosmetyczne. Warto rozważyć zakup sztucznej gwiazdy lub jej wykonanie samodzielnie.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

PostJacek160 | 05 Wrz 2015, 12:40

Ja od siebie polecam koledze kolimacje newtona sposobem kolegi Hamala,bez kombinowania z laserami i innymi wynalazkami.
Pozdrawiam | Kruszynka S10"Dob,Asferyk 31mm,ES82-14mm,6.7mm,4.7mm,Orion UB,Lumicon OIII | Tento10x50,SkyMaster15x70,2x Baader UHC-S 1.25" | PalmT5 + Astromist |
 
Posty: 200
Rejestracja: 25 Lis 2013, 20:04
Miejscowość: Górny śląsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat