Grzegorz Pojmański na Czacie Astromaniaka.

Zablokowany temat

PostJanusz_P. | 10 Mar 2006, 14:08

Zapewne nie ale odrzucane były automatycznie pytania z błędami ortograficznymi i złą składnią (choćby z szacunku dla prelegenta) czy te na które prelegent już wcześniej odpowiadał w zbliżonym kontekście.
I tak Pan Grzegorz poświęcił nam pół godzinki więcej niż było oficjalnie ustalone za co jesteśmy Mu bardzo wdzięczni 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDarek. M | 10 Mar 2006, 14:12

Janusz_P. napisał(a):Zapewne nie ale odrzucane były automatycznie pytania z błędami ortograficznymi i złą składnią (choćby z szacunku dla prelegenta) czy te na które prelegent już wcześniej odpowiadał w zbliżonym kontekście.
I tak Pan Grzegorz poświęcił nam pół godzinki więcej niż było oficjalnie ustalone za co jesteśmy Mu bardzo wdzięczni 8)


Liczy się treść..
Ostatnio edytowany przez Darek. M, 10 Mar 2006, 19:58, edytowano w sumie 1 raz
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PosttomekL | 10 Mar 2006, 14:16

Moim zdaniem warto by jeszcze było na kilka dni przed czatem napisac kilka zdań na temat prlengenta oraz tego czym się zajmuje i w czasie czta wywalać posty takie jak np. "Od ilu lat szuka Pan komet ?" świadczące o tym, że osoba pytająca nie ma pojęcia z kim rozmawia. Moim zdaniem kultura wymaga aby do rozmowy być przygotowanym a nie zadawać pytania bo tak jest fajnie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PosttomekL | 10 Mar 2006, 14:24

No kometa na pewno była widoczna z Ziemii przed jej odkryciem tylko szczęśliwie nikt jej nie zaobserwował, to chyba logiczne. Wystarczyłoby aby odpowiedni sprzęt skierować na kometę np. tydzień wcześniej i by się ją namierzyło. W czacie Pan Grzegorz mówił, że ASAS ma zasięg do ok. 14 mag.
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostJaLe | 10 Mar 2006, 14:26

Na pewno następne czaty będą dopracowane.
Póki co należy podziękować organizatorowi tego czata za zaproszenie, a i Panu Pojmańskiemu za udział.


Co do samych pytań to nie odrzucałbym tych "mniej fachowych". Wbrew pozorom takie infantylne pytania też pozwalają na poszerzenie wiedzy. W czacie uczestniczy sporo osób i są one na różnym poziomie wiedzy astronomicznej.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7029
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 10 Mar 2006, 14:31

My też się dopiero tego uczymy i to był pierwszy czat moderowany jak wiecie z konieczności a nie czyjegoś widzimisię :roll:
Prelegent został przedstawiony w wątku z zapowiedzią czatu i tam jest informacja że na codzień zajmuje się zawodowo dydaktyką i gwiazdami zmiennymi:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=5849#5849
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpiotrusb | 10 Mar 2006, 17:52

tomekL napisał(a):"Od ilu lat szuka Pan komet ?" świadczące o tym, że osoba pytająca nie ma pojęcia z kim rozmawia. .


Nie miałem pojęcia od ilu lat szuka komet, poprostu spytałem z ciekawości.

Pozdrawiam
Piotrek
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PosttomekL | 10 Mar 2006, 18:15

piotrusb napisał(a):
tomekL napisał(a):"Od ilu lat szuka Pan komet ?" świadczące o tym, że osoba pytająca nie ma pojęcia z kim rozmawia. .


Nie miałem pojęcia od ilu lat szuka komet, poprostu spytałem z ciekawości.

Pozdrawiam
Piotrek


Widzisz, bo tak postawione pytanie sugeruje, że nie orientowałeś się, czym Pan Grzegorz się zajmuje, bo na pewno nie szukaniem komet. Nie chciałem Cie urazić, podałem, po prostu przykład pytań, kóre moim zdaniem nie powinny padać. Ale to zależy od formy jaką się przyjmie, bo jeśli przyjmiemy, że pytania mogą zadawać nawet osoby nie związane z astronomią to oczywiście takie pytanie jest ok. Ja natomiast uważam, że takie pytania mogły by być odsiewane. To tak jakby zaprosić na czata np. Jerzego Dudka i spytać się go od ilu lat gra w ataku ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

Postpiotrusb | 10 Mar 2006, 18:26

Nie chciałem Cie urazić


Wcale nie uraziłeś 8)

Nie no, w porządku może to pytanie było trochę głupie, ale myślałem, że poszukiwaniem komet też się zajmuje przy okazji innych zadań ;)


Pozdrawiam
Piotrek
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PostJaLe | 10 Mar 2006, 18:29

Tomku wyobraź Sobie, że nie znam Dudka i nawet nie wiem czy gra w ataku czy w tenisa ziemnego i czy za to mam pokutować ?

Pytanie Piotra nie jest złe, może tylko pospiesznie zadane.
Bo nie każdy ma ugruntowaną wiedzę na temat, który go interesuje i właśnie może po to jest na takim czy innym czacie by ją poszerzyć .

Być może znajdzie się Ktoś dla kogo Twoje pytania będą bylwersujące.

Tolerancja
Awatar użytkownika
 
Posty: 7029
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PosttomekL | 10 Mar 2006, 18:43

JaLe napisał(a):Tomku wyobraź Sobie, że nie znam Dudka i nawet nie wiem czy gra w ataku czy w tenisa ziemnego i czy za to mam pokutować ?

Pytanie Piotra nie jest złe, może tylko pospiesznie zadane.
Bo nie każdy ma ugruntowaną wiedzę na temat, który go interesuje i właśnie może po to jest na takim czy innym czacie by ją poszerzyć .

Być może znajdzie się Ktoś dla kogo Twoje pytania będą bylwersujące.

Tolerancja


Poniekąda masz rację. Tylko widzisz gdybym ja był w sytuacji że "nie znam Dudka i nawet nie wiem czy gra w ataku czy w tenisa ziemnego i czy za to mam pokutować ?" to bym po porstu nie dyskutował i nie zadawał pytań. Może są inni co znają i mają ciekawe pytania, a ja słuchając mógłbym się czegoś dowiedzieć.

Ok, powiedziałem co miałem i kończę swój głos w tej dyskusji.
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostJaLe | 10 Mar 2006, 18:55

tomekL napisał(a):
JaLe napisał(a):Tomku wyobraź Sobie, że nie znam Dudka i nawet nie wiem czy gra w ataku czy w tenisa ziemnego i czy za to mam pokutować ?

Pytanie Piotra nie jest złe, może tylko pospiesznie zadane.
Bo nie każdy ma ugruntowaną wiedzę na temat, który go interesuje i właśnie może po to jest na takim czy innym czacie by ją poszerzyć .

Być może znajdzie się Ktoś dla kogo Twoje pytania będą bylwersujące.

Tolerancja


Poniekąda masz rację. Tylko widzisz gdybym ja był w sytuacji że "nie znam Dudka i nawet nie wiem czy gra w ataku czy w tenisa ziemnego i czy za to mam pokutować ?" to bym po porstu nie dyskutował i nie zadawał pytań. Może są inni co znają i mają ciekawe pytania, a ja słuchając mógłbym się czegoś dowiedzieć.

Ok, powiedziałem co miałem i kończę swój głos w tej dyskusji.


Dałeś taki przykład i dostałeś na nią odpowiedź.

A wiąże się ona z Twoim radykalnym podejściem do sprawy. 8)

Pragnę Ci tylko uświadomić jak wiele jest punktów widzenia.
I musimy być tolerancyjni. Inaczej niczego nie osiągniemy i niczego nie zbudujemy w ramach tego forum.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7029
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 10 Mar 2006, 19:02

No widzę, że kwestia czata wzbudziła i wzbudza sporo emocji. :wink: Być może (a raczej na 100%) nie wszystkie pytania, które zostały zadane przez uczestników czata trafiły do naszego gościa. Sądzę jednak, że w większości zadane zostały naprawdę interesujące pytania i otrzymaliśmy rzeczowe odpowiedzi.

Zwracam uwagę na fakt, że czat cieszył się taką popularnościa (liczba uczestników), że w okresie pierwszych dziesięciu sekund od rozpoczęcia dyskusji zadane zostało ok. 20 pytań i mniej więcej co 10 sek. w okresie pierwszych 20 minut czata pojawiało się kolejne pytanie. 8) Potem niektóre osoby, których pytania nie zostały zadane w czasie tych pierwszych 20 minut czata, z zegarmistrzowską dokładnością, co ok. 20-30 sek. ponownie wysyłały te same pytania, które mieszały się w panelu moderatorskim z nowymi. Dochodziły jeszcze pytania, które wcześniej zostały zadane oraz pytania i komentarze, które określiłbym jako obraźliwe dla uczestników czata.

Należało też na bieżąco przekazywać komentarze uczestników do odpowiedzi udzielanych przez Pana Grzegorza. Naprawdę ciężko było się w tym wszystkim połapać. :wink:

Bez moderowania, w pierwszych minutach trwania, czat wyglądałby tak, że zmiana całej zawartości ekranu czata następowałaby mniej wiecej co 1-2 sek. 8)

Tak więc proszę o zrozumienie w kwestii obrażania się, że czyjeś pytanie nie zostało zadane. :wink: Miejmy nadzieję, że to nie był nasz ostatni czat z Dr Grzegorzem Pojmańskim.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostHenryk | 10 Mar 2006, 23:36

Nie wiem czy mam tą javę, czy nie, ale wcześniej czat się otwierał, a teraz nie, więc może tu tkwi diabeł ;).
Szkoda, bo chciałem zadać pytanie - co to jest kometa :D.
Śmiechu warte koledzy, tak jak niektórzy napisali, do czatu należy się przygotować, a nie przychodzić totalnie zielonym i jeszcze obrażać się na moderację. I tolerancja nie ma tu nic do rzeczy, to kwestia szacunku do osoby, która poświęca nam czas :).
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostJaLe | 11 Mar 2006, 09:44

Oj Henryku !!!

Widzę, że nie potrafisz pracować z dziećmi i młodzieżą.

Sam posiadając kilkudziesięcioletnią praktykę w dziedzinie astronomi wymagasz takiej samej wiedzy od bardzo młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają się interesować tą dziedziną nauki. A że są niecierpili? Że słabo przygotowani ? Że zadają infantylne pytania?
Wytrwałością i cierpliwościa, pracą od podstaw, ciągłym powtarzaniem i przypominaniem, dawaniem wzorca osobowego - tym można wiele zdziałać.

Astronomia jest nauką ścisłą, ale warto być humanistą.

Nie wiem czy Twoje słowa były kierowane personalnie do mnie?
Ja właśnie z szacunku do dr Pojmańskiego nie brałem udziału w czacie, gdyż po tym co usłyszałem na początku stwierdziłem, że moderowanie jest konieczne.
Okazało się że jednak było wprowadzone i bardzo dobrze się stało. Pomijając względy merytoryczne jest ono konieczne ze względów technicznych.
Oczywiście w przypadku czatu kilkuosobowego, takie moderowanie nie ma sensu.

Jeszcze raz apeluję o wyrozumiałość, tolerancję, oczywiście w pewnych granicach. Gdyż jak wszędzie i tutaj sa osoby do Których należy zwracać się "ich" językiem, gdyż innego nie są w stanie zrozumieć.


Myślę, że sam dr hab. Grzegorz Pojmański jest właśnie osobą tolerancyjną.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7029
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 11 Mar 2006, 12:17

Myślę jednak, że do czatów z zaproszonymi osobami trzeba odrobić pewnego rodzaju pracę domową po to aby pytania efektywnie wykorzystywały czas zaproszonej osoby i nie zanudziły innych osób na czacie. Jednak pytania muszą być różnorodne i wszechstronne, te dla mniej i bardziej zaawansowanych, z wąskiego przedziału zainteresowań ale dlaczego nie zapytać właśnie jaki prywatnie sprzęt obserwacyjny ma nasz gość ? :wink:

Dostałem wczoraj od jednego z użytkowników zrzuty z ekranu pokazujące jak duże było zainteresowanie udziałem w czacie. Nic dziwnego, że każdy chciał zadać pytania. Już na początku czata obecnych było 37 osób.

Image Image


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostPaweł Baran | 21 Maj 2007, 21:47

Szkoda że ja nie wiedzałem że taki znakomity gość był na czacie,myśle że teraz bardziej będę śledził czaty ,albo ktoś da mi znać że jest czat z takim czy takim gościem. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa
Zablokowany temat

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat