Nowy Interfejs responsywny Astromaniaka - testy beta.

Zablokowany temat

Postlulu | 20 Lis 2021, 18:09

Drogie Asrtromaniaczki i drodzy Astromaniacy, zgodnie z zapowiedzią udostępniamy testową wersję nowego interfejsu wykonanego w technologii RWD. Dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranu, przebudowując się w miarę potrzeb.

ABY WŁĄCZYĆ NOWY INTERFEJS WYBIERZ WERSJĘ Astromaniak RWD (beta) z listy "Mój styl Forum": ucp.php?i=165


INTERFEJS
Starałem się utrzymać blisko dotychczasowej stylistyki, wykorzystując istniejące tła graficzne i kolorystykę. Na ekranach o szerokości 1024 px i większych zastosowałem układ ekranu z prawą kolumną. Wydaje się on być lepiej dostosowany do zmieniających się rozmiarów ekranu i pozwala odciążyć nagłówek, co przy mniejszych ekranach ma krytyczne znaczenie. Daje też pewne pole do rozwijania aktywności reklamowych w sposób, który nie będzie tak uciążliwy jak banery w nagłówku. Na ekranach mniejszych, zawartość tej kolumny przesuwa się pod główną treść. Aby ułatwić dostęp do opcji znajdujących się w jej górnej części, opcje te zostały powtórzone w rozwijalnym menu dostępnym w górnej części strony, pod ikonką "hamburgera".

Zamieniłem strukturę większości stron z archaicznej wersji opartej o konstrukcję tabel, na elastyczny układ ułatwiający dostosowanie się do różnych rozdzielczości i zmianę formy prezentacji treści. Niektóre elementy stron przesuwają się lub skalują, ale uznałem że te najmniej istotne - np. awatary użytkownika - po prostu powinny zniknąć z najmniejszych ekranów, aby nie utrudniać korzystania z nich. W tej chwili niewielka cześć serwisu pozostaje oparta o stary układ tabelaryczny (np. strony prezentujące listy użytkowników) - ale będą one sukcesywnie modernizowane.

Filmik poniżej przedstawia adaptację interfejsu do różnych rozmiarów ekranu, poczynając od małego smart watcha 320x385 px, a kończąc na dużym monitorze 31,5'' o rozdzielczości WQHD.

https://youtu.be/sNOGtAzH6Mo

LOGO
Tak :-) Spróbowałem zmodyfikować nieco naszego "gorącego ziemniaka" - mimo świadomości, że wywołuje to emocje i kontrowersje, które towarzyszyły także wprowadzeniu dotychczasowego rozwiązania. Aby je zminimalizować, ograniczyłem się do zabiegu minimum, tak aby nowa wersja była kojarzona z poprzednią i mogła zostać potraktowana raczej jako wariant, a nie zmiana logo. Myślę że tu nie jest potrzebna wielka filozofia, należy po prostu nadać znakowi nieco bardziej indywidualne cechy - i to starałem się uzyskać. Oparłem się o charakterystyczne formy trójkąta i skosów, obecne zarówno w dotychczasowym rombie jak i nawet w zarysie Kasjopei z wcześniejszego logo. Użyłem takich trójkątnych form i połączyłem z najprostszym zabiegiem literniczym jakim jest zaakcentowanie litery M. To właśnie ona ilustruje odrębność Astromaniaka - spośród niezliczonej liczby nazw zaczynających się od "astro", nas wyróżnia właśnie "Maniak". Tak się składa, że litera ta znajduje się dokładnie pośrodku nazwy, w dodatku jej konstrukcja również oparta jest na skosach - więc aż prosi się aby to wykorzystać.

Mam nadzieję, że w tej wersji logo nawiązuje do dotychczasowego, ale nabrało minimum charakterystycznych i niepowtarzalnych cech. Stylistycznie może przywodzić na myśl logotypy jakie znamy np. z czołówek filmowych albo reklam z lat 30-tych czy 40-tych. To jest kierunek skojarzeń zgodny ze stylistyką podpowiadaną przez nasze słynne tło, czy nawet krój Trebuchet MS używany obecnie w nazwach forów. Wydaje mi się, że spina się to w dość konsekwentną całość o lekko "vintage-owym" zabarwieniu, odróżniającym Astromaniaka od naszej zaprzyjaźnionej konkurencji. Trójkątne formy wykorzystałem też w ikonach sygnalizujących nowe wpisy, zastępując nimi poprzednie, nieco "cmentarne" krzyże.

TYPOGRAFIA

Jeśli chodzi o liternictwo, musiałem dokonać małej zmiany. Systemowy Trebuchet MS jest dostępny wyłącznie dla użytkowników Windows. Zastąpiłem go zdecydowanie "vintage-owym" krojem Josefin: https://fonts.google.com/specimen/Josefin+Sans który jest podbierany z serwera Google przy wczytaniu strony (a nie jest pobierany z systemu operacyjnego jak Trebuchet) - dzięki czemu strona wygląda typograficznie tak samo na wszystkich urządzeniach. To samo dotyczy drugiego kroju który użyłem na interfejsie - czyli Nunito Sans (https://fonts.google.com/specimen/Nunito+Sans).


Całość nie jest chyba jeszcze "nowoczesna" - ale stała się bardziej współczesna i taki był mój cel. Mam nadzieję, że wystarczy to by utrzymać ruch i użytkowników mimo braku aktualizacji silnika.

Tyle tytułem krótkiego wstępu podsumowującego ten etap pracy. Przed nami testy i wyłapywanie niedoróbek. O części z nich wiem i będę je poprawiał, ale zachęcam do włączenie sobie tego interfejsu i udziału w testach oraz do zgłaszania uwag i zauważonych błędów w tym wątku. Z góry dziękuję za wyrozumiałość i cierpliwość.

ABY WŁĄCZYĆ NOWY INTERFEJS WYBIERZ WERSJĘ Astromaniak RWD (beta) z listy "Mój styl Forum": ucp.php?i=165
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostVroobel | 20 Lis 2021, 18:28

Czy jestem pierwszy? :)

Jest naprawdę fajnie. Trzeba się przyzwyczaić, to fakt.

Czy ten font "monospaced" jest konieczny? Marnuje się miejsce na tekst, moim zdaniem.

Poza tym narazie nic więcej.

Edit.
"Monospaced" w polu edycji wątku mam na myśli.
Ostatnio edytowany przez Vroobel, 20 Lis 2021, 18:37, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 20 Lis 2021, 18:30

Jednak jest coś jeszcze. Nie ma linku do ostatniej odpowiedzi, co sprawia, że lądujesz na początku wątku. "Nowe" działa poprawnie.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postlulu | 20 Lis 2021, 18:42

Dzięki, masz na myśli font w polu tekstowym edytora? Nie jest konieczny, możemy dać standardowy taki jak w treści wpisów - czyli Nunito Sans.

Link do ostatniego wpisu jest tam gdzie był - czyli przy loginie autora, pod żółtym kwadracikiem. Może za mały ten kwadracik, albo lepsza byłaby strzałeczka?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostVroobel | 20 Lis 2021, 18:47

Tak, chodzi o pole edytora.

Gdzie mam szukać tego kwadracika?

Nowy Interfejs responsywny Astromaniaka - testy beta.: Screenshot_20211120-164528.jpg
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postlulu | 20 Lis 2021, 18:56

A - Tobie o mobilny mini-widoczek rozchodzi się... No tak - tu nie ma, trzeba pomyśleć gdzie to dołożyć. Textarea z Nunito lepsze? (aby przeładować arkusz stylów ctrl+F5 na kompie, a na komórce chyba tylko czyszczenie plików w historii)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostVroobel | 20 Lis 2021, 19:26

Wyczyściłem historię przeglądania i zadziałało.

Tak, teraz edycja wygląda lepiej, moim zdaniem.

Zdjęcia wyświetlają się o niebo lepiej! Mniejsze zdjęcia dopasowują się do rozmiaru ekranu z możliwością powiększenia, oczywiście, większe - są większe, ale żadnego nie trzeba gonić po ekranie, bo nie wiadomo, gdzie się wyświetliło. Kliknięcie w obszar strony nie zamyka już okna, jak wcześniej.

Ja się przesiadam na stale! :D
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 20 Lis 2021, 19:33

"ost." dziala! :)

Proponuję zamienić miejscami pola i ustawić je w takim szyku:

Dział | Autor | ost.

Ale kwestia kosmetyki, w dodstku mojej...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postlulu | 20 Lis 2021, 19:36

Tak, dołożyłem mały link "ost." w listingach forów i wynikach wyszukiwania - zaraz obok daty najnowszego wpisu. Jest to powielenie linku widocznego na dużych ekranach po prawej, pod żółtym kwadracikiem, mozna zatem to ukryć na dużych ekranach. Ale szczerze mówiąc ten link w kolumnie "Ostatni post" jest dość absurdalny, bo główne linki w tej kolumnie to linki do profili autorów, a nie do ostatnich wpisów, które ukryte są wbrew zapowiedzi wynikającej z nazwy kolumny pod małą ikonką. Więc nie wiem ile osób wpada na to że ten link tam w ogóle jest - a tak jest to dość prymitywnie, ale chyba w oczywisty sposób pokazane, więc chyba bym zostawił powielone na dużych ekranach.

Propozycja zmiany szyku - do zastanowienia.

Ze zdjęciami mam problem. Poprzednio stosowana nakładka odpalająca przeglądarkę zdjęć miała swoje zalety, bo pozwalała obejrzeć kilka zdjęć podpiętych pod wątek pod rząd. Ale z drugiej strony taka pośrednia warstwa stojąca na drodze do oryginalnego zdjęcia dla użytkowników komórek to koszmar. Więc póki co zrezygnowałem z takich efektownych layerów i mamy wersję najprostszą - miniatura klikalna prowadząca do oryginału. Na komórce można go sobie dowolnie skalować mając pewność, że ma się do czynienia z oryginałem o maksymalnej jakości, a nie jakąś pośrednią wersją - co często się zdarza przy takich przeglądarkach odpalanych na nowej warstwie.

Jak ktoś gdzieś podpatrzy jakieś sprytne rozwiązanie dające się zaakceptować na małych ekranach, to zawsze możemy je zaimplementować.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostVroobel | 20 Lis 2021, 19:45

Ta seria zdjęć, odpalana jako slideshow, drażniła mnie bardzo. Nie wiem, czy to jest do ustawienia, ale czas na kolejne zdjęcia jest nieakceptowalnie krótki.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postlulu | 20 Lis 2021, 19:56

Mam raczej na myśli możliwość przerzucania kolejnych zdjęć poprzez klikanie strzałkami - to jest fajne, ale na dużym ekranie. Na małym ta pośrednia warstwa z przeglądarką wydaje mi się dużym utrudnieniem i przede wszystkim nie daje pewności że widzi się oryginał, a nie jakąś pośrednią wersję. Tymczasem tutaj pokazujemy fotki w wypadku których ludzie stają na głowie by walczyć o rozdzielczość i najdrobniejszy możliwy detal - więc jest szczególnie ważne by mieć pewność że jak klikam to dostaję oryginał z max. rozdzielczością.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostVroobel | 20 Lis 2021, 20:47

Absolutnie się zgadzam, myślę, że reszta Forumowiczów również.

Fajnie. :) Mamy nowy wygląd starego dobrego astroManiaka. Niech żyje! :D
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostLukacz | 20 Lis 2021, 21:18

Tak na szybko;
- w liście "Nowe posty" są fajne ikony ( prostokątne) pokazujące do jakiego działu należy temat z giełdy - sprzedam, kupię itp, ale nie ma tych ikon w liście nowości z forum Giełda.
- dla odmiany w liście nowości z giełdy są opisy oznaczające status tematu - "zamknięty". Nie ma takich na liście "Nowe posty"
- są nowe trójkątne ikony oznaczające status tematu ( Łukasz, lepsze niż z Gameboya :wink: ) tu mam uwagę, moim zdaniem zamknięty temat powinien mieć ikonę w szarym kolorze, tak jak było dotychczas.
- listy nowości z for mają teraz najpierw działy na górze, a pod nimi nowe tematy, Czyli po kliknięciu z głównej mamy po części ten sam obraz, wróciłbym do listy tematów nad lista działów.

Powoli przyzwyczajam się do kroju nowej czcionki, na razi mnie wszechobecne cieniowanie. O logo się nie wypowiem, dalej brakuje mi na forum astronomicznym jakiegokolwiek graficznego akcentu nawiązującego do astronomii , takim kiedyś było te 3/4 Kasjopei.
Rombowaty, błękitny "paciorek" w zakładce strony to już koszmarek.
Przybornik, wiem że, być może, trudno to nazwać ale mam nadzieję że nie jest to "nazwa ostateczna". Prawie jak piórnik., ale lepiej niż "pomoce forumowe"...

Na PC przesiadłem się na nowy styl, na telefonie zostałem przy "Classicu". Czy na mobilach potrzebna jest cała, widoczna lista zezwoleń forum ?

W podsumowaniu napiszę że zdecydowanie podoba mi się nowy styl, chociaż nie wszystkie jego aspekty. Może więcej napiszę za jakiś czas, do zmian trzeba się przyzwyczaić .

Good work lulu :)

P.S. Jeszcze mam pytanie o kolorystykę ikon statusu tematów/postów - co oznacza czerwony, poziomy trójkąt? Pomarańczowy to oczywiście nowy post.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 20 Lis 2021, 22:13

Lukacz napisał(a):Tak na szybko;
- w liście "Nowe posty" są fajne ikony ( prostokątne) pokazujące do jakiego działu należy temat z giełdy - sprzedam, kupię itp, ale nie ma tych ikon w liście nowości z forum Giełda.

To są dwa różne skrypty. Zmienne pozwalające oznaczyć dział przekazywane są do search.php, ale prawdopodobnie nie do viewforum.php (albo mnie nie udało się odkryć co to za zmienne) i na to na razie pomysłu nie mam, bo przestrzegam żelaznej zasady, że manipuluję obudową forum w postaci szablonów, grafiki, tłumaczeń i arkuszy stylów - ale nie roztwieram puszki z Pandorią i dotykam "jądra", czyli samych skryptów.

- dla odmiany w liście nowości z giełdy są opisy oznaczające status tematu - "zamknięty". Nie ma takich na liście "Nowe posty"

Nie sprawdzałem - sprawdzę. Ale obawiam się, że tutaj będzie podobna historia - ten status zapewne nie jest w ogóle pobierany z bazy i przekazywany do tego skryptu.

- są nowe ikony oznaczające status tematu ( Łukasz, lepsze niż z Gameboya :wink: ) tu mam uwagę, moim zdaniem zamknięty temat powinien mieć ikonę w szarym kolorze, tak jak było dotychczas. Przy okazji, co oznacza czerwony trójkąt? Widziałem taki gdzieś w temacie ale teraz nie potrafię "namierzyć".

Tu się kłaniają złudzenia kontrastu równoczesnego powodujące, że szary na tak intensywnym błękicie nie wygląda jak szary, ale zaczyna wchodzić z takim mocnym tłem w różne dziwne relacje nabierając koloru dopełniającego, migocząc itp. Dlatego musi to być lekko błękitne aby uniknąć migotania. Ale racja - może powinno być jeszcze mniej "aktywne". Zerknij teraz - zrobiłem ciemniejsze od tła co chyba dobrze wyjaśnia zmianę statusu.

Czerwona ikona to oznaczenie tematu o statusie "hot". Nie wiem czy jest sens to wprowadzać - taki status przypisywany jest dla tematów z określoną liczbą odpowiedzi, ale jak widać powoduje to tylko zamieszanie więc może nie ma sensu, a w dodatku liczbę odpowiedzi widać - jest podana, a wynika także z pagera pokazującego liczbę stron wątku, W dodatku co to znaczy to "hot"? Duża liczba wpisów nie znaczy że coś jest "hot" - to powinno być szacowane na jednostkę czasu, a nie jest. Wyłączam po prostu ten bajer na razie...

- listy nowości z for mają teraz najpierw działy na górze, a pod nimi nowe tematy, Czyli po kliknięciu z głównej mamy po części ten sam obraz, wróciłbym do listy tematów nad lista działów.

Racja - zmienialiśmy to już poprzednio. Poprawione.

Powoli przyzwyczajam się do kroju nowej czcionki, na razi mnie wszechobecne cieniowanie. O logo się nie wypowiem, dalej brakuje mi na forum astronomicznym jakiegokolwiek graficznego akcentu nawiązującego do astronomii , takim kiedyś było te 3/4 Kasjopei.

Tak, pamiętam o tym i możesz mi wierzyć że próbowałem stosować symbol kojarzący się z gwiazdą do oznaczania nieprzeczytanych tematów - ale było to jednak rażące dosłownością i pewną naiwnością. Odpuściłem to.

Rombowaty, błekitny "paciorek" w zakładce strony to już koszmarek.

Bez przesady - nie jest ani ładny ani brzydki, ma się odróżniać. Odpal Astropolis, w zakładce obok Astromaniaka - i ma być różnie, temu to służy.

Przybornik, wiem że, być może, trudno to nazwać ale mam nadzieję że nie jest to "nazwa ostateczna". Prawie jak piórnik., ale lepiej niż "pomoce forumowe"...

Piórnik - czemu nie? Może ktoś coś zgrabnego wymyśli- to są po prostu NARZĘDZIA - może tak to nazwać?

Na PC przesiadłem się na nowy styl, na telefonie zostałem przy "Classicu". Czy na mobilach potrzebna jest cała, widoczna lista zezwoleń forum ?

Czyli ja się po to męczyłem z RWD żebyś Ty się dalej na telefonie męczył z Classikiem? Ech...

W podsumowaniu napiszę że zdecydowanie podoba mi się nowy styl, chociaż nie wszystkie jego aspekty. Może więcej napiszę za jakiś czas, do zmian trzeba się przyzwyczaić .

Good work lulu :)


Dzięki, jestem pewien że po tygodniu czy dwóch korzystania z nowego interfejsu nie będzie już poczucia inności czy nowości, tylko poczucie że to stary dobry Astromaniak - bardzo mi zależało na utrzymaniu tego efektu.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 20 Lis 2021, 22:32

To co nazywasz "hot" to funkcja "popularne" ?

Łukasz, wcześniej była to widoczna informacja - krzyż na szaro, łatwa do zinterpretowania - "nieczynne". Teraz masz trójkącik który sugeruje ze coś nowego jest w danym wątku. No i jest, że to jego koniec.

Masz, racje - ani ładny ani brzydki, zatem nazwę go beznadziejny. Stara ikonka była czymś łatwo identyfikowalnym, a nie jakiś odpustowy koralik. To było cos wyróżniającego.

No właśnie się nie "meczę" z classicem tak, jak z RWD na telefonie.
Zobaczymy za jakiś czas.

Mała prywata - poproszę o wyróżnienie panelu moda duża czcionką, nie wpłynie to na wygląd forum dla użytkowników, wyróżniający kolor dla paneli byłby jeszcze bardzie pomocny ( dla mnie).
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 20 Lis 2021, 22:35

Lukacz napisał(a):Czy na mobilach potrzebna jest cała, widoczna lista zezwoleń forum ?


Przeoczyłem to pytanie - myślę że to jest jedna z wielu głupich rzeczy obecnych w phpBB na zasadzie - "mamy to się pochwalimy". Podobne zdanie mam o wyliczance co jest a co nie jest dozwolone i aktywne w edytorze pisania postów "BBcode włączone" itd.) - jestem za tym żeby te rzeczy eliminować, a zwłaszcza na mobilkach. Zróbmy listę takich śmieciowych informacji i elementów do odstrzału.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 20 Lis 2021, 22:40

Lukacz napisał(a):To co nazywasz "hot" to funkcja "popularne" ?

Masz, racje - ani ładny ani brzydki, zatem nazwę go beznadziejny. Stara ikonka była czymś łatwo identyfikowalnym, a nie jakiś odpustowy koralik. To było cos wyróżniającego.

No właśnie się nie "meczę" z classicem tak, jak z RWD na telefonie.
Zobaczymy za jakiś czas.

Mała prywata - poproszę o wyróżnienie panelu moda duża czcionką, nie wpłynie to na wygląd forum dla użytkowników, wyróżniający kolor dla paneli byłby jeszcze bardzie pomocny ( dla mnie).


No to skoro się męczysz z RWD na telefonie to pisz co Cię męczy - po to jest ten wątek. Z koralikiem się oswoisz - zostaliśmy póki co przy rombie jako podstawie logotypu, a ta stara ikonka pochodzi z czasów sprzed rombu i nie ma z nim nic wspólnego...

Wyróżniłem Ci Panel na biało. Może być?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 20 Lis 2021, 22:44

Nie oswoję, będzie mnie drażnił po wsze czasy :roll: Ale to tez jakiś "bodziec", szkoda że negatywny.

Widzę że zmieniłeś, czy naprawdę dużym problemem jest oznaczenie ich innym kolorem niż biały, niebieski czy żółty? Chociażby nawet "administracyjny" spełniał by lepiej swoja role, weź pod uwagę że korzystam z tego narzędzia...
Rozmawialiśmy że nie da się zrobić "licznika", potrzebuję mocniejszego wyróżnienia.

Co do opisu moich wrażeń z RWD potrzebuje trochę czasu, żeby się z nim oswoić. Może za tydzień czy 2 napisze cos więcej.

Przy okazji, zniknęły tez tytuły postów, może to dla pracy moda być niekomfortowe, skoro nie ma innych możliwości sprawdzenia, z jakiego tematu pochodził dany post po jego przeniesieniu. Ale to tylko na RWD. Zawsze mogę to sobie sprawdzić na Classic.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrisJot | 21 Lis 2021, 01:46

Cześć,

co do RWD, widać że, Kolega Lulu włożył w nową skórkę sporo pracy. Jest inaczej, to na pewno. Z całą pewnością potrzeba trochę czasu, by się przyzwyczaić do nowego layout'u. To co na pierwszy rzut oka trochę "kłuje" w oczy, to szerokość przybornika menu, po prawej stronie. Jak dla mnie jest trochę za szeroki. Alternatywnie może dałoby radę dodać możliwość jego "zwinięcia" do wstążki. Generalnie w mojej ocenie ta skórka tchnęła świeżości w nasze forum:-).

@Lulu wielkie dzięki:-)

P.S.
Logo widzę, że też zostało odświeżone:-).
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

Postlulu | 21 Lis 2021, 01:57

Dzięki, szerokość tego prawego panelu jest zazwyczaj taka sama we wszystkich serwisach, a wynika to po prostu z szerokości standardowej reklamy 300x250 px która zwykle ląduje w tym miejscu. My mamy pókki co 3 mniejsze banery, ale też na szerokość 300 px.

Reszta tego co widać na prawo od tych banerów to już puste miejsce - margines który dodaję na monitorach o szer. powyżej 1680 px z prostego powodu - komfortowe czytanie bloku tekstu wymaga odpowiedniej długości wiersza, zbyt długi wiersz czyni takie czytanie trudnym. Oczywiście jeśli wpisy mają po 2-3 linijki nie jest to specjalny problem, ale na Astromaniaku jest sporo ciekawych, długich materiałów "referencyjnych", poradnikowych itp. - i warto zadbać o jakość typografii, aby ułatwić przebicie się przez nie. To jedna z mocnych stron Astromaniaka. Ten zabieg nie zapewnia optymalnych warunków, bo te wymagałyby jeszcze mocniejszego zwężenia intefejsu - ale poprawia nieco sytuację, z którą trzeba się było borykać na dużych monitorach dotychczas.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 21 Lis 2021, 01:58

Lukacz napisał(a):Nie oswoję, będzie mnie drażnił po wsze czasy :roll: Ale to tez jakiś "bodziec", szkoda że negatywny.

Widzę że zmieniłeś, czy naprawdę dużym problemem jest oznaczenie ich innym kolorem niż biały, niebieski czy żółty? Chociażby nawet "administracyjny" spełniał by lepiej swoja role, weź pod uwagę że korzystam z tego narzędzia...
Rozmawialiśmy że nie da się zrobić "licznika", potrzebuję mocniejszego wyróżnienia.

Co do opisu moich wrażeń z RWD potrzebuje trochę czasu, żeby się z nim oswoić. Może za tydzień czy 2 napisze cos więcej.

Przy okazji, zniknęły tez tytuły postów, może to dla pracy moda być niekomfortowe, skoro nie ma innych możliwości sprawdzenia, z jakiego tematu pochodził dany post po jego przeniesieniu. Ale to tylko na RWD. Zawsze mogę to sobie sprawdzić na Classic.


Masz wyróżnione kolorem. Mowa o tytułach postów w treści wątku? Wydaje mi się że kiedyś gadaliśmy o tym, że są właściwie bez sensu, więc pole z tytułem postu zostało w edytorze ukryte, a jego treść w wątku również. Ale możemy to wyświetlać na przykład tylko moderatorom.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrisJot | 21 Lis 2021, 02:02

Tak myślę, skoro w jakiś sposób ogranicza nas szerokość banera reklamowego, to zamiast zwijania paska menu, można by go zablokować, tak aby scrolował się razem z przewijaną treścią. Pytanie, czy silnik to obsłuży.
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

Postlulu | 21 Lis 2021, 02:16

Ze względów o których wspomniałem, optymalną szerokość kolumny tekstu uzyskujemy w tej chwili na ekranach mniejszych laptopów o szer. 1280 px. Potem jest już tylko gorzej, bo szerokość kolumny rośnie, w wraz z nią rośnie trudność w odnajdywaniu przez oko początku kolejnego wiersza - czytanie dłuższego tekstu staje się bardziej męczące. Więc nie bardzo widać powód zwężania tej kolumny. Zdjęcia również wyświetlamy w treści jako miniaturki - na forum nie ma tak naprawdę niczego, co wymagałoby walki o szerokość głównej kolumny przeznaczonej na treść.

Jeżeli masz na myśli zafiksowanie prawej kolumny tak żeby stała w miejscu gdy reszta strony się skroluje, to znowu kłopot jest taki że na mniejszych ekranach uniemożliwi to zjazd w dół i pokazanie reklamy. Wiem że z punktu widzenia użytkownika reklama nie jest zmartwieniem, ale z punktu widzenia właściciela serwisu, który musi sfinansować infrastrukturę techniczną jest inaczej - i ja muszę brać te względy pod uwagę...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrisJot | 21 Lis 2021, 02:49

Racja, sprawdziłem na wirtualce w rozdzielczości WXGA (1280x800) i faktycznie menu nie mieści się na wysokość ekranu.
W kodzie od strony klienta widać, że sczytywana jest szerokość z urządzenia, a następnie, jeśli dobrze interpretuję dokonujesz skalowania.
A gdyby tak spróbować zmiennego współczynnika skalowania zależnego od zakresu parametru width odczytanego z urządzenia?
Oczywiście powyższe potraktuj proszę wyłącznie jako sugestię w ramach feedback'u:-)

Jeszcze jedno przyszło mi do głowy. Co sądzisz o tym, aby w testach uczestniczyła większa rzesza użytkowników (ma to swoje zalety, jak i pewne wady - mess informacyjny do odfiltrowania) można by dodać info w widocznym miejscu na stronie:-). Ale jak się domyślam, to jest pierwsza wersja testowa i możesz woleć dostać węższy feedback i dopiero w kolejnym kroku szerzej udostępnić info o nowej skrórce.
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

Postlulu | 21 Lis 2021, 03:58

Jeżeli nie znajdzie się sensowna liczna testerów to pewnie przykleimy jakiś banerek zachęcający do tego - na razie i tak spływa sporo uwag które muszę na bieżąco rozbrajać.

Cała technika RWD polega na tym, że można wskazać definicje stylów CSS obowiązujące dla określonych rodzajów lub parametrów mediów - na przykład szerokości ekranu. W praktyce wyznaczyłem sobie kilka wartości granicznych - 620, 700, 1024 i 1680 px, dla których wybrane definicje stylów ulegają zmianie. Więc oczywiście można zmienić zachowanie elementu - np. to czy się skroluje czy jest zafiksowany - w zależności od ekranu, ale tylko w takim zakresie jaki można kontrolować za pomocą stylów CSS.

Nie do końca jestem pewien Twojej intencji - co konkretnie chciałbyś uzyskać zmieniając sposób skalowania dla różnych ekranów. W tej chwili siatka konstrukcyjna interfejsu wygląda tak, że lewa, główna kolumna skaluje się wraz z ekranem, a prawa ma stałą szerokość wynikającą z szerokości standardowego modułu reklamowego, Powyżej 1680 px to skalowanie trochę się zmienia bo dochodzą dodatkowe marginesy, a poniżej 1024 cała prawa strona spada pod lewą.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa
Zablokowany temat

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat