Kolimacja Newtona

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postzbyszek | 17 Lip 2006, 23:26

Ostatnio bawie sie czyims telepem bo daje maloostre obrazy mimo na oko poprawnej kolimacji . Os wyciagu patrzy w os pajaka . W obrazie otworu w srodku pajaka nie widac znacznika lustra glownego gdy otwor pokrywa sie z swoim obrazem . Przesuniecie pajaka w strone wyciagu o 5 mm i ponowna kolimacja poprawia obraz . Na oko lusto jest zamocowane symetrycznie , nie ma bocznego przesuniecia, Lusterko wtorne z wysokoscia chyba jest poprawnie, obnizenie go i wyregulowanie w/g rownomiernego obrazu lustra powodowalo jajowatosc tego obrazu.
Na przesunietym pajaku obrazy dyfrakcyjne przed i za ogniskiem sa poprawne i znacznik srodka lustra jest w srodku obrazu srodka pajaka .
Dlaczego tak jest? Moze to wina plastikowej tuby ok 238 mm srednicy ?
Czy po kolimacji i po wybudowaniu lusterka wtornego srodek pajaka ma pokrywac sie z srodkiem lustra glownego ? Ewentualnie ile mm moze byc odchylki ? Gdzie szukac przyczyny niezgodnodci osi , wyciag wyglada na prostopadly do tuby.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 18 Lip 2006, 09:08

A z czego jest ta zagadkowa tuba, bo może ona ugina się jak kiełbasa :roll:
Jak zamocowane jest lustro bo tu też jest dużo do zepsucia w amatorskim wykonaniu :roll:
Jak sfiguryzowane jest lustro bo tam też o błąd bardzo łatwo i wierzchołek paraboli często nie wychodzi amatorom w środku geometrycznym lustra :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbyszek | 18 Lip 2006, 17:13

Jest to 200/1000 z U . Telep tez U. Rura kanalizacyjna z PCV 238 mm srednicy wewnetrznej i grubosci ok 7 mm. Jest z 4 cm za krotka i bez przedluzki nie ostrzy.
Lustrem jak pol obrotu przekrece to duzo mniej pajak musze w kierunku wyciagu przesunac . Na pewno os optyczna nie pokrywa sie z osia symetrii krazka szkla . Jak to sprawdzic i wyznaczyc srodek optyczny ? Po przylozeniu stalowej linijki na lustro jej odbicie w lustrze nie jest symetryczne lewa - prawa strona . Ponoc wlasciciel telepa sam nanosil znacznik na lustrze bo stary byl nie na srodku.
Tuba tez wyglada na lekko zdeformowana . Pzykladajac prosta linie wzdluz tuby wyszlo, ze od polowy jest lekko w luk i rzut lustra jest o te pol centymetra blizej wyciagu niz sugeruje polzenie w tubie. Tak jakby pod ciezarem celi i lustra dol tuby sie odksztacil .
Zostalo jeszcze jak wyznaczyc srodek optyczny lustra.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 19 Lip 2006, 09:40

Jeśli chcesz to doprowadzic do porządku co jest zakładam z góry nieopłacalne to zacznij od zrobienia nowej, prostej i odpowiednio dłuższej rury, następnie wykonaj centryczną oprawę lustra i zamocuj pająka w odpowiedniej konstrukcyjnie odległości 8)
Inaczej nie dojdzesz z tym do ładu ani składu i szkoda temu wiecej czasu poświęcać :roll:

Ps. W ogóle zacznij od zbadania jakości lustra głównego i wtórnego i dopiero potem rób co powyżej napisane :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 15 Sie 2006, 17:08

Właśnie ponownie skolimowałem mojego Newtona. Wcześniej miałem z kolimacją pewne problemy, które wynikały chyba z braku zrozumienia calej procedury kolimacji.

W szczególności bardzo zdradliwa jest kolimacja za pomocą jedynie lasera. Efekt zawsze był taki, że jak skolimowałem dokładnie teleskop za pomocą lasera to gdy popatrzyłem przez wyciąg i poprzez wieczko od pudełka od filmu fotograficznego z niewielkim otworkiem w środku to było totalnie źle. :wink: Jeśli kolimację przeprowadzałem za pomocą samego pudełka i ustawiałem wszystko jak potrzeba to po włożeniu w wyciąg lasera okazywało się, że jest znowu źle i to tak, że było całkiem daleko od dobrze. :wink:

W końcu wziąłem małe lusterko podręczne i włożyłem razem z nim rękę do tubusa aby zobaczyć promień lasera padający na lusterko wtórne. Okazało się, że promień lasera nie pada dokładnie na środek lusterka wtórnego. Przy pomocy dobrania odpowiedniego offsetu (głebokości osadzenia lustra wtórnego) ustawiłem lusterko wtórne tak aby promień lasera z kolimatora padał bardzo blisko środka lusterka wtórnego (dokładnie chyba się nie da bo lusterko wtórne nie ma znacznika środka).

Następnie zwykłą już procedurą kolimacyjną, śrubami przy lustrze wtórnym, doprowadziłem do tego aby promień lasera odbity od lusterka wtórnego padał dokładnie na środek lustra głównego (no tutaj nie ma problemu bo jest znacznik środka).

Następnie regulując pokrętłami, przy oprawie lustra głównego, położenie lustra głównego doprowadziłem do tego aby promień lasera wrócił dokładnie do punktu, z którego był emitowany.

Sprawdziłem ostatecznie przy pomocy pudełka od filmu foto i jakież było moje zdziwienie gdy wreszcie zobaczyłem wręcz podręcznikowy obraz lustra głównego a na nim ciena wtórnego i znacznika na lustrze głównym dokładnie w centrum cienia lustra wtórnego. :D

Tak więc i laserem i klasyczną procedurą kolimacyjną jest teraz tak samo dobrze.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 16 Sie 2006, 00:32

A moj MTO jest tak pierwszorzednie zestrojony, ze juz nic nie trzeba przy nim robic. Image

A na powaznie, ciesze sie razem z Toba! :D

Pozdrowienia,
Grzesiek
Gregory
 

Postzbyszek | 16 Sie 2006, 00:52

Troche dymu wpuszczonego do tuby tez pokaze jak biegna promienie laserka.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostGregory | 16 Sie 2006, 01:27

A propo laserow polprzewodnikowych i tej calej zabawy ze swiatlem, kiedys naprowadzilem wiazke na lustro MTO z ciekawosci co wyjdzie. Wiazka oczywiscie odbila sie od lustra, a nastepnie spotkala z matryca Rebela. Aparat przezyl, i wyszedl w dodatku super efekt. ;)

Image
Gregory
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat