Ethos 8mm, 100 stopni kontra Nagler typ 4 12mm 82 stopnie

PostZbig | 23 Lis 2009, 00:31

Posiadając dużego dobsona z 40cm lustrem i ogniskową 1829mm (Meade LB-16) oraz Naglera 31mm, Panoptica 24mm i Naglera 12mm zastanawiałem się czy jest sens inwestować w okular do DSO o większym niż 152x powiększeniu. Rzadko bowiem są warunki (pogoda, kolimacja itp.) by odnosić jakąś korzyść z b. dużych powiększeń. Jednak zachęcony przez Janusza P. spróbowałem zainwestować w najnowszy produkt TeleVue Ethos 8mm. Miałem wątpliwości gdyż powiększenie 228x wydawało mi się przesadne. Jednak na stronie I-netowej Tele Vue zauwżyłem wiele pochlebnych opinii wskazujących, że Ethos pozwala zwiększyć maksymalne użyteczne powiększenia, pozostając przy tym samym, lub niewiele mniejszym polu widzenia co okular do tej pory używany. W końcu mimo rozważania Ethosa 10mm zdecydowałem się jednak na zakup Ethosa 8mm
W ten sposób poprzedniej nocy miałem okazję, pod gwiazdami, porównać Naglera 12mm (82 stopnie) dającego w moim teleskopie 0.54 stopnia pole widzenia przy powiększeniu około 152x oraz Ethosa 8mm dającego w moim teleskopie 0.44 stopnia pole widzenia przy powiększeniu około 228x
Efekt obserwacyjny (przy dość dobrej pogodzie) okazał się bardzo interesujący. Otóż dla M82 odnotowałem remis w jakości obrazu między Naglerem 12mm i Ethosem 8mm, choć oczywiście obraz tej galaktyki w Ethosie był większy (więcej szczegółów galktyki M82 przy 228x nie widziałem w tamtych warunkach pogodowych). Jednak gdy spojrzałem na M42 to obraz w Ethos'ie 8mm okazał się być wyraźnie lepszy. Oczywiście w obu okularach mgławica nie mieściła się w polu widzenia. Jednak szczegóły mgławicy w Ethosie były duzo lepiej widoczne, w szczególności kontrast był w Ethosie lepszy. Estetyczna jakość obrazu frgmentów mgławicy w Ethosie była zdecydowanie lepsza. Poza tym choć obrazy gwiazd były tej samej jakości to jednak liczba widocznych gwiazd w trapezie świadczyła zdecydowanie na korzyść Ethosa. Poza tym efekt 100 stopniowego pola widzenia jest zdecydowanie pozytywny - a wydawało się, że 82 stopnie to przesada :)
Pozytywny wniosek jaki mi sIę nasuwa z tego jest o tyle pozytywny co także dość niepokojacy. Posiadacze Naglerów powinni nastawiać się na ew. wymianę Naglerów na Ethosy - bo te są wyraźnie lepsze pod prawie każdym względem. Jedynie Nagler 31mm nie ma na razie konkurencji gdyż Ethos 21mm nie ma aż tak szerokiego pola.
Potwierdza się opinia amerykańskich amatorów, że Ethosy "wyciskają" z danego instrumentu większy efekt niż inne okulary do tej pory. Jesli do tej pory wyglądało, ze rozsądne max w twoim teleskopie to było 100x to z Ethosem twoja bariera przesuwa się do 150x itp. Planet jeszcze nie miałem okazji oglądać Ethosem - jednak są opinię, ze także z planetami te okulary dają sobie dobrze radę. Jest to ważne dla dużych dobsonów które nie mają prowadzenia. Przy polu widzenia 100 stopni nawet przy braku prowadzenia łatwiej jest obserowować przy dużym powiększeniu.
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

PostJanusz_P. | 23 Lis 2009, 12:40

No to dorzucę swoje 3 grosze do recenzji bo przed dostarczeniem okularu miałem przyjemność go za przyzwoleniem właściciela przetestować przy dobrej pogodzie Maczkiem Santela 180/1800mm na Jowiszu i na gwiazdach z powiększeniem 225x i źrenicą wyjsciową typowo planetarną 0,8mm !
Powiem szczerze że też nieufnie podchodziłem do zachodnich doniesień ochów i achów nad krótkoogniskowymi Ethosami dopóki nie skierowałem go sam na planetę i to z dobrym teleskopem.
Teraz krótko i treściwie, obraz tej samej klasy co w dobrym Ortho ale pole widzenia tu wręcz powala, to nie żart do tych 100* trzeba się najpierw przyzwyczaić bo inaczej można dostać szoku obserwacyjnego :shock:
Teleskop był od 2 godzin dobrze wystudzony a Jowisz mało falował więc widok był wieczorem piękny, poza 2 pasami widać było jeszcze dwa słabsze, pociemnienia biegunowe i jakiś biały owal na jednym z głównych pasów tak na oko ze dwa razy mniejszy od czerwonej plamy ale od niej wyraźniejszy.
W Ethosie 8mm do obserwacji planet w pełni uzyteczne jest jakieś 80* :shock: pola widzenia, przy samym brzegu pojawia się delikatny spadek kontrastu i rozdzielczości ale te 80 stopni jest już w pełni użyteczne i z jakością najlepszych Ortoskopów :shock:
Użyłem też tej nocy Ethosa 13mm który z powerem rzędu 140x ukazał Jowisza jeszcze ostrzej i wyraźniej choć zdecydowanie mniejszego ale jaśniejszego bo przy źrenicy wyjściowej rzędu 1,3mm i coraz niżej nad horyzontem nadal był ostry i kontrastowy choć już przyżółcony przez grubą atmosferę i z kolorowymi brzegami od refrakcji atmosferycznej.
Drugim testem jakiemu poddałem Ethosa 8mm była współpraca z jasnym Newtonem MT-800 i tu też miła niespodzianka bo na pierwszy rzut oka gwiazdki w Plejadach były widoczne jako punktu do samego brzegu pola widzenia, dopiero po kilku minutach studiowania obrazów dojrzałem Komę teleskopu jako lekko nieostre gwiazdki na samym brzegu pola widzenia którą pięknie osunął Parachor TV wprawiając mnie w obserwacyjną Nirvanę.
Reasumując, okular wysokiej klasy z bardzo dobrą korekcją, ogromnym polem widzenia, dający wspaniałe wrażenia wizualne obcowania z Kosmosem który mogę z czystym sumieniem polecić zaawansowanym obserwatorom i tym z grubszym portfelem bo każda wydana na niego złotówka zwraca się z nawiązką w postaci niezapomnianych wrażeń obserwacyjnych a to jest uważam w Amatorskiej Astronomii bezcenne :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postdopopi | 23 Lis 2009, 15:48

Czy Ethos 8/13 jest równie wymagający odnośnie osiowego patrzenia w okular jak Nagler 12T4?
T330, Tento 12x40; 10x50, Szkła: 6, 14, 31, Filtry: O-III
http://www.dominikpoplawski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 96
Rejestracja: 18 Cze 2009, 19:39

 

PostZbig | 24 Lis 2009, 21:47

dopopi napisał(a):Czy Ethos 8/13 jest równie wymagający odnośnie osiowego patrzenia w okular jak Nagler 12T4?

Wygląda na to, że i pod tym wzgledem Ethosy są lepsze od Naglerów.
W Naglerze 12mm mam założony tzw. "pupil guide" - czarną, plastykową przesłonę pod gumką oczną. Takie przesłony firma Tele Vue wymysłiła do Naglerów i Radianów dla mmniej doświadczonych obserwatorów którzy mają trudności z optymalnym, osiowym umieszczeniem oka, szczególnie gdy źrenica wyjściowa jest b. mała. Kolejnym usprawnieniem jakie mają niektóre Naglery (np. typ 4) i wszystkie Radiany jest regulowana odległość oka (wysuwany z "klikaniem" tubus przy oku). Uważam to za bardzo cenną własność gdyż optymalny punkt patrzenia dla tych okulrów w różnych teleskopach może wypadać też w miejscach niedogodnych (np. za daleko).
Otóż okazuje się, że Ethosy wogóle nie potrzebują żadnego z tych usprawnień. Wygląda na to, że bardzo staranny dobór powierzchni optycznych i zapewne długie analizy komputerowe dokonały rzeczy prawie niemozliwej - stabilny punkt patrzenia i względna tolerancja położenia oka w płaszczyźnie obrazu przy zwiększonym kącie patrzenia do 100 stopni.
Osobom znającym język angielski polecam komentarze ze strony I-netowej Tele Vue. Szczególne ochy i achy nastąpiły po włożeniu dwu Ethosów 8mm do binoviewera :shock:
W naszych warunkach jedyna niedogodność jest taka, że aby nie wydać wszystkich pieniędzy na taki zestaw trzeba by umówić trzy osoby:
Jedna przyniesie binoviewer Tele Vue
Druga przyniesie Ethosa 8mm nr 1
Trzecia przyniesie Ethosa 8mm nr 2
I jeszcze przyda aię czwarta osoba z APO 5 calowym
A moze się też zdarzyć, że na teleskop już im nie starczy pieniędzy :(
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

Postdopopi | 25 Lis 2009, 09:18

Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na temat ilości soczewek/grup w poszczególnych Ethosach.
Czy tego typu informacje to tajemnica tele vue odnośnie budowy Ethosów? Ciekawe ile szkła zastosowali skoro użytkownicy bardzo pozytywnie oceniają ich transmisję.
T330, Tento 12x40; 10x50, Szkła: 6, 14, 31, Filtry: O-III
http://www.dominikpoplawski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 96
Rejestracja: 18 Cze 2009, 19:39

 

Postriklaunim | 25 Lis 2009, 12:18

Patenty pewnie mają na swoje super okularki, więc uproszczone schematy konstrukcji na pewno są dostępne (w patencie). Szczegóły już nie.

Może to pomoże:
http://www.quadibloc.com/science/opt04.htm
While information about the optical design of TeleVue's Ethos eyepiece has not been released, recently Explore Scientific also came out with an eyepiece with a 100 degree apparent field.

Czyli konstrukcja Ethosów nie jest do końca znana :)

http://www.opticsplanet.net/televue-eyepieces.html
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postdopopi | 25 Lis 2009, 15:16

Jedno jest pewne: aby utrzymać dobrą korekcję w tak dużym polu trzeba zastosować "nie mało" szkła.
Interesujące linki: jestem ciekaw czy są dostępne dla astro amatorów okulary Kohlera z polem 120 stopni. :!: :?:
T330, Tento 12x40; 10x50, Szkła: 6, 14, 31, Filtry: O-III
http://www.dominikpoplawski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 96
Rejestracja: 18 Cze 2009, 19:39

 

Postriklaunim | 25 Lis 2009, 15:35

http://www.explorescientific.com/eyepie ... _14mm.html -- tutaj są 100*,
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... o=all&vc=1 trochę piszą, w tym:
Image
Są to historyczne okulary (do U-BOOTów :mrgreen: ) i obecnie nic w tej konstrukcji chyba nie jest produkowane.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostZbig | 30 Lis 2009, 20:24

dopopi napisał(a):Jedno jest pewne: aby utrzymać dobrą korekcję w tak dużym polu trzeba zastosować "nie mało" szkła.

Sądząc po ciężarze okularów w zestawieniu z ich objetościową tego szkła jest jednak mniej niż do tej pory bywało. Okular jest duży ale jakby lżejszy od równie (objętościowo) dużych Naglerów. Czytając różne recenzje doczytałem, ze podobno główną tajemnicą Ethosów jest jakieś specjalnie nowe gatunkowo szkło którejś z soczewek.
Oficjalnie firma Tele Vue nie podała jeszcze nawet liczby soczewek - co widać na ich stronie I-netowej (moze liczy, ze nikt ze szczęsliwych nabywców nie wylaże nadmiernej ciekawości :) ).
W niedzielę dokonalismy porównania okularu Nagler 16mm i Ethos 13mm zp. 5" Celestrona SCT. I okazuje się, że Ethos ma nawet odrobinę większe pole widzenia. Oba okulary są nawiększe w swojej klasie jako 1.25". Porównanie dla Księzyca i Plejad wypadło zdecydowanie korzystnie dla Ethosa 13mm - zarówno równomiernym polem, ostrością jak i kontrastem. Szczególnie ten ostatni wypada bardzo dobrze - już na pierwszy rzut oka.
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

PostPablito | 01 Gru 2009, 01:38

riklaunim napisał(a):http://www.explorescientific.com/eyepieces/100_degree_14mm.html -- tutaj są 100*,

Znam osobę, która powinna mieć to szkiełko w dyspozycji. Ciekawe jakby wyszło bezpośrednie porownanie z Ethosem 13mm 8)

Już wcześniej widzialem ofertę tej firmy i kusi nabycie dłuższego szkiełka z serii 82 stopnie. Ceny są atrakcyjne w stosunku do Naglerków a opinie całkiem ciekawe ;)
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

Postriklaunim | 01 Gru 2009, 02:05

Ethos 17 mm - $710 (telescope.com), ES 20 mm *$499 USD (plus shipping) *With Instant $100 Rebate! :mrgreen: różnica spora.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postluk99 | 06 Gru 2009, 15:02

cześć,
z tego co pamiętam to Ethos 13mm składa się z 9 soczewek.
Na CN można znaleźć wątek jednego maniaka, który rozebrał okular i sfotografował każdą część :D .
Ponoć udało mu się to nawet poskładać do kupy.
pozdrawiam,
Łukasz
ZEISS AS 80/1200
Awatar użytkownika
 
Posty: 59
Rejestracja: 17 Wrz 2007, 10:46

 

Postdopopi | 06 Gru 2009, 17:54

z tego co pamiętam to Ethos 13mm składa się z 9 soczewek.


W tej sytuacji - zdając się na bardzo dobre opinie jakie zbierają Ethosy - należy sądzić, że technologia wytwarzania szkła poszła bardzo do przodu. Jeszcze nie tak dawno powiedzielibyśmy, że 9 szkiełek w okularze to zabójstwo dla planetarnych i globular-clusterowych wymiataczy (6, 8, 13 mm) :roll:
T330, Tento 12x40; 10x50, Szkła: 6, 14, 31, Filtry: O-III
http://www.dominikpoplawski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 96
Rejestracja: 18 Cze 2009, 19:39

 

Postluk99 | 06 Gru 2009, 18:38

Ethos w kawałkach, uwaga, tylko dla ludzi o mocnych nerwach :wink:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... art/1/vc/1

pozdrawiam,
Łukasz
ZEISS AS 80/1200
Awatar użytkownika
 
Posty: 59
Rejestracja: 17 Wrz 2007, 10:46

 

PostScaiter | 06 Gru 2009, 18:44

Niema taz fotek xd.
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 826
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

PostZbig | 06 Gru 2009, 18:56

Pablito napisał(a):
riklaunim napisał(a):http://www.explorescientific.com/eyepieces/100_degree_14mm.html -- tutaj są 100*,

Znam osobę, która powinna mieć to szkiełko w dyspozycji. Ciekawe jakby wyszło bezpośrednie porownanie z Ethosem 13mm 8)

W podanym linku już jest recenzja z praktycznego porównania ExploreScientific 14mm 100 z Ethosem 13mm. Autor osobiście wskazuje remis a w większej grupie jest więcej głosów na ExploreScientific. Jednak ExploreScientific 14mm to okular 2" natomiast TeleVue udało się zmieścić prawie to samo w oprawce 1.25" co od strony optycznej na pewno jest większym wyczynem i zdecydowanie podnosi wartość Ethosa w róznorodności praktycznych zastosowań.
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

PostZbig | 06 Gru 2009, 22:50

Scaiter napisał(a):Niema taz fotek xd.

fotka jest w załączniku do postu - u góry tu jest link
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... ady....JPG
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

PostZbig | 06 Gru 2009, 22:55

"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

PostZbig | 06 Gru 2009, 23:04

Na "Cloudy Nights" jest już bardzo wiele opisów, receznji itp. Jest co wybrać. Widzę, że potwierdzają się i moje odczucia z pobieżnych testów. Jełsi mielismy juz dobrany okular do DSO który wyciskał max. np Nagler 16mm i pole 0.8 stopnia przy powiększeniu 100x to teraz wkładamy Ethosa 13mm - dalej mamy 0.8 stopnia pole ale powiekszenie 123x, widzimy dokładniej i tyleż mamy lepszy kontrast.
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat