System GG L.J + EQ5

PostJaLe | 05 Lis 2006, 14:41

Dotarł do mnie system Guid + GoTo Leszka Jędrzejewskiego.
Będzie on wspólpracował z montażem klasy CG5/EQ5

Wygląda tak:

Image

Właściwie wszystko już zamontowałem i zainstalowałem. W tej chwili zaczynam nauke posługiwania się oprogramowaniem.
Dużą pomoca okazała się recenzja Gregorego i samego Leszka.
Pewne szczegóły, których nie uchwycił lub nie wyniknęły u Gregorego, będę chciał uzupełnić w tym wątku. Mam też nadzieję, że pogoda wkrótce się poprawi i będę mógł przetestować sprzęt w terenie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postqbanos | 05 Lis 2006, 16:08

Jaki koszt całości?
qbanos
 

PostJaLe | 05 Lis 2006, 18:49

qbanos napisał(a):Jaki koszt całości?


Najlepiej zapytać samego Leszka.
Lub poszukać ceny komponentów na jego stronie, gdzie znajdują się również inne ciekawe informacje. Ja jednak nie poradziłbym sobie z samodzielnym wykonaniem, dlatego dostałem już wszystko w stanie jak na zdjęciu. Mało tego system Guide został skonfigurowany na położenie georgr. mojej miejscowości.

Sprawdziłem działanie systemu GoTo, na tyle ile pozwala przetestowanie go w warunkach domowych. Całość działa bardzo płynnie i szybko zmierza do wytyczonego celu.

W najbliższym czasie musze jeszcze zakupić kabel typu RJ45/RJ45, który zastosuje jako przedłużacz, gdyz nie dysponuję Laptopem i będę korzystał z komputera mojej córki, który to jest bliżej miejsca opbserwacji. Lub spróbuję podziałać przez sieć.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postqbanos | 05 Lis 2006, 18:59

No ale co to znaczy że nic Cię to nie kosztowało? :)
qbanos
 

PostJaLe | 05 Lis 2006, 19:01

qbanos napisał(a):No ale co to znaczy że nic Cię to nie kosztowało? :)

HeHeHe
Co prawda zbliża się św. Mikołaj i Leszek kiedyś miał brodę ;) (nie wiem jak teraz), ale tak dobrze nie jest. :lol:

Jeżeli Leszek uzna za stosowne, to na pewno odpowie na Twój post.

Po za tym nie sprecyzowałeś co rozumiesz pod pojęciem całości :roll:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 05 Lis 2006, 19:04

System jaki ma Jale jest niemal identyczny z tym jaki w wątku o astrografie opisuje Grzegorz:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=841

a zbudowany jest z elementów jak na załączonym rysunku :

Image

Procedura guide wbudowana jest już w procesor sygnału goto więc konfiguracja jest najprostsza z możliwych. Pod adresem:

http://www.lx-net.prv.pl/sz/zs1.htm

zamieściłem opisy każdego z elementów tego systemu, które można samodzielnie zmontować kupując również samodzielnie wszystkie elementy. Pod tym adresem znaleźć można oczywiście wykaz niezbędnych elementów a także wykaz przeciętnych kosztów ich zakupu.

Poprosiłem Jarka o sprawdzenie jak system będzie działał z jego montażem więc stąd te aluzje o Mikołaju ;-)

L.J.
Ostatnio edytowany przez leszekjed, 05 Lis 2006, 19:07, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostGregory | 05 Lis 2006, 19:07

Gratuluje Jale nowego wyposazenia. :) Z zainteresowaniem bede sledzil Twoje zmagania z tym sprzetem, jak tez z ciekawoscia przeczytam cos na wzor opini, osobistych refleksji i spostrzezen.

Ze swojej strony mam jeszcze kilka spraw w zanadrzu, i pewnie rozpisze sie dodatkowo w tym temacie, bo to swoista studnia bez dna. ;-)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostTUR | 06 Lis 2006, 22:04

Jarek,

Gratuluję zakupu ! Czekamy z niecierpliwością na pierwsze efekty pracy z nowym sprzęciorem !

Pozdro
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostJaLe | 10 Lis 2006, 18:34

Tak wygląda astrograf przygotowany do działania:

Image

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postqbanos | 10 Lis 2006, 18:46

JaLe ty masz tam aluminowy statyw????? Bój sie Boga :lol:
qbanos
 

Postzbyszek | 10 Lis 2006, 19:21

Do tego zestawu wystarczy.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 10 Lis 2006, 20:10

qbanos napisał(a):JaLe ty masz tam aluminowy statyw????? Bój sie Boga :lol:


Widzisz, to tak jak u Ciebie z tym Naglerem. Po co przepłacać ;)
Skoro ma się to samo za mniejsze pieniądze.

A tak na serio to przy takim lekkim sprzecie, który ma na sobie to ma jeszcze jakieś 500% bezpieczeństwa.
Zastanawiałem się czy wymianić na drewniany, ale po tych kilku miesiącach zbierania doświadczeń - naprawde nie widzę takiej potrzeby.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postqbanos | 10 Lis 2006, 20:13

JaLe napisał(a):
Widzisz, to tak jak u Ciebie z tym Naglerem. Po co przepłacać ;)
Skoro ma się to samo za mniejsze pieniądze.

A tak na serio to przy takim lekkim sprzecie, który ma na sobie to ma jeszcze jakieś 500% bezpieczeństwa.
Zastanawiałem się czy wymianić na drewniany, ale po tych kilku miesiącach zbierania doświadczeń - naprawde nie widzę takiej potrzeby.


W sumie racja, sprzet dość lekki. Na pewno w przyszłości bedziesz chciał coś wiekszego powiesić ale to by się wiązało ze zmianą głowicy. Tymczasem czekam na pierwsze fotki z czasami powyżej 10 minut :)
qbanos
 

PostJaLe | 10 Lis 2006, 20:15

qbanos napisał(a):
JaLe napisał(a):
Widzisz, to tak jak u Ciebie z tym Naglerem. Po co przepłacać ;)
Skoro ma się to samo za mniejsze pieniądze.

A tak na serio to przy takim lekkim sprzecie, który ma na sobie to ma jeszcze jakieś 500% bezpieczeństwa.
Zastanawiałem się czy wymianić na drewniany, ale po tych kilku miesiącach zbierania doświadczeń - naprawde nie widzę takiej potrzeby.


W sumie racja, sprzet dość lekki. Na pewno w przyszłości bedziesz chciał coś wiekszego powiesić ale to by się wiązało ze zmianą głowicy. Tymczasem czekam na pierwsze fotki z czasami powyżej 10 minut :)


A ja czekam na odpowiednią pogodę 8)

Po za tym interesuje mnie raczej szersze pole, a to zapewnia krótka ogniskowa. Być może w przyszłości przejdę na ogniskową 500 mm i tyle.
Po prostu staram się mierzyć siły na zamiary.
Ten naprawdę głęboki kosmos zostawiam dla ludzi majętnych 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostTUR | 11 Lis 2006, 20:59

Jarek,

Proponuję aparat przestawić na głowiće a montażem celować w gwiazdę prowadzenia. Mam wrażenie, że będzie Ci ciężko operować całą glowicą przy szukaniu gwiazdy na małym chipie vesty. To tylko takie moje przemyslenia :D

Pozdro
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostTUR | 11 Lis 2006, 21:01

JaLe napisał(a):
qbanos napisał(a):
JaLe napisał(a):
Widzisz, to tak jak u Ciebie z tym Naglerem. Po co przepłacać ;)
Skoro ma się to samo za mniejsze pieniądze.

A tak na serio to przy takim lekkim sprzecie, który ma na sobie to ma jeszcze jakieś 500% bezpieczeństwa.
Zastanawiałem się czy wymianić na drewniany, ale po tych kilku miesiącach zbierania doświadczeń - naprawde nie widzę takiej potrzeby.


W sumie racja, sprzet dość lekki. Na pewno w przyszłości bedziesz chciał coś wiekszego powiesić ale to by się wiązało ze zmianą głowicy. Tymczasem czekam na pierwsze fotki z czasami powyżej 10 minut :)


A ja czekam na odpowiednią pogodę 8)

Po za tym interesuje mnie raczej szersze pole, a to zapewnia krótka ogniskowa. Być może w przyszłości przejdę na ogniskową 500 mm i tyle.
Po prostu staram się mierzyć siły na zamiary.
Ten naprawdę głęboki kosmos zostawiam dla ludzi majętnych 8)



Apetyt rosnie w miare jedzenia ! Pogadamy za rok :lol:
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostJaLe | 19 Lis 2006, 13:25

W sprawie przeróbki Vesty na długie czasy informacje można uzyskać wysyłając maila na poniżej prezentowany adres:

sstankie@elka.pw.edu.pl.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 02 Gru 2006, 20:46

Kolejna rozwojowa wersja astrografu wygląda tak:

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostLotar | 03 Gru 2006, 14:01

Trza Ci tylko Foto Reducer/Flattener
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 13 Sie 2005, 22:05
Miejscowość: Świdnica

PostJaLe | 03 Gru 2006, 14:20

Lotar napisał(a):Trza Ci tylko Foto Reducer/Flattener


Bez niego też się obejdzie ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 03 Gru 2006, 14:27

Do flattenera trzeba dojrzeć i opanować najpierw warsztat astrofoto na tyle aby bardziej zauważalna była krzywizna pola od błędów prowadzenia czy niedostatecznego ogniskowania, czyli wszystko zapewne w swoim czasie :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbyszek | 03 Gru 2006, 15:20

Czemu 80 ED ? Moze tanszy bylby jakis obiektyw foto - MTO?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postqbanos | 03 Gru 2006, 15:32

zbyszek napisał(a):Czemu 80 ED ? Moze tanszy bylby jakis obiektyw foto - MTO?


Tu sie liczy światłosiła a to nie jest mocną stroną MTO. JaLe pisał już że bedzie focił ogniskowymi do 500mm.
qbanos
 

PostJaLe | 03 Gru 2006, 15:43

qbanos napisał(a):
zbyszek napisał(a):Czemu 80 ED ? Moze tanszy bylby jakis obiektyw foto - MTO?


Tu sie liczy światłosiła a to nie jest mocną stroną MTO. JaLe pisał już że bedzie focił ogniskowymi do 500mm.


Qbanos dokładnie wie w czym rzecz.
Być może pokuszę się o eksperyment i zamienię, Edka z Rubinarem. Tzn. Ed będzie lunetą guidującą, a Rubinar obiektywem fotografującym.
Rubinar posiada zamontowany telekonwerter, tak że ogniskowa obu sprzętów jest taka sama.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 12 Gru 2006, 10:59

W temacie założonym przez Gregorego zadałem pytanie, co sprawia największą trudność w systemie. Odpowiedź Gregorego była bardzo oględna.
Ja natomiast nie mam zamiaru przedstawiać wszystkiego w różowych kolorach tylko tak jak to wygląda na prawdę.

Stwierdziłem, że system GoTo działa jak na razie całkiem dobrze (pomijając specyfikę, moich wolnych silników krokowych).
Wszystkie obiekty mieszczą się w polu widzenia 80 ED (po wykonanym skoku).


W tej chwili kluczowe znaczenie ma dla mnie ustawienie kamerki i "zgranie " jej z softem.

Przy okazji testuję też program Guidemaster.

Okazało się że niektóre moje ustawienia różnią się od ustawień Gregorego. Bez zmian pozostaje wgranie platformy Ascom i zmiana "," na "." w ustawieniach regionalnych.

Ponieważ moja kamerka została przerobiona na długie czasy panel sterowania wygląda tak:

Image



Kluczowe ustawienia znajdują się tutaj:

Image

i tutaj:

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat