Bresser Messier R-127L

PostBemko | 01 Lip 2006, 14:54

16.06.2006
Krótkie czerwcowe noce nie sprzyjają ani obserwacji DS'ow ani planet, mimo to postanowiłem spróbować dostrzec coś ciekawego. Dobra przejrzystość, seeing do niczego (V). Obserwacje w godz. 23:10 - 00:50

Zacząłem tradycyjnie od Jowisza, zapowiadał się ładny tranzyt WCP oraz Io, niestety seeing był tak zły, że ledwo można było dostrzec pasy równikowe. Cała planeta falowała, a chwilami zamieniała się w drgającą, jednolitą kulę. Na pasie północnym chwilami zauważany stawał się bardzo ciemny punktowy szczegół - cień Io.

Przerzuciłem się więc na DS'y. Pierwsza w kolejce była M13, która wzniosła się już wysoko i wycelowanie w nią wymagało karkołomnych akrobacji na balkonie. Tło nieba niestety pomarańczowe, gwiazdy na brzegu mało wyraźnie rozdzielone.

W dogodnym położeniu znajdowała się M57, więc na nią przestawiłem teleskop. Najlepiej widoczna w powiększeniach z okolic 80x. Dość dobrze widoczna zerkaniem, przy patrzeniu na wprost znika całkowicie. Bez problemów można dostrzec kształt spłaszczonego pierścienia. Wykonałem również jedną z pierwszych prób astrofotografii DS w projekcji okularowej
Image
Messier R-127L + PL32 + Canon A75. Stack Iris 28x15s 400ISO, usuwanie szumu NeatImage, końcowa obróbka Photoshop. Przy ogniskowej wypadkowej 4m 75% klatek było wcale lub w minimalnym stopniu poruszone.

Niedaleko znajdowała się szeroka para Sheliak (Beta Lyrae). W gruncie rzeczy mało ciekawa, bo rozdzielona bardzo szeroko już przy 50x, ale przy takim seeingu nie ma co marzyć o ciasnych parach.

Podczas gdy teleskop robił zdjęcia, ja przeszukiwałem niebo lornetką. Nisko nad południowym horyzontem moją uwagę przyciągnęła mglista, rozciągnięta plamka. Jak się później okazało, była to M8. Niestety teleskopem trafiłem w znajdującą się tuż obok gromadę otwartą NGC 6530, która prezentowała się całkiem okazale ze sporą ilością gwiazd.

Zza bloku zaczęła się wyłaniać M31, więc na koniec na nią właśnie spojrzałem. Niestety, mała wysokość nad horyzontem i światła miasta spowodowały że tło nieba było szaro-pomarańczowe, a z galaktyki widać było jedynie eliptyczne, jaśniejące ku środkowi jądro.

Pozdrawiam
Michał
ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Zenit 12XP; przerobiony HP735;
www.michałbemowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Gru 2005, 19:47
Miejscowość: Ostrołęka

PostJaLe | 01 Lip 2006, 21:03

eMka całkiem przyzwoita, teraz czas zmienić compakcik na Canona 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBemko | 14 Lip 2006, 17:02

01/02.07.2006r 23:00-1:20
Znakomita przejrzystość, seeing wręcz przeciwnie. Księżyc pod horyzontem, w moich średnich miejskich warunkach widać ślad Drogi Mlecznej w zenicie, co oznacza bardzo dobrą pogodę.

Obserwacje zgodnie z panującą ostatnio tradycją zacząłem od zachodzącego już powoli Jowisza. Cała planeta jednak faluje, jedynie chwilami dostrzegalne stają się ciemne pasy równikowe. Na środku północnego pasa równikowego chwilami widoczna jest ciemna struktura w chmurach.

Cel pierwszy - M27. Wizualnie najlepiej wygląda przy powiększeniu 60x, w porównaniu do 50x ciemnieje wtedy mocno tło nieba i mgławica lepiej kontrastuje z tłem. Wyraźnie widoczny jest kształt ogryzka, z wyraźnie większą jedną z podstaw. Tej, poprzedniej i kolejnej nocy zbierałem materiał Canonem A75 w projekcji okularowej. Udały się tylko 64 klatki, bo ślizgało się sprzęgło napędu i prowadzenie było zbyt wolne. Oto efekt:
Image
ref.Messier R-127L + PL 32mm Vixen + Canon A75 64x15s ISO 400 stack Iris, odszumianie NeatImage, obróbka Photoshop

Niedaleko Hantli znajduje się niewielka gromada kulista M71, w teleskopie jest bardzo słaba, nie ma problemów aby ją zauważyć, zerkaniem dość wyraźnie wybija się z tła, jednak nie ma nawet co marzyć o rodzieleniu jej na pojedyncze gwiazdy.

Zaraz obok M71 widać ciekawą gwiazdę podwójną - zeta Sge o dużej różnicy jasności, separacja wynosi 8". Rozdziela się już w 50x, zdecydowanie najlepiej wygląda jednak w 100x

Przeniosłem się w okolice centrum galaktyki, nisko nad południowy horyzont.

Na początek M8 i sąsiadująca z nią gromada otwarta NGC6530. Gromada nie jest zbyt bogata ani gęsta, niezbyt ciekawie wygląda, z Laguny widoczna jest jedynie niewielka najjaśniejsza cześć otaczająca kilka gwiazd, rozmytym w jedną stronę kształtem przypomina ona nieco kometę.

Na koniec poszła M11 czyli Dzika Kaczka, niewielka, ale bardzo bogata. Wymaga sporych powiększeń z zakresu 120-150x. Zerkaniem widoczna jest bardzo dużo gwiazd, wygląda cudownie.

P.S. Mój kompakt to Canon ;)

Pozdrawiam
Michał
ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Zenit 12XP; przerobiony HP735;
www.michałbemowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Gru 2005, 19:47
Miejscowość: Ostrołęka

PostBemko | 02 Sie 2006, 17:01

14/15.07.2006 22:30-1:15
Pogoda ogólnie niezła, przejrzystość średnia/dobra, w pewnym momencie przez niebo przeszło kilka niewielkich chmur. Seeing zły.

Jowisz nie prezentował się zbyt okazale, właściwie to nie prezentował się wcale, bo dwa pasy równikowe ledwo majaczyły przez warstwy falującego, gorącego powietrza. Trzeba będzie zaczaić się na niego na jeszcze błękitnym niebie.

Na jeszcze szarym niebie obejrzałem M57. Była mało wyraźna, widoczny jednak bez większych problemów kształt, ciemna dziura wewnątrz pierścionka widoczna od pow. 80x

Zacząłem rajd po gromadach otwartych, pierwsza była M39. Dość rozległa i niezbyt gęsta, tworzy ją kilkanaście luźno rozrzuconych jaśniejszych gwiazd.

Spróbowałem rozdzielić lambdę Ophuci o separacji 1,5" i jasnościach 4,2 i 5,2 mag. Seeing nie pozwalał na dostrzeżenie nawet dysków air'ego. Chwilami widoczne było jedynie rozciągnięcie w jednym kierunku.

Kolejnym obiektem była gromada otwarta IC4665, łatwa do odnalezienia, w szukaczu widoczne małe skupisko gwiazd. Podobnie jak M39 zawiera sporo jaśniejszych gwiazd. Niezbyt okazała.

Następna była sąsiadka, IC 4666, również łatwa do znalezienia. Jest nieco inna niż poprzednie, zawiera bowiem głównie słabe gwiazdy. Natomiast gęstość jest również niezbyt duża.

Kolejna IC 4766 nie była już tak łatwa do znalezienia, nie przysporzyła jednak kłopotów. Jest gęsta i rozległa, zawiera głównie gwiazdy średniej jasności. Bardzo ładny widok.

Następny, tym razem obiekt z katalogu NGC z numerem 6633. Znacznie mniejsza niż pozostałe, zawiera podobnie jak IC 4766 przede wszystkim gwiazdy średniej jasności, jest dość gęsta.

Ukoronowaniem przeglądu gromad otwartych była M11 - Dzika Kaczka, mała, gęsta i zawierająca głównie słabe gwiazdy. Wygląda pięknie, jak garstka skrzącego pyłu rozsypanego na niebie.
Zrobiłem jej zdjęcie Canonem A75 w projekcji okularowej przez Plossla 32mm 00x15s 400ISO stack Iris, od odszumianie NeatImage, obróbka Photoshop GRGB.
Image


Na koniec rzuciłem jeszcze okiem na wschodzący Księżyc. Obraz niestety niemiłosiernie pływał i dostrzeżenie mniejszych szczegółów było niemożliwe. Mimo tego kratery w okolicach terminatora wyglądają jak zwykle cudownie.

Pozdrawiam
Michał
ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Zenit 12XP; przerobiony HP735;
www.michałbemowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Gru 2005, 19:47
Miejscowość: Ostrołęka

PostBemko | 09 Sie 2006, 11:22

16/17.07.2006r. 22:50-1:00
Bardzo dobra przejrzystość, seeing kiepski, pod koniec obserwacji wsszedł Księżyc. Noc przeznaczyłem głównie na astrofoto.

Głównym celem była M8, wizulanie widać jedynie w okolicach gromady otwartej NGC6530 delikatną, najjaśniejszą część mgławicy wokół jednej z gwiazd. Mało klatek, bo weszła w łunę od osiedla i nie było sensu dalej jej ciągnąć. Zdjęcie ukazuje znacznie więcej szczegółów niż w okularze:
Image
ref. Messier 127/1200 + PL 32mm + Canon A75 26x15sek. ISO400 stack Iris, odszumianie NeatImage, obróbka PhotoShop

Po drodze do następnej mgławicy zahaczyłem o M23. Dość rzadka i przez to niezbyt okazała.

Tą mgławicą była M17, widać ją w szukaczu. Nie przyglądałem się jej zbyt długo, ale widać dobrze dość jasny, wydłużony kształt najjaśniejszej części łabędzia wyraźnie odcinający się od tła. Zdjęcie również i tu okazuje więcej:
Image
ref. Messier 127/1200 + PL 32mm + Canon A75 44x15sek. ISO 400 stack Iris, odszumianie NeatImage, obróbka PhotoShop

Nie mogłem nie spojrzeć na wschodzący Księżyc, powietrze nie faluje aż tak jak poprzednio, jednak nadal turbulencje są duże i nie wygląda to zbyt estetycznie. Zdjęcie, projekcja okularowa PL32mm + Canon A75, pojedyncza klatka GRGB + lekkie wyostrzanie.
Image

Pozdrawiam
Michał
ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Zenit 12XP; przerobiony HP735;
www.michałbemowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Gru 2005, 19:47
Miejscowość: Ostrołęka

PostJaLe | 09 Sie 2006, 12:19

Bemko - piękna omega !
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 09 Sie 2006, 16:28

JaLe, tak będziesz ją wypisz wymaluj widział swoją 50-tką koło domu, podobnie jak Lagunę tak więc prosta fotka kompaktem dała teleskopowi klasy 5 cali moc pokazywania teleskopu 20" czyli 4x większego i tu kryje się właśnie wielka siła amatorskiej astrofotografii 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 09 Sie 2006, 17:19

Janusz_P. napisał(a):JaLe, tak będziesz ją wypisz wymaluj widział swoją 50-tką koło domu, podobnie jak Lagunę tak więc prosta fotka kompaktem dała teleskopowi klasy 5 cali moc pokazywania teleskopu 20" czyli 4x większego i tu kryje się właśnie wielka siła amatorskiej astrofotografii 8)


Gdybym tak miał widzieć to nie zadawałbym sobie tyle trudu.

Januszu ja już widziałem z mojego niezbyt ciemnego i zanieczyszczonego światłem nieba - Omegę ! Powiem więcej była lepiej widoczna niż na Bemkowym zdjęciu, chociaż wiadomo bez kolorków. Laguna też dawała po oczach, zobaczyłem nawet nisko położoną M 4 i to całkiem przyzwoicie, ale mało kontrastowo.
Omega wyglądał mnie więcej tak:

Image

Mam nadzieję, że teleskop 20" będzie dawał o wiele lepsze obrazy

8)

Osobiście uważam, że obserwacje to co innego a astrofotografia jest tylko uzupełnieniem. Może efektownym , wymagajacym doświadczenia i sporych nakładów pieniężnych, ale traktuję ją tylko jako uzupełnienie i namiastkę tego co na żywo.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 09 Sie 2006, 19:53

Zapewne jeszcze nie wiesz ale zwiększanie średnicy teleskopu przy tej samej jasności tła nieba w miejscu obserwacji nie wiele daje poza zwiększeniem rozmiaru obserwowanych obiektów bo nie przeskoczysz i tak bez odcinających tło filtrów mglawicowych granicznej jasności powierzchniowej równej tłu nieba :roll:
Za to wywiezienie teleskopu w Bieszczady jakgdyby podwaja jego średnicę w stosunku do widoków z warunków podmiejskich i moje porównaie zdjęć Bemka z widokami z 20" Newtona okaże się słuszne, zresztą sam zobaczysz jak zbudujesz bo przez 50 tki i 60-tkę już tu i uwdzie patrzyłem 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBemko | 17 Sie 2006, 18:34

27/28.07.2006r. 23:30-00:45
Tym razem noc przeznaczyłem na wizuala i rysowanie. Przejrzystość dość dobra, seeing kiepski.

Zacząłem od M8, widoczna jest jedynie najjaśniejsza część mgławicy otaczająca jedną z gwiazd. Pomimo starań nie udało mi się dostrzec pasma ciemnego pyłu, widocznie niebo było zbyt jasne.

Potem przyszła kolej na M22 - jest niezbyt jasna, ale duża. Z powodu słabej przejrzystości i złego seeingu nie można wykorzystać dużych powiększeń, dlatego rozdziela się do ok.1/3 promienia. Ma zauważalny, eliptyczny kształt.

Nieco wyżej, w lepszej części nieba odnalazłem M17. W szukaczu widać ją w postaci niewielkiej mglistej plamki, w teleskopie najlepiej prezentuje się w powiększeniu ok. 80x. Jest dość jasna i ma wyraźne granice na tle nieba. Dobrze widoczna jest jej najjaśniejsza część, czyli tułów łabędzia. Zerkaniem można wypatrzyć jeszcze, słabszą "szyję". Wykonałem szkic tego obiektu w pow. 80x:
Image

Nie mogłem oczywiście nie spojrzeć na M11, chwilami z powodu seeingu z gwiazd robią się placki. Zerkaniem bardzo dobrze widać charakterystyczny kształt kaczki, na wprost nie jest on już tak oczywisty.

Próbowałem dostrzec również M16 - Mgławicę Orzeł, ale nie udało mi się to. Trafiłem w gromadę otwartą, ale nie udało mi się dostrzec żadnej mgławicy, aparat też nic nie zarejestrował. Chyba ponownie jasne tło nieba dało o sobie znać.

Pozdrawiam
Michał
ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Zenit 12XP; przerobiony HP735;
www.michałbemowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Gru 2005, 19:47
Miejscowość: Ostrołęka

PostJanusz_P. | 17 Sie 2006, 19:03

Skoro ani oko ani tym bardziej aparat nic nie zarejestrował to zapewne nie była to mgławica Orzeł tylko inna gromada otwarta w Strzelcu a jest ich tam naprawdę dostatek :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBemko | 18 Sie 2006, 11:52

Jestem na 90% pewny, że patrzyłem tam gdzie trzeba, bo rozpoznałem charakterystyczny układ gwiazd w tej gromadzie.

Pozdriawam
Michał
ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Zenit 12XP; przerobiony HP735;
www.michałbemowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Gru 2005, 19:47
Miejscowość: Ostrołęka

PostJanusz_P. | 18 Sie 2006, 12:03

Ja też tak kiedyś byłem pewien że obserwuję od 30 minut M10 a obserwowałem M12 co uświadomił mi dopiero bardziej doświadczony kolega :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 20 Sie 2006, 03:35

Nie znam nikogo takiego, kto by sie znal tak dobrze na niebie jak ty Januszu. A plotki kraza ze jest jeszcze lepiej niz myslalem. ;-) Czyli kim mogl byc Twoj kolega? Wiem, to jest tak z tym, jak uczen przesciga samego mistrza. :) Dobrze, ze tak sie dzieje. 8)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postsp5oau | 20 Sie 2006, 11:44

Janusz zapewne zapomniał dodać że ta pomyłka miała miejsce jakieś ćwierć wieku temu ;) :D
 
Posty: 41
Rejestracja: 22 Kwi 2006, 15:06
Miejscowość: Warszawa

PostBemko | 12 Lis 2006, 16:15

Miałem zamiar już kończyć recenzję bo kilka nocy pod ciemnym niebem zaliczyłem, co było moim głównym celem aby dojść do zakończenia. Jednak doszedłem do wniosku, że trochę jeszcze pomęczę sprzęt na Saturnie, chcę zrobić kilka zdjęć na kliszy w ognisku głównym (tak, wiem że f/9,4 i fiolet zabija ale co tam ;)), złapać M42 kompaktem i przetestować pewne rozwiązanie, o którym mam nadzieję już niedługo.
Na razie opiszę jak wyglądają DS'y pod nieco ciemniejszym niebem niż z mojego balkonu. Obserwacje prowadziłem z mojej działki za miastem, zasięg dochodzi tam do ponad 5,5mag w zenicie, bez problemów widać Drogę Mleczną. Na wschodzie i południu jest spora łuna od miasta, ale pozostałe kierunki w tym zenit są jej pozbawione. Do tej pory spędziłem tam z Messierem 3 noce. Nie we wszystkie przejrzystość była dobra.

Obserwowałem: 28/29.07; 19/20.08 i 15.09


M13
Tutaj Messier pokazał pazurki, jest ogromna, bardzo jasna. Przy 100x rozdzielona właściwie do samego centrum, widać po prostu ogromną ilość gwiazd, mrowie gęsto rozsypanych iskiereczek gęstniejące ku środkowi. Widok prawie jak ze zdjęć. Rysunek nie jest w stanie tego do końca pokazać, ale dość dobrze oddaje ten widok.
Image

eps LYR
Tą parę dzieliłem już nie raz i tym razem nie było problemów. Wyraźnie podzielone przy 150x, nawet w nieco mniejszych powiększeniach widoczne są wszystkie składniki.


M57
W mniejszych powiększeniach jest tylko rozmytą tarczką, dopiero przy ok.100-120x wyraźna staje się ciemna dziura w środku mgławicy. Widać również spłaszczenie pierścienia, a zerkaniem można dostrzec delikatne rozmycia przy dłuższej osi elipsy. Coś takiego jak widać na rysunku:
Image

M27
Każdej nocy wyglądała inaczej, przy słabej przejrzystości nie wyglądała prawie wcale, przy lepszej już dało się z niej dużo wycisnąć. Najlepiej prezentowała się chyba w Plosslu 32mm w szerokim otoczeniu gwiazd. Wyraźnie widoczny kształt hantli/ogryzka, jaśniejsze zgrupowanie pyłu, a zerkaniem dało się dostrzec jej najsłabsze obszary po lewej i prawej stronie ogryzka.
Image

hi/ha Persei
Bez problemów mieszczą się w polu Plossla 32 przy powiększeniu 38x. Wyglądają świetnie: dwie bardzo bogate grupy gwiazd obok siebie.

M31
Znajdowała się jeszcze w obszarze zaświetlenie, dlatego nie widać w niej zbyt wiele. Oprócz eliptycznego jądra jaśniejącemu ku środkowi i satelitarnej M32 nie widać więcej szczegółów. Zdaje mi się, że widziałem jakiś zarys ciemnego pasma pyłu przy 50x, ale może była to autosugestia.

M56
Przy słabej przejrzystości jest ledwo widoczna, nie ma mowy o rozdzieleniu. Przypomina rozmyty, szary dysk nieco jaśniejący ku środkowi. Niestety nie miałem okazji oglądać jej w lepszych warunkach.

M92
Niewielka ale jasna gromada kulista. Przy 120x bez problemów rozdzielają się jej zewnętrzne obszary, jądro jest jednak silnie skoncentrowane i pozostaje jednolite. Jest bardzo jasne, tak jak to widać na rysunku.
Image

NGC6992 (Veil)
Jej odszukanie jest dość trudne pośród dużej ilości gwiazd Drogi Mlecznej. Jest niezwykle słaba i subtelna, jak bardzo delikatna mgiełka. Aby ją widzieć trzeba nieustannie poruszać nieco teleskopem aby pobudzić receptory w oku. Przy 38x widać ją w całości w polu widzenia, ma kształt łuku jak to widać na rysunku.
Image

M51
Nisko niebo było szaro-pomarańczowe z powodu niewielkiej wysokości i ciężko było dostrzec szczegóły. Jądro widoczne oczywiście bez problemów, daje się również dostrzec na granicy widzialności bardziej zewnętrzne struktury jak i sąsiednią galaktykę. Cały układ przypomina swoim kształtem gruszkę.

M81/82
Pięknie wyglądają razem w jednym polu. Również znajdują się dość nisko, ale i tak widać je całkiem nieźle. W M81 najlepiej widać oczywiście jądro, dostrzegalny jest również słaby rozmyty dysk galaktyczny. M82 wyraźnie odcina się od tła nieba. Ma bardzo dobrze widoczny kształt wrzeciona z ciemniejszymi plamami.

M45
Znajdowały się jeszcze nisko i w obszarze łuny od miasta więc zasięg cieniutki. Plejady nie mieszczą się całe w polu widzenia Plossla 32mm, jednak obejmuje dość dużą ich część. Widok jest całkiem ładny, chociaż przyjdzie jeszcze na nie czas.

Księżyc (20.08)
Po tych wszystkich słabych mgiełkach jasny i wyraźny Księżyc to prawdziwa uczta dla oczu. Znakomicie widoczne światło popielate jak również bardzo dużo szczegółów na powierzchni oświetlonego sierpa. Zryty kraterami obszar na południu wraz z otoczonym górami Morzem Wilgoci, i diametralnie różny płaski obszar na północy z pojedynczymi kraterami.

M71
Jest słaba i bardzo luźna jak na gromadę kulistą. Rozdziela się bez problemów w 80-100x właściwie do samego jądra bo zagęszczenie w centrum jest niewielkie.
Image

M15
Zewnętrzne części są łatwe do rozdzielenia ale jądro pozostaje jednolite w każdym powiększeniu. Jest dość jasna, jednak jądro nie świeci tak jasno jak w M92.
Image

M103
Dość luźna i słaba gromada, niezbyt okazała ale bez problemów widoczna.

NGC457 (ET)
Nieco gęstsza niż M103, dobrze widoczny jest charakterystyczny kształt sowy lub ET w zależności od interpretacji.

Udało mi się również odnaleźć Urana i Neptuna. O ile Uran był bez problemów widoczny w szukaczu to z Neptunem nie było już tak łatwo, chociaż można było go dostrzec zerkaniem.
Uran ma wyraźną, niebiesko zielonkawą tarczkę wyraźnie większą od innych gwiazd widoczną dobrze w 150x
Neptun ma znacznie mniejszą od Urana, jednak również dostrzegalną tarczkę w kolorze niebieskim.

Pozdrawiam
Michał
ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Zenit 12XP; przerobiony HP735;
www.michałbemowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Gru 2005, 19:47
Miejscowość: Ostrołęka

Postpolaris | 12 Lis 2006, 23:32

:(
Ostatnio edytowany przez polaris, 16 Lis 2006, 13:56, edytowano w sumie 1 raz
polaris
 

Postsp5oau | 14 Lis 2006, 01:05

Świetny topic Michał. Widać, że masz ogromną pasję i dużą wiedzę nt. nieba. Gratuluję :)
A próbowałeś wyjeżdżać ze swoim telepkiem gdzieś dalej za miasto, bo coś mi się zdaje że nie masz najlepszych warunków do obserwacji? Nie przeszkadzają Ci te "wieżowce" przy Sienkiewicza? Mnie zdarzyło się kilka razy obserwować mniej więcej z tego miejsca...
Image
Niebo jest tam naprawdę świetne, może nie przytłacza taką ilością gwiazd jak w Bieszczadach ;) ale MW prezentuje się tam wspaniale. Zaświetlenie przeszkadza tylko nieznacznie nad płd. wsch. horyzontem. 20 minut jazdy z O-ki i już jesteś w innym świecie ;)

Pozdrawiam
Jacek
 
Posty: 41
Rejestracja: 22 Kwi 2006, 15:06
Miejscowość: Warszawa

PostMax | 14 Lis 2006, 01:16

a mógłbyś podać link do strony z której pochodzi mapka?
są jeszcze jakies dokładniejdza?
pozdr Rafał
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

Postsp5oau | 14 Lis 2006, 01:31

Na przykład stąd
http://www.iota-es.de/light_poll.html

Pozdrawiam
Jacek
 
Posty: 41
Rejestracja: 22 Kwi 2006, 15:06
Miejscowość: Warszawa

Postokon | 14 Lis 2006, 01:51

Wniskując po mapce - warto wybrać się z Olsztyna na południe w stronę Ostrołęki :idea: Jeżeli napradę jest tam taka "czarna plama" to chyba warto :shock:
William Optics ZenithStar 80 II ED
Meade LB 8" Deluxe, Meade 26mm QX, LVW 13, SWAII 7.2, LV 6, Orion Ultra Block 2", Bresser 10x50
Moja stronka: http://piotr.okonscy.com
Więcej o moim sprzęcie astro: http://piotr.okonscy.com/index.php?sprzet
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 21 Wrz 2006, 22:34
Miejscowość: Olsztyn

PostSebastian_wawa | 14 Lis 2006, 01:59

Wnioskując po mapce to dziwna dla mnie jest ;) W naszych Tatrach zanieczyszczenie jest na zielonym czyli dość wysokim poziomie :shock: A skąd w środku gór LP :?: Nie wiem .... Wiadomą jest że w okolicach wszelkich miast jest na czerwono - zgadza się, ale całe bieszczady są już zielono-żółte, czyli też dość mocno zanieczyszczone.... Truszkę przekoloryzowana ta mapka jak na mój gust ;)

Ps. Wszystkich zainteresowanych nieskazitelnym niebem zapraszam do siebie do centum Warszawy :lol:
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostNeofita | 14 Lis 2006, 15:57

Witam
Mam pytanie do autora.Skąd decyzja o zamianie refraktora z wersji Petzwal na tradycyjną?
Marek Spodzieja
MAK 80/1000 ,Messier R 152 S.
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Rejestracja: 08 Wrz 2006, 12:18
Miejscowość: Pilchowice

 

PostRobert_Bodzoń | 14 Lis 2006, 18:41

Sebastian_wawa napisał(a):Wnioskując po mapce to dziwna dla mnie jest ;) W naszych Tatrach zanieczyszczenie jest na zielonym czyli dość wysokim poziomie :shock: A skąd w środku gór LP :?: Nie wiem .... Wiadomą jest że w okolicach wszelkich miast jest na czerwono - zgadza się, ale całe bieszczady są już zielono-żółte, czyli też dość mocno zanieczyszczone.... Truszkę przekoloryzowana ta mapka jak na mój gust ;)


Co do Tatr to są to jednak zdecydowanie małe (powierzchniowo) góry, wokół których powstała całkiem spora baza turystyczna "produkująca" znaczne LP. Szczególnie w okresie zimowym, gdy pokryte śniegiem stoki narciarskie rozświetlone są światłami, tamtejsze LP musi być zbliżone do miejskiego.
W słabiej zagospodarowanych Bieszczadach pewnie jest lepiej, ale i tam dotarła już cywilizacja ;)

Dlatego najlepiej prezentują się zwarte, duże kompleksy leśne, szczególnie w rejonach "biedniejszych" wschodniej części kraju, gdzie następuje stopniowe wyludnianie obszarów wiejskich.
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostSebastian_wawa | 14 Lis 2006, 18:44

Hmmm, może i masz rację.... A szczerze to nawet mam taką nadzieję, bo w góry wyjeżdżam raczej żadko, za to mazurki w okolicach Olsztyna (ok 50 km) odwiedzam przynajmniej 2-3 razy do roku. Taka mała wioska, myślę że dopiero tam mój przyszły LB pokaże co naprawdę potrafi :D
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat