* Zaloguj się   * Zarejestruj się


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
 Temat postu: Chmury: zjawiska towarzyszące
PostWysłany: Nie Lip 10, 2011 3:33 pm 
Offline

Rejestracja: Nie Lip 02, 2006 5:21 pm
Posty: 1434
Arcus (łuk) – zwany również shelf cloudem (chmurą szelfową), gęsty wał chmurowy o poszarpanych krawedziach, gdy jest długi może przyjąć postać ciemnego złowieszczo wyglądającego łuku. Arcus tworzy się na czole dolnych części chmur Cumulonimbus lub rzadziej Cumulus. Chmura szelfowa powstaje głównie podczas przechodzenia frontu chłodnego, gdy chłodne masy powietrza odbite od gruntu wypychają ciepłe powietrze ku górze. Najefektowniejsze formy tego zjawiska tworzą się na czele wielkich burz superkomórkowych.

Image

Cumulonimbus Arcus (Źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... -cloud.jpg)

Mammatus (pierś, wymię) – workowate wypukłości w kształcie wymion, sakiewek lub babli zwisające u podstawy chmur. Mammatusy występuja pod chmurami z rodzaju Cirrus, Cirrocumulus, Altocumulus, Stratocumulus i Cumulonimbus. Najefektowniejsze formy tego zjawiska występują u chmur Cumulonimbus, szczególnie gdy są oświetlane z boku przez Słońce.

Image

Cumulonimbus Mammatus(Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mammatus_Clouds.png)Praecipitatio (opad) – opad mżawki, deszczu, śniegu lub gradu, który dociera do powierzchni ziemi. Najefektowniejsze opady pochodzą oczywiście z chmur Cumulonimbus lub Nimbostratus. Ale opady mogą towarzyszyć także chmurom Altostratus, Stratus, Stratocumulus lub bardziej rozwiniętym chmurom Cumulus.

Image

Strugi opadowe z chmury Cumulonimbus CalvusIncus (kowadło) – wierzchołek chmury Cumulonimbus Capillatus w kształcie kowadła lub grzyba. Tworzy się, gdy chmura burzowa rozwija się się aż do tropopauzy (warstwy rozdzielajacej troposferę od stratosfery), gdzie zaczyna rozciagać się na boki. Zwykle na skutek wiatru wierzchołek bardziej rozciaga się na jedną ze stron i tak powstaje charakterystyczny kształt kowadła. Gdy wiatr jest słaby incus może rozciągać się równomiernie na boki tworząc kształt grzyba.
Czasem kowadło może oddzielić się od cumulonimbusa i istnieć jako samodzielna chmura Cirrus Spissatus Cumulonimbogenitus.

Image

Cumulonimbus Capillatus Incus(Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cumul ... an2008.jpg)Velum (zasłona, welon) – chmura o dużej rozciągłości pionowej towarzysząca Cumulusom i Cumulonimbusom. Zwykle wystepuje ponad wierzchołkami tych chmur, ale może zostać przez nie przebita jak chmury macierzyste rozwijają się wyżej. Velum tworzy się w warstwie stabilnego i wilgotnego powietrza, które jest unoszone przez prądy konwekcyjne wewnątrz chmury kłębiastej. Velum jest chmurą długotrwałą i może utrzymawać nawet wtedy, gdy chmura macierzysta ulegnie zanikowi lub rozproszeniu.

Image

Chmura Cumulus Congestus przebijajaca warstwe chmur Velum

Pileus (czapka, kapelusz) – cienka chmura zbudowana z kryształków lodu, która czasem wystepuje na wierzchołkach chmur Cumulus Congestus lub Cumulonimbus Calvus lub tuż nad nimi. Pileus powstaje, gdy warstwa wilgotnego powietrza zostaje wypchnieta do góry przez wierzchołek chmury i ulegnie kondensacji. Zjawisko to jest często krótkotrwałe – pileus zostaje wchłonięty przez rozbudowującą się chmure macierzystą.

Image

Cumulus Congestus Pileus (Źródło: http://cloudappreciationsociety.org/col ... heelhouse/)
Virga (kij, gałązka) - pionowe lub ukośne smugi opadowe zwisające z chmury niczym broda. Virga powstaje, gdy opad deszczu lub sniegu nie dociera powierzchni ziemi, tylko wyparowuje po drodze. Virga wystepuje w chmurach z rodzaju: Cirrocumulus, Altocumulus, Altostratus, Stratocumulus, Cumulonimbus lub Nimbostratus.

Image

Cirrocumulus z VirgąPannus (strzęp, płat) – poniżej warstwy chmur można czasem zaobserwować postrzępione chmury – jest to zjawisko towarzyszące pannus. Pannusy są w istocie chmurami z gatunku stratus fractus lub cumulus fractus. Niekiedy chmury pannus mogą zrosnać się i utworzyć ciągłą warstwę przykrywając chmurę macierzystą. Zjawisko to występuje pod chmurami Nimbostratus, Altostratus, Cumulonimbus lub Cumulus.

Image

Altostratus Pannus

Tuba (trąba) – lejek lub stożek powstający u podstawy chmur Cumulonimbus lub rzadziej Cumulus. Tworzy się wówczas gdy kolumna unoszącego się powetrza zaczyna wirować, a wilgoć w otoczeniu ulega kondensacji. Lejek może zetknąć się z powierzchnią ziemi lub wody tworząc trąbę lądową lub wodną. Trąby te są jednak znacznie słabsze od klasycznych tornad superkomórkowych.

Image

Trąba lądowa (Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/Landspout)


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group