Wymiana przepalonego środka mgławicy.

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Posttomciol24 | 19 Paź 2011, 17:10

Witam

Tutaj masz tutorial jak połaczyc dwie ekspozycje

http://www.astropix.com/HTML/J_DIGIT/LAYMASK.HTM

pozdrawiam :)
Newton Messier 203/1000 montaz MON-2 : okulary Pl 10mm, PL 15mm, 25mm. 2X barlow achr.
Canon 350D + kitowy obiektyw 18-55mm,Tamron 55-200mm, Filtr UV Hama
Co warty człowiek jest, gdy nie ma w sercu Boga.....- Human
Awatar użytkownika
 
Posty: 198
Rejestracja: 02 Sie 2008, 08:46
Miejscowość: Kleszczów woj.Łódzkie

 

PostBogdan J. | 19 Paź 2011, 20:33

Przecież jest już takich tutoriali na naszych forach chyba z dziesięć tylko trzeba dobrze poszukać :wink:
Choćby Dominika Wosia, Tiamata i jeszcze paru innych kolegów.

No dobra ale jak trzeba to trzeba.
Przygotowałem na szybko najprostszy sposób połączenia ciemnych i jasnych części mgławic. Nie ma tu szczególnej zabawy w skomplikowane sztuczki, chodzi o szybki efekt i to tyle.
Można ten sposób wykorzystać również dla Galaktyk.

Nie przymierzałem się jeszcze do M-42 więc nie mam swojego materiału.
Ściągnąłem dla przykładu M-42 Roberta Gendlera i mam nadzieję, że gość się nie obrazi. Jedną z klatek sztucznie przyciemniłem a drugą rozjaśniłem tak aby zasymulować klatki do połączenia.

1) Otwieramy zdjęcia w PS i nazywamy je na przykład M-42 dla zasięgu mgławicy i M-42(środek) czyli połączone krótkie ekspozycje.

Wymiana przepalonego środka mgławicy.: 1.JPG


2) Zaznaczamy i kopiujemy zdjęcie z zasięgiem (jasne) i wklejamy je na ciemne zdjęcie naciskając sekwencję klawiszy ctrlA, ctrlC i następnie na ciemne zdjęcie ctrlV)

Wymiana przepalonego środka mgławicy.: 2.JPG


Czyli w prostym tłumaczeniu mamy teraz jasne zdjęcie na ciemnym, które jest jakby pod spodem :wink:
Oczywiście należy pamiętać, że bawimy się na zalignowanych wzajemnie zdjęciach bez żadnych przesunięć :!:

3)Możemy teraz zamknąć zdjęcie jasne czyli M-42 i zostawiamy M-42_srodek
Najlepiej będzie powiększyć teraz zdjęcie do rozmiaru rzeczywistego. Kolejnym krokiem będzie zaznaczenie obszaru na zdjęciu, który chcemy zastąpić ciemniejszym
pozyskanym z krótszych ekspozycji.
Do tego celu wykorzystujemy narzędzie "lasso Tool" lub włączamy je skrótem (L)
Zaznaczamy obszar, który chcemy zastąpić nie przepalonym zdjęciem.

Wymiana przepalonego środka mgławicy.: 3.JPG


4) Zaznaczenie powiększamy poleceniem "Select->Modify->Expand" i wprowadzamy Expand Selection powiedzmy "10"

Wymiana przepalonego środka mgławicy.: 4.JPG


5) Następnie ustalamy granicę wtapiania poleceniem "Select->Feather" i wybieramy radius powiedzmy "15"

Wymiana przepalonego środka mgławicy.: 5.JPG


CDN.....
Ostatnio edytowany przez Bogdan J., 19 Paź 2011, 20:41, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostBogdan J. | 19 Paź 2011, 20:38

6) Powoli zbliżamy się do końca tutorialu.
Wybieramy narzędzie zwane gumką "Eraser Tool" lub włączamy je skrótem (E) i ustalamy średnicę np. "100"
Następnie przecieramy gumką rejon zaznaczonego obszaru cały czas przytrzymując lewy przycisk myszki. Przecierając gumką należy nawet wyjechać nieco poza zaznaczony obszar.
Wykonując tą czynność powinniśmy zaobserwować wyłaniające się ciemniejsze zdjęcie z dolnej warstwy.
Jeżeli dolna warstwa okaże się zbyt ciemna trzeba będzie jeszcze przed łączeniem zdjęć spróbować lekko dopasować jasność obydwóch fotek.

Wymiana przepalonego środka mgławicy.: 6.JPG


7) W ten sposób mamy połączone jasne i ciemne części mgławicy.
Należy jeszcze spłaszczyć zdjęcie Layer->flatten Image i mamy sprawę załatwioną.

Wymiana przepalonego środka mgławicy.: 7.JPG



Miłej zabawy......
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat