Meade LB 12" Deluxe [RECENZJA]

PostSebastian_wawa | 15 Gru 2006, 13:28

Witam

Po kilku tygodniach oczekiwań trafił w moje ręce teleskop Meade Light Bridge 12" w wersji Deluxe.

Na początek dane producenta:

- System optyczny: reflektor Newtona
- Typ montażu: Dobson
- Średnica zwierciadła: 305mm
- Ogniskowa zwierciadła: 1524mm
- Światłosiła: f/5
- Użyteczne powiększenia: 40 - 600x
- Okulary: Deluxe - QX szerokokątny 2"/26mm
- Szukacz projekcyjny
- Wyciąg: Crayford 2" z redukcją na 1,25"
- Wentylator chłodzący lustro główne
- Dekiel
- Waga: 36,1 kg

DOSTAWA

Teleskop ten był wybrany po wielu przemyśleniach, postawiłem na wizual - więc wybór padł na duże lustro. Na astrofoto przyjdzie jeszcze czas ;)

Pierwsze wrażenie jak przyszedł kurier - pudła nie są wcale takie duże jak się można było spodziewać. Całość przychodzi w 2 kartonowych opakowaniach: w jednym jest teleskop, a w drugim złożony montaż Dobsona


AKCESORIA

W kartonie z teleskopem znajduje się także dodatkowe wyposażenie w skład którego wchodzą:

- Zasilanie do wentylatora chłodzącego lustro

- Plastikowy dekiel na lustro główne

- 35mm Extension tube (przejściówka umożliwiająca złapanie ogniska z seryjnym okularem)

- Okular Meade QX 4000 26 mm

Postaram się pokrótce omówić każde akcesorium dodawane do zestawu.

ZASILANIE - podłączane jest z tyłu teleskopu, tyle że po podłączeniu nie mamy za bardzo co z nim zrobić, wypada dorobić jakieś mocowanko do teleskpu. Aby wiatrak działał potrzebne jest 8 baterii typu AA (paluszki). Niestety bateryjek w prezencie nie dostajemy, trzeba dokupić.

DEKIEL - jak na mój gust wygląda jak pokrywka na śmietnik :lol: Jest wykonane z miękkiego plastiku, ale spełnia swoją rolę - co jest najważniejsze :idea:

OKUKLAR - robi bardzo pozytywne wrażenie, dostarczany jest wraz z plastikową puszeczką widoczną na zdjęciu. Szkoda tylko, że Meade nie pomyślał i nie dodał zaślepek na okular (nie ma żadnej) :?

MONTAŻ TELESKOPU

Czas jaki mi to zajęło od momentu rozpakowania kartonów do zmontowania wszystkiego w całość to ok 60 min. Wiadomą rzeczą jest iż w tym czasie musiałem się wszystkiemu dokładnie poprzyglądać i popodziwiać ;) Wszystkie elementy zostały dobrze spasowane, tak że nie ma problemu z ich odpowiednim dopasowaniem do siebie. Po zmontowaniu mamy możliwość regulacji oporu obrotu naszego Dobsona. Regulacja bardzo się przydaje - kiedy włożymy coś cięższego do wyciągu (ja próbowałem z LVW i barlowem) teleskop przy obserwacji nisko nad horyzontem zaczyna samoistnie lecieć w dół, wtedy dokręcamy delikatnie śrubkę (jest specjalna rączka - nie trzeba śrubokreta ;) ) i teleskop zachowuje się stabilnie. Możliwe iż przy założeniu bino z dwoma LVW będzie większy kłopot i trzeba będzie dodać jakąś przeciwwage na drugim końcu tubusa. Miłym dodatakiem jest półeczka na 4 okulary - 1x2" i 3x1,25"

KONSTRUKCJA TELESKOPU

Montaż tuby teleskopu jest zajęciem banalnie prostym i zajmuje nie więcej niż 2-3 min i to jednej osobie :) Całość polega na przykręceniu 6 śrubek (również bez użycia śrubokrętu ;) ).

Przenoszenie złożonej tuby też nie jest jakimś wielkim problemem - ja osobiście łapię za czopy, które znajdują się po obu bokach tuby (na nich mocuje się teleskop do montażu). Mają wygodne, głębokie zagłębienia co ułatwia wsadzenie tam palcy i przeniesienie całości. Mimo, iż teleskop wygląda masywnie, za kratownicę radziłbym nie łapać - jednak lustro swoje waży, a kratownica wykonana jest najprawdopodobniej z aluminium, więc na dłuższą metę mogłaby nie wytrzymać.

Poszczególne elementy kratownicy wypadałoby oznaczyć, zapisać ich położenie względem siebie i tubusu, aby przy ponownym montażu wszystko było jak za pierwszym razem :)

Tuba w środku jest dokładnie wyczerniona, tak aby nie pojawiały się żadne odblaski. Małym nieporozumieniem są srebrne elementy kratownicy, które mają ten kolor chyba tylko ze względów estetycznych.

Cała konstrukcja jest stabilna, nie chybocze się i mam nadzieję że tak zostanie z biegiem czasu :D

WYCIĄG CRAYFORDA

Na uwagę zasługuje też wyciąg Crayforda - naprawdę robi wrażenie. Miłą nispodzianką było zastosowanie w nim zastosowanie mocowania typu "compression ring" co zapewnia, iż nasze okularki nie będą miały pozdzieranych śladów od śrubek mocujących. Bardzo mądre i przydatne rozwiązanie.

Jak zawsze muszę się do czegoś przyczepić ;) Meade pożałował kawałka plastiku i nie dostajemy w zestawie zaślepki do wyciągu 2". Aby zabezpieczyć wyciąg należy wsadzić redukcję na 1,25" i do niej zaślepkę (tą już dodali).

SZUKACZ ADVANCED RED-DOT FINDER

Urządzenie nie tyle efektywne, co efektowne :lol: Po włączeniu na szklanej szybce pojawia nam się jeden z 4 celowników. Do wyboru są: pojedyńcza kropka, krzyżyk, krzyżyk z kółkiem w środku, oraz kółko. Do wyobru mamy też 7 ustawień jasności świecena. Jednak szukacz tego typu ma 2 wady:
- nie uzyskujemy żadnego powiększenia
- zmiana pozycji głowy powoduje że punkt przemieszcza się po szybce, co nie ułatwia precyzyjnego namierzenia celu.
W tym przypadku Meade się postarał i dodają specjalną gunmową osłonkę na szybkę projekcyjną, oraz baterię w zestawie :) Tak więc podsumowując szukacz tego typu to dobre urządzenie do namierzania dużych objektów (Księżyc), lub wstępnego namierzania czegoś dalszego. Potem przyda się już zwykły szukacz z powiększeniem.

TUNING

Na wstępie Meade LightBrigde wymaga wg mnie drobnych kosmetycznych zmian, które ułatwią korzystanie z teleskopu :) To co wg mnie nalezy zrobić to :

1. Pomalować konstrukcję kratownicy na czarny mat. Zapobiegnie to wszelkim refleksom wewnątrz tuby.

2. Dokupić kaftan na teleskop ze spandexu, oraz obmyślić sposób jego mocowania na tubie (ja wybrałem rzepy) co da nam pewność iż do teleskopu nie dostaje się żadne boczne światło

3. Dokupić rączki do przenoszenia montażu dobsona

4. Dokupić tradycyjny szukacz

5. Kupić baterie do wentylatora bo producent nie daje :lol:

PODSUMOWANIE

Meade LightBridge 12" w wersji Deluxe robi bardzo pozytywne wrażenie :D Teleskop wygląda na potężny, ma duże lustro, a jednak jego waga wcale nie zniechęca nawet do częstego transportu. Niestety ze względów pogodowych nie udało mi się jeszcze przeprowadzić żadnych obserwacji, ale jak tylko pogoda się poprawi nie omieszkam wyedytować tej recenzji i dodać parę słówek na temat dawanych przez niego widoków. Poza paroma szczegółami, o których pisałem w recenzji i mogłbyby być one bardziej przemyślane bardzo polecam :D Teleskop dostaje ode mnie ocenę 5- (ten minusik taki malutki :lol:) i myślę że będzie to najlepsze podsumowanie całej recenzji :) Na koniec jeszcze fotka całego teleskopu


Pozdrawiam,
Seba
Ostatnio edytowany przez Sebastian_wawa, 02 Gru 2008, 16:32, edytowano w sumie 1 raz
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostDominik Woś | 15 Gru 2006, 21:43

Sebastianie - kawał dobrze wykonenej pracy. Mam nadzieję, że wkrótce uda sie uzupełnić recenzję o wrażenia z obserwacji i użytkowania. :D

No i wreszcze ruszymy z testem kolimatorów. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostSebastian_wawa | 15 Gru 2006, 22:32

Dzięki - staram się ;)

A test trzeba zrobić :D Przy okazji telep zaliczy jedno z pierwszych światełek :) Jeśli pogoda dopisze to w ten weekend będzie miał swoją premierę i będzie można coś napisać na temat pierwszych obserwacji :D A i kolimacja pewnie pozostawia jeszcze do życzenia ....
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 16 Gru 2006, 16:42

Bardzo fajnie napisana recenzja. Milo bylo przeczytac. :)
Przy okazji podsune Tobie dwa drobne pomysly. :)

Sebastian_wawa napisał(a):Teleskop ten był wybrany po wielu przemyśleniach, postawiłem na wizual - więc wybór padł na duże lustro. Na astrofoto przyjdzie jeszcze czas ;)


Pamietaj ze ten wspanialy teleskop z duzym lustrem, zawsze bedziesz mogl posadowic na platformie z guidingiem Leszka.
Droga do astrofoto stoi wiec otworem. :)

Sebastian_wawa napisał(a):Tak więc podsumowując szukacz tego typu to dobre urządzenie do namierzania dużych objektów (Księżyc), lub wstępnego namierzania czegoś dalszego. Potem przyda się już zwykły szukacz z powiększeniem.


Szukacz ten spokojnie sprawdzi sie w przypadku, kiedy na poczatek do wyciagu teleskopu zamontujesz dlugoogniskowy okular o szerszym polu. Wowczas namierzasz obiekty za pomoca szukacza, sprawdzasz czy obiekt znajduje sie juz w polu widzenia przy niewielkim powiekszeniu. Recznie nanosisz lekka korekte aby znajdowal sie on w srodku i stosujesz okular o krotszej ogniskowej. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostSebastian_wawa | 16 Gru 2006, 17:10

Pamietaj ze ten wspanialy teleskop z duzym lustrem, zawsze bedziesz mogl posadowic na platformie z guidingiem Leszka.Droga do astrofoto stoi wiec otworem.


Hmm... myślałem że platforma ma napęd tylko w jednej osi, a do focenia na montażu azymutalnym jakim jest dobson wymagana jest kontrola w obu osiach, jak to jest :?: A może jest jakaś nowsza wersja platformy ;)

Szukacz ten spokojnie sprawdzi sie w przypadku, kiedy na poczatek do wyciagu teleskopu zamontujesz dlugoogniskowy okular o szerszym polu. Wowczas namierzasz obiekty za pomoca szukacza, sprawdzasz czy obiekt znajduje sie juz w polu widzenia przy niewielkim powiekszeniu. Recznie nanosisz lekka korekte aby znajdowal sie on w srodku i stosujesz okular o krotszej ogniskowej


Ten problem już rozwiązany - Na telpie będą 2 szukacze :D Soligor 8x50 i Red Dot, aktualnie zamontowany jest Soligor, a drugi dołożę jak będę miał drugą szynę ;)

Narazie zaobserwowałem jeszcze jedną rzecz którą muszę rozwiązać: mianowicie gdy założony jest np. Soligor, i okular typu LVW wiadomo że teleskop leci w dół w czasie obserwacji nisko nad horyzontem. Po dociśnięciu śrubki teleskop przestaje lecieć, ale pojawia się kolejny problem: "odbija". Polega to na tym iż przy obserwacji, kiedy konieczne jest podniesienie tuby należy podnosić ją o więcej niż wynikałoby to z widoku w okularze, bo po podniesieniu minimalnie opada (prawdopodobnie wina leży właśnie w zbyt mocno dokręconej śrubie). Problem powinna rozwiązać przeciwwaga za lustrem głównym i poluzowanie śruby. Zobaczymy :)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 16 Gru 2006, 18:22

Sebastian_wawa napisał(a):Hmm... myślałem że platforma ma napęd tylko w jednej osi, a do focenia na montażu azymutalnym jakim jest dobson wymagana jest kontrola w obu osiach, jak to jest :?: A może jest jakaś nowsza wersja platformy ;)


Popatrz, zapoznaj sie dokladniej z tym watkiem:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1219&start=25

Mysle ze taki wielki dobson posadowiony na platformie to tez bardzo ciekawa alternatywa. :D

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostSebastian_wawa | 16 Gru 2006, 23:24

Gregory - dzięki, znajdę chwilkę jutro to poczytam :D

Dziś zrobiliśmy z Januszem (astrokosmo) małe spotkanko w nadziei na porównanie obrazów z jego Celestrona SCT i Meade. Po przybyciu na miejsce zerkneliśmy na plejadki i tyle.... Niestety gęsta warstwa chmur nie pozwoliła na dalsze obserwacje :evil: Tak więc pierwsze światełko króciutkie i ciężko coś powiedzieć. Myślę że jeśli tylko trafią się odpowiednie warunki w ciągu tygodnia będziemy mogli porównać Meade'a, SCT i któryś z teleskopów Dominika :lol: ;)


Pozdrawiam
Seba
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostDominik Woś | 16 Gru 2006, 23:33

Sebastian_wawa napisał(a):... że jeśli tylko trafią się odpowiednie warunki w ciągu tygodnia będziemy mogli porównać Meade'a, SCT i któryś z teleskopów Dominika :lol: ;)


Jak najbardziej ;-)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 17 Gru 2006, 00:44

Sebastian_wawa napisał(a):Gregory - dzięki, znajdę chwilkę jutro to poczytam :D

Dziś zrobiliśmy z Januszem (astrokosmo) małe spotkanko w nadziei na porównanie obrazów z jego Celestrona SCT i Meade. Po przybyciu na miejsce zerkneliśmy na plejadki i tyle.... Niestety gęsta warstwa chmur nie pozwoliła na dalsze obserwacje :evil: Tak więc pierwsze światełko króciutkie i ciężko coś powiedzieć. Myślę że jeśli tylko trafią się odpowiednie warunki w ciągu tygodnia będziemy mogli porównać Meade'a, SCT i któryś z teleskopów Dominika :lol: ;)


Pozdrawiam
Seba


SCT pokaze pazurki przy planetach. To typowo planetarny, bardzo dobry scope. :)

Bedziecie - zachwyceni!

Webujcie wiec, i pokazujcie!

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postastrokosmo | 17 Gru 2006, 01:07

Już nie mogę się doczekac kiedy znowu zobaczę Saturana w moim SCT, a co dopiero mówić w De Luxie :D .

... ach ta pogoda pozdrawiam Janusz
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postastrokosmo | 17 Gru 2006, 01:09

No może z tym Saturnemrano :D to przesadziłem , teraz jest już widoczny o przyzwoitej porze :D
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostSebastian_wawa | 17 Gru 2006, 05:30

Grzesiu napisał(a):Bedziecie - zachwyceni!
Webujcie wiec, i pokazujcie!


A może się przyłączysz ze swoim MTO :?: ;)

Pozdrawiam
Seba
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 17 Gru 2006, 12:06

Sebastian_wawa napisał(a):
Grzesiu napisał(a):Bedziecie - zachwyceni!
Webujcie wiec, i pokazujcie!


A może się przyłączysz ze swoim MTO :?: ;)

Pozdrawiam
Seba


Nie widze przeciwskazan. :wink: Jezeli chodzi o planety, zamierzam wkrotce powebowac troche Saturna przez MTO. :D

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostSebastian_wawa | 24 Gru 2006, 01:43

DO USUNIĘCIA
Ostatnio edytowany przez Sebastian_wawa, 02 Gru 2008, 16:37, edytowano w sumie 1 raz
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 24 Gru 2006, 01:48

A Sebastianie mysle ze dasz zerknac przez swoj teleskop? :-)

Pozdrawiam,
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory, 24 Gru 2006, 02:18, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostSebastian_wawa | 24 Gru 2006, 02:06

Nie ma takiej opcji :lol: ;)

Do zobaczenia u Domka :) Jak Dominik będzie miał jeszcze SCT 9,25" to będziemy mieli co porównywać :D

Pozdrawiam,
Seba
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 24 Gru 2006, 02:08

Sebastian_wawa napisał(a):Nie ma takiej opcji :lol: ;)


Genialne! :D :lol: :lol: :lol:

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJaLe | 28 Lut 2007, 18:51

Właśnie zauważyłem, że nasi koledzy znaleźli ciekawy dodatek do LB.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJontek | 19 Lip 2008, 18:12

obiecales ze ciag dalszy nastapi a urwal sie ten watek dawno temu. Wlasnie mysle o duzym sprzecie obserwacyjnym, najlepszy bylby 14" ale akurat takich meade nie oferuje. Po przemysleniach odpuszczam sobie takze 16" ze wzgledow przede wszystkim gabarytowo wagowych. Jak pamietam ze zlotu tego 16" to moglbym go do mojej biednej malej fiscinki nie wepchnac, razem z namiatem i tobolami. Poza tym jest nie za wysoki wiec ciagle stawanie na palcach albo doskakiwanie do okularu, czy wozenie zestawu krzesel aby dostac sie do wizjerka. Wiec ze meade jest dosc tani (12"), przy porownaniu Davida Lockhoursta czy jak mu tam, sprzet ten bylby dobry dla mnie, po schodach latwiej z nim latac, do fordzika wejdzie i na wakacje pojedzie. Tylko chcialbym sie dowiedziec czy jest warty tej ceny. W czasopismie Sky&Night wygral test z celestronem i sky watcherem (nowym, skladanym). Mozesz napisac jak on sie sprawuje w porowaniu do innych telepow, nawet moze byc porownanie do 8 czy 6 na paralaktyku, wszystko jedno. Tylko czy rzeczywiscie jest taki dobry i daje obrazy adekwatne do ceny (prawie 700 funtow).
pozdrawiam
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostSebastian_wawa | 19 Lip 2008, 20:25

Jontek, dalszej części nie było bo nic ciekawego się nie działo. Myślę że w tym tygodniu teleskop wróci z Astrokraka po dużych przeróbkach i dodatkach, wtedy coś skrobnę w tym temacie :) Nie ma co porównywać 6 czy 8" do 12" bo to inna klasa teleskopów, tym bardziej paralityk - dobson. A czy jest wart swojej ceny? Uważam że tak, za precyzję wykonania (choć wymaga ona też dopracowania, o czym napiszę potem), za jakość materiałów użytych do produkcji, za okular który jest naprawdę niezły nawet przy f/5 (i można go odsprzedć na giełdzie spokojnie za ok 300 PLN)... Kilka rzeczy do przeróbek i teleskop jest naprawdę ok :) Wkrótce dalszy opis życia mojego LB :D
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postjutomi | 25 Lis 2008, 11:46

Sebastian_wawa napisał(a):Wkrótce dalszy opis życia mojego LB :D


Czy to "wkrótce" nastąpi wkrótce, czy trzeba będzie jeszcze troszkę poczekać? 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

Posttomek_0603 | 25 Lis 2008, 22:37

Szczerze mówiąc jestem ciekawy co zmieniłeś,
ale chyba w niedługim czasie się dowiem.
Czekam na recenzję. :)
Obserwacja to podstawa :)
Teleskopy:
Wymiatacz DS-ów LB 16" Dobson,
Wymiatacz Planetarny: SW MAK150P EQ5,
Okulary: Nagler 31, Ethos 13, LVW 8, inne
Lornetki: SkyMaster 15x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 465
Rejestracja: 31 Mar 2008, 15:46
Miejscowość: Warszawa

PostSebastian_wawa | 02 Gru 2008, 16:35

JUTRO (03.12.2008) jadę do Krakowa, więc przy okazji odbiorę LB prosto od Janusza, także wieczorem (późnym, bo w sumie do zrobienia jednego dnia ponad 700km po polskich drogach :twisted: ) pierwsze fotki i wrażenia.
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postfranek | 27 Wrz 2011, 10:59

Sebastian_wawa napisał(a):JUTRO (03.12.2008) jadę do Krakowa, więc przy okazji odbiorę LB prosto od Janusza, także wieczorem (późnym, bo w sumie do zrobienia jednego dnia ponad 700km po polskich drogach :twisted: ) pierwsze fotki i wrażenia.

Jaka była przyczyna,że tak się ta recenzja skończyła. :(
Może ktoś coś wie na ten temat :?:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postastrokosmo | 05 Paź 2011, 15:59

No wlasnie , Sebastianie co tam u ciebie :D , może jakas inna gwiazda przesłoniła mu astro ;0
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat