Pogoda na obserwacje astro

Postmeteon | 03 Gru 2011, 09:13

Tworzę ten wątek by móc przedyskutować pomysł i formułę prognoz pogody na noc z odbiorcami - czyli z Wami :). Jeśli jednak uznacie go za reklamę - przepraszam i proszę o usunięcie.

Codziennie o 20 na YouTube publikowane są prognozy pogody na kolejną noc ze szczególnym uwzględnieniem zachmurzenia. Z racji tego, że są kierowane do astroamatorów, są też trochę inne niż te w telewizji - zamiast standardowych chmurek na całą noc, mamy zakreślone obszary zachmurzenia o poszczególnych godzinach (18, 21, 00, 03). Tutaj link do strony, na której są publikowane: http://meteontv.wordpress.com/ . Plany sięgają dalej, m.in. planowana jest prognoza na zaćmienie Księżyca 10 grudnia.

Miło byłoby dowiedzieć się od Was, astroamatorów, astromaniaków :), co zmienić w formule prognoz by były jeszcze bardziej przydatne. Wszelkie sugestie, uwagi, pomysły i krytyka - bardzo mile widziane!

PS. Z racji tego, że jestem synoptykiem, na wszelkie okołopogodowe pytania również odpowiem :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 03 Gru 2011, 08:59

 

PostJanusz_P. | 03 Gru 2011, 09:23

Myślę że jako forum sensu stricte astronomiczne jesteśmy zainteresowani stałą współpracą pod kątem ulepszania nocnych prognoz pogodowych i nasi użytkownicy będą je twórczo komentować a ze swojej strony na początek jako opiekun forum zapytam czy ta nocna prognoza obejmuje także mgły i rzeźbę terenu bo z tego co wiem od wojskowych z NATO to w Polsce sprawdza się globalnie w prognozach najlepiej model płaski opracowany dla okolic morza Północnego i Atlantyku choć to być może ich kryptoreklama że preferują Natowski model pogodowy :wink: :?:
Może napisze Pan coś więcej o dostępnych w Polsce modelach pogodowych z których korzystają synoptycy :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmeteon | 03 Gru 2011, 10:19

Janusz P., bardzo mi miło :). A propos komentowania, niezwykle cenne są informacje o nietrafionej prognozie (np. wcześniejszym o kilka godzin zejściu zachmurzenia). To one są podstawą do poprawy trafności prognozowania.

Jedną z moich pierwszych porannych czynności jest właśnie obejrzenie map synoptycznych NATO. Jednak do ich wyliczeń podchodzę z dużym dystansem, ponieważ bardzo często mijają się z rzeczywistością jeśli chodzi o zachmurzenie (szczególnie zachm. niskie). Zdarza im się też np. minąć z prędkością przemieszczania się frontu.

Prognoza na noc jak najbardziej obejmuje mgły (nie zaznaczamy na mapkach, żeby nie robić bałaganu - informuje o nich lektorka). Natomiast rzeźba terenu odgrywa znaczącą rolę w każdej prognozie, obojętnie czy chodzi o robioną dla astroamatorów, dla lotników czy dla elektrociepłowni.

Modeli jest sporo. Polska może się pochwalić modelem UM tworzonym przez Uniwersytet Warszawski - śmiało można powiedzieć, że jest w światowej czołówce modeli numerycznych. Poza tym, wielu osobom znany jest też GFS (wszechstronny, świetny np. do prognoz konwekcyjnych). Mamy jeszcze WRF (z gęstszą siatką i ciekawszymi, dokładniejszymi wyliczeniami temperatur), COAMPS (dobry w kwestii wiatru), GEM (pomocny pod względem wiatru/opadów), ECMWF (jeden z lepszych, porównywalny do GFSa), COSMO (tworzony m.in. przez IMGW), RAMS (pomocny przy opadach konwekcyjnych) - to tylko najpopularniejsze. Jednak w modelach często zdarzają się pomyłki i liczą się przede wszystkim wiedza/intuicja/doświadczenie synoptyka. Nie ma mowy o dosłownym odczytywaniu i przepisywaniu wyliczeń modeli numerycznych!
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 03 Gru 2011, 08:59

 

PostJanusz_P. | 03 Gru 2011, 12:35

Ja zdaję sobie sprawę że praca synoptyka nie polega na kopiuj i wklej prognozy z jednego modelu tylko na kompilacji własnej przewidywań z kilku modeli i własnym wieloletnim doświadczeniu a czasem wręcz intuicji.
Z pytaniem o modele w zasadzie chodzi mi o to czy jest model który zawiera mapę warstwicową na której każda górka i zbiornik wodny jest brany pod uwagę przy przepływach mas powietrza i czy możliwe jest przewidzenie że przy pewnej prędkości wiatru, pewnej temperaturze i pewnym prognozowanym ciśnieniu np w dolinie Raby koło Myślenic wystąpi mgła i do jakiej wysokości będzie zalegać bo każdego z nas tak naprawdę interesuje lokalna prognoza dla miejscowości a nie województwa czy całej Małopolski.
W ramach testowania prognozy mogę się podjąć na próbę zrobić miesięczne obserwacje zachmurzenia i zamglenia dla swojego miejsca zamieszkania jakieś 15 km na południe od centrum Krakowa na wys 333 m npm, proszę tylko podać w jakiej to ma być formie i co ma być notowane ?
Myślę że i inni obserwatorzy przyłączyli by się chętnie do takiej akcji, mogę oceniać wieczorem i o świcie pokrycie nieba chmurami w oktantach lub % i określić ich rodzaj typu niskie/wysokie oraz określić widzialność poziomą dla mgły w metrach i kilometrach.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmeteon | 03 Gru 2011, 15:26

Odpowiem wprost - nie ma takiego modelu. Już wyjaśniam dlaczego. Jeśli chcemy otrzymać dokładne wyliczenia dla konkretnego punktu na mapie, musimy podać modelowi dokładne dane. Te dane to zarówno rzeźba terenu jak i warunki meteorologiczne. O ile ze zdobyciem i wprowadzeniem dokładnej rzeźby terenu do modelu nie ma problemu, o tyle z warunkami meteorologicznymi jest problem i to istotny. Dane o warunkach pochodzą ze stacji meteorologicznych (których mamy kilkaset na cały kraj) i z sondaży aerologicznych (które są wykonywane tylko z Łeby, Legionowa i Wrocaławia). Słowem, żeby otrzymać tak dokładne wyliczenia, trzeba byłoby zagęścić siatkę stacji aerologicznych i meteorologicznych. Więc niestety póki co modele wyliczają warunki pogodowe dla większych obszarów, np. 15x15km.

Co do propozycji zostania obserwatorem, na świt jak i na zachód nie wydajemy prognozy (wydajemy na godziny 18-03), ale serdecznie dziękuję za chęć pomocy :). Zamiast zostawać regularnym obserwatorem, proponuję zgłaszać błędy (np. w tym wątku) jeśli prognoza na daną noc nie wypaliła. Na pewno przeanalizujemy z czego wynikł błąd w prognozie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 03 Gru 2011, 08:59

 

PostJanusz_P. | 03 Gru 2011, 15:44

Jak nie ma pogody obserwacyjnej to idę spać zwykle przed północą i wtedy mogę sprawdzać poprawność prognozy :idea:

Tak swoją drogą w dobie powszechnego dostępu do Internetu i sieci komórkowych co za problem rozmieścić w Polsce sondy automatyczne podobne jak podwieszane pod balonami w ogródkach wolontariuszy, wtedy udało by się uzyskać pokrycie punktów obserwacyjnych spokojnie po 1 na km kwadratowy bo w końcu mamy ledwie ponad 300 tyś tych kilometrów kwadratowych naszego Państwa :idea:

Trzecie pytanie, do meteorologa, jaką stację pogodową warto kupić do domowego użytku i dlaczego akurat taką :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmeteon | 03 Gru 2011, 18:11

Wchodząc w temat przydomowych stacji pogodowych (bardzo dobre określenie - nie 'stacja meteorologiczna' lecz 'stacja pogodowa' :) ). Fajnie, że coś takiego istnieje, szkoda jednak, że podawane przez nie dane są najczęściej bezużyteczne. Nie bez powodu sposób wykonywania pomiarów meteorologicznych jest ściśle unormowany (np. pomiar temperatury w klatce meteo 50x50x75cm znajdującej się w ogródku 15x15m porośniętym 15cm trawą). Drzewa, nagrzewający się dach, osłonięcie od wiatru, kanał obok, częste przechodzenie ludzi - to wszystko wpływa na pomiar, a różnica rzędu 1st.C jest ogromna jeśli mamy do czynienia z danymi, które pójdą do modelu numerycznego.

Sam uważam przydomowe stacje pogodowe na parapetach czy podwieszone pod dachem jako zbędny gadżet. Sens mają dopiero wtedy, gdy właściciel takiej stacji zbuduje dla niej klatkę, wydzieli dla niej ogródek.. ale kogo na to stać? ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 03 Gru 2011, 08:59

 

PostJanusz_P. | 04 Gru 2011, 12:13

Widzę że jesteś ogromnym tradycjonalistą, była w Polsce moda na krasnale i gipsowe bociany w ogródkach, wylansujmy modę na przydomowe stacje Meteo ale jesli reprezentujesz na forum IMGW to rozumiem że nie jesteście w ogóle zainteresowani tego typu akcją a wiekia szkoda bo tysiące prawdziwych miłośmników astronomii w Polce było by w stanie zbierać dla Was dane z gęstej siatki powierzchniowej :roll:
W obecnym czasie zapewne 24 co godzinnych zdjęć termograficznych i dopplerowskich z satelity niesie więcej i dokładniejszych informacji niż roczne pomiary 1000 stacji meteorologicznych więc prawdopodobnie dlatego nie chcecie sie ubrać w taką pracę w terenie u podstaw :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmeteon | 04 Gru 2011, 22:07

Wypraszam sobie, jestem prywaciarzem i nie mam nic wspólnego z IMGW. Stwierdziłem fakt - dane z przydomowych stacji pogodowych są bezużyteczne, jeśli nie spełniają norm, spełnianych przez wszystkie inne stacje meteorologiczne. Nie można ich użyć do modelu numerycznego, ponieważ nie spełniając norm mają zbyt duży zakres błędu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 03 Gru 2011, 08:59

 

PostJanusz_P. | 05 Gru 2011, 08:41

O rzeczywiście, sorki intensywne, pracownik etatowy IMGW by tak nie napisał :wink: może powiedz kilka słów od Siebie jaka jest Twoja misja, gdzie pracujesz, co robisz to wtedy unikniemy tego typu drobnych i niepotrzebnych nie-porozumień a dalsza współpraca lepiej się ułoży bo pełna informacja to teraz podstawa wszelkiej komunikacji werbalnej w tym i na forach astronomicznych :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostTed1 | 05 Gru 2011, 12:04

Dobry pomysł - dopisałem stronę do ulubionych. Ja zerkam na strony z zachmurzeniem, opadami i burzami. Ciekawy jestem jaka będzie trafność tych prognoz. Powodzenia.
HEQ5 Pro, SW 200/1000, LVW5, LVW8, ES24
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 01 Paź 2009, 14:01
Miejscowość: Radom

 

PostGrzegorz Czernecki | 05 Gru 2011, 14:00

Ja tam używam tylko i wyłącznie tego
http://astrosilesia.pl/
TS APO102/520 f5.1, HEQ5 PRO SynScan mod. QHY294M PRO, QHY CFW3, Canon EOS 550D , Optolong LRGB 36mm ccd filters, HA, SII, OIII Antlia 3.5nm filters , UHC-s
Awatar użytkownika
 
Posty: 834
Rejestracja: 22 Maj 2008, 12:34
Miejscowość: Katowice-Janów

 

PostFaFoFa | 06 Gru 2011, 10:14

Meteon dzięki za inicjatywę. Jestem bardzo początkujacy (czytaj zielony) w temacie astro a meteo tym bardziej więc przepraszam za amatorski język i wszelkie głupoty jakie zaraz napiszę ale wydaje mi się, że taka prognoza może być pomocna.
Niestety w obserwacjach drobne niedokładności dadzą się chyba we znaki.
Na przykładzie wczorajszej prognozy 5/6 12 2011 moja lokalizacja to Poznań. Niebo wg. prognozy miało być czyste. Normalnie pewnie mieści się to w meteorologicznej skali niedokładności ale u mnie niebo cały wieczór szalało. Tj. drobne chmurki, czasem bardzo rozległe, czasem cieńkie dające zamglenie w obserwacjach itp. Dopiero ok północy niebo się wyklarowało ale i tak po północy przeszła jakaś ciężka chmura ok 1h. Słowem w w naszym przypadku chyba wystarczy, że pozostaje jakaś nieprzewidziana cieńka powłoka chmur, lub lokalne zaburzenia żeby zepsuć efekt. W przypadku takich dni jak teraz wystarczy coś na pograniczu błędu i może być klapa.
Niemniej wczoraj faktycznie dało się przez kilka godzin prowadzić obserwacje.

Wracając do prognoz, może warto wziąć pod uwagę takie propozycje (niech mnie doświadczeni koledzy sprostują jeśli zbyt fantazjuję):
1. zamieszczenie filmów w samej stronie wordpressa - przekierowania na YT są jednak trochę denerwujące
2. może dać te mapki ze scenariuszami też jako JPG pod filmem
3. jeśli to ma być prognoza użyteczna dla astromaniaków to proponuje rozważyć też prognozowanie czynnika pogodowego tzw. seeingu (jeśli się da)
LB 10", 26 mm XD, UO HD Orto 12mm, 6mm GSO
 
Posty: 5
Rejestracja: 29 Paź 2011, 05:38

Postmeteon | 06 Gru 2011, 23:06

Janusz_P., pracuję w agencji Meteon. Chcemy spróbować czegoś nowego - i powoli, konsekwentnie próbujemy.

FaFoFa, o to chodzi żeby pokazać kiedy obserwacje będą możliwe, a kiedy nie. Prognozując w tej skali, ciężko uzyskać wyższą trafność. Dzięki za propozycje. 1 zrobione, 2 od jutra będziemy tak robić, 3 zanalizujemy temat.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 03 Gru 2011, 08:59

 

Postmeteon | 08 Gru 2011, 18:06

Po tygodniu działalności dokonaliśmy rewizji, w trakcie której wynikła zażarta dyskusja. Jej efektem jest zakończenie prezentowania prognoz na noc.

Obecnie nie jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom środowiska. Nie jesteśmy w stanie (ze względu na czas) robić prognoz dokładnych co do godziny, z mapami konkretnych rodzajów zachmurzenia nad Polską. Aktualna forma prognoz na noc nie wnosi nic więcej nadto co można usłyszeć z TV czy radia. Więc przy obecności takich produktów jak meteo.pl - jej istnienie nie ma sensu.

MeteonTV nadal będzie działać (skupimy się na innym rodzaju prognoz). Jednak nie zapomnimy o astroamatorach i prognozach na takie okazje jak np. zaćmienia (gdzie dokładniej pokażemy wszelkie możliwości pogodowe) - jeśli moderatorzy nie będą mieli nic przeciwko, będę w wątku informował o prognozach dotyczących wydarzeń astro.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 03 Gru 2011, 08:59

 

PostJanusz_P. | 08 Gru 2011, 18:33

Oczywiście zapraszamy do stałej współpracy 8)

Ps. Nie próbujcie tylko zróbcie to bo nie udaje się dlatego ze próbujecie zamiast to zrobić :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostFaFoFa | 08 Gru 2011, 19:00

meteon napisał(a):Po tygodniu działalności dokonaliśmy rewizji, w trakcie której wynikła zażarta dyskusja. Jej efektem jest zakończenie prezentowania prognoz na noc.

Obecnie nie jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom środowiska. Nie jesteśmy w stanie (ze względu na czas) robić prognoz dokładnych co do godziny, z mapami konkretnych rodzajów zachmurzenia nad Polską. Aktualna forma prognoz na noc nie wnosi nic więcej nadto co można usłyszeć z TV czy radia. Więc przy obecności takich produktów jak meteo.pl - jej istnienie nie ma sensu.

MeteonTV nadal będzie działać (skupimy się na innym rodzaju prognoz). Jednak nie zapomnimy o astroamatorach i prognozach na takie okazje jak np. zaćmienia (gdzie dokładniej pokażemy wszelkie możliwości pogodowe) - jeśli moderatorzy nie będą mieli nic przeciwko, będę w wątku informował o prognozach dotyczących wydarzeń astro.


Bardzo dobra decyzja. Pomysł z bardziej szczegółowymi prognozami przy okazji wydarzeń też bardzo dobry bo właśnie wtedy jesteście najbardziej potrzebni i to w pełnym wymiarze.
Na co dzień każdy korzysta raczej z ogólnodostępnych od dawna źródeł. Przyciągnąć mogłaby tylko bardzo dopracowana i wyspecjalizowana usługa ale jak zauważyliście to znowu jest bardzo wymagające itd.

PS. pytanie co rozumiecie jako wydarzenie? Czy tranzyt galileuszowego księżyca się w to wlicza? :D
LB 10", 26 mm XD, UO HD Orto 12mm, 6mm GSO
 
Posty: 5
Rejestracja: 29 Paź 2011, 05:38

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat