Okulary serii LVW

PostPrzemysław93 | 19 Wrz 2008, 15:47

Image

Hej ;)
Po dłuższym użytkowaniu okularków LVW mogę napisac swoje odczucia, nie jest to typowa recenzja bo nie mam punktu odniesienia bo nie mogłem bezpośrednio porównac LVW z innymi okularkami o tej samej ogniskowej. Okulary były używane z dużym, jasnym newtonem(Synta 10'') jak i z małym refraktorkiem(80ED) na montażu SVP.
Zaczynamy:
LVW 22- był to pierwszy okular z tej serii jaki wpadł w moje ręce. Na pierwszy rzut oka widac solidne wykonanie: duża,sztywna muszla oczna / dobrej jakości tulejka okularu z rowkiem zabezpieczającym przed bezpośrenim wypadnięciem z wyciągu / guma antypoślizgowa / kolorowy pasek (czerwony). Okular waży ...... i jest najmniejszym i najlżejszym okularem z tej serii jaki posiadam. Oferowane pole to 65*, które
nie jest ani za małe ani za duże. Wygodnie obserwacje(nawet w okularach korekcyjnych) umożliwia duże ER na poziomie 20 mm. Okular ma bardzo dobrą korekcję i gwiazdki w całym 65* polu pozostają igiełkami nawet w newtonie F/4,7.

Synta 10''- Okular ten daję tu powiększenie 54x i pole 1,2* co daje możliwośc oglądanie większych powierzchniowo galaktyk oraz mgławic I taki był tego cel, dla przykładu M 81 i M 82 w jedym polu daje ogromne poczucie przestrzenii a struktura tych dwóch całkiem odminnych galaktyk staję się wyraźnie widoczna. Podobnie Hihotki które także mieszczą sie w jedym polu tego okularu z gwiazdkami ostrymi aż do krawędzi pola.
Jest to także okular do względnego oszacowania położenia jakieś messiera lub innej w miarę jasnej galaktyczki lub mgławiczki. Teraz jeszcze parę słów o połączeniu LVW 22 i filtru mgławicowego UHC-Lumicona, który jest moim niezastapnionym rozwiązaniem do rozległych obiektów mgławicowych. Tak... oczywiście chodzi m.in o Veila który w tym połączeniu poprostu powala i świeci. Co prawda nie mieści sie nawet jedna częśc Veila w polu okularku ale możliwośc dokładnego zbadania każdego włókienka jest piękna alternatywą. To są zalety tego świetnego okularka, który daje naprawdę dużo możliwości.

Orion 80ED- Okular ten daję tu powiększenie 27x i pole 2,4* co czyni ten układ typowym przeglądowym doubletem do dużych powierzchniowo obiektów. Jak narazie (czyli na początku) użytkowania ED80 ten okular prawie cały czas siedzi w wyciągu bo nie mogę się nadziwic polem, korekcją i tymi kolorowymi gwiazdkami jakie daje edek. Zachwycają mnie widoki np. Albireo z ogromnym zapasem pola a w śroku ciasno ułożone dwie różnokolorowe gwiazki. Podobnie, pięknie prezentują się wielkie galatyczki takie jak M 31 widoczne w jednym polu widzenia, czy Veil który jest prawie cały w polu widzenia. Często lubie sobie poprostu pobuszowac tym okularem i edkiem po Drodze Mleczej i poprostu podziwiac ten ogrom gwiazd.

LVW 13- był to drugi okular z tej serii jaki wpadł w moje ręce. Na pierwszy rzut oka widac solidne wykonanie: duża,sztywna muszla oczna / dobrej jakości tulejka okularu z rowkiem zabezpieczającym przed bezpośrenim wypadnięciem z wyciągu / guma antypoślizgowa / kolorowy pasek (zielony). Okular waży ..... i jest już większym okularem. Oferowane pole to 65*, które
nie jest ani za małe ani za duże. Wygodnie obserwacje(nawet w okularach korekcyjnych) umożliwia duże ER na poziomie 20 mm. Okular ma bardzo dobrą korekcję i gwiazdki w całym 65* polu pozostają igiełkami nawet w newtonie F/4,7.

Synta 10''- Okular ten daję tu powiększnie 92x i pole 0,7* co czyni ten układ bardzo dobrym do większośc galaktyk(nawet tych mniejszych), mniejszych gromad oraz jasniejszych mgławic planetarnych. Często także używany do planet (szczególnie do Jowisza) i Księżyca. Przykładem mogą tu byc piękne widoki takich galaktyk jak: M 82, M 51, M 74, M 108, oraz mgławic planetarnych: M 27,M 97. Często używam tego okularu to poszukiwania słabych NGC-ków(nawet częsciej niż 8mm ). Piękne są także widoki mniejszych gromad otwartych. Okular często używany przy Księżycu bo daje dobre powiększnie, przy którym obraz nie jest jeszcze podatny tak częśto na słaby seeing. Księżyc widoczny jest cały (na styk) w jednym polu. Co do planet to najczęście do Jowisza bo, jego słabe położenie w tym roku raczej nie pozwalało na większe powerki a przy 92x spokojnie widoczna była jego burzliwa strukturka.

Orion 80ED- Okular ten daję tu powiększenie 46x i pole 1,3* co czyni ten układ dobrym do podziwiania większośc messierów. Ta ogólnie używam ten okular do wszystkiego co jest w zasięgu 80mm soczewki czyli głównie do galaktyk i jasniejszych mgławiczek planetarnych z katalogu messiera. Okular używany takze często do obserwacji Księżyca i Planet(głównie Jowisza). Księżyc i Jowisz w edku z LVW 13 jest o wiele ładniejszy od tego w newtonie z powodu o wiele ładniejszego kontrasu. Jowisz jest bardziej kolorowy i o wiele lepiej kontrastowy niż w 10'' w której jest nieco wyblaknięty. Inne zastosowanie tego okularu to oczywiście wszelkie układu podwójne.

LVW 8- był to trzeci(narazie ostatni) okular z tej serii jaki wpadł mi w ręce. Na pierwszy rzut oka widac solidne wykonanie: duża,sztywna muszla oczna / dobrej jakości tulejka okularu z rowkiem zabezpieczającym przed bezpośrenim wypadnięciem z wyciągu / guma antypoślizgowa / kolorowy pasek (niebieski). Okular waży .... i jest największym i najcięższym okularem z tej serii jaki posiadam(uwaga dla tych co posiadają słabyszy wyciąg). Oferowane pole to 65*, które nie jest ani za małe ani za duże. Wygodnie obserwacje(nawet w okularach korekcyjnych) umożliwia duże ER na poziomie 20 mm. Okular ma bardzo dobrą korekcję i gwiazdki w całym 65* polu pozostają igiełkami nawet w newtonie F/4,7.

Synta 10''- Okular ten daję tu powiększnie 150x i pole 0,4 * co czyni go dobrym okularem planetarno-księżycowym. I do tego służy, widoczki Księżyca są bardzo uroczę, szczególnie jeśli trafimy w dobry seeing.
Planetki także są bardzo uroczę, lecz przy Saturnie trochę brakuje powera. Używam go także do poszukiwania lub podziwiania małych mgławic planetarnych(z UHC) i gromad kulistych. Jeśli chcę przyjeżec się dokładnie jakieś galaktyczce wybór LVW 8 także nie jest głupi np. przy tym okularku widziałem najpiękniejszą w życiu M 82 która ukazała mi tyle szczegółów w strukturze że szczena mi opadła.

Orion 80ED- Okular ten daję tu powiększenie 75x i pole 0,8* co czyni go dobrym okularem księżycowo-planetarnym jak i wymiataczem przy ciasniejszych układach podwójnych. Epsilonki w Lutni rozbija właśnie ten okular. Widoczki Księżyca są bardzo dobrę a okolicę terminatora potrafią naprawdę powalic kontrastem. Szkiełko te dobre jest tu np. do przypowerowania na gromadkach kulistych lub mniejszyh otwartych.

PODSUMOWANIE
To tyle, z mojej strony na temat okularków LVW oraz stosowania ich w Syncie i Orionie. Okularki te są bardzo dobrę i nie załuje ani złotówki której wydałem na ich zakup. Dla mnie są to narazie okulary docelowe (dopóki nie stac mnie na Naglery :) ) i myśle że jeszcze dadzą mi jeszcze wiele szcześliwych chwil przy obserwacjach.Zestaw ten daje w Syncie naprawdę bardzo dobre możliwośc DS a w Orionie pzeglądowe(szczególnie przy LVW 22). Jeszcze raz polecam !

Pozdrawiam
Przemek.H
Ostatnio edytowany przez Przemysław93, 01 Sty 2009, 19:02, edytowano w sumie 1 raz
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostKrzysztof_P | 20 Wrz 2008, 15:10

Witam. Odnośnie LVW 13 mm to coś mi nie pasuje , pole z tym okularem piszesz 0.7 stopnia i Księżyc mieści się na styk a przecież Księżyc ma max coś około 30 minut kątowych więc chyba pole własne okularu jest mniejsze niż 65 stopni. Ciekawa sprawa. Pozdrawiam Krzysztof.
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 21 Wrz 2008, 09:49

Księżyc w zależności położenia względem Ziemi ma rozmiary kątowe wahające się o dobre kilka minut kątowych pomiędzy apogeum a perygeum swojej orbity a samo określenie mieści się na styk tez nie jest miarodajne bo definicja na styk dla jednego może oznaczać pół Księżyca a dla drugiego 1" kątową :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 21 Wrz 2008, 10:20

Witam. Więc przyjmijmy na styk czyli OK z pewnym zapasem pola. Okulary napewno warte swojej ceny bez dwóch zdań , do światłosilnych maszynek w tym przedziale cenowym nie mają praktycznie konkurencji. Pozdrawiam Krzysztof.
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostRoman Grzyb | 04 Paź 2008, 13:48

Witam. LVW 13 mm używam od 2 lat i potwierdzam jego bardzo dobrą jakość. Obraz zarówno w światłosilnym Newtonie jak w ciemniejszym SCT jest kontrastowy, nieostrość to nie więcej jak brzeżne 3-5% średnicy.
Natomiast mniejsza o połowę ogniskowa to w mojej stajni UWAN 7 mm (WO). Doskonała korekcja i 82 st. pola widzenia - moim zdaniem nie do pobicia nawet przez TV.

Pozdrawiam wszystkich.
Lornetki: Swaro 15x56; WO 7x50; TS 28x110; Omegon 2x54. Teleskopy: LB 12" Dlx; SCT LX200 GPS 8 "; szukacz WO 7x50+telrad; Okulary: Nagler 31 i 20, LVW 13, WO UWAN 7, Orto 12,5 i 9; kamery: MTV12V8HC, DCR-HC96; OLY E-10+DLC-52,
Awatar użytkownika
 
Posty: 115
Rejestracja: 03 Sty 2007, 01:23
Miejscowość: Sanok

 

PostNorbert1070 | 23 Sty 2012, 02:12

Witam, (co prawda temat z przed 4 lat i do tego zły dział, ale nie chciałem zakładać nowego tematu).

Jak się ma poziom transmisji w tych okularkach, bo coś ostatnio sporo słyszałem pogłosek o niewystarczającej transmisji dla "starych wyjadaczy mgiełek"? Chodzi mi tu głównie o 13mm, który miałby być używany w legendarnej syncie 8".

Tak intuicyjnie sprawę ujmując w LVW jest "sporo szkła" i obawiam się, że do ósemki na te ciemniejsze Ds-y jest go trochę za wiele.

Pozdro.
Lornetki:
-Nikon Action EX 10x50 CF

Teleskopy:
-Synta 8" Dobson

Okulary:
-Kit 10mm i 25mm z zestawu

8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 70
Rejestracja: 25 Cze 2010, 14:49
Miejscowość: Świętokrzyskie

 

PostJanusz_P. | 23 Sty 2012, 09:46

O dobrą transmisje w LVW się nie martw, to markowe, japońskie okulary z dobrymi warstwami MC na każdej powierzchni optycznej tak więc nie mają żadnego problemu z transmisją światła a plotka ta się bierze stąd że ludzie porównują je z dużo tańszymi okularami które maja często oszukane parametry, jakieś szerokokątne 13 które mają przykładowo prawdziwą ogniskową pod 15mm i stąd legenda że LVW w porównaniu z nimi są ciemne :shock:
Japończycy podają prawdziwe a nie oszukane parametry, okulary z niższej półki wręcz przeciwnie podają zawsze zawyżone parametry :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsuper_novy | 28 Gru 2012, 23:44

Janusz_P. napisał(a):... nie mają żadnego problemu z transmisją światła a plotka ta się bierze stąd że ludzie porównują je z dużo tańszymi okularami które maja często oszukane parametry, jakieś szerokokątne 13 które mają przykładowo prawdziwą ogniskową pod 15mm i stąd legenda że LVW w porównaniu z nimi są ciemne :shock:


Mam w swoim zestawie 4 okulary LVW i mogę tylko potwierdzić słowa Janusza. Ostre i kontrastowe obrazy, jakie widzę w LVW zachęcają do oglądania szczególnie jasnych obiektów, chociaż nie powiem, bo M97 w LVW też prezentuje się bardzo dobrze, aczkolwiek tylko z mizernym UHC-S.
12" maleństwo na Dobsonie, Soligor MT-800, Orion 80ED APO, C40D, Nikon 12x50, 3,5-13 LVW i kilka większego kalibru, Barlow x2 2" i GSO x5 1,25", szare i kolorowe szkiełka, trochę różnego złomu i ciągle coś przybywa do kompletu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 04 Mar 2009, 23:21
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat