PRONTO 66/400 - w strone mobilnosci

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

PostGregory | 13 Sty 2006, 02:44

Dobry teleskop astronomiczny to tez taki przyrzad optyczny, ktory bez zbytniego nakladu sil mozna zawsze zabrac ze soba na obserwacje. Minimum wymaganego wyposazenia, aby juz moc wyruszyc w plener i zachwycac sie pieknem nieba...

Taka idea zaczela przyswiecac mi po pewnym czasie uzytkowania MTO 11-CA. Ten maly Maksutow w moim przypadku pelni funkcje dosc silnego instrumentu, zamontowanego do montazu Oriona SkyView PRO. Gdy do tego dolozymy laptopa, zasilanie, kamery i aparaty fotograficzne, takze pewna game okularow, zlaczek, redukcji itp., szybko okazuje sie ze troszke tego wszystkiego jest.

Na temat samego MTO zapraszam tutaj:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=168

Kazdy wymarsz na obserwacje i fotografowanie nieba to juz duza wyprawa, bez samochodu sie nie moze obejsc. Ale nie zawsze trzeba przeciez to wszystko zabierac ze soba... czasami do ogladania nieba w zupelnosci moze wystarczyc niewielki refraktor zamontowany do prostego statywu. Wtedy sprawa jest o wiele prostrza, i choc MTO objal w moim „domowym obserwatorium” zasluzone juz funkcje, postaralem sie o dodatkowy refraktor achromatyczny. Tym razem wybor padl na malego PRONTO firmy Astrokrak. Nie bez powodu, instrument ten bowiem powszechnie jest znany i uznawany za wysokiej jakosci narzedzie w rekach astronoma amatora. Jego sercem jest legendarny obiektyw rodzimej produkcji - PZO, czyli Polskich Zakladow Optycznych. :)

PRONTO po zamontowaniu do statywu:

Image

Wrazenie ogolne
Musze przyznac ze bylo ono bardzo pozytywne. Od reki daje sie odczuc solidna i trwala konstrukcje. Tubus i inne elementy refraktora wykonane praktycznie w calosci z metalu, z najwieksza dbaloscia o detal, wysoka jakosc i to co osobiscie rowniez cenie w tego typu sprzecie - prostote. :) Brak zbednych wodotryskow – szukaczy, itp. Z zewnatrz bialy piekny tubus, w srodku idealnie wyczerniony z widocznymi diafragmami eliminujacymi nieporzadane podczas obserwacji „duszki”. Solidny, precyzyjny wyciag obslugujacy standard 2 cale. Takze zamontowana od dolu tubusu stopka statywowa, do ktorej z pewnoscia bedzie pasowac wiekszosc glowic statywowych (dwa odmienne gniazda statywowe). Jednym slowem – nic dodac, nic ujac! Moze jedynym takim dokuczliwym mankamentem z jakim sie zetknalem byl brak zaslepki chroniacej obiektyw. Tutaj szybko z pomoca przyszla jednak siec polskich hipermarketow. Chwila spaceru po nich i jest, idealnie pasujaca na odrosnik refraktora zaslepka, w kolorze bialym, niemalze „szyta jak na miare”. :)

PRONTO podczas obserwacji:

Image

... oraz od srodka:

Image

Kilka suchych faktow...
Srednica obiektywu, na bazie ktorego powstal PRONTO wynosi 68 mm, w rzeczywistosci po zamontowaniu do wnetrza tubusu ograniczona jest ona do 66 mm. Faktyczna dlugosc ogniskowa 393 mm. Jest to obiektyw achromatyczny, pokryty na zewnetrznych powierzchniach dodatkowa, delikatna warstwa przeciwodblaskowa. Do budowy wykorzystano tutaj dwie sklejone ze soba soczewki. Na uwage zasluguje fakt, iz obiektyw ten dzieki swojej budowie (bardzo cienki, niewielka ilosc szkla), charakteryzuje sie znacznie lepsza sprawnoscia optyczna, przewyzszajaca inne typowe achromaty. Jednym slowem, o wiele mniejsze straty przechodzacego przez szklo zebranego swiatla, a takze wieksza skutecznosc podczas skupiania tego swiatla bezposrednio w ognisku. Obrazy gwiazd wykazuja dzieki temu wieksza punktowosc, zas barwne obwodki typowe dla innych achromatow, zarowno przed jak i za ogniskiem sa tutaj znacznie mniejsze. W nastepstwie tego, obserwator zyskuje doskonale odwzorowanie bieli. Instrument charakteryzuje sie swiatlosila 1/6, zdolnosc rozdzielcza zblizona do 2,1 sekund luku, zasieg gwiazdowy 12 magnitudo. Maksymalne uzyteczne powiekszenie w granicach 100x. Przeprowadzone obserwacje wydaja sie to potwierdzac. Przy 66-krotnym powiekszeniu i wiekszym, uzyskane obrazy byly jak najbardziej kontrastowe i ostre, na przyzwoitym poziomie.

Jeszcze jedno ujecie PRONTO:

Image

Dodatki
Wyciag refraktora, zakonczony zostal tzw. jaskolczym gniazdem. Ja do tego gniazda wykorzystuje dwu calowa nasadke katowa 90 stopniowa, z dodatkowa redukcja na standard 1,25”. Oczywiscie nie ma problemu, i przez PRONTO mozna spogladac takze na wprost, po uprzednim wymontowaniu elementu z jaskolczym gniazdem, i zastosowaniu przedluzajacej wyciag tulejki. To ostatnie rozwiazanie jest o tyle dobre, iz podczas fotografowania nieba nie potrzebna jest dodatkowa optyka, jak chocby pryzmat czy lustro w katowce. Dobrze jest fotografowac na wprost. :) Obecnie do PRONTO wykorzystuje dwa okulary. Jeden z nich to dwu calowy, 32 mm okular Erfla (powiekszenie 12x). Drugi to okular ortoskopowy, standard 1,25 cala, 6 mm (powiekszenie 65x). Refraktor zamontowalem na azymutalnym statywie drewnianym. W celu zrownowazenia konstrukcji, i zwiekszeniu wygody uzytkowania zastosowalem dodatkowe przeciwwagi, ktore pozostaly mi po dawnym umocowaniu MTO.

Nasadka katowa 2" z redukcja i okularem 1,25":

Image

W akcji
Tak jak wspomnialem wczesniej, doskonala punktowosc gwiazd. Szczegolnie przy okularze Erfl i minimalnym powiekszeniu. Uzyskane tym samym obrazy sa wprost urzekajace, duze pole widzenia, mnostwo swiecacych i ostrych jak szpilki diamencikow. Wieksze zas powiekszenia ukazaly symetryczne krazki dyfrakcyjne. Na jasnych gwiazdach dostrzeglem trzy takie krazki. Do Ksiezyca idealnie sprawdzil sie okular ortoskopowy, choc musze przyznac ze stosowanie tez tych mniejszych powiekszen na Ksiezycu ma w sobie cos magicznego. Niemniej przy powiekszeniu 65x srebrny glob ukazal cale bogadztwo uksztaltowania, rozpadlin i kraterow a takze strukture na ich zboczach. Krawedzie Ksiezyca idealnie ostre, bez rzucajacej sie w oczy kolorowej i uciazliwej dla wiekszosci achromatow obwodki! Plejady pelna krasa i piekno, mrowie gwiazd. Mglawica M42 kontrastowa i wyrazna, cztery skladniki trapezu w Orionie widoczne jak na dloni... :)

Wyciag z zamontowanym okularem 2", bez nasadki katowej:

Image

Jednym slowem?
Wystarczylo kilka spojrzen aby uznac PRONTO za doskonaly teleskop. Z pewnoscia sprawdzi sie w przyszlosci na wyjazdach i pod ciemnym niebem, z dala od miasta. Kazdy poczatkujacy milosnik astronomii moze uczyc sie za jego pomoca nie tylko orientacji na niebie, odkrywac subtelnosci jakie skrywa niebo, ale rowniez fotografii, chocby przy Ksiezycu czy jasnych planetach. Do planet wystarczy uzyc kamery webcam. Ale PRONTO moze okazac sie tez przydatny rowniez w rekach zawodowca, do obserwacji chociazby gwiazd zmiennych. :)

Pozdrawiam.
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory 02 Lip 2006, 02:55, edytowano w sumie 5 razy
Gregory
 

PostDominik Woś | 13 Sty 2006, 12:44

Pięknie Grzegorzu opisałeś ten przenośny refraktor. Dodam jeszcze, że miałem okazję popatrzeć przez właśnie takie Pronto 66/400 i byłem mile zaskoczony jakością obrazów tego przenośnego maluszka. Aberacja chromatyczna tak charakterystyczna w achromatach jest tutaj pod dobrą kontrolą. Zresztą powiem tyle, że spokojnie dało się obserwować Marsa i widać było zarysy kontynentów a po dołożeniu czerwonego filtra raczej dość wyraźnie. Jesli dobrze pamiętam to zastosowaliśmy dla Marsa nawet powiększenie ok. 130x i ekstremalne 200x ale przy tych powiększeniach ciężko się obserwuje ze statywu (obraz przy 130x był bardzo ładny a przy 200x już mocno ciemniał i się zamazywał). Myślę, że 2D (powiększenie 2x średnica obiektywu) jak na achromat jest bardzo dobre.

Oczywiście obrazów z planetarnych z Pronto nie należy porównywać z większym MTO, które daje bardzo kontrastowe obrazy i do tego pozbawione aberacji chromatycznej.

A i jeszcze jedna sprawa. Gdyby było możliwe mógłbyś Grzegorzu przetestować Pronto przy obserwacjach Słońca (oczywiście z filtrem słonecznym z foli Baadera lub podobnym) ? Zbliża się zaćmienie. :wink:

Jeśli będzie sposobność spróbujemy zrobić bezpośrednie porównanie Pronto do Takahashi FS60. Może być dość ciekawe.

Pozdrawiam,
Dominik

A i pytanie do Janusza: Co to za obiektyw ten PZO 800:12 ? Jak mają się obrazy z takiej lunetki w stosunku do Pronto Grzegorza ? Robiłeś może jakieś dłuższe Pronto z tym obiektywem ?
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 13 Sty 2006, 14:48

Tak, musze przyznac ze ja rowniez bylem bardzo pozytywnie zaskoczony obrazami planety Mars jakie ujrzelismy wtedy przez PRONTO. Po zastosowaniu okularu lantanowego o ogniskowej 3,8 mm i dodatkowo 2-krotnej soczewki Barlowa powiekszenie wynosilo lekko ponad 200x. Chyba dlatego niedlugo po tym zdecydowalem sie na zakup swojego egzemplarza, w pelni przenosnego i zgrabnego trawlerka. :) Teraz sa juz dwa PRONTO i byc moze wspolnie skusimy sie na pewien eksperyment? Taka lornetka z dwoch solidnych refraktorow to byloby cos! :roll: Takze bardzo ciekawe moze okazac sie porownanie PRONTO z Takahashi FS60.

Jeszcze jedna, pamiatkowa fotka. Prosze zwrocic uwage na zadowolona twarz Marcina (Rudolfixa), widok z PRONTO dostarcza niezapomnianych wrazen. Zreszta usmiechu na twarzy nie zabraklo nikomu z nas. :)

Image

W ostatnim czasie, podczas kilku pogodnych dni oczywiscie nie moglem sie oprzec pokusie, i wycelowalem PRONTO z folia Baadera takze na Slonce. Podobnie jak z Ksiezycem tarcza sloneczna jest tak ostra ze mozna sie o nia niemalze skaleczyc. ;-) Pieknie widoczne pociemnienie brzegowe oraz grupy plam, choc ostatnio panowal tam wzgledny spokoj. PRONTO jak tez MTO z malym Sonnarkiem szykuje pomalu na calkowite zacmienie Slonca, ktore wydarzy sie 29 marca tego roku. Co prawda przebieg zjawiska w Polsce bedzie jedynie czesciowy, ale i tak warto sie na ta okolicznosc przygotowac, i oprocz wizualnych obserwacji, w miare mozliwosci tez zarejestrowac.

Pozdrawiam.
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory 02 Lip 2006, 02:55, edytowano w sumie 4 razy
Gregory
 

PostGregory | 15 Sty 2006, 02:58

A propo obiektywu PZO 800:12 z tego co wiem, niektorzy budowali fajne teleskopy z udzialem tego obiektywu. Troche mniejsza srednica, dluzsza za to ogniskowa same z siebie wskazuja na mozliwosc stworzenia ladnego refraktora planetarnego - i to w dodatku przenosnego! :) To takie inne PRONTO. :wink:
Gregory
 

PostJanusz_P. | 15 Sty 2006, 14:53

Obiektyw PZO PTMA o ogniskowej 800mm i średnicy czynnej 66mm jest projektu tego samego utalentowanego designera co "Pronto" a co za tym idzie jest to optyczna perełka na polskim rynku astronomiczym, szkoda tylko że już dostępna tylko na wtórnym rynku :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 20 Sty 2006, 21:59

A tutaj wspolnie z profesorem Rudolfixem testujemy okulary ortoskopowe, i spogladamy na Ksiezyc w poszukiwaniu roznic. Takze nie oszczedzilismy okna sasiadki. ;-) Przy okazji, doskonale sprawdzil sie nowy statyw. :D

Image
Ostatnio edytowany przez Gregory 02 Lip 2006, 02:56, edytowano w sumie 4 razy
Gregory
 

PostGregory | 22 Sty 2006, 17:17

Dzisiaj w ciagu dnia pieknie sie rozpogodzilo, i wyjrzalo Slonce. :D Wystawilem na balkon PRONTO z zamontowana folia Baadera, wypozyczona na chwile od MTO. Dosc dlugo delektowalem sie widokiem grupy plam jaka jest obecnie widoczna na powierzchni naszej gwiazdki. Najsampierw zastosowalem okular Erfl 32 mm (12x). Super ostry obraz, bajeczny i jasny. Potem okular ortoskopowy Antares 6 mm (65x). Doskonale widoczna juz struktura plam. Na koniec uzylem okularu lantanowego 3,8 mm (102x), aby jeszcze lepiej przyjrzec sie tym grupom.

Pozniej przylozylem Olympusa C-4000 do okularu Erfl 32 mm i zrobilem pamiatkowa, taka spontaniczna fotke. Co prawda Slonko juz bylo zbyt nisko nad linia horyzontu, pojawily sie tez pierwsze chmurki. Takze metoda uzyskania tej fotki pozostawia wiele do zyczenia. Ale... tak mniej wiecej widac Slonce w PRONTO, bezposrednio w okularze Erfl 32 mm. Oczywiscie podczas obserwacji wizualnej, szczegolowosc, oraz plastyka jak tez rozdzielczosc jest znacznie, znacznie wieksza i to zdjecie tego widoku nie oddaje. :D

Image

Na zakonczenie jeszcze jedno ujecie PRONTO. Tym razem refraktor zamontowany w parze z MTO, na SVP.

Image

Pozdrawiam,
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory 02 Lip 2006, 03:02, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

PostDarek. M | 04 Kwi 2006, 15:07

po prawej profesor a po lewej Domek Czy Meteor?
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostGregory | 22 Kwi 2006, 23:10

Meteor w tym czasie trzymal aparat. Swoja droga... dawno nie uzywalem tego nicka. :idea:

Gregory/Meteor
Gregory
 

PostDrakos | 28 Cze 2006, 16:20

Czy takie Pronto nadawało by się na celownicę do mojego Soligorka MT-750 , czy ogniskowa nie będzie za mała :?:
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

PostJaLe | 28 Cze 2006, 16:33

Drakos napisał(a):Czy takie Pronto nadawało by się na celownicę do mojego Soligorka MT-750 , czy ogniskowa nie będzie za mała :?:


Jedno z przyszłych zastosowań dla mojego przyszłego Pronto- Z, to właśnie tszukacz, ale to do 20".

Drakosie, TY jednak kup sobie zwykły szukacz, przede wszystkim ze wzgledu na cene. Jeżeli jednak w przyszłości chcesz mieć coś do guidingu to bierz Pronto.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDrakos | 29 Cze 2006, 09:54

Myślę właśnie o guidingu i dlatego biorę Pronto pod uwagę.
Przyda się też zapewne jako dobrej klasy luneta podręczna na wakacje :lol:
Mam okazję kupić uszkodzoną na pryzmatach i bez okularów lunetkę myśliwską z obiektywem PZO dosłownie za grosze i z niej właśnie ma powstać moje Pronto 8)
Dziekuję za opinię, decyzja podjęta, robię Pronto :!:

Ps. Przy okazji czy ktoś nie ma do zbycia solidnego statywu geodezyjnego, potrzebuję go zaadoptować pod mojego Soligorka MT-750.
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

PostGregory | 29 Cze 2006, 10:19

Drakos napisał(a):decyzja podjęta, robię Pronto :!:


Nie będziesz żałował wyboru. Pronto to doskonały, podręczny refraktor astronomiczny który poza wizualnymi obserwacjami idealnie nadaje się na guider. W przypadku guidera dobrze jest przedłużyć ogniskową za pomocą dodatkowego Barlowa. Pronto jest dosc krótki i jasny i oczywiscie doskonale sprawdzi się też w roli szukacza do dużego teleskopu. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJaLe | 29 Cze 2006, 11:10

Drakosie możesz tez zapolować na lunetę firmy Zeiss. Okazuje się że z minimalnymi przeróbkami pasuje do obudowy Pronto firmy Astrokrak.

Ja też jestem zdania że Pronto może mieć potrójne zastosowamie:
1. szukacz
2. luneta na małe wypady
3. guiding
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 30 Cze 2006, 23:14

Pomimo krotkiej ogniskowej, i sporej swiatlosily Pronto, z okularem lantanowym np. 3,8 mm to tez bardzo przyzwoity achromatyczny refraktor planetarny.

Polecam. :)

Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory, 02 Lip 2006, 20:27, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostJanusz_P. | 01 Lip 2006, 09:55

Nie zapomnę chyba do końca życia jednego widoku z "Prącia" a mianowicie całego Cirrusa obserwowanego z kudłaczy z Okularem Erfla 40mm z filtrem UHC to był widok jak z fotki Dominika w H-alfa oglądany na mocniej przyciemnionym monitorze :shock:
Luneta miała wtedy wydawać by się mogło śmieszne parametry typowo lotnetkowe jak 10x66 ale ten widok Cirrusa w całym polu Erfla 40mm rzędu 70* po prostu wymiatał i nie można było od niego długo oderwać wzroku 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDarek. M | 01 Lip 2006, 11:46

A da sie zobaczyc Cirrusa z BPC 20x60? ostatnio nie moge go złapać :? może za jasne noce :roll:
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostJanusz_P. | 01 Lip 2006, 12:07

Pewnie że sie da ale Łabędż musi być wysoko a kapiąca Droga Mleczna musi niknąć w Strzelcu za horyzontem czyli wymaga to bardzo dobrej nocy z czarnym niebem i dużą przejżystością powietrza 8)
Jednakowoż dopiero użycie filtra UHC lub jeszcze lepiej OIII spowoduje że Cirrus nie będzie wyglądał zerkaniem jak duch mgławicy tylko jak z naszych forumowskich obrazków w H-alfa :lol:
Przy ciemnym Niebie z Kudłaczy widać go już pięknie Zeissikiem 10x50, nie wolno tylko zapomnieć o conajmniej 20 minutowej adaptacji wzroku do ciemności 8)

Ps. Nie zabieraj się za jego szukanie lornetką jak nie masz zasięgu gołym okiem conajmniej 6mag, to jest podstawa do jego identyfikacji bez filtrów mgławicowych.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 04 Lis 2006, 15:03

Wczoraj dotarło do mnie ProntoZ. Dlaczego na końcu jest to Z ?
Dodałem literkę "Z" gdyż obiektyw pochodzi od Zeissa, prawdopodobnie jest pierwowzorem szkła które było w naszych PZO.

Parametry właściwie się nie różnią i wynoszą: 66/400. Czyni to z tej lunety dosyć jasny sprzęt.

Image

Na moją prośbę, by podkreślić inność tego szkła Janusz pozostawił oryginalną oprawę .

W chwili obecnej dokonałem kilku dziennych obserwacji.
Obserwowany obiekt znajdował się odległości, która oceniam na ponad 1000 m i była nim wieża kościelna.
Obserwacje prowadziłem porównując 3 okulary, były to obserwacje dzienne.
1.MErfl 32 2" - pow. x 13.3
2.Plossl PE - 32 mm Soligora 1,25" pow. x 12.5
3.Ortho 9 mm Antares- Japan pow. x 44

We wszystkich okularach obserwowany obiekt był bardzo jasny (aż boli oko).
Jak wypadły obserwacje w poszczególnych okularach.
1. Obraz kontrastowy, objawiało się to idealna wprost widocznością linki piorunochrona, niestety widoczne lekkie zamglenia obrazu w około 10% na obwodzie. Największe pole widzenia w stosunku do pozostałych okularów
2. Podobnie jak w Erflu obraz więcej niż przyzwoity, musiałem natomiast odsunąć oko od okularu o kilka mm. Pole obserwacji mniejsze przynajmniej o 10%, również na obrzeżach lekko zamglone w około 10%
3. Obraz niesamowicie jasny, ale bardzo słabo kontrastowy, przez co wydaje się że nie najostrzejszy, ale nie jest źle. Co ważne w całym polu widzenia nie odbiega od siebie jakościa !!! Czy zerkamy w środku czy na obrzeżach jest jednakowy i nie ma zniekształceń (jednak Ortho to Otrho)!!!

ps. czekam teraz na dogodne warunki obserwacyjne i testy nocne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 04 Lis 2006, 15:56

Gratuluje JaLe nowego sprzetu. :) Pronto to bardzo sympatyczny refraktor, a obserwacje zarowno dzienne jak tez nocne, w szczegolnosci te astronomiczne to czysta przyjemnosc i radosc dla oczu. :)

Przy okazji dodam jeszcze jedno zdjecie do niniejszej recenzji, wykonane wlasnie przez Pronto wzbogacone w kamere Vesta i soczewke Barlowa.

Image

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostRadekF | 08 Sty 2007, 20:49

Witam !

Chciałbym również kilka swoich uwag odnośnie tego sprzętu tutaj zamieścić .
Ja posiadam wersje Pronto na bazie szkiełka Zeissa i własanej konstrukcji body , które do tej pory jest poddawane drobnym korektom :).
Na dzień dzisiejszy wygląda to tak

Image

Sprzęt choć tak mały aparaturą ,cały czas zadziwia mnie swoimi obrazami . Po kilku miesiącach użytkowania mogę powiedzieć , że obrazy są bardzo ostre ,gwiazdy jak szpileczki , kontrast i barwa na bardzo wysokim poziomie .
Pomimo , ze jest to achromat ze światłem f 6 ,to aberacja chromatyczna jest naprawdę bardzo znikoma . Myślę ,że nadaje się on dość dobrze na rozpoczęcie przygody z astro-foto.

Poniższych kilka zdjęć może co nieco zobrazuje jakość tego szkiełka. Co prawda nie są one jakiś wysokich lotów ,ale moje umiejętności foto są na razie takie ,a nie inne :wink: .

Image

Jowisz 2006 ,Pronto +barlow x3

Image

M 42 , pronto + 350d , Iso 800, ok. 7 min (niestety trochę mało materialu :( )


Image

Okolice M 57 , Pronto + 350d , Iso 800 ok. 5 min



Moim zdaniem Pronto zasługuje na szczególną uwagę i jest sprzętem godnym polecenia !

Pozdrawiam Radek F
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 23 Sty 2006, 09:03
Miejscowość: Konin

PostGregory | 09 Sty 2007, 10:55

Radku, pięknie prezentuje się Twoje Pronto. :D No a zdjęcia sam wiesz, że są super! 8) Miło że zabrałeś głos w recenzji, miło oglądać i czytać. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostRadekF | 10 Sty 2007, 00:21

Witam !

Dzięki za te krzepiące słowa Gregory .
Sprzęt oczywiście jest jeszcze w fazie dopieszczania pewnych elementów , jak już będzie skończony . to zamieszczę , pełniejszy jego obraz .
Co do zdjęć to wiem , że daleko im do miana super , ale może za jakiś czas uda mi się tym szkiełkiem coś ładnego narysować :).

Pozdrawiam Radek F
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 23 Sty 2006, 09:03
Miejscowość: Konin

PostGregory | 10 Sty 2007, 20:56

RadekF napisał(a):Sprzęt oczywiście jest jeszcze w fazie dopieszczania pewnych elementów , jak już będzie skończony . to zamieszczę , pełniejszy jego obraz .


Doskonale. Juz teraz obecna wersja prezentuje sie wysmienicie. Ciekawe co chowasz jeszcze w zanadrzu? :) Czekamy zatem na rozszerzony opis opracowanej przez Ciebie konstrukcji. :)

RadekF napisał(a):Co do zdjęć to wiem , że daleko im do miana super , ale może za jakiś czas uda mi się tym szkiełkiem coś ładnego narysować :).


Zapewne moze byc jeszcze lepiej, co nie zmienia faktu ze gratulacje juz sie Tobie naleza za te subtelne i bardzo ladnie wykonane astrofotki. :) Aberacja jak widac na zdjeciach nie jest az tak bardzo dokuczliwa, a ta minimalna dodaje pewnego uroku. :) Jowisz tez nie zawsze wychodzi taki jak u Ciebie, z udzialem sporo wiekszych teleskopow. ;-) Swoja droga ja rowniez zastanawialem sie wielokrotnie aby zaprzac do takiego dzialania Pronto i tutaj musze przyznac ze zostalem zachecony. Jest to dosc prosty do poprowadzenia refraktor, no i przy jego pomocy i udziale Canona mozna obrazowac bardziej rozlegle obszary nieba. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostRadekF | 11 Sty 2007, 00:27

Doskonale. Juz teraz obecna wersja prezentuje sie wysmienicie. Ciekawe co chowasz jeszcze w zanadrzu? Czekamy zatem na rozszerzony opis opracowanej przez Ciebie konstrukcji.


Sprzęt jest w powtórnym malowaniu , jak już wszystko złożę w jedną całość ,to nie omieszkam zaprezentować w szczegółach :).


Jowisz tez nie zawsze wychodzi taki jak u Ciebie, z udzialem sporo wiekszych teleskopow. Swoja droga ja rowniez zastanawialem sie wielokrotnie aby zaprzac do takiego dzialania Pronto i tutaj musze przyznac ze zostalem zachecony. Jest to dosc prosty do poprowadzenia refraktor, no i przy jego pomocy i udziale Canona mozna obrazowac bardziej rozlegle obszary nieba.



Prezentując te zdjęcia właśnie chciałem pokazać , że tym maleństwem, za stosunkowo niewielkie pieniądze można także fajne fotki zrobić :).
Oczywiście nie dają one pełnego obrazu jakości tego sprzętu , ponieważ dopiero zaczynam zabawę w astro-foto i wciąż borykam się z przeciwnościami losu :wink: ( brak doświadczenie , umiejętności i braki sprzętowe ) .
Wydaje mi się za to ,że w Pronto drzemie wspaniały potencjał do przygody z astronomią .
Mam nadzieję ,że z biegiem czasu uda mi się to udowodnić :).

Pozdrawiam Radek F
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 23 Sty 2006, 09:03
Miejscowość: Konin

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat