Coronado PST (obserwacje Słonka w H-alpha)

PostDominik Woś | 28 Lis 2005, 15:30

Personal Solar Telescope (Coronado PST)

Image

Obserwacje Słońca rozpoczynałem od używania refraktora z nałożonym na obiektyw szklanym filtrem słonecznym. Przy jego pomocy obserwowałem przejście Wenus przed tarczą Słońca w 2004 roku. Chyba właśnie dzięki temu wydarzeniu zainteresowałem się troszeczkę bardziej zagadnieniem obserwacji Słońca. Jeszcze na kilka miesięcy przed przejściem Wenus mój dobry znajomy z USA wyposażył się w coś, co nazywa się Personal Solar Telescope (Osobisty Teleskop Słoneczny) umożliwiający obserwacje Słońca w wąskim widmie – H-alpha. Na początku byłem trochę zdziwiony decyzją Roberta, bo posiadał on już filtr H-alpha Coronado Solarmax 60mm, jednak w momencie, gdy sam zostałem posiadaczem Osobistego Teleskopu Słonecznego zrozumiałem, co miał na myśli mówiąc o dużej wygodzie związanej z obserwacjami za pomocą Coronado PST. Teleskop jest rzeczywiście bardzo kompaktowy i można go zawsze mieć na przykład w bagażniku samochodu. Gotowy do obserwacji jest po mniej więcej 10 sekundach od wyjęcia z bagażnika auta. Jest dość lekki wiec można go zabrać ze sobą prawie wszędzie. Pewnie przesadą byłoby stwierdzenie, że mieści się w kieszeni, ale... w plecaku nie zająłby zbyt wiele miejsca.

Trochę danych technicznych ze strony producenta (www.coronadofilters.com):

Średnica: 40mm
Ogniskowa: 400mm
F/Ratio: F/10
Zakres filtra : <1.0&Aring; - <0.6&Aring;

Obserwacje wizualne

PST standardowo współpracuje z okularem Kelnera 12,5mm i daje z nim bardzo kontrastowy obraz Słońca. Oczywiście można używać do PST dowolnych parafokalnych okularów w standardzie 1,25 cala i obraz da się zogniskować, jeśli chcemy użyć standardowego barlowa to już nie. Jednak, jeśli Barlow ma możliwość wykręcenia soczewki i posiada ona standardowy gwint filtrowy (tak jest na przykład w Barlowie 1,25" Antaresa lub Soligora) to możemy zwiększyć powiększenie okularu wkręcając soczewkę barlowa wraz z przednią oprawą bezpośrednio w gwint filtrowy okularu. Uzyskamy mniejsze powiększenie takiej soczewki niż używając jej z dedykowaną przedłużką jednak powiększenie okularu trochę wzrośnie.

Słońce w okularze ma kolor czerwony z ciemniejszymi obszarami pokazującymi protuberancje na tarczy (tak widać protuberancje też na tarczy Słońca) oraz wyraźnie ciemniejszymi plamami i jaśniejszymi obszarami wokół plam. Poniższe zdjęcie pomimo, ze dość prymitywnie zrobione (z ręki w projekcji okularowej) dobrze oddaje obraz protuberancji widziany przez PST.

Image

Kwestia astrofotografii

PST nie jest teleskopem, który w zamyśle producenta miał być wykorzystywany do astrofotografii. Jednak wykorzystywanie go do tego celu jest jak najbardziej możliwe. Jedyne, czego potrzebujemy to krótsza złączka 1,25 cala i wkręcona w nią soczewka barlowa w celu tak zwanego wyciągnięcia ogniska, aby dojść do punktu ostrości z webkamerką lub aparatem fotograficznym. Taka złączka do wykorzystywania z Canonem 10D (zamówiłem kiedyś u Janusza w Astrokraku) wygląda tak:

Image Image

A tak oto wygląda Słonko na zdjęciu przez PST.

Canon 10D:

Image

TouCam 840:

Image Image

Image Image

Technika zrobienia zdjęcia aparatem fotograficznym jest dość prosta. Potrzebne są dwie ekspozycje (no jedna też by w zasadzie wystarczyła ale musimy wtedy trochę pobawić się Krzywymi w programie graficznym), ale ja robię dwie - jedną z dłuższym czasem naświetlania dla dobrego pokazania protuberancji, druga z krótszym czasem naświetlania dla zachowania szczegółów na tarczy. Tak zrobione ekspozycje nakładamy jedną na drugą w programie graficznym, z tym, że górną warstwę stanowi zdjęcie pokazujące szczegóły widoczne na tarczy.

Osoby, które poważniej myślą o obserwacjach Słońca mogę PST polecić z czystym sumieniem. Jedno jest pewne, że będzie to sprzęt zawsze gotowy do obserwacji i dzięki temu będzie można w każdej chwili z niego skorzystać, bo dziury w chmurach ostatnio zdarzają się coraz rzadziej. :wink:

Po więcej informacji o Coronado PST odsyłam też na stronę internetową producenta: www.coronadofilters.com lub http://www.coronadofilters.com/cgi/prod ... w=1024#pst

Warto też zerknać na stronę Astrokraka (dystrybutora w Polsce): http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=299

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 27 Sie 2006, 12:57, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 29 Lis 2005, 00:27

Czytajac ta recenzje po czesci kreci mi sie lezka w oku. Swego czasu autor watku wypozyczyl mi dokladnie ten egzemplarz PST. Pamietam jak wrocilem ze wspolej nocnej sesji obserwacyjnej do domu, a juz switalo. Nagle, zobaczylem ze zza bloku wylania sie Slonce. Pomyslalem, ledwo zipie ale co tam, zerkne choc na chwile. Doslownie w 10 sekund Personalny Sloneczny Teleskop byl gotowy do dzialania i wtedy po raz pierwszy w zyciu na wlasne oczy ujrzalem te potezne i przepiekne protuberancje... wtedy, ta chwila przemienila sie w conajmniej godzine. Potem jeszcze w ciagu 2 tygodni czesto organizowalem pokazy dla rodziny. Czyms niezwyklym jest moc podziwiac przemiany ktorych zrodlem jest bezposrednio nasza rodzima gwiazdka :) Widac bylo ze zyje. Nawet zrobilem wtedy swoje pierwsze probne zdjecia, choc Dominik doszedl tu juz do calkowitej perfekcji. Tym bardziej doceniam ta recenzje, i przesylam pelne gratulacje! :)
Gregory
 

PostZdzich K-lin | 26 Maj 2012, 11:01

___ Witam :D warto odświeżyć temat. :D .
___ Właśnie zastanawiam się o co rozszerzyć "zestaw astro". :wink:
- Na montażu AZ-TS: GSO 196/1000M-LRN; SW 102/500/BladerPlanetarium oraz parę szkiełek .
- ZAPRASZAM: - viewtopic.php?p=228104#p228104 -
- Pozdrawiam Zdzich.
Awatar użytkownika
 
Posty: 428
Rejestracja: 23 Maj 2011, 01:18
Miejscowość: Koszalin

 

PostJanusz_P. | 26 Maj 2012, 13:02

Obserwacje słoneczna w H-Alfa to bardzo przyjemna dziedzina obserwacji astro bo nie trzeba zarywać do tego nocek a wrażenia wizualne są wprost oszałamiające choć trzeba przyznać że ten sprzęt słoneczny do tanich nie należy ale te widoki warte są każdej złotówki w niego zainwestowanej :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostZdzich K-lin | 27 Maj 2012, 11:54

Janusz_P. napisał(a):Obserwacje słoneczna w H-Alfa to bardzo przyjemna dziedzina obserwacji astro bo nie trzeba zarywać do tego nocek a wrażenia wizualne są wprost oszałamiające choć trzeba przyznać że ten sprzęt słoneczny do tanich nie należy ale te widoki warte są każdej złotówki w niego zainwestowanej :arrow: 8)

___ Niby tak, za tyle forsy nawet trudno znaleść informacje jaki jest kąt widzenia - Coronado PST z dołączonymi okularami - na razie spotkałem Coronado z 12 i 20 mm okularami. ( ??? )

- http://www.astrokrak.pl/251-teleskop-so ... -pst-.html -
- http://www.astrozakupy.pl/product/Teles ... 0/?id=1106 - :?:

- Który lepiej wybrać - zestaw z 12 mm czy 20 mm okularem ???
- Na montażu AZ-TS: GSO 196/1000M-LRN; SW 102/500/BladerPlanetarium oraz parę szkiełek .
- ZAPRASZAM: - viewtopic.php?p=228104#p228104 -
- Pozdrawiam Zdzich.
Awatar użytkownika
 
Posty: 428
Rejestracja: 23 Maj 2011, 01:18
Miejscowość: Koszalin

 

PostJanusz_P. | 30 Maj 2012, 18:35

Okulary 1,25" są tanie i wymienne wiec to już kwestia gustu, to jest teleskop specjalizowany do Słoneczka i ma pole widzenia które pozwala go spokojnie obserwować :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postprestoneq | 31 Maj 2012, 11:48

Niedlugo bede mial mozliwosc pierwszych obserwacji przez podobny teleskop, nie ukrywam ze mam wysokie wymagania w stosunku do obrazu z folii plus mak127mm i bino.
BGSH 2,3x40 reszta nie warta uwagi:-).
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 24 Lip 2011, 07:58
Miejscowość: Pruszcz Gdański/Juszkowo

 

PostSebastian_wawa | 01 Cze 2012, 15:47

H-alpha to zupełnie co innego niż folia :D Ale na obrazki jak ze zjęć Dominika powyżej nie licz :D No chyba że jakimś mega hiper teleskopem słonecznym będziesz lookał.
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostPablito | 01 Cze 2012, 17:23

Sebastian, wierz mi na słowo, że nawet PST da lepsze obrazy w wizualu niż te na fotkach powyżej.
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

Postprestoneq | 06 Cze 2012, 16:21

No i popatrzylem sobie :).Powiem tak wszystko w wizualu jest uzaleznione jak zwykle od srednicy teleskopu. Obraz slonka w PST 40, luncie 35mm bardzo fajny widac protuberancje( ladna byla dzis ta na godz. 7), szczegoly na tarczy. Tylko jest jeden problem w postaci rozmiaru sloneczka w powiekszeniu 40x mysle ze optymalnym dla tych teleskopow, dla mnie jednak za male, zbyt przyzwyczailem sie do powiekszen ponad 100x z bino. Mozna oczywiscie wyjsc z powiekszeniem - lunt 35mm z zoomem lunta na 7,3 ogniskowej (powiekszenie okolo 70x), ale obraz juz jest nie ten niestety, nie ta szczegolowosc, ostrosc. Oczywiscie sprawe zalatwi wieksza srednica ale wiadomo cena czyni cuda.
BGSH 2,3x40 reszta nie warta uwagi:-).
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 24 Lip 2011, 07:58
Miejscowość: Pruszcz Gdański/Juszkowo

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat