Pierwsza książka o astronomi co polecicie?

PostRafałB | 25 Mar 2013, 08:36

Witam,

Szukam książek absolutnie dla amatora. Coś co wprowadzi w świat astronomii tak od podstaw. Gdzie poznam podstawowe pojecią w sposób ciekawy najlepiej ilustrowany choć po części. Szukam także książki, która wprowadzi mnie w obserwację i nauczy nawigować. Zamierzam zacząć od lornetki, choć mam również teleskop. Atlas już mam 2000.0. Najlepiej gdyby to były książki dostępne w Polsce. Proszę o sugestie:)
 
Posty: 13
Rejestracja: 18 Mar 2013, 23:39

 

Postmazbi7925 | 25 Mar 2013, 10:21

Polecam.
"Atlantyda", autor Ludwik Zajdler. Od tej lektury zaczęło się moje zainteresowanie Wszechświatem oraz innymi dziedzinami nauki.
"Na początku był wodór", "Duch nie spadł z nieba", "Dzieci Wszechświata", autor Hoimar von Ditfurth. Ksiażki te, w bardzo przystępny sposób, prowadzą czyteknika bezpośrednio w "Kosmos".
"Masa w fizycznym obrazie świata", autor Fridrich S. Zawielski.
"Dzieje materii przez fizyków odczytane", autor B.Kuchowicz i J.T.Szymczak.
Nie wydaje mi się, aby mimo upływu lat, książki te stały się przedawnione. Dwie ostatnie trochę trudniejsze dla początkującego.
Pozdrawiam.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

Post•Fish3r• | 27 Kwi 2013, 07:54

Na pewno odpuść sobie Ditfurtha (reszty nie czytałem wiec nie wiem) taki na poczatku byl wodór to ksiazka z poprzedniej epoki..wiele sie zmieniło do tego czasu tylko zasmiecisz sobie głowę.

Kup sobie koniecznie na początek coś na czasie np:

- Wielki Wybuch - singh simon
ksiazka traktuje całościowo a nie tylko o WB. jest bardzo wciagajaco i lekko napisana- ale nie brak konkretów.

-Slepi oberwatorzy nieba - Rock Kelby
tak samo jak wyżej.

- ile lat ma wszechswiat - smiało mozesz też zacząć od tej. aby dojsc ile lat ma wszechswiat - autor oczywiscie musi wytłumaczyć podstawy - naprawde b. fajna.

A zdecydowanie polecam także hit stulecia - krotka historia prawie wszystkiego bila brysona - traktuje nie tylko stricte o kosmosie ale ogólnie - bardzo poszerza wiedza.

Wyjątkowo udany (wiecej konkretów duzo mniej lania wody tak jak w pozostałych produkcjach) jest też film BBC o planetach -solar system czy coś takiego..do dostania wciaz w np. empiku
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postminigosia | 27 Kwi 2013, 09:39

mam kilka książek dla początkujących i zdecydowanie poleciłabym "Niebo poradnik użytkownika" autor David H. Levy
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 07 Lip 2011, 21:30
Miejscowość: Dęblin

 

PostJanusz_P. | 27 Kwi 2013, 10:55

Tu masz w jednym miejscy spory wybór tytułów:
http://www.astrokrak.pl/49-ksiazki-i-atlasy
o tematyce astronomiczno obserwacyjnej dla grup wiekowych od 8 lat wzwyż :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotr_G | 27 Kwi 2013, 20:45

Tak jak proponuje Kolega Fish3r:

- Wielki Wybuch - Simon Singh

-Slepi oberwatorzy nieba - Rocky Kolb

-Krótka historia prawie wszystkiego - Bill Bryson

To są świetnie napisane pozycje dla każdego, które rozbudzają apetyt na więcej.
Po nich to dopiero jest problem co i o czym po kolei czytać dalej :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 63
Rejestracja: 08 Gru 2009, 00:01
Miejscowość: Łódź/Szczytno

 

PostPstrykaczkosmosu | 02 Wrz 2013, 13:29

Ja polecam ,,Schody do gwiazd'' Anthonego Avenia, fajna książka opisująca jaki wpływ miały ciała niebieskie na naszych przodków. Polecam! :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Postbajastro | 05 Wrz 2013, 19:46

Najlepsza moim zdaniem to dość wiekowa (z 1988 r.) książka "Niebo na dłoni" E.Pittich i D. Kalmancock, ale z kolorowymi zdjęciami.
Pół książki to opisy poszczególnych gwiazdozbiorów z mapami do +6 mag i opisy najciekawszych obiektów w danym gwiazdozbiorze zarówno gwiazd jak i jaśniejszych DS-ów.
Czasem można ją dostać tanio w antykwariatach z książkami lub na alledrogo.
Od dziecka z niej korzystam, wcześniej wypożyczaną z biblioteki w kółko co miesiąc :lol:
W końcu przypadkiem dorwałem ją w jednym z antykwariatów i bez wahania wziąłem, mam ją do dzisiaj i do niej zaglądam.
Akurat jej opis jest tutaj:
http://astrofotografiaszymon.blogspot.c ... -doni.html
Nikon Action EX 10x50 CF, Orion Resolux 15x70
SW R-80/400, APM APO 107/700, EdgeHD 8", C11
LowSpec (300 & 1800 l/mm)
Awatar użytkownika
 
Posty: 721
Rejestracja: 09 Cze 2013, 20:01

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat