Jaka książka dla średnio zaawansowanych?

PostPK | 16 Lip 2013, 00:18

Witam,
Szukam dobrej książki do astronomii na poziomie zrozumiałym dla licealisty. Zależy mi na wiedzy bardziej naukowej, podstawach obliczeniowych, faktach wytłumaczonych z wykorzystaniem wiedzy z zakresu fizyki i matematyki, mile widziane są także elementy chemii. Planuję studiować astronomię i chciałbym zdobyć więcej wiedzy niż znajduję w pozycjach typu album z obrazkami. Możecie mi coś polecić?


Pozdrawiam
PK
 
Posty: 110
Rejestracja: 02 Cze 2008, 10:50
Miejscowość: Bielsko-Biała

Postrobert_sz | 16 Lip 2013, 14:40

E. Rybka - Astronomia ogólna
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postsaywiehu2 | 16 Lip 2013, 15:21

saywiehu2
 

Postkisiel | 16 Lip 2013, 15:33

Z astronomią za pan brat (Dworak)
Astronomia z astrofizyką (Kreiner)

Moim zdaniem to będzie to, o co Ci chodzi. Pytaj w bibliotekach (najlepiej w pedagogicznej)
 
Posty: 15
Rejestracja: 27 Cze 2011, 20:38

 

PostMateuszW | 16 Lip 2013, 15:36

robert_sz napisał(a):E. Rybka - Astronomia ogólna

Trochę trudna i do tego bardzo stara. Znacznie lepiej "astronomia z astrofizyką"
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostPK | 17 Lip 2013, 00:45

Bardzo dziękuję za pomoc. Znalazłem już kilka wyżej wymienionych pozycji w pobliskich zbiorach bibliotecznych. Teraz pozostaje zgłębiać tą tajemną wiedzę :D
 
Posty: 110
Rejestracja: 02 Cze 2008, 10:50
Miejscowość: Bielsko-Biała

PostJanusz_P. | 17 Lip 2013, 15:54

Poszukaj w antykwariatach kopalni wiedzy jaką jest Poradnik Miłośnika Astronomii P.G. Kulikowskiego, wydanie chyba z 76 roku, nie mylić z Poradnikiem Miłośnika Astronomii Marka Substyka który powinien nosić tytuł Poradnik Obserwatora Syntą 8" :wink: i nie zawiera nawet 1/5 wiedzy obserwacyjnej i astronomicznej z poradnika Kulikowskiego który jest prawdziwym fundamentem, wręcz opoką Miłośnika Astronomii gdyż zawiera całokształt miłośniczej wiedzy astronomicznej, to dokładnie ta książka: http://antykwariat.tezeusz.pl/65748,kul ... nomii.html
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postbonieklbn | 17 Lip 2013, 17:39

Dołączam się do pytania kolegi. Niestety ostatnimi czasy nie miałem możliwości rozwijać się w tej materii a odczuwam ogromny głód wiedzy. Dlatego mam prośbę do szanownych kolegów i koleżanek z forum o przytaczanie w tym wątku ciekawych tytułów, pozycji wartych przeczytania bądź posiadania na własnej półce. Na pewno będzie to pomocne dla młodych adeptów i pasjonatów astronomii! Macie jeszcze jakieś ciekawe tytuły do dodania? Czekam z niecierpliwością i z góry dziękuję!
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 12 Gru 2011, 01:18
Miejscowość: Lublin

 

Post•Fish3r• | 19 Lip 2013, 00:09

PK napisał(a):Witam,
Szukam dobrej książki do astronomii na poziomie zrozumiałym dla licealisty. Zależy mi na wiedzy bardziej naukowej, podstawach obliczeniowych, faktach wytłumaczonych z wykorzystaniem wiedzy z zakresu fizyki i matematyki, mile widziane są także elementy chemii. Planuję studiować astronomię i chciałbym zdobyć więcej wiedzy niż znajduję w pozycjach typu album z obrazkami. Możecie mi coś polecić?

Pozdrawiam
PK


Osobiscie na pewno polecę Tobie "astronomia w geografii" - podręcznik wciaz uaktualniany i dostępny - dla przyszłego studenta astronomii - obowiązkowa lektura!

Poza tym nie wiem za bardzo co więcej. Moze ktos studiujący de facto astronomię mógłby Ci pomóc. Panuje tu posucha. Na rynku wydawniczym jak wspomnialeś masa albumow z zdjęciami - praktycznie dla dzieci, a z drugiej strony ksiażki popularno naukowe ale zgodnie z obecnymi trendami - czyli zero matematyki zero wzorów zero wprowadzenia z punkty chemii czy fizyki.

Jak dla mnie powinieneś inwestować w angielski tam jest o NIEBO więcej potrzebnej tobie literatury ; )
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postmakower | 19 Lip 2013, 01:14

Astrofizyka z elementami Geofizyki - Jerzy Stodółkiewicz
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postbajastro | 05 Wrz 2013, 20:18

Z dostępnych na rynku księgarskim w PL to chyba tylko:
"Astronomia w geografii" J. Mietelski, wyd PWN - wzorów dużo, ale na poziomie szkoły średniej. W jednym tylko miejscu widziałem jakąś całkę.

Polecam również Rocznik Astronomiczny wydawany corocznie przez IGiK, pdf do pobrania za free z ich strony:
http://bc.igik.edu.pl/dlibra/collection ... n?dirids=7
Jest tam opis nowych obowiązujących układów odniesienia ICRS, ICRF itd., bo FK5 już od paru ładnych lat nie obowiązuje. Na studiach może się przydać ta wiedza.

Niezłe są też książki:
1) F.H.Shu "Galaktyki Gwiazdy Życie. Fizyka Wszechświata" wyd w 2003 r. - pełno wzorów, ale bardzo ciężko ją dostać. Kiedyś ją miałem ale sprzedałem, bo z niej praktycznie nie korzystałem. Tu już trzeba umieć całkować i liczyć równania różniczkowe.

2) "Wszechświat", Encyklopedia Geograficzna Świata, tom VIII, Kraków, wyd. Opress 1997 - bardzo ciężko dostać - wzorów dużo, ale trafiłem też na kilka błędów we wzorach. Wydanie encyklopedyczne, ale fajne. Czasem sobie przeglądam ją na wyrywki.

Jak ktoś chce się bawić w programowanie to jest bardzo fajna książka po angielsku "Astronomical algorithms", J. Meeus, Willmann-Bell 1991, która dokładnie opisuje dziś już przestarzałą teorię numeryczną ruchów planet VSOP 1987 i mnóstwo wzorów dla różnych układów, precesje, nutacje, paralaksa geocentryczna i.in. Krok po kroku, na podstawie tej książki udało mi się napisać programik w delphi obliczający położenia planet i innych obiektów dla dowolnego obserwatora na ziemi z uwzględnieniem refrakcji atmosferycznej od horyzontu po zenit (wzór uwzględnia wpływ temperatury i ciśnienia powietrza) i dobrze zgadza się z rzeczywistością.
Czasem sobie porównuję i błąd pozycji z tym co pokazuje generator efemeryd Horizon NASA dla planet wynosi kilka sekund kątowych (ale w programie użyłem wszystkie współczynniki teorii, w książce są przykłady dla tych mających największy wpływ pochodzących od perturbacji). Aczkolwiek większość obliczeń z tej książki da się przeprowadzić używając zwykłego kalkulatora naukowego. Jak chcesz zaliczyć z dobrą oceną mechanikę nieba to bez tej książki chyba się nie obejdzie.

Jak już wcześniej było wspomniane, obszerna wręcz nieograniczona wiedza to tylko w j. angielskim: od teorii rozszerzającego się Wszechświata z macierzami i tensorami dla przestrzeni wielowymiarowych i obliczeń dla horyzontów zdarzeń w pobliżu czarnych dziur po termodynamiczne modele gwiazd itd.

Jakby ktoś pytał, astronomii nie studiowałem, dawniej trochę się interesowałem amatorsko wzorami.
Nikon Action EX 10x50 CF, Orion Resolux 15x70
SW R-80/400, APM APO 107/700, EdgeHD 8", C11
LowSpec (300 & 1800 l/mm)
Awatar użytkownika
 
Posty: 721
Rejestracja: 09 Cze 2013, 20:01

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat