Zrozumieć off set w newtonach

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postpiotrkusiu | 03 Sty 2011, 09:21

Bokonon napisał(a):znalazłem w necie taki wzór na offset:

(średnica LG x mała średnica LW) / (4 x ogniskowa LG)

czy jest on prawdziwy? Wg niego wyszedł mi offset (a właściwie jego składowa) 2,25mm dla Sky - Watchera 150/750 - czy jest to wartość prawdziwa? ;)

Ale z tego wzoru to wyliczamy przekątną kwadratu czy jego bok :?:
Załączniki
Zrozumieć off set w newtonach: kwadrat.jpeg
kwadrat.jpeg (13.38 KiB) Obejrzany 30480 razy
ATM And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 978
Rejestracja: 16 Sie 2009, 20:19
Miejscowość: Giżycko

Poststaszekpapis | 03 Sty 2011, 20:38

Prawdę mówiąc przeoczyłem to pytanie ale prawdziwie zainteresowani nie :D .
Wzór jest jak najbardziej prawidłowy tylko inaczej wyprowadzony niż ten ,który podałem
w pierwszym poście http://images32.fotosik.pl/18/f9a46d0580fffc95.jpg

Przy stałym parametrze jakim jest światło siła, bezwzględna wartość offsetu zleży tylko od wielkości LW/śr-mała/,a ta tylko od tego jak daleko złamiemy tor optyczny od ogniska.
We wzorze na obrazku jest on w liczniku .Im dalej od ogniska tym większe LW i większy off w tym samym teleskopie.
Wniosek
w tym samum teleskopie mozemy mieć różne offsety w zależności od wielkości LW. :idea:
Wzór podany przez Bakonona pozwala wyliczyć offset dla każdej wielkości LW przy danej światło sile. :)


Wyliczając offset zawsze wyliczamy delte -czyli przyprostokątne .
Przeciwprostokątna -czyli delta x1,41 jest nam bardzo przydatna gdy przyklejamy LW do celi z przesunięciem . :roll:
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Poststaszekpapis | 16 Kwi 2012, 16:32

Witam
Wątek trwa już cztery lata , Myślę , że czas już na podsumowanie wątku ,oraz odpowiedż na postawione pytanie :
Co to jest offset?.
Sądząc po ilości osób zaglądających do wątku myślę , że temat był trafiony. W oparciu o Wasze uwagi ,pytania
spostrzeżenia ,pokusiłem się o zdefiniowanie offsetu. Starałem się aby definicja była prosta ,zwięzła i zrozumiała
dla wszystkich i nie wymagała kończenia doktoratów. Chciałem by ten smok "offset " już nigdy nikogo nie straszył. :D


Offset ogólnie-definicja


Offsetem nazywamy odległość pomiędzy osią symetrii przecinanej bryły stożkowej ,
a środkiem geometrycznym ,/na płaszczyżnie , figury powstałej w wyniku przecięcia / , rzutowaną na podstawę bryły.


Przykład: stożek obrotowy wpisany w walec.
Image


Co to jest offset w systemie Newtona

1-W naszym przypadku offset to współrzędne środka geometrycznego LW , a układ współrzędnych to oś tuby jako oś-x ,
oraz oś wyciągu jako oś – y.
2 -Początek układu współrzędnych jest punktem złamania toru optycznego.
3 -Offset znajduje się zawsze w II lub III ćwiartce układu współrzędnych ,w zależności od tego z której ,strony osi – y umieścimy LG,
a wartość offsetu podawana jest zawsze jako pojedyncza wartość bezwzględna , gdzie x = y .

Co to jest kolimacja?
Kolimacja to zespół czynności związanych z ustawieniem offsetu,mocowania LG,wyciągu,pająka itd ,w celu uzyskania
prawidłowych obrazów dyfrakcyjnych gwiazd.

Cała trudność w zrozumieniu, jak i fizycznej kolimacji polega na tym ,że główny punkt odniesienia
czyli początek układu współrzędnych jak i cały układ jest niewidoczny.
Właściwą wartość x czyli przesunięcie w stronę LG uzyskuje się automatycznie przez centralne ustawienie LW w otworze wyciągu.
Właściwą wartość y czyli przesunięcie od wyciągu uzyskuje się przez przyklejenie LW do celi z właściwym przesunięciem x1,41
i centralnym ustawieniem osi pająka.
Drugi sposób na właściwe ustawienie wartości y to centralne przyklejenie LW do celi i odsunięcie osi pająka od centralnego
położenia o wartość y w stronę od wyciągu.

Najprostszy sposób kolimacji: http://astrofotografia.republika.pl/Kol ... eskopu.htm potwierdzony laserem daje pozytywne efekty.

Zapewne każdy z nas potrafi przy pomocycy dwóch szpilek , sznurka i długopisu
narysować elipse zwaną potocznie elipsą "cudowną" .
Walorów cudowności ma wiele ,ale jedną najważniejszą " suma tworzących
w każdym punkcie krzywej jest stała ".
Po takich elipsach krążą planety.
W praktyce najprościej uzyskać taką elipse przez ścięcie walca o zadanej śr podstawy.
Przecięcie walca pod różnym kątem pozwala uzyskać elipsy o różnym mimośrodzie.
Nas astromaniaków interesuje elipsa powstała po przecięciu walca pod kątem 45*.
Tylko taka elipsa spełni warunek złamania toru optycznego 90*, przy którum rzutowana
na LG da najmniejszą obstrukcję , czyli będzie kołem.

Dziękuje wszystkim za udział w dyskusji.
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostSeyv | 16 Kwi 2012, 20:06

staszekpapis napisał(a):Właściwą wartość y czyli przesunięcie od wyciągu uzyskuje się przez przyklejenie LW do celi z właściwym przesunięciem x1,41

Warto dodać, że rozmierzając po stronie niealuminizowanej miejsce przyklejenia LW do pająka (czy też jak to ująłeś celi tegoż pająka) należy uwzględnić grubość LW.
staszekpapis napisał(a):Offsetem nazywamy odległość pomiędzy osią symetrii przecinanej bryły stożkowej ,
a środkiem geometrycznym ,/na płaszczyżnie , figury powstałej w wyniku przecięcia / , rzutowaną na podstawę bryły.

Spotkałem również opracowania zarówno polskie jak i zagraniczne które definiowały offset jako przesunięcie o wartości przeciwprostokątnej trójkąta którego jeden bok to x a drugi y (stosując przyjęte już w tym wątku oznaczenie). Oczywiście jakby go nie definiować kolimacja powinna być zawsze taka sama.
ATM newton 8" F8.5
Synta 8"
SW 130/900EQ2
Tasco 20x60 + statyw, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 460
Rejestracja: 19 Lut 2009, 22:00
Miejscowość: Okolice Lublina

 

Poststaszekpapis | 16 Kwi 2012, 20:57

Seyv napisał(a):
Spotkałem również opracowania zarówno polskie jak i zagraniczne które definiowały offset jako przesunięcie o wartości przeciwprostokątnej trójkąta którego jeden bok to x a drugi y (stosując przyjęte już w tym wątku oznaczenie). Oczywiście jakby go nie definiować kolimacja powinna być zawsze taka sama.

Offset wyliczany lub podawany przez producenta to zawsze wartość przyprostokątnej,gdzie x =y/współrzędne środka geometrycznego LW/.
Sposób wyprowadzania wzoru jest tu http://www.seeing1.de/2a_justage_anhang.html i nie ma sensu wyważać otwartych już drzwi. :)
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostCygnus_X1 | 11 Gru 2012, 02:36

Staszku!
Piękna jest ta podlinkowana strona, naprawdę podoba mi się.
Ale czyta się jak Schillera czyli.... nicht ferstehen.
Szkoda że nie po angielsku :(
Newton 114/900, SkyMaster 15x70, Meade 10x50; Nikon Action 8x40 CF
Nikon D600, Nikkor 80-200 1:2.8, Sigma 170-500 APO, Rubinar 500/5.6, MTO11CA, kilka innych zacnych szkiełek
 
Posty: 799
Rejestracja: 24 Lis 2008, 01:04
Miejscowość: Bognor Regis, Anglia

PostBuczek | 11 Gru 2012, 10:29

genialna stronak i podsumowanie. Mega przydatne
Pozdrawiam,
Buczek.

Per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 2
Rejestracja: 10 Gru 2012, 14:08

 

Postzorg | 07 Lis 2013, 14:47

staszekpapis napisał(a):Witam .
Kolimacja zakończona i przystępujemy do sprawdzania.
Na wylot tubusa zakladamy taki oto kolimator;
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0b0 ... d0517.html
Centralnie rozmieszczone okręgi na tle krzyża rysujemy na papierze podaniowym w kratke lub na milimetrowym.
Tak banalneie proste ustrojstwo pozwola nam zobaczyć przez otwór kolimatorka jak patrzy nasze LG.Pozwala poprzez prostą analize obrazu zobaczyć niewidzialną do tej pory ogniskową naszego LG.
Pozwala także na dokładne określenie czy LW leży dokładnie w osi tubusa
,oraz dokładnie sprawdzić jaki jest ofset.

Zgodnie z załeżeniami prawidlowo wykonanej kolimacii nasze LG powinno widzieć taki oto obraz;
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/05e ... 9e1c6.html
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 339c64d6ff

Kolimatora na tubusie używam tylko podczas końcowego etapu kolimacji zamiast lasera. Jest to o tyle lepsze od lasera ,że w kazdej chwili widzimy wszystkie elementy kolimacyjne na tle siatki milimetrowej i w odniesieniu do wylotu tubusa .Dokładnosc kolimacji bardzo duża.
Zycze wszystkim udanej kolimacji


Stary temat, ale na pewno często czytany. Czy mógłby ktoś rozwinąć co dokładnie autor mógł mieć na myśli:

1. Pozwala poprzez prostą analize obrazu zobaczyć niewidzialną do tej pory ogniskową naszego LG.
W jaki sposób ?
2. Pozwala także na dokładne określenie czy LW leży dokładnie w osi tubusa
Na przykładzie środek geometryczny LW nie jest w osi tubusa, a przesunięty o offset. Może chodzi o lustro główne czy jego oś optyczna pokrywa się z osią mechaniczną tubusa?.
3. Pozwala dokładnie sprawdzić jaki jest ofset.
Czy chodzi o odległość pomiędzy LW a narysowany okręgiem o rozmiarze LW ?
 
Posty: 68
Rejestracja: 03 Kwi 2013, 10:27

 

Poststaszekpapis | 08 Lis 2013, 19:33

ImageImage
Myślę ,że nie ma sensu tłumaczyć .Wystarczy drugą miniaturkę obejrzeć w dużym powiększeniu i wyciągnąć właściwe wnioski.Krzyż kolimatora wyznacza oś tuby a zarazem oś optyczną .LG patrzy dokładnie w wylot tuby a przy tym wszystkie elementy optyczne znajdują się w jednej linii z krzyżem kolimatora. .Szczerze mówiąc tą kolimację można by jeszcze trochę poprawić. :D

Pozdrawiam wszystkich po długiej nieobecności . :)
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostBoma | 28 Lis 2013, 20:56

staszekpapis napisał(a):ImageImage
Myślę ,że nie ma sensu tłumaczyć .Wystarczy drugą miniaturkę obejrzeć w dużym powiększeniu i wyciągnąć właściwe wnioski.Krzyż kolimatora wyznacza oś tuby a zarazem oś optyczną .LG patrzy dokładnie w wylot tuby a przy tym wszystkie elementy optyczne znajdują się w jednej linii z krzyżem kolimatora. .Szczerze mówiąc tą kolimację można by jeszcze trochę poprawić. :D

Pozdrawiam wszystkich po długiej nieobecności . :)

Czasem nie warto zawile tłumaczyć tylko dać prosty przykład - dzięki - staszekpapis - za proste wyjaśnienie testu offsetu.
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

PostKrzysztof_P | 04 Kwi 2015, 08:45

Cześć.

Aktualnie zmieniam LW w swoim Newtonie 355/1500mm i Offset po wyliczeniach wyszedł mi około 5mm.
Lusterko zostało więc naklejone z przesunięciem ku LG w dół o tą wartość.
Z tego wynika iż środek LW do kolimacji wypadnie przesunięty o odcinek 5mmX1,41=około 7mm ku górze , czyli w stronę wlotu światła do tuby i tam należy nanieść marker do poprawnego zgrania całości.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postfranek | 04 Kwi 2015, 09:14

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Aktualnie zmieniam LW w swoim Newtonie 355/1500mm i Offset po wyliczeniach wyszedł mi około 5mm.
Lusterko zostało więc naklejone z przesunięciem ku LG w dół o tą wartość.
Z tego wynika iż środek LW do kolimacji wypadnie przesunięty o odcinek 5mmX1,41=około 7mm ku górze , czyli w stronę wlotu światła do tuby i tam należy nanieść marker do poprawnego zgrania całości.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:

Te 5mm,to offset,czy składowa offsetu,bo ze wzoru wychodzi składowa offsetu :?:
Cytuję.
staszekpapis napisal:
wyliczając offset zawsze wyliczamy delte -czyli przyprostokątne .
Przeciwprostokątna -czyli delta x1,41 jest nam bardzo przydatna gdy przyklejamy LW do celi z przesunięciem .
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostKrzysztof_P | 04 Kwi 2015, 12:28

Cześć Franku.

Offset wychodzi około 5,2mm i tyle jest przesunięte LW na mocowaniu w dół.
Natomiast środek LW dla osi wyciągu wypada 5,2X1,41=około 7mm , zaznaczony marker od środka LW 7mm ku górze daje nam środek LW do osi wyciągu i tym samym poprawną wysokość LW zawieszonego na mocowaniu.

Wszystko potwierdzone telefonicznie z Januszem , pomyłka mało prawdopodobna.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postfranek | 04 Kwi 2015, 13:00

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Franku.

Offset wychodzi około 5,2mm i tyle jest przesunięte LW na mocowaniu w dół.
Natomiast środek LW dla osi wyciągu wypada 5,2X1,41=około 7mm , zaznaczony marker od środka LW 7mm ku górze daje nam środek LW do osi wyciągu i tym samym poprawną wysokość LW zawieszonego na mocowaniu.

Wszystko potwierdzone telefonicznie z Januszem , pomyłka mało prawdopodobna.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:

Matematycznie pewno jest dobrze,ale mylenie składowej offsetu,z offsetem wprowadza w błąd.Składowa,to bok kwadratu,a offset przeciwprostokątna kwadratu.
===========================================================================
Cytuję,staszekpapis napisał w pierwszym poście:
Wynika z rysunku że właściwy off set to przekątna kwadratu o boku "delta".
===========================================================================
Ja to tak zrozumialem:
Składowa offsetu wychodzi około 5,2mm.
Natomiast właściwy offset wypada 5,2X1,41=około 7mm , zaznaczony marker od środka LW 7mm ku górze daje nam środek LW do osi wyciągu i tym samym poprawną wysokość LW zawieszonego na mocowaniu.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostKrzysztof_P | 04 Kwi 2015, 13:28

Franku , zgadzam się , ale nic nie mylę , wpierw ustalam Offset , naklejam lustro a dopiero na końcu wyznaczam środek ze wzoru na przekątną w kwadracie.
Środek jest przesunięty ku wlotowi tuby więcej niż wynosi sam Offset i należy go dobrze wyznaczyć aby po kolimacji nie było Astygmatyzmu.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkaczor_ks | 11 Cze 2015, 11:37

Mam pytanie odnośnie ustawienia offsetu. Kupiłem teleskop tutaj od kolegi na forum i zastanawia mnie kwestia ustawienia offsetu czy obraz jaki widzę w wyciągu jest w porządku czy jednak świadczy to o złym ustawieniu offsetu.

Zrobiłem przykładowy rysunek

Zrozumieć off set w newtonach: OFFSET.jpg


Na obrazku mogłem przesadzić z wielkością LW ale nie o to chodzi. Chodzi o to że odbicie lustra wtórnego wychodzi na środku lustra głównego. Pająk również wskazuje na to że wszystko jest na środku. Pokrywa się to z kółeczkiem na LG. Ale zastanawia mnie kwestia że widzę odbicie wyciągu którego obraz wiadomo biegnie do LW potem do LG odbija się w nim i wraca znów do LW i do oka. Sęk w tym że środek otworu wyciągu nie pokrywa się z kropką na LG. Widzę krawędź wyciągu (wręcz kawałek tuby w środku) a nie widzę przeciwległej krawędzi otworu. Starałem się to przedstawić na obrazku. Nie posiadam jeszcze kolimatora żeby jakoś technicznie coś tu sprawdzić. Jedyne co zrobiłem to sprawdziłem obrazy w nocy i nie stwierdziłem jakichś nieprawidłowości czy niemożności wyostrzenia (na ile mogłem cokolwiek stwierdzić na obrazach z miasta i jak na ten teleskop słabym okularze GSO 20 SV). Za dnia sprawdziłem nawet okularem 6mm obrazy odległych anten i również były ostre. Czy tak może to wyglądać czy jednak świadczy to o nieprawidłowym ustawieniu offsetu czy może kolimacji. Dodam tylko że teleskop miał wymieniany wyciąg z 1,25" na 2" i być może LW jest nadal takie jak do 1,25". Jest to teleskop 150/750.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postfranek | 11 Cze 2015, 12:35

Jeżeli wyostrzysz na dal (mono),wyjmiesz okular i włożysz pudełko od kliszy z małym otworkiem i zobaczysz zaciski na LG,z małym zapasem,to LW jest wystarczająco duże.
Wyciąg musi byc ustawiony prostopadle do osi tuby w dwu płaszczyznach i od tego trzeba zaczynac.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postkaczor_ks | 11 Cze 2015, 12:57

Nie mam teraz teleskopu pod ręką .. ale w tej prostopadłości może być pies pogrzebany. Bo ktoś kto kiedyś wymieniał ten wyciąg na 2" zastosował chyba podstawkę od tuby 8" lustra bo jest wolna przestrzeń między podstawką a tubą w miejscach przykręcenia śrub. Jeżeli teraz z jednej strony śruby są przykręcone mocniej a z drugiej lżej to będzie nie ten kąt względem osi.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postkk | 11 Cze 2015, 13:47

Koledzy powiedzcie mi proszę jak to jest z tym offsetem w newtonach. Wszystko jest niby jasne dla mnie w sprawie offsetu ale nie rozumiem jednej rzeczy - w większości opisów kolimacji (tak naprawdę nie kojarzę na ten moment innych podejść) przy ustawianiu lustra wtórnego do osi wyciągu wynika że ustawia się środek geometryczny lustra wtórnego w osi wyciągu a wg mnie powinno ustawiać się środek optyczny który wywodzi się właśnie z zagadnienia offsetu na osi wyciągu.
Gdzieś czytałem rozważania na ten temat które nie skończyły się jednoznaczną odpowiedzią a jedynie tłumaczeniem że offset "odzyskuje" się potem pochylając lustro - jak dla mnie kompletnie bez sensu, najpierw wielkie ceregiele aby offset ustalić po czym się go ignoruje i na końcu albo mamy offset odpowiednio w osi optycznej ustawiony albo lustro pod odpowiednim kątem. Jak dla mnie obydwa powinny być ustawione a tą drogą na pewno takiego wyniku spodziewać się nie można. To jak z tym ustawianiem wtórnego, optycznie czy geometrycznie?
Dodatkowo jeśli lustro wtórne nie ma uwzględnionego offsetu to jak rozumiem na pająku należy go uwzględnić tak? (nie ustawiając go centralnie w osi tylko z uwzględnieniem offsetu)
Ostatnio edytowany przez kk, 11 Cze 2015, 14:03, edytowano w sumie 1 raz
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostŁukasz_M | 11 Cze 2015, 13:53

Skoro wątek został ożywiony to dorzucę tutaj swój rysunek na offset zamieszczony już tutaj na forum gdzieś więc obrazek przez linka:

Image

oraz taki. jednak tutaj mam taka uwagę że oś wyciągu powinna celować powyżej o √2*Δ mm od tej brunatnej krótszej osi LW bo tam znajduje się punkt offsetu przez który ta oś powinna przechodzić., wtedy również ta brunatna oś powinna być wyżej i przechodzić przez punkt offsetu. Rysunek robiłem pośpiesznei zamieściłem i zgubiłem oryginał żeby poprawiać.

Image

i trzeci o tym po co ten cały offset w ogóle:
tutaj daje samego linka bo obraz ma więcej niż 1200px szerokości i nie chce wejść do sytemu tak by się wyświetlał tutaj od razu

download/file.php?id=44786
Ostatnio edytowany przez Łukasz_M, 11 Cze 2015, 14:24, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

PostŁukasz_M | 11 Cze 2015, 14:24

kk napisał(a):Koledzy powiedzcie mi proszę jak to jest z tym offsetem w newtonach. Wszystko jest niby jasne dla mnie w sprawie offsetu ale nie rozumiem jednej rzeczy - w większości opisów kolimacji (tak naprawdę nie kojarzę na ten moment innych podejść) przy ustawianiu lustra wtórnego do osi wyciągu wynika że ustawia się środek geometryczny lustra wtórnego w osi wyciągu a wg mnie powinno ustawiać się środek optyczny który wywodzi się właśnie z zagadnienia offsetu na osi wyciągu.
Gdzieś czytałem rozważania na ten temat które nie skończyły się jednoznaczną odpowiedzią a jedynie tłumaczeniem że offset "odzyskuje" się potem pochylając lustro - jak dla mnie kompletnie bez sensu, najpierw wielkie ceregiele aby offset ustalić po czym się go ignoruje i na końcu albo mamy offset odpowiednio w osi optycznej ustawiony albo lustro pod odpowiednim kątem. Jak dla mnie obydwa powinny być ustawione a tą drogą na pewno takiego wyniku spodziewać się nie można. To jak z tym ustawianiem wtórnego, optycznie czy geometrycznie?
Dodatkowo jeśli lustro wtórne nie ma uwzględnionego offsetu to jak rozumiem na pająku należy go uwzględnić tak? (nie ustawiając go centralnie w osi tylko z uwzględnieniem offsetu)

Oś wyciągu powinna przechodzić przez środek pozornego lustra wtórnego tj. tego obrazu jaki widzimy w wyciągu. LW jest elipsą, ale widziane przez wyciąg jest okrągłe. Jeśli nie ustawi się offsetu to to pozorne LW będzie widoczne nie centralnie w wyciągu.
Jeśłi LW nei jest przyklejone z offsetem to trzeba ten offset ustawić przez odpowiednią regulację pająka, ale to znacznie utrudnia kolimację.
Kolimacja jest trudna ponieważ konstrukacja teleskopu nie gwarantuje stałości geometrii całego układu. Trzeba zwracać uwagę na centralność LG w tubusie, prostopadłość wyciągu, wysokość LW tj offset itd. Tymczasem określenie czy LG jest centralnie względem otworu w pająku już graniczy z cudem a od tego trzeba zacząć kolimację bo jeśli tego nie mamy to i tego offsetu na tym pająku w razie czego nie ustawimy jeśli LG będzie o kilka mm przesunięte a to tak naprawdę względem tego środka LG ten offset ma być ustawiany anie krawędzi tuby. Konstrukacja uchwytu LW prosta jak budowa cepa tak naprawdę utrudnia kolimację bo obracając tym LW za pomoca tych śrubek zmienia się nie tylko nachylenie i obrót ale też wysokość i głębokość LW czyli offset diabli biorą (punkt offsetu zmienia swoje położenie a powinien być stały podczas tej regulacji) Z tego powodu trzeba podczas kolimacji uzyskać zgodność kilku metod bo każda daje coś od siebie ale też wnosi potencjalne błędy.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postkk | 11 Cze 2015, 15:25

No widzisz i ty również sugerujesz to podejście.
Łukasz_M napisał(a):Oś wyciągu powinna przechodzić przez środek pozornego lustra wtórnego tj. tego obrazu jaki widzimy w wyciągu.

Pozorny środek lustra wtórnego o którym piszesz wcale nie jest środkiem osi optycznej na lustrze eliptycznym czego wszyscy są świadomi. Także wedle mnie wtórne należałoby ustawić dokładnie w osi optycznej z efektem o którym piszesz dalej czyli
Łukasz_M napisał(a): LW będzie widoczne nie centralnie w wyciągu.

Lustro będzie widoczne nie centralnie w wyciągu ale oś optyczna będzie dokładnie w osi wyciągu i chyba o to właśnie chodzi czyż nie? Jeśli nie to dlaczego w katadioptrykach operuję się w osi optycznej? Podobnie przy refraktorach - zarówno okulary jak i matryce czy też dowolny inny sprzęt jakiego używamy zakłada się centralnie w osi optycznej a nie "z boku".

Ponadto to co piszesz w części którą wyrwałem z kontekstu jest wg mnie nieprawdą
Łukasz_M napisał(a): Jeśli nie ustawi się offsetu to to pozorne LW będzie widoczne nie centralnie w wyciągu.

Jeśli offset ustawisz to lustro wtórne nie będzie centralnie. Jeśli ustawisz oś geometryczną czyli nie ustawisz offsetu to lustro będzie centralnie.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postkaczor_ks | 11 Cze 2015, 17:41

Sprawdziłem i ten widok w moim teleskopie napewno nie jest związany z kątem wyciągu. Wygląda ewidentnie na efekt ustawienia offsetu. Zauważyłem natomiast że lustro główne widzę w LW na styk. Praktycznie zaczyna wychodzić za LW. Prawdopodobnie LW jest na styk a nawet ciut za małe. Chyba powinien być jakiś margines jeszcze.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Poststaszekpapis | 11 Cze 2015, 17:42

Witam :D
Panowie nie ma co komplikować sprawy .Nie ma czegoś takiego jak pozorne LW.
LW widziane z wyciągu to to samo lustro oglądane z perspektywy 45* do jego powierzchni odbijającej.
Przy prawidłowo ustawionym offsecie oś wyciągu nigdy nie trafia w środek geometryczny LW( elipsy) - kropka.
Każdy niech kolimuje na swój sposób ,ważne by zrozumieć offset ,dlatego warto prześledzić cały wątek. :D
Pozdrawiam
Staszek Papis
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postkaczor_ks | 11 Cze 2015, 17:49

Czyli jeżeli widzę odbicie LG na środku LW a w nim odbicie pająka i LW również na środku i środek pokrywa się z kropką na LG to wszystko jest w porządku ? I tym że widzę odbicie tylko jednej części wyciągu a nie środka też jest w porządku bo w końcu offset przesuwa LW w tym kierunku.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 33 gości

AstroChat

Wejdź na chat