Opis i wrażenia – Bresser Junior 76/350 Dobson

PostBoma | 26 Lis 2013, 18:23

Opis i wrażenia – Bresser Junior 76/350 Dobson - nie jest to recenzja.... bo ze mnie żaden znawca !
Po wyjęciu z pudła a może pudełeczka wyglądał na tak mały jak się spodziewałem. Długość tuby 31,5 cm góra zakryta wieczkiem wyciąg raczej cały plastikowy . Obudowa z blachy – chyba aluminium … Po zdjęciu zakrywki zauważyłem latające LW ( czyli lustro wtórne) . No tak kolimacja na bank mnie czeka a nie mam o niej pojęcia wcale …
Elementy montażu z desek - chodzą dobrze i bez zbędnych luzów. Spodziewałem się że zabawka będzie gotowa do użycia ale niestety jak to z zabawkami - zabawę czas zacząć . Zmierzyłem średnicę całkiem luźnego LW i wyszło że ma 19 mm ( znaczy zmierzyłem wykałaczką robiąc na niej znaki – a potem przyłożyłem to do linijki – stąd może być jakiś minimalny błąd pomiaru w jedną lub drugą stronę gdyż suwmiarki nie mam ) . Kolimacje zacząłem od zdjęcia lustra głównego i zrobieniu słynnej kropy na jego środku i natychmiast zamontowałem je na miejsce. Nie ma możliwości regulacji lustra głównego. Wkładasz i masz co ci fabryka dała. Są zaś 4 śruby jak należy do regulacji LW . Niestety ja musiałem jeszcze ustalić środek tuby i umieścić LW z jej środku bo zwyczajnie całe latało na pojedynczym pająku . Pomierzyłem wykałaczką odległości środka LW od bocznych ścianek i ustawiłem je niemal idealnie w środku – po czym dokręciłem śrubę mocującą pająka jednonogiego.
Pierwsza kolimacja zajęła mi jakieś 20 minut i było brawie wg wskazówek Hamala ale jak zobaczyłem gwieździste niebo no to już pobiegłem z nim na gwiazdy. Na okularze 20mm (18x) jakoś ostrzył ale nie podobało mi się – było słabo . Włożyłem SR 6 (59x ) i jakoś te gwiazdy były choinkowe . Do domu jeszcze raz 10 min i OK. . Trochę wychłodziłem teleskop na dworze i wróciłem do niego po herbacie w domu.
Na H20 ostrzył znośnie dałem więc SR6 i też jakoś wyostrzył i trafiłem na Jowisza z 3 księżycami – pewno miał ich więcej ale ja tylko 3 widziałem . Wyostrzyłem jak mogłem najlepiej i patrzę – Jowisz !
Zostawiłem teleskop na dworze i lecę do komputera sprawdzić w Stellarium – no zgadza się – trafiłem na Jowisza . Po powrocie na dwór jeszcze trochę szukałem ale na dziś odpuściłem po chwili – niezbędna jest ponowna kolimacja !
No i dziś ją zrobiłem sprawdzając teleskop w dzień na drzewach – około kilometra i na słupach prądowych około 1,5 km . Ostrzy idealnie jak dla mnie nowicjusza . Przy H20 oraz przy SR 6 daje świetny obraz – chociaż nieco trudniej było złapać dobrą ostrość przy SR6 ale dało rade w koncu. Zaznaczam że to jest mój 1 Newton i drugi teleskop . Pierwszy zrobiłem sobie sam jakieś 30 lat temu ze soczewki okularowej 60mm – Mocno chromatycznej i okulara od mikroskopu . Dziś pogoda nie dopisuje więc nocne oglądanie nieba odpada – sprawdzę jak będzie okazja na gwiazdach.
W każdym razie udało mi się tak skolimować że uzyskałem obrazek taki jak każe Hamal z kropką w podkładce lekko w lewo . Obrazy w dzień były moim zdanie na ocenę 5+ przy H20 i na 4 przy SR6 . Zobaczymy co się da zobaczyć na gwiazdach ? W każdym razie trafiło mi się coś czego nie planowałem kupić – ale mam . Kiedy go zobaczyłem w domu to zdążyłem jeszcze skoczyć do fotografa po pudełko po filmie – miał czarne i dał mi ! Teleskop jak teleskop mały na półkę pasuje. Mobilne to jest bardzo. Stawiam na dachu auta i staję na stołku – musiałem dać gazetę na oszroniony dach żeby mi się nogi Dobosna nie ślizgały po lakierze – i kręcę tubką.
Nie jest to żadna recenzja czy ocena a tylko subiektywny opis nowicjusza z nowym sprzętem. Nie mam punktów odniesienia do prawdziwych teleskopów znawcą też nie jestem ....

W miarę możliwości jak pogoda pozwoli - postaram się tu coś dopisać w tym temacie ...
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

Postrobert_sz | 26 Lis 2013, 18:33

Hah no jeśli musiałeś lecieć do domu sprawdzić w Stellarium czy trafiłeś na Jowisza to nie świadczy to dobrze o jakości uzyskanego obrazu :)
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postmargor55 | 26 Lis 2013, 18:50

okulary ktore masz to; SR Ramsden, H Huyghens. obydwa to najstarszy typ okularow obecnie ktorych juz nikt nie uzywa. teleskop ma duza swiatlosile i wymagalby lepszych okularow. no ale kosztowal tyko 195 pln. wiec za te pieniadze nie mozna nic lepszego dostac. teleskop wymaga tez bardzo dobrej kolimacji /swiatlosila 4.6/. nie wiem czy oplaca sie do niego dokladac na okulary. moze na gieldzie cos trafisz. masz jeszcze soczewkw Barlowa 2x, ale lepiej jej nie uzywaj.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostBoma | 26 Lis 2013, 19:03

margor55 napisał(a):okulary ktore masz to; SR Ramsden, H Huyghens. obydwa to najstarszy typ okularow obecnie ktorych juz nikt nie uzywa. teleskop ma duza swiatlosile i wymagalby lepszych okularow. no ale kosztowal tyko 195 pln. wiec za te pieniadze nie mozna nic lepszego dostac. teleskop wymaga tez bardzo dobrej kolimacji /swiatlosila 4.6/. nie wiem czy oplaca sie do niego dokladac na okulary. moze na gieldzie cos trafisz. masz jeszcze soczewkw Barlowa 2x, ale lepiej jej nie uzywaj.


Ja go nie kupiłem ja go dostałem - nowego - nawet nie chcą się przyznać darczyńcy . Ale zabawę ma dobrą . Jak będzie pogoda to sprawdzę tą ostatnią kolimację na gwiazdach . Jak będzie coś nie tak to dam do sklepu i go skolimują .

Kupiłbym do niego Plosle 4 i 25 mm bo pole widzenia w tych kitowcach to czysta klaustrofobia - strasznie małe .
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

PostBoma | 26 Lis 2013, 19:08

robert_sz napisał(a):Hah no jeśli musiałeś lecieć do domu sprawdzić w Stellarium czy trafiłeś na Jowisza to nie świadczy to dobrze o jakości uzyskanego obrazu :)


Jak pierwszy raz się patrzy na Jowisza przy pow 58x to można zwątpić chyba ... zwłaszcza że faktycznie z tą kolimacja było nie tak jak należy . Teraz mam kropkę w podkładce więc zobaczymy jak będzie pogoda .
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

PostI5 | 26 Lis 2013, 20:12

...
Ostatnio edytowany przez I5, 06 Lis 2018, 20:07, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 250
Rejestracja: 14 Paź 2011, 21:45

Postdamiaszek | 26 Lis 2013, 20:19

Eee Newton to chyba miał ciut lepsze niebo niż my ;). Jak to jest - jeżeli chcesz powiększyć zasięg teleskopu o 1m to albo większe lustro albo niebo lepsze o 1m.
SW 90/900; SW 200/1000
 
Posty: 44
Rejestracja: 03 Mar 2013, 12:49
Miejscowość: Kraków

 

Postatrix | 26 Lis 2013, 23:21

Boma nic nie dokupuj do tego teleskopu. Przez Plossle więcej nie zobaczysz. Barlowa wyrzuć, bo nieprzydatny. Jak Ci się zabawa w astronomie spodoba , pomyślisz o czymś lepszym. Na razie baw się ile wlezie , na tym co masz.
Jeżeli kiedyś kupisz coś lepszej klasy okulary Plossla będziesz miał w komplecie. Więc nie ma sensu ich obecnie kupować.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostBoma | 26 Lis 2013, 23:32

atrix napisał(a):Boma nic nie dokupuj do tego teleskopu. Przez Plossle więcej nie zobaczysz. Barlowa wyrzuć, bo nieprzydatny. Jak Ci się zabawa w astronomie spodoba , pomyślisz o czymś lepszym. Na razie baw się ile wlezie , na tym co masz.
Jeżeli kiedyś kupisz coś lepszej klasy okulary Plossla będziesz miał w komplecie. Więc nie ma sensu ich obecnie kupować.


Chwilowo to chyba mam kłopot z kolimacją bo przy SR6 kiepsko widać chyba skończy się na wycieczce w sprawie kolimacji . Myślałem też o zakupie kellnera na giełdzie ale K6 albo K4 to chyba nie ma no i też nie ma sensu . Jedynie K25 można dostać i to ma jakiś sens.
barlowa przed chwilą sprawdzałem ale nic nie widac ... A Jowisza mi zasloniły chmury i kicha .
Ogólnie teleskop do kolimacji . Jest złe ustawienie LW w stosunku do LG - całe jasne pole mam przesunięte w lewo w stosunku do ciemnej części i nie idzie tego usunąć . Wychodzi na to że korzystam z kawałka i tak małego lustra .
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

PostMr. Bino | 27 Lis 2013, 00:48

.....
Ostatnio edytowany przez Mr. Bino, 07 Lis 2018, 17:03, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 228
Rejestracja: 14 Maj 2011, 15:49

Postatrix | 27 Lis 2013, 01:15

Mr. Bino napisał

Kitowe "K" o nazwie "Super coś tam" są plastikowe

Obudowy zapewne, ale optyka nie :D
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostBoma | 28 Lis 2013, 21:03

Dzięki prostym wyjaśnieniom chyba udało mi się zrobić poprawnie kolimację . Dzięki - staszekpapis - mam bardzo podobny obraz jak w poniższym linku . Po analiżie tekstu sporządziłem test ofsetu i mam obraz bardzo podobny jak na tym obrazku - to nie moje zdjęcie tylko od -staszekpapis - jak patrzę przez "pudełko Hamala" w okularze to widze w LW to : http://www.fotosik.p...050c339c64d6ff z tym że mam 1 nogę pająka .
Ktoś mi napisał że mam za duże wymagania od tego teleskopu i chyba ma 100% racji ! Ale już umiem skolimowac Newtona ...
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

PostBoma | 28 Lis 2013, 22:34

 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

PostBoma | 29 Lis 2013, 23:12

Sprawdziłem kolimację w sklepie astrozakupy w Poznaniu . Panowie byli tak uczynni i zamontowali laserowy kolimator ale okazalo się że nalezy lekko ustawić lustro główne . Ale nici z tego bo się nie da - nie ma takiej opcji. Różnica była maleńka ale zawsze . W końcu przy pomocy kolimatora optycznego ustawili LW i stwierdzili że dokładniej sie nie da . Po włożeniu w okular mojego pudełka po filmie stwierdziłem że samodzielnie ustawiłem bardzo podobnie. Pobawiliśmy się trochę okularami S-Plossla 20mm - obraz o 100% lepszy niż w H20 o polu widzenia nie wspomnę - wydawało sie wielkie albo ogromne w porównaniu do H . Natomiast okular 4mm S-Plossla dawał dobry rezultat ale pole widzenia małe bardzo... lepiej już to wygladało w moim SR 6 mm . Poza tym w okularze 4mm Plossla niemal zamiatałem rzęsami po szkle żeby coś zobaczyć . Plossl 4mm odpada natomiast 20mm jest wart uwagi z tego co widziałem .
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

PostRobert41 | 30 Lis 2013, 00:34

No to teraz jak telep skolimowany najlepiej jak się da nic tylko czekać na pogodę i wykorzystać na maksa jego możliwości . Choć pewnie wkrótce jak obserwacje Cię wciągną zechcesz zobaczyć więcej...i przyjdzie czas na większą rurkę. ;)
A jako że teraz komety na topie zapoluj na C/2013 R1 Lovejoy, jak tylko trafi się odrobina czystego nieba- bez problemu będzie ją można obserwować tym newtonkiem . Powinna całkiem dobrze wyglądać sądząc po tym jak widziałem ją wczorajszej nocy w małym refraktorze w "dziurach" pomiędzy chmurami.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostBoma | 13 Gru 2013, 16:34

Ze 2 razy jeszcze rozebrałem teleskop i przeprowadziłem kolimację wcześniej ustawiając LW . Sprawa jest prosta. Nikt we fabryce nie zabawia się w ustawianie offestu w takiej zabawce - offset ustawia się sam kolejno dokręcając elementy pająka niejako automatycznie !! i na końcu wkręcamy lustro do uchwytu przy tubie do momentu oporu... . Samodzielnie ustawia się offset. Następuje minimalne odsunięcie lustra od środka ogniskowej. Wszystkie 4 śrubki wkręciłem maksymalnie podnosząc LW do góry. Potem kilka ruchów śrubokrętem i kropka jest poprawnie ustawiona w podkładce.

A teraz okulary . Kupiłem na giełdzie kitowce Super i jakieś LER 25 i 10 mm od Maka 102 chyba... Oba kosztowały dużo mniej niż jeden Plossl i wyglądają jak nowe . Powiększenie przy 25 mmm - 14 razy daje olbrzymie pole widzenia w porównaniu do H20 jakość obrazu o ... nie nie wiem .... o niebo lepsza niż w H20 ostrzenie niemal w całym polu widzenia. Próby robiłem jak zawsze na krajobrazach (obiekt odległy jakieś 600m - dom z eternitem na dachu - idealny .. ) bo nie ma gwiazdowej pogody. Okular 10 mm - 35 razy - daje również ostry jasny wyraźny obraz o sporym polu widzenia - z barlowem powiększenie ( 70 x ) efekt jest lepszy niż przy SR6mm pow 58x - większe pole widzenia i aż dziwne ale mimo zastosowania barlowa obraz bardziej kontrastowy i wyraźny niż w SR 6. O ostatecznym efekcie zadecyduje próba na gwiazdach - może niebawem będzie pogoda.

Uogólniając - wymiana okularów na Kellnery - to jak przesiadka z Fiata 126p do co najmniej Poloneza FSO .

Oglądałem dziś lornetki i lunetkę w Lidlu i nie wymieniłbym Brassera na żadną z nich ani na obie razem.

Pozostaje więc zakupić okular Sky-Watcher SWA Plossl 4 albo 6 mm o szerokim polu widzenia.

W następnym wpisie dołączę instrukcję foto jak ustawić kolimację w Bresserze .
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

PostMadrian | 13 Gru 2013, 17:08

W Newtonie, obserwacje dzienne nie są zbyt dokładnym kryterium. Wpada bardzo dużo światła to i szczegóły są dobrze widoczne.

Poczekaj na pogodę nocną i sprawdź teleskop na wybranych obiektach DS.
Spróbuj też złapać kilka popularnych galaktyk.

Przy tak słabym oświetleniu, wyjdą wszelkie niedostatki.
 
Posty: 80
Rejestracja: 05 Cze 2013, 20:56

 

PostMr. Bino | 13 Gru 2013, 18:35

.....
Ostatnio edytowany przez Mr. Bino, 07 Lis 2018, 17:03, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 228
Rejestracja: 14 Maj 2011, 15:49

PostBoma | 13 Gru 2013, 19:14

Jak będzie czyste niebo zobaczę. Napisałem " Kellner daje ostrzenie niemal w całym polu widzenia" bo niestety nie w całym - po brzegach jest nieco gorzej.
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

PostBoma | 16 Gru 2013, 23:25

Dziś w końcu dorwałem "Łysego" . Pogoda nie jest idealna ale znośna . Okular K25 ostrzył idealnie na księżycu więc dałem K10 (35x) i było dobrze aczkolwiek minimalnie gorzej niż na 25mm . Natomiast SR6 (58x) wypadł niewiele lepiej niż K10 z barlowem (70x) w zasadzie różnica była niewielka. na korzyść SR6. Okularu H20 nie wyjmowałem bo jego pole widzenia to czysta klaustrofobia. Znajdowanie obiektów na niebie z okularem K25 to łatwizna przy tym polu widzenia - oczywiście w porównaniu do H20. Zastosowanie kitowego filtra księżycowego do księżyca przy tak małym lustrze 76 mm nie jest konieczne ale się przydaje. Ciekawostką którą "odkryłem " jest jasny punkt na księżycu ( niestety nie znam jeszcze topografii księżyca ale to chyba były okolice morza żyzności) świecił błyskotliwym światłem . Może tam Chińczycy lampę zapalili ... :idea: .

Może ktoś wie co to tak tam świeci?

Szkoda że w komplecie do tego teleskopu dają tak nędzne okulary H i SR. Niechby to były Kellnery i już jest przyjemniej. Test gwiazdowy odpuściłem ze względu na nie najlepsze warunki. Poczekam jak nie będzie księżyca. Aczkolwiek zerknąłem niechcący na kilka gwiazd i były punktowe zwłaszcza w okularach K.

Wygląda na to że kolimacja jest zrobiona dobrze.

Oglądałem księżyc przez lornetke 10x50 i nie zamieniłbym dziś Bressera na ową lornetkę... Z resztą po co jak mam 14x powiększenie z okularem 25mm o jasnym wyraźnym obrazie, który się nie trzęsie i ręce nie mdleją . Sądzę że wiele osób które dyskredytują ta małe teleskopy dekoracyjne nigdy ich nie miały albo uzywały tylko z kitowymi okularami H i SR.
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

PostAstromarek | 17 Gru 2013, 00:00

,,Może ktoś wie co to tak tam świeci?" Bardzo jasno świeci krater Arystrach
Celestron HD 102/500 ,Sky-Watcher 80/400 Sky-Lux70/700,ATM 70/325
SW EQ3-2. Lornetka Sky-Master 15x70. 10x50 8x42
Okulary: ,SW UWA17mm 70°.ED 18mm.ED12mm.ED8mm ED5mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 351
Rejestracja: 08 Paź 2007, 21:47

PostSoczi | 17 Gru 2013, 15:57

No nie mamy takich tyci teleskopów ale na podstawie wieloletniego doświadczenia z optyką wiemy co się kryje w możliwościach takiego sprzętu i co jest wart. Jest bardzo wile lepszych alternatyw dla tej konstrukcji.

Fajnie że sprawiło ci przyjemność że coś tam wypatrzyłeś intrygującego na Łysym. Czasem faktycznie zdarzają się pewne "niejasne zjawiska" wypatrzone przez amatorów. Pewno to tylko złudzenie i któryś z tworów powierzchni dał taki efekt, ale sam teraz przyznaj że pewno weszła w ciebie żyłka silnej ciekawości żeby teraz jeszcze bardziej oglądać Księżyc i go odkrywać :wink: :)

Powodzenia w dalszych zmaganiach :idea: :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostBoma | 17 Gru 2013, 18:41

W tym samym dniu ktoś zrobił fotkę księżycowi i dał na forum - też coś połyskiwało w tym miejscu .
Fotka w załączeniu można zerknąć . Ja zaznaczyłem punkty 1 i 2 w których było widać błyski w moim teleskopie. Ja dokładniej widziałem raz podwójny błyska po chwili pojedyńczy błysk a raczej jasność w pkt 1 -
Załączniki
Opis i wrażenia – Bresser Junior 76/350 Dobson: 12H PRZED P.jpg
Światło na Księżycu
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

PostMadrian | 18 Gru 2013, 00:54

To krater Arystarchus. "Świeci" tak jasno, bo w czasie pełni, jedna z jego ścian jest niemal idealnie prostopadła do Ziemi i świetnie odbija światło. Ponieważ leży na równinie skał bazaltowych, dających szary odcień, przez kontrast wydaje się "świecić". W rzeczywistości ma ten sam kolor co inne skały księżycowe. W dużym powiększeniu, kontrast znika i już tak nie "świeci".

Ten drugi to prawdopodobnie krater Theophilus albo Petavius. Zachodzi podobne zjawisko.

Tu możesz sobie obejrzeć lepiej:

http://www.google.com/moon/#lat=-25.1&lon=60.4&apollo=
 
Posty: 80
Rejestracja: 05 Cze 2013, 20:56

 

PostBoma | 30 Gru 2013, 21:45

Dzięki za wyjasnienia co tak błyszczy na Księżycu.

Tak się ułożyło że już chyba zakończyłem kolimację Brassera. Dziś około godziny 20.00 przy czystym niebie wybrałem się przed dom popatrzeć na wschodnią część nieba. Wziąłem teleskopik jak butelkę Coli i postawiłem na bagażniku auta przed domem .
Zacząłem od Jowisza sprawdziłem okulary K25 i K10 oraz nieszczęsne H20 i SR6. Starałem się dostrzec pasy na Jowiszu ale w żadnych nić nie widać. Owszem 4 księżyce pięknie jak nigdy. Odpuściłem i skierowałem się w stronę M42. W K25 i K10 widać wątłą chmurkę w otoczeniu gwiazd - innych okularów już nie wyjmowałem bo to nie ma sensu przy H i SR. Potem skierowałem się na Plejady . Łatwy "łup " natychmiast namierzyłem z K25 i potem K10 . Widok fajny ale bez wielkiego zachwytu.
Kiedy już trochę zmarzłem i teleskop również nie odpuściłem Jowiszowi. Skierowałem na niego teleskop z K10 i ustawiłem planetę w samym środku pola. Ustawiłem dokładnie ostrość ... I trudno mi uwierzyć ale zerkałem chyba z 5 razy żeby się upewnić że widzę 2 pasy na Jowiszu. Przy pow 35 razy nie spodziewałem się. Zawołałem żonę ale nie chciała wyjść.
W końcu przyszedł syn zmuszony przeze mnie.
- no zobacz Jowisza z księżycami mówię mu - o pasach nie wspomniałem.
- No jest - stwierdził lakonicznie
- I co nic więcej ? - pytam
- Nie... ale mały taki ten Jowisz - odparł
Zamknij oczy na chwilę - otwórz - i popatrz po chwili jeszcze raz - mówię mu.
W końcu samodzielnie stwierdził że są takie 2 paski ale słabe... na planecie.
Więc 18 letnie oko też to widziało -ale że ja widziałem... .
Sądzę więc że przy Plosslach będzie już tylko lepiej - kupię w styczniu 4mm

Czuję się trochę tak jakbym przejechał rajd Monte Carlo Syrenką albo F126p.

Kolimacja wprawdzie zakończona - star-test zrobiony - ale fajnie jest samemu zrobić poprawnie kolimacje w Newtonie ... doskonała zabawa .

Zwyczajnie czuję się w obowiązku rzetelnie opisać wrażenia nowicjusza z eksploatacji posiadanego sprzętu. Tak zwyczajnie może z obowiązku ... Samo pisanie o takim Bresserze 76/350 budzi zapewne niesmak u niektórych znawców... no cóż każdy teleskop ma swoje niebo . Nasze oko również ma swoje niebo. Każdy też ma swój rozum i niech z niego korzysta jak najlepiej.

Nie będę tu pisał jak oglądałem księżyc i gwiazdy w 1978 roku ... Po co ?

Nie polecam nikomu żadnych teleskopów !!!!

Ciągnie mnie to tak mobilnego teleskopu na Dobsonie jak np. 130/650 - szkoda że SW na rocznicę Newtona "spaprało " ten model - TELESKOP SKY-WATCHER DOB 130/650 ROZSUWANY ( a może nie??? ) ale 6 kg ma cała paczka - teleskop z montażem pewno lżejszy ...
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat